Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E250 al meu :)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Hunter-ReNu View Post
    Am comandat de pe AliExpress cateva chestii (mici cadouri):
    [ATTACH]132652[/ATTACH]

    [ATTACH]132653[/ATTACH]

    [ATTACH]132654[/ATTACH]

    [ATTACH]132655[/ATTACH]

    Au venit acasa fix in 30 de zile de la comanda.

    In alta ordine de idei, m-am hotarat sa cumpar anvelope noi de vara (peste vreo 2-3 saptamani) si voiam sa va intreb daca e ok sa iau run flat sau nu. Am inteles ca acestea sunt putin mai zgomotoase decat cele normale. Asa e?
    Mai ieftine ca la dealer capacelele de jante ?

    Comment


    • 7,60$ toate 4. Cred ca la reprezentanta este 150 lei setul.
      Last edited by Hunter-ReNu; 05-08-2017, 21:25 PM.
      Sa aveti drumuri line si concedii dese !

      Comment


      • Originally posted by Sharky View Post
        Sunt mai rigide. In combinatie cu o suspensie sport se simte diferenta, cel putin la F30.
        Pe standard nu stiu cum e.

        Daca ai roata de rezerva (este la 212?) nu are sensul sa folosesti runflat.
        Dupa ce ai mers pe janta km buni, nu as mai avea curajul sa mai folosesc roata.
        Asa ca avantajul e minor, in opinia mea, edoar mai comod, dar na, mie imi place sa mesteresc, altii paote nu vor sa se murdareasca pe maini.

        Daca adancimea e mai mare decat dublul grosimii semnului, e ok pt inca 10mii, evident, cu factorii de corectie de rigoare: stil de condus, compozitie guma, etc.
        4mm e un profil decent, in opinia mea, te mai duce asa ca eu zic ca daca tot le-ai montat mai tine-le pana prinzi o oferta la niste gume de top, demne pt masina ta!

        Pune o poza si cu uzura, asa pt referinta.
        E egala interior-exterior, mijloc-margini?
        Daca tu ai uzat gumele atunci afli daca directia e bine reglata.
        Mulțumesc de sfaturi.
        Nu am roata de rezerva, doar kit. Eu cred ca astea au fost anvelopele mașinii din fabrica, cu ele am luat-o de la Stuttgart.
        O sa fac niște poze mâine cu uzura.
        Sa aveti drumuri line si concedii dese !

        Comment


        • Originally posted by DETHAVE View Post
          Si o secunda mai tepene.Adica nu se pierde nimic din socul gropii din asfalt.Zgomotul...e relativ.Unora le place,altora nu.Si da, e un pic mai mare,dar nu de speriat.
          P.S. Am postat dupa Sharky. A fost mai rapid...
          Mersic!
          Da, a fost rapid ... și pe asfalt tot așa cred ca e
          Sa aveti drumuri line si concedii dese !

          Comment


          • In mod precis...

            Comment


            • Originally posted by b97dmt View Post
              Imi spun si eu parerea , te zgaltaie , pierzi la confort , sunt mai scumpe, as zice ca nu merita la noi , unde avem de toate , gropi longitudinale , transversale , cratere , etc etc
              Mersic !
              Majoritatea pãrerilor sunt pentru anvelope normale... cred ca așa o sa fie... sa vãd ce oferte gãsesc peste 2-3 sãptãmâni, pt ca aș vrea sa le pun înainte de plecarea in concediu din iulie.
              Sa aveti drumuri line si concedii dese !

              Comment


              • Personal prefer modelele XL pentru ca au indice mai mare de incarcare si rezistenta sporita fata de un cauciuc clasic insa sunt mai putin zgomotoase si mai usoare fata de run flat.
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • Corect, și astea de pe mașina tot xl sunt și tot așa as vrea sa le iau pe urmãtoarele.
                  Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                  Comment


                  • Iti recomand cu, caldura!Noi stii ca facem destui km si avem si greutate dupa noi cateodata plus viteze crescute...
                    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                    Comment


                    • Foarte frumoasa masinuta!

                      Imi place acel ornament la cheie! Cat te-a costat?
                      Să știi să lupți când vrei să ai.
                      Să nu regreți când pierzi sau dai

                      Comment


                      • Mulțumesc !
                        E un breloc de cheie... a costat 6,50$ bucata.
                        Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                        Comment


                        • Am revenit cu poze la uzura anvelopelor:

                          anvel.jpg

                          anve.jpg

                          anv.jpg

                          BE046FFF-9803-49F8-8E85-F353E408F1AA.jpg


                          Ce parere aveti?
                          Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                          Comment


                          • Cumva imi par mai tocite pe interior, le poti schimba linistit .
                            O geometrie sa verifici daca totul e ok , inainte de schimbul de anvelope .

                            Comment


                            • Da, intr-adevar sunt mai tocite pe interior. Geometria am facut-o in octombrie 2016 la reprezentanta Mercedes si a fost o problema care s-a rezolvat (sper).
                              Ar trebui sa nu le mai toceasca, insa voi face din nou geometria (cel putin o verificare).
                              Multumesc!
                              Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                              Comment


                              • Ai uzura pe interior, dar daca aceste gume au rulat de noi pana acum pe masina ta, diferenta e neglijabila.
                                Daca au fost puse SH, uzate normal pana la momentul achizitiei, apoi ajunse asa, atunci ar fi o problema.

                                Nu schimba gume inainte de concediu. Unele gume noi sau care au stat mult trebuie echilibrate de 2 ori la intervale scurte de timp/rulaj.
                                Ce faci daca in timpul concediului incep sa iti bata?
                                Cauti de nebun vulcanizari?

                                Din ce vad in poze asta e semnul de 4mm. Ar trebui sa mai ai unul care traverseaza complet santul care are 1.6-2mm. Evident, ar fi bine sa nu ajungi la el.

                                Astea stii ca iti merg, din ce vad au 4mm, sunt ok pt inca vreo 5mii sigur, oricat de moale ar fi guma.
                                In general o guma tine minim 40mii km pana sa se uzeze de la 7 la 3mm.
                                Daca nu faci mai mult de 5mii km in concediu, nu iti bate capul pt ca nu vei observa vreo uzura notabila.
                                Is din 2014, nu bat, nu au umflaturi, mai mergi cu ele, nu te grabi si nu iti fa de lucru cand nu e cazul.
                                Dupa ce te intorci, rezolvi totul, cu rabdare si fara graba.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF