Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes-Benz 115 240 D 3.0 (Batranul paradox)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes-Benz 115 240 D 3.0 (Batranul paradox)

    Salutare!

    De azi sunt proprietar de "bot de cal"!

    Si din cate am observat e o varianta care ii incurca pe multi... in spate stanga sta scris frumos "240 D" iar in dreapta "3.0"....... initial am crezut ca fostul proprietar isi dorea mai mult decat se putea... dar apoi cautand pe net am descoperit ca modelul cu motor de 3000 diesel chiar exista. Din cate am citit pe forum nu am mai dat de altul la fel... de aici intrebarea catre cei mai priceputi... e un model mai rar pe la noi sau cum?

    Masina e intr-o stare relativ buna si a fost pastrata in forma originala de catre un vecin de al meu ce a adus-o din Germania in 1990.
    Am crescut langa masina asta si nu as fi crezut ca o sa fie a mea vreodata.
    Am cumparat-o ieftin si vreau sa o restaurez cat ma va tine buzunarul.

    Cateva poze cu forma in care am cumparat-o...(n-am apucat sa o fac curata)

    Probleme sunt... dar marunte. Primul lucru vreau sa aflu de unde pot cumpara chedere noi originale (usi, portbagaj, geamuri etc). Apoi ar fi mochetele fata-spate si nu in ultimul rand semnul de Merc din fata...

    Astept ceva pareri si sfaturi... chiar si generale nu neaparat cu referire la piesele de mai sus.

    Numai bine!
    Attached Files
    Last edited by doktor4carz; 08-27-2008, 00:42 AM.
    1975 Mercedes-Benz W115 240 D 3.0
    1981 Audi 80 1.6 D
    2001 VW Golf 1.9 TDI
    ... si vreo doua moto

  • #2
    Superba masina, o sa iasa ceva frumos, nu ai chiar asa de mult de facut la ea, de ce zic, vad scaunele okei, interiorul e frumos, singurul defect - vad ca la aripile spate s-a aruncat chit fara sa se urmareasca linia masinii, dar asta se rezolva cu putina atentie, in rest masina e faina!
    W110-2.0 D 1966
    W115-2.0 D 1971
    W123-2.4 D 1982

    Comment


    • #3
      Mersi! In proportie de 99 la suta are piesele originale pe ea. La motor nu s-a umblat si inca suna bine.. sunt curios daca va papa ulei... A fost vopsita o singura data acum mai bine de 12 ani... Ce ma intriga e ca masina asta a fost de la bun inceput crem... dar in talon e scris maro... si stiu sigur ca si cand avea culoarea originala era tot crem-galbui...
      1975 Mercedes-Benz W115 240 D 3.0
      1981 Audi 80 1.6 D
      2001 VW Golf 1.9 TDI
      ... si vreo doua moto

      Comment


      • #4
        Nu cred ca cei de la RAR au subdiviziuni atat de precise. De exemplu la masinile bleu sau bleumarin sau turcoise scrie ALBASTRU, iar la cele visinii sau roz scrie doar ROSU.

        Chedere noi se gasesc sigur in Germania.

        O intrebare: De unde stii ca are motor de 3.0 si nu de 2.4 ? Daca sunt trecute ambele variante pe spate, poate fi oricare din ele. Din fabrica, modelul este trecut in partea stanga.

        Comment


        • #5
          Raspunsul e simplu. Numeri pistoanele si itzi dai seama daca e 240 sau 300... Vorba lu Gottlieb Daimler, citez, "treiste dizel de patru nu exista"...

          Chedere sint de Germania, la un pretz de te iau maselele, sau de Turcia, calitate bunicica, pretz rezon. Ma anuntzi...

          Comment


          • #6
            S-o stapanesti sanatos! Si la cati mai multi km! Se tine bine, batranica...
            Volanul este de w123, sau mi se pare mie?
            Mercedes CL 200 Kompressor
            Mercedes C 180 Kompressor

            Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

            Comment


            • #7
              Daca are cromaje unde se termina cele 4 spitze, linga perna claxonului, e de bot de cal. Daca nu are, e de Cobra. Dioptria ma impiedica sa vad in poza...

              Comment


              • #8
                Cu RAR-ul m-am clarificat... in 91 cand masina a fost adusa in talon s-au trecut datele conform cu brief-ul original adica capacitate 2971 cmc si culoare Galben... In 2004 cand s-a trecut la numere noi "intelectualii" de la RAR nu s-au mai chinuit sa "citeste" ei si au trecut in talon capacitate 3005 cmc si culoare Maro!!! Probabil ca era mai intuneric in hala aia... Zilele astea sper sa ma vad cu directorul RAR-ului pentru a remedia problema....

                Modelul 240 D 3.0 chiar exista si vad ca pe la noi e chiar rar... pentru convingere vedeti linku' urmator

                Bringing car buyers and enthusiasts automotive news coverage with high-res images and video from car shows and reveals around the world.


                ... e o poza alb-negru unde se poate vedea ca inscriptiile mele sunt cele originale...

                Azi am mai aflat ca masina a avut un singur proprietar in Germania si inca unul in Romania adica vecinu de la care am luat-o... cateva hartii originale: brieful, cartea service si un carton cu datele masinii util la cautarea pieselor...

                Cat despre volan stiu sigur ca de cand e in Romania nu a fost schimbat... dar chiar m-as bucura sa aflu ca nu e cel original pentru ca imi place modelul mai vechi cel cu cercul metalic pe mijloc.... doar sa vad unde gasesc asa unul...
                Attached Files
                Last edited by doktor4carz; 08-27-2008, 20:30 PM.
                1975 Mercedes-Benz W115 240 D 3.0
                1981 Audi 80 1.6 D
                2001 VW Golf 1.9 TDI
                ... si vreo doua moto

                Comment


                • #9
                  Dar a zis careva de aici ca nu exista ? Eu am avut doua... Vezi topicul cu serii si decodificare VIN, ca le-am trecut acolo din memorie...

                  Volanul de ebonita s-a montat pina in 1973. Deci, nu are ce cauta pe mashina ta.

                  Comment


                  • #10
                    No fain... atunci ramane asa...
                    1975 Mercedes-Benz W115 240 D 3.0
                    1981 Audi 80 1.6 D
                    2001 VW Golf 1.9 TDI
                    ... si vreo doua moto

                    Comment


                    • #11
                      Datorita greselii RAR o sa platesti impozit cam mare. Trebuie sa o remediezi.
                      Mercedes CL 200 Kompressor
                      Mercedes C 180 Kompressor

                      Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

                      Comment


                      • #12
                        Mersi! Din fericire primaria inca se ghideaza dupa datele corecte ale primului talon... deci impozitul e corect... insa la asigurarea obligatorie se iau dupa talonul actual... nici nu stiu cat e la peste 3001.... aflu maine...
                        1975 Mercedes-Benz W115 240 D 3.0
                        1981 Audi 80 1.6 D
                        2001 VW Golf 1.9 TDI
                        ... si vreo doua moto

                        Comment


                        • #13
                          Dupa 2000 de centimetri cubi, toate sint la fel.

                          Comment


                          • #14
                            Le stie doctorul!

                            Dok tu la ora 3 dimineata stateai pe forum sa dai raspunsuri?!?!
                            www.glx.ro

                            Comment


                            • #15
                              ... si la 4, si la 5, si la 6 dimineatza... Ce are ? Sta scris undeva ca forumul trebuie vizitat numa intre anumite ore ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF