Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Say hello to my E200CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Say hello to my E200CDI

    Salut baieti !

    An Fabricatie : 12-11-2012
    Culoare : OBSIDIAN BLACK
    Interior : BLACK/ANTHRACITE


    Detin masina de 6 -7 luni si sunt cat pot de multumit de ea , nu detine ea foarte multe dotari , mai ales pe partea electrica ( scaun si volan reglabil de Manuela ) , nu are distronic si alte nebunii , dar stiti cum e , cu cat mai multe tehnologii cu atat mai multe probleme , echiparea este AVANTGARDE , sa lasam pozele sa vorbeasca











    In general sunt foarte multumit de felul cum se comporta masina la drum , interiorul a primit o cosmetizare buna inainte sa o cumpar eu , singurele defecte ar fi fost o piatra sarita pe o usa ( un punct mic ) + faptul ca m-au lasat " baietii " fara ornamentele de la DRL .

    Cunoaste cineva de unde pot lua acele ornamente , dezmembrari sau noi ?
    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

  • #2
    Arata bine masina.Pentru ornamente strica o intrebare tot la colegul cl600.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Frumos agregat , echiparea Avangarde nu e chiar fara dotari , din contra .
      La scaun probabil ca are reglaje electrice , volanul sa fim sinceri de cate ori il reglezi pe luna ?!.
      Poze cat mai multe si sa te bucuri de ea.

      Comment


      • #4
        Originally posted by broscutza2001 View Post
        Arata bine masina.Pentru ornamente strica o intrebare tot la colegul cl600.
        Mulțumesc ! O sa iau legătură cu el după Paște.


        Originally posted by b97dmt View Post
        Frumos agregat , echiparea Avangarde nu e chiar fara dotari , din contra .
        La scaun probabil ca are reglaje electrice , volanul sa fim sinceri de cate ori il reglezi pe luna ?!.
        Poze cat mai multe si sa te bucuri de ea.
        Nu are reglaj electric doar la sania fata spate - im rest are , volanul se reglează mai des datorita faptului ca , se spunea odată intr-un film romanesc " la mine în familie și purcelul și cățelul au permis " , tata și mama merg cu el mai jos , eu mai sus și se reglează din când în cand.

        Sunt mulțumit de funcția eco start stop - senzorii de parcate , parcă nu strica o mica încălzire în scaun și un distronic , dar astea sunt chestii de moft
        Să știi să lupți când vrei să ai.
        Să nu regreți când pierzi sau dai

        Comment


        • #5
          Priveste partea buna, poti face retrofit in orice moment!Eu acum pun pe w211 distronic spre exemplu.
          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

          Comment


          • #6
            Momentan sa il aduc pe linia de plutire cu service-urile


            Ceva mic, frumos , elegant




            Si noua achizitie a unchiului meu




            Să știi să lupți când vrei să ai.
            Să nu regreți când pierzi sau dai

            Comment


            • #7
              Va salut!

              Poate sa imi spuna si mie cineva ce inseamna astea ? )





              Si vreau o parere , cum se aude la rece, vi se pare ceva ca nu e in regula pentru un e200 cdi ? Vi se pare ca se aude cumva lantul la distributie ?

              videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • #8
                Nu mai inregistra sunete in garaj. Reverberatia e prea mare.
                Cel mai bine noaptea afara pe liniste.
                AS mai zice de microfoane, de dezactivat AGC si alte povesti, dar aia poti doar cu un laptop deci nu mai e asa comod.

                Nu am idee cum bate lantul la motorul tau, uite cum bate la un v6 pe benzina:
                UPDATE: WAS Chain and tensioner noise. After speaking with many mechanics, they confirmed the engine would keep going for many more miles before breaking d...

                ASta e sunet de lant prea lung care freaca in carcasa. Acelasi sunet il aveam si eu, daca ciuleam bine urechea si era liniste in jur.
                Intr-un garaj nu ai cum sa il auzi.

                Comment


                • #9
                  Sa faci inregistrarea afara , fara capac la motor , distributia este in spate.
                  Cati km are masina pe bord ?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by b97dmt View Post
                    Sa faci inregistrarea afara , fara capac la motor , distributia este in spate.
                    Cati km are masina pe bord ?
                    In jur de 162 mii , dar nu sunt reali .

                    O sa incerc sa fac afara inregistrare, fara capac la motor e cam greu.

                    Urat suna acel V6 )
                    Să știi să lupți când vrei să ai.
                    Să nu regreți când pierzi sau dai

                    Comment


                    • #11
                      Fara capacul din plastic , care acopera motorul , tragi de el in sus cu grija .

                      Comment


                      • #12
                        Faina masina.
                        Legat de reglaj electric fata-spate, mie unul nu mi se pare vreo mare smecherie. Manual ai ridicat l-ai dus urgent unde vrei si gata. Electric vine zapada urmatoare pana ajunge la pozitie. Hai daca ai memorii e alta treaba.
                        Spor la treaba si atentie "la talpa".
                        E220 cdi W210, 2001

                        E320 W210, 1997
                        C180 W202, 1994
                        W123 200D, 1978 cu inima de W124


                        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                        Comment


                        • #13
                          E util. Iti reglezi scaunul stand pe el in pozitia normala, nu aplecat/stramb/incovoiat de spate, deci obtii mai rapid o pozitie buna.

                          Plus eu nu as da scaunul mai in spate in mers, sa risc il scap in spate sau mai rau, sa te agati de volan in timp ce scaunul fuge in spate si ajungi in sant.

                          Nici eu nu le-am vazut astea ca avantaje pana cand nu m-am obisnuit cu ele.
                          Dar tot asa le consider in continuare, mofturi.

                          Memoria aduce un plus, aia e clar, iti pui vreo 2 pozitii si mai schimbi intre ele, desi dupa 3-4 ore de stat in masina, tot tzeapan iesi din ea.

                          Comment


                          • #14
                            Oricum ar fi nu cred ca e indicat sa dai scaunul fata spate in timpul mersului.
                            Restul le am si eu electrice si nu m-am atins de reglaje de cateva luni cred .
                            Memoriile le vad utile cand sunt mai mult soferi. M1 Tata, M2 mama, M3 copilu' si tot asa.
                            Pe automata foloseam mai des reglajele cand stateam in trafic bara la bara si lasam scaunul mai pe spate inaintand apoi usor doar lasand frana.
                            Iti dai seama unde am ajunge cu dezbaterile daca am avea scaune de S-klasse =)) .
                            Spor la reglat colegu' .
                            E220 cdi W210, 2001

                            E320 W210, 1997
                            C180 W202, 1994
                            W123 200D, 1978 cu inima de W124


                            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                            Comment


                            • #15
                              Si cu un sofer sunt utile memoriile!
                              Eu am 2 pozitii pt mine, una dreapta pt condus nervos/f atent si alta pe mai spate/mers lejer.
                              Ca norocul, prietena are cam acceasi inaltime cu mine, fratemeu la fel, deci mare lucru nu imi deregleaza.

                              Sa ma apuc sa reglez oglinzi, scaun volan, am de butonat vreo 7 reglaje. Prea mare bataia de cap.
                              Numai la drum lung se vede avantajul, cand ai cateva ore bune de condus, prinde bine sa mai schimbi pozitia la volan.

                              Cele de la pasager chiar nu vad ce rost au, probabil sa nu fie pasagerul gelos pe tine, i-au pus si lui.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF