Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124 200d

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W124 200d

    Salut tuturor! Ma numesc Zsolt, sunt din Tg Mures si iata noua mea achizitie Desigur cu defectele ei, pe care o sa fie o placere sa le remediez si sa o fac cat de frumoasa se poate! Incepem cu stopul DR spate =) Aici VIN-ul, daca aflati ceva sa nu ezitati varog WDB1241201A788124, dupa cat am cautat, motorul/serie corespund din carte cu cel de la VIN decoder, deci motor original , mai greu o fost culoarea sa o identific, si asi avea nevoie ca sa refac aripile si defectele de rugina exterioara. Carte scrie BEJ MET. ...nu ma ajuta
    Iata poze!
    Attached Files
    "The wife should always be "legally" younger than the car"
    W124 200D
    W123 240D
    Prezentare W124
    Prezentare W123

  • #2
    Felicitari pentru achizitie, sa ai parte de ea
    Si decodarea de VIN
    VEHICLE TYPE: Car
    MODEL NAME: 200 D
    ENGINE: 601912 10 105137
    TRANSMISSION: 717411 00 975885
    BODY: 15806
    ORDER NUMBER: 0728383387
    LIGHTS: HELLA
    WIPER: SWF 880616
    INTERIOR COLOR: 073
    PAINTS: 441

    Comment


    • #3
      Da, mersi mult! Yess! Am culoarea care se numeste: 441 Hellbeige (Desert Taupe Impala Brown)
      "The wife should always be "legally" younger than the car"
      W124 200D
      W123 240D
      Prezentare W124
      Prezentare W123

      Comment


      • #4
        Frumuşică, să te conducă sănătos !
        Lord W126 500SE -> 2.5D
        Lady W123 230C -> 240D
        W124 -> 200D
        W208 CLK200 -> 2.0

        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

        Comment


        • #5
          Felicitari pentru achizitie...imi place culoarea !

          Aici este restul decodarii a VIN-lui...adica optiunile...

          073A CLOTH BRAZIL BROWN (interior)

          412 ELECTRIC SLIDING ROOF WITH TILTING DEVICE

          428 MANUAL FIVE-SPEED TRANSMISSION

          441 STEERING COLUMN, ELECTRICALLY ADJUSTABLE, W202 MANUALLY ADJUSTABLE

          466 CENTRAL LOCKING SYSTEM

          534 ANTENNA, MECHANICALLY OPERATED, WITHOUT RADIO SET

          591 HEAT-INSULATING GLASS, ALL-AROUND, HEATED REAR WINDOW PANE, (SINGLE-SHEET SAFETY GLASS), GERMANY


          Sa ai bafta la ea!
          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

          W126 280SE
          W123 280CE
          W126 500SEC
          W220 500L

          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

          Comment


          • #6
            Foarte frumoasa combinatia de culori interior / exterior. Tot 441 am si eu la W124 combi al meu. In VIN apare coloana de directie reglabila electric. Are asa ceva ca nu se vede butonul de sub volan...??

            Comment


            • #7
              Mersi! Mersi!
              Reglaj la volan nu am observat, am pus poza cum arata, dar nu gasesc nimic pe acolo, dar a primit stop "nou" pe dreapta sa "curga" cu cel de pe stanga
              Dar blocul de lumini parca face figuri, si nu am curent la becurile pentru nr. de inmatriculare. Masina a stat o vreme, asa ca poate is oxidate contactele, revin cum avansez cu masinuta
              Attached Files
              "The wife should always be "legally" younger than the car"
              W124 200D
              W123 240D
              Prezentare W124
              Prezentare W123

              Comment


              • #8
                Originally posted by mer_se280 View Post
                441 STEERING COLUMN, ELECTRICALLY ADJUSTABLE, W202 MANUALLY ADJUSTABLE
                Originally posted by cabriolet View Post
                In VIN apare coloana de directie reglabila electric. Are asa ceva ca nu se vede butonul de sub volan...??
                Originally posted by Hirig888 View Post
                Reglaj la volan nu am observat

                Imi cer scuze de v-am indus in eroare...mea culpa...

                Codul 411 este pentru IMPALA METALLIC (culoare)!
                Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                W126 280SE
                W123 280CE
                W126 500SEC
                W220 500L

                'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                Comment


                • #9
                  Ma gandeam eu ca e o greseala la mijloc... Ar fi fost ciudat ca un W124 fara geamuri sau oglinda dreapta electrica sa aiba volan reglabil electric. Vopseaua este cea originala? Din poze arata bine... Eu la a mea trebuie sa fac ceva retusuri la o aripa si la bara fata. Am cumparat masina dupa ce a fost vopsita cu o nuanta foarte apropiata de 441, dar am avut noroc sa-l gasesc pe cel care a vopsit-o si sa aiba inca vopseaua de care am nevoie. Tapiseria scaunelor in ce stare este? Ceva uzura, rupturi?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cabriolet View Post
                    Ma gandeam eu ca e o greseala la mijloc... Ar fi fost ciudat ca un W124 fara geamuri sau oglinda dreapta electrica sa aiba volan reglabil electric. Vopseaua este cea originala? Din poze arata bine... Eu la a mea trebuie sa fac ceva retusuri la o aripa si la bara fata. Am cumparat masina dupa ce a fost vopsita cu o nuanta foarte apropiata de 441, dar am avut noroc sa-l gasesc pe cel care a vopsit-o si sa aiba inca vopseaua de care am nevoie. Tapiseria scaunelor in ce stare este? Ceva uzura, rupturi?
                    Vopseaua pare sa fie originala, masina era introdusa in tara in 2001/11 si a fost cumparat de la cine o am eu pe 2002/02, de atunci singur proprietar, interiorul are uzura, adica scaun sofer mai degraba, restul interiorului se afta in stare excellenta, unpic lacul matuit pe ornamentul de lemn in consola, dar e ok, anii si soarele totusi, rugina am si eu, evident aripile fata, langa bidonul de lichid parbriz, si la turn stanga la roata fata si desigur putin si in prag, si locul obisnuit, tot , suport punte spate cel de fata are ceva, se remediaza. Am remediat problema luminei de la numar, a fost taiat cablul cand s-a inchis portbagajul odata, am dat de problema destul de usor, remedierea era mai grea. Tot luminile fac figuri, incerc sa dau si de ala, sa o rezolv. Trapa functioneaza perfect, trebe uns, tot cu stergator, care am uns azi lol,dar o dezfac de tot la un moment dat ca.....pentru mine.... e oarecum hipnotizator cand ma uit la stergatorul asta

                    PS: Stopurile dummy gen, langa numar, incercam sa le curat, dar nu am gasit nici un surub, sau clema de prindere, o fii lipite?!
                    Last edited by Hirig888; 04-11-2014, 19:58 PM.
                    "The wife should always be "legally" younger than the car"
                    W124 200D
                    W123 240D
                    Prezentare W124
                    Prezentare W123

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Hirig888 View Post
                      PS: Stopurile dummy gen, langa numar, incercam sa le curat, dar nu am gasit nici un surub, sau clema de prindere, o fii lipite?!
                      Salutam!
                      Sa ai parte de ea fara "evenimente" rutiere. Daca te referi la "stopurile" de pe capota, trebuie sa dai numarul jos. Este "un intreg", priderea facandu-se cu ajutorul ramei ce tine numarul.
                      Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                      Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by tumar View Post
                        Salutam!
                        Sa ai parte de ea fara "evenimente" rutiere. Daca te referi la "stopurile" de pe capota, trebuie sa dai numarul jos. Este "un intreg", priderea facandu-se cu ajutorul ramei ce tine numarul.
                        OK, Mersi de sfaturi si de urare!
                        Toate cele bune lafel!!
                        "The wife should always be "legally" younger than the car"
                        W124 200D
                        W123 240D
                        Prezentare W124
                        Prezentare W123

                        Comment


                        • #13
                          Frumoasa, sa ai noroc de ea, te asteptam la următoarea întâlnire.
                          Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

                          Comment


                          • #14
                            Da Seb! Mersi! Chiar vroiam sa propun asaceva, cand vremea se "indereapta" .
                            "The wife should always be "legally" younger than the car"
                            W124 200D
                            W123 240D
                            Prezentare W124
                            Prezentare W123

                            Comment


                            • #15
                              Acesta este topicul cu intalnirile din Tg. Mures.Te poti delecta cu poze.

                              W202 elegance / 1.8 benzina,1993

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF