Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Prezint W116 300SD.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Un coleg daca se pricepe cu actele de US, ceva informatie/ajutor este binevenita.
    "The wife should always be "legally" younger than the car"
    W124 200D
    W123 240D
    Prezentare W124
    Prezentare W123

    Comment


    • #32
      Frumos utilajul . Dar mai este foarte mult de munca pe ea pentru a ajunge o masina de colectie . La partea de rugina nu te lasat influentat doar de ce se vede Mercedesul are o antifonare foarte slab calitativa trebuie ridicata si studiata foarte atent pe dedesuptul ei .Multe piese trebuie reconditionate daca le vrei sa fie originale .gen fuzete brate etc. Iar la motor este foarte multa mizerie .
      Succes in reconditionare , daca asta doresti .
      http://ugodcustoms.com
      https://www.facebook.com/ugod.customs

      Comment


      • #33
        Originally posted by ugod View Post
        Frumos utilajul . Dar mai este foarte mult de munca pe ea pentru a ajunge o masina de colectie . La partea de rugina nu te lasat influentat doar de ce se vede Mercedesul are o antifonare foarte slab calitativa trebuie ridicata si studiata foarte atent pe dedesuptul ei .Multe piese trebuie reconditionate daca le vrei sa fie originale .gen fuzete brate etc. Iar la motor este foarte multa mizerie .
        Succes in reconditionare , daca asta doresti .
        Multumesc! Eu incerc tot posibilul ca sa fie totul cum trebuie sa fie, cat ma lasa buzunarul. Ce trebe inlocuit va fi inlocuit, ce se poate, reconditionat. Incet incet...sa-mi readun bugetul.
        "The wife should always be "legally" younger than the car"
        W124 200D
        W123 240D
        Prezentare W124
        Prezentare W123

        Comment


        • #34
          Cineva idee pentru ce e bun "cheia" ascunsa sub instrumente incercuita, se poate invartii dar nu observ nici o schimbare. Eu asi paria pe shockul manual, ce spuneti?
          Attached Files
          "The wife should always be "legally" younger than the car"
          W124 200D
          W123 240D
          Prezentare W124
          Prezentare W123

          Comment


          • #35
            ...ori un cruise control primitiv.

            legat de inmatricularea din US, cel mai bine se platea vama la intrarea in UE. acum o sa o platesti la romanica, unde or sa te sece la matze si la buzunar.

            vama->RCR ca sa o ateste ca istoric->rar->financiar->politie.

            la politie, la inmatriculare, nu se cere nimic de la ANAF dar vei avea nevoie de doavada de transport sau declaratie pe propria raspundere + copie talon/acte platforma/autoplatforma

            Comment


            • #36
              Originally posted by cgimec View Post
              ...ori un cruise control primitiv.

              legat de inmatricularea din US, cel mai bine se platea vama la intrarea in UE. acum o sa o platesti la romanica, unde or sa te sece la matze si la buzunar.

              vama->RCR ca sa o ateste ca istoric->rar->financiar->politie.

              la politie, la inmatriculare, nu se cere nimic de la ANAF dar vei avea nevoie de doavada de transport sau declaratie pe propria raspundere + copie talon/acte platforma/autoplatforma
              Cruise control nu este ca ala este separat, langa semnalizare si stergatoare.
              Pe siteul vamal am citit ca vama nu se percepe pentru masini istorice. Restul se face. Eu stiam ca intai trebe RAR(identificat) si dupa aia vama si RCR. Dar daca stii sigur atunci facem asa cum ai spus, am fost la RAR si nu a spus nimeni nimic de vama intai, si daca explicam ca masina nu era inca la vama. Si nici de dovada de transport nu au spus nimic....
              "The wife should always be "legally" younger than the car"
              W124 200D
              W123 240D
              Prezentare W124
              Prezentare W123

              Comment


              • #37
                Originally posted by Hirig888 View Post
                Cineva idee pentru ce e bun "cheia" ascunsa sub instrumente incercuita, se poate invartii dar nu observ nici o schimbare. Eu asi paria pe shockul manual, ce spuneti?
                Exact. De acolo reglezi turatia motorului la ralanti. Daca nu functioneaza, verifica daca mai exista si este intreg cablul ce duce la motor.
                Succes cu restaurarea masinii!

                Comment


                • #38
                  Da, mersi, intai sa inmatriculez sau macar sa demarez procesul cu final sigur, apoi ma apuc mai serios de restaurare
                  "The wife should always be "legally" younger than the car"
                  W124 200D
                  W123 240D
                  Prezentare W124
                  Prezentare W123

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Hirig888 View Post
                    Cruise control nu este ca ala este separat, langa semnalizare si stergatoare.
                    Pe siteul vamal am citit ca vama nu se percepe pentru masini istorice. Restul se face. Eu stiam ca intai trebe RAR(identificat) si dupa aia vama si RCR. Dar daca stii sigur atunci facem asa cum ai spus, am fost la RAR si nu a spus nimeni nimic de vama intai, si daca explicam ca masina nu era inca la vama. Si nici de dovada de transport nu au spus nimic....
                    stiu sigur, pe carte trebuie sa scrie vehicul istoric si nu se elibereaza fara atestare RCR. vezi ca la rcr pe site ai toate detaliile. sau pe automobilia.ro.
                    nu ai nevoie de certificat de autenticitate, doar de carte pe care ai acea mentiune. este posibil sa nu ai nevoie de factura de transport dar vama sigur se plateste - ar fi trebuit certificat FIVA inainte de intrarea in eruopa.

                    ca sa vezi cu cine ai de-a face la vama: colet cu mostre, care nu se taxeaza. au taxat transportul cu UPC-ul!!! efectiv au vamuit valoarea transportului - costurile de trasport... ca si cum ai impozita transportul prin curier... evident ca te poti certa cu ei si te poti judeca cu ei, dar e pierdere de timp si de bani. doar daca ai posibilitatea sa cistigi citeva zeci/sute de mii de euro din treaba asta.
                    Last edited by cgimec; 01-06-2015, 19:01 PM.

                    Comment


                    • #40
                      O sa vedem, sa ajung acolo, atat de rau nu poate sa fie, declar cat mai putin ca valoarea masinii si cam atat.
                      "The wife should always be "legally" younger than the car"
                      W124 200D
                      W123 240D
                      Prezentare W124
                      Prezentare W123

                      Comment


                      • #41
                        la fel si stiu eu la inmatricularea unui Lincoln , care era adus din USA , chiar daca se incadra la autovehicul istoric a avut nevoie de dovada platii taxei vamale , ea fiind platita in germania de unde a fost adusa .

                        Comment


                        • #42
                          Buna ziua, am achizitionat si eu un W116 300SD dar "europenizat" la faruri. Intrebare pt Hirig888: ati inceput deja demersurile de inmatriculare?Voi posta si eu in curand fotografii fiindca sunt si eu mandru de "generalul" meu. Credeti ca mai sunt si altele in Romania in afara de al dvs si de al meu? Oare vom avea probleme la omologare?

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Span0506 View Post
                            Buna ziua, am achizitionat si eu un W116 300SD dar "europenizat" la faruri. Intrebare pt Hirig888: ati inceput deja demersurile de inmatriculare?Voi posta si eu in curand fotografii fiindca sunt si eu mandru de "generalul" meu. Credeti ca mai sunt si altele in Romania in afara de al dvs si de al meu? Oare vom avea probleme la omologare?
                            Salut! Probleme de omologare nu ar trebui sa fie, ca dotarile masinii nu is prea diferite de cele europene, si cu pozitiile galbene, ca doar cam atat ce difera in inportanta de cele europene. Nu ar trebui sa ai probleme la RAR, asta sper eu, dar eu mai am si treaba de vama......Inca nu am ajund la RAR dar cand ajung, va tin la curent ori cum!
                            "The wife should always be "legally" younger than the car"
                            W124 200D
                            W123 240D
                            Prezentare W124
                            Prezentare W123

                            Comment


                            • #44
                              Span0506

                              Felicitari pentru achizitie . Asteptam poze .

                              Daca te referi la omologare ca vehicul istoric nu conteaza de unde vine masina atata timp cat aceasta respecta criteriile stabilite de Retromobil .

                              Fi sigur ca mai exista si alti posesori W116 in RO . Dupa ce iti imatriculezi generalul , te invitam aici :

                              Comment


                              • #45
                                Dada! Va asteptam in club! Cu poze cu tot! Si mult succes la inmatriculat!
                                "The wife should always be "legally" younger than the car"
                                W124 200D
                                W123 240D
                                Prezentare W124
                                Prezentare W123

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF