Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes w115 200D 1971

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes w115 200D 1971

    Avem aici inca un bot de cal, masina asta dupa cum se vede este pe maini bune, sa ne spuna mai mult proprietarul insa!






    Last edited by pneu; 11-22-2008, 13:09 PM.
    W110-2.0 D 1966
    W115-2.0 D 1971
    W123-2.4 D 1982

  • #2
    Masina asta a fost a parintilor mei care au cumparat-o acum vr-o 20 de ani!!
    De vre-o 3-4 ani impreuna cu fratele meu ne-am pus ambitia sa o reconditionam masiv(pt ca merita dupa ce mersese la tata vre-o 548665414561325641 km si dupa ce a carat 10 tone de faina si alte treburi asemanatoare!!)
    Prima tentativa a esuat groaznic pentru ca am dus-o la un tinichigiu de kkt care a facut praf tot aspectul caroseriei. Dupa patzania asta ni s-a cam dus din elan pana cand am gasit o caroserie (ce-a din imagine) care era aproape impecabila!!
    De data asta am dus-o la un atelier profesionist( cel din imagini) care ne-a indoit de bani dar a meritat!!
    Ce se vede este momentul inainte de a aplica stratul de vopsea. In momentu de fata este si vopsita si asteptam vremuri mai calde ca sa terminam proiectul!!
    Asta este in mare ca mai exista multe alte tralalauri de povestit da mi-ar trebui 11 pagini ca sa povestesc totul!!
    Last edited by plutza(mercedes w115); 11-22-2008, 13:58 PM.

    Comment


    • #3
      W110-2.0 D 1966
      W115-2.0 D 1971
      W123-2.4 D 1982

      Comment


      • #4
        Deci se puteau cumpara masini din astea noi in Romania?

        Comment


        • #5
          Ce culoare este acum ?

          Comment


          • #6
            Ar fi interesant sa mai pui poze. Cum ai facut transferul de serii intre cele 2 caroserii .... etc
            Si da, cat a costat acum 20 de ani, ar fi interesant. In zona mea, cand eram de vreo 6-7 ani exista un singur mercedes bot de cal, crem, al unui preot. Chiar sunt curios cat costau astea cand erau noi.
            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

            Comment


            • #7
              Masina nu a fost luata noua de parintii mei!! Masina a fost a unui doctor care a primit-o cadou de la Ceausescu ca la vindecat de nush ce dreacu pe urma doctoru a vindut-o la un cioban de pe langa Tg-Jiu si de la Cioban au luat-o ai mei!!
              Pretul a fost foarte mare echivalentu a 3-4 dacii noi!!(asta din cauza ca era inainte de 89 si ca in romania erau foarte putine mercedesuri ').
              Iar cu seria e complicat rau (practic eu am alta masina acuma) nu mai e aceeiasi pt ca am cumparat masina (cea din poze) de la un nene care o tinea de 11 ani in garaj (si din fericire era inscrisa ca sa faci recarosare e cam greu)!!!
              Last edited by plutza(mercedes w115); 11-22-2008, 20:27 PM.

              Comment


              • #8
                Ai naibii doctorii astia cum au avut ei toate masinile bune ...

                Comment


                • #9
                  Cat te-a ajuns sa ii faci toata tablaria?
                  Mercedes w115 200D 1975 ''Amaratu''

                  Comment


                  • #10
                    A fost necesar pe exterior doar de indreptat cu kit !! Adica nu a necesitat sudura!! Iar numai kituit pregatit facut tot pe ext coala + vopsit a costat 1100E in conditiile in care caroseria a fost dusa cum o vezi in poze adica dezechipata!!
                    Fusese facuta inainte tablaria : podele praguri treburi de catre fostu proprietar!!

                    Comment


                    • #11
                      Asteptam poze cu masina vopsita, am inteles ca este vopsita acuma, eventual poze cu masina cealalta!!
                      W110-2.0 D 1966
                      W115-2.0 D 1971
                      W123-2.4 D 1982

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by plutza(mercedes w115) View Post
                        Masina nu a fost luata noua de parintii mei!! Masina a fost a unui doctor care a primit-o cadou de la Ceausescu ca la vindecat de nush ce dreacu pe urma doctoru a vindut-o la un cioban de pe langa Tg-Jiu si de la Cioban au luat-o ai mei!!
                        Pretul a fost foarte mare echivalentu a 3-4 dacii noi!!(asta din cauza ca era inainte de 89 si ca in romania erau foarte putine mercedesuri ').
                        Iar cu seria e complicat rau (practic eu am alta masina acuma) nu mai e aceeiasi pt ca am cumparat masina (cea din poze) de la un nene care o tinea de 11 ani in garaj (si din fericire era inscrisa ca sa faci recarosare e cam greu)!!!
                        Sa inteleg ca ai cumparat alta masina pe care o vei inmatricula.

                        Comment


                        • #13
                          Continuu cu intrebarile,is curios la cat ajunge restaurarea unui w115 de la un capat la altul si de aia te mai intreb si cat a cost caroseria care ai gasit-o intr-o stare buna?(cred ca ai fost norocos ca ai gasit una intr-o stare atat de buna)
                          Last edited by mibotto; 11-24-2008, 18:35 PM.
                          Mercedes w115 200D 1975 ''Amaratu''

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mibotto View Post
                            Continuu cu intrebarile,is curios la cat ajunge restaurarea unui w115 de la un capat la altul si de aia te mai intreb si cat a cost caroseria care ai gasit-o intr-o stare buna?(cred ca ai fost norocos ca ai gasit una intr-o stare atat de buna)
                            A fost 1000E caroseria!!(cu tot cu motor si cateva piese noi originale)!!

                            Iar de poze asteptati putin ca sunt foarte ocupat din cauza botului de cal pt ca i s-a rupt lantul de distributie si muncesc la el zilele astea !! Dar va promit ca o sa vina multe poze si cu cea veche echipata si cu cea noua neechipata!!

                            Originally posted by mibotto View Post
                            Continuu cu intrebarile,is curios la cat ajunge restaurarea unui w115 de la un capat la altul si de aia te mai intreb si cat a cost caroseria care ai gasit-o intr-o stare buna?(cred ca ai fost norocos ca ai gasit una intr-o stare atat de buna)
                            Ca sa te lamuresc mai bine fii atent:
                            -1200E -motoru (segmenti,camasi,cuzineti,semeringuri,lant(care tocmai s-a rupt),pompa injectie si duze injectoare) +alte maruntaie care au costat in plus da nu se mai spune!!
                            -1000E caroseria cea noua!!
                            -1100E vopsit si kituit caroserie noua!!
                            total 3300E
                            asta a fost in mare ce a costat pana in momentul de fata dar mai urmeaza multe, estimez ca inca 1000 intra ca popa daca nu mai mult!!
                            AA si era sa uit ultimele achizitii 4 amortizoare 8mil + 6mil tobele (mijloc si finala) - asta intra la categoria maruntisuri de care am uitat!
                            Last edited by florineasca; 11-24-2008, 22:38 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Iti multumesc mult pentru informatii,nu cred si sper ca nu ar deranja pe nimeni daca ai putea tine o socoteala si aici,asta bineinteles daca nu te deranjeaza pe tine.
                              Mercedes w115 200D 1975 ''Amaratu''

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF