Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My Baby Benz W202 C180 T-Modell

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Suporti pt doua biciclete am eu si nu le utilizez, daca le vrei ti le aduc cand vin in tara, asta prin luna mai.

    Comment


    • #77
      Dane mi se pare interesant ca in loc sa-ti Bulgarizezi pasiunea preferi sa renunti la ea. Pana la urma de ce sa nu le ai amandoua. La ce impozite ai platit pana acum practic ai fi acoperit cu taxele pentru ambele masini...W202-ul in Ro si W126 in Bg.
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • #78
        Nu renunt la W126. Dar masina mai trebuie refacuta. Costurile de refacere ajung minim la 1500 de euro (lucrari facute de prieteni sau regie proprie). Plus eventualele piese care ar trebui inlocuite, refacerea jantelor AMG (daca nu le vand)... etc, etc. Se mai adauga taxa pe bulgari si restul costurilor si deja vorbim de suma de aprox 2500 euro (minim). De banii astia (daca reusesc intr-un final ametitii din Guvern sa se hotareasca) am un W202 inmatriculat, in stare buna, cu dotari decente si costuri relativ reduse (mai ales costul carburantului). In ziua de azi totul tine de calculul fiecaruia (mai ales ca am si eu alte prioritati si am unde sa bag cei 2000-2500 de euro...).

        Parere mea...

        Speram la mai bine, dar acum ne multumim cu ce avem!
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • #79
          Am reusit sa repar telecomanda din cheia tip bricea de la inchiderea centralizata. De fapt a reparat-o electricianul auto.

          Am dus-o initial la un electronist care e axat mult pe mai reparatia telefoanelor celulare si a PC-urilor dar care m-a refuzat spunand ca nu se baga in probleme "auto" astfel ajungand sa apelez la electricianul meu auto. Din cate am inteles a fost undeva pe placa de baza a telecomenzi un contact care era intrerupt sau care facea scurt (nu mai retin exact) si asta ducea la "zapaceala telecomenzii". Microcontactul nu e defect!

          Principal e ca merge! Sper ca pentru mult timp! Bineinteles era nevoie de (re)sincronizarea sistemului dar acum inchiderea centralizata functioneaza fara probleme.

          Astept data de 15 martie sa vedem cum facem cu taxa!
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #80
            Dupa ce am cautat dupa o janta de tabla pentru a completa lipsa rotii de rezerva am gasit doua jante de cu cod 202 gata echipate cu cauciucuri bune de vara FULDA, echilibrate si gata de pus pe masina, cu 100 de lei perechea! Pretul este derizoriu din punctul meu de vedere mai ales ca jantele sunt absolut impecabile, la fel si cauciucurile si au fost "o afacere". Ce am gasit pana acum nu se apropia nici pe departe ca pret (si nici ca si calitate), mai ales ca le cautam eu sa le cumpar (si nu vanzatorul vroia sa le vanda... probabil de aia nici nu ne-am inteles), deci putea sa-mi ceara o suma mare fiindca se stia ca aveam nevoie de janta. Acum a stat treaba invers. Omul vroia sa le vanda si ne-am inteles la pret!

            If there's a will there's a way!
            Attached Files
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • #81
              Cam asa se intampla, cand renunti la a mai dori/cauta ceva, atunci apare.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #82
                Originally posted by adidc View Post
                ...daca-l sti pe Nizar de la voi din Arad...
                Am fost din nou la Nizar, iar de data aceasta am fost "cu noroc". Mi-am mai achizitionat de la el 2 jante de tabla care impreuna cu cele cumparate data trecuta din Piata de Masini imi vor face setul complet OEM. Pana acum am avut un set de jante de tabla cu ET37 de W210. Acestea, de W202, au ET31 si au fost date jos de pe un C180 din 1994 (adus din Franta). Ma gandesc ca ET-ul standard la jantele de tabla la W202 ar trebui sa fie 31 desi am citit pe net ca ar merge cam de la 22 pana pe la 44... (ET25 merge sigur, am pus eu jantele de pe W126 si nu prezinta probleme).

                Mi-am cumparat si parapiatra fata (carenajul, contraaripa, aparatoarea de noroi sau cum vreti sa le ziceti) pe partea soferului pentru ca la mine era lipsa partea din fata. A fost aproape impecabil, asa ca l-am luat intreg, inclusiv cu suruburile de prindere.

                Nizar are cam toate reperele de care am eu nevoie, dar fiind destul de tarziu cand am ajuns la el a ramas pe data viitoare sa "ma aprovizionez"... Cine a fost la el stie mormanele de fier prin care trebuie sa treci ca sa-i cauti piesele mai deosebite.

                Din pacate la pret a fost destul de inflexibil... Dar e bine ca e loco si chiar are o gama foarte variata de modele "la taiat".
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #83
                  Eu ce am observat e ca daca ii spui ce-ti trebuie si ca-ti demontezi tu, te lasa in pace, iti da si scule si mai si lasa la pret. Probabil pentru ca nu-si mai bate capul cu desfacutul.
                  Eu am fost de 3 ori la el si atat a doua cat si a treia oara mi-am facut singur treaba. Vreo 2 ore mi-am demontat si ales pe lucruri si apoi inca vreo ora mi-am curatat bocancii de noroi .
                  Cand l-am intrebat daca are vreo toaleta, mi-a raspuns "este in spate"... =)). Am rezolvat problema (in stare lichida) dupa un W140 alb .
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by adidc View Post
                    Eu ce am observat e ca daca ii spui ce-ti trebuie si ca-ti demontezi tu, te lasa in pace...
                    In zilele urmatoare ii mai fac o vizita. Cred ca pana la urma cea mai buna solutie pentru achizitionarea pieselor necesare e sa le vezi cu proprii ochi si sa le demontezi personal. Am avut zilele trecute o experienta negativa cu un coleg de pe Forum caruia ii cazuse greu ca trebuia sa demonteze o piesa de pe masina... In fine, m-am lacuit de astfel de experiente, mai bine fac totul cu manutele mele!

                    Poate ca e mai scump la prima vedere (dar macar Nizar face biznis la propriu din acesta, pe cand colegii de pe Forum cica ar trebui sa se ajute intre ei cu piese la un pret cat decat mai redus decat la schrott-uri) , dar macar am siguranta ca nu am sa gasesc surprize in pachetele ridicate de la curier plus ca nu trebuie sa platesc transportul si taxa de ramburs. Cred ca in final ies cel putin echitabil, daca nu chiar mai ieftin!

                    Cel mai mult ma enerveaza vremea asta! Nu prea am chef nici dupa ce vine vremea buna sa trec inca pe la Nizar o vreme si sa ma afund in noroaie... Mai stau cateva zile!
                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • #85
                      Doamneeeee cum arata interiorul ((( as ucide pt un asa interior
                      Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by costinbv View Post
                        Doamneeeee cum arata interiorul ((( as ucide pt un asa interior
                        Are Nizar pe un C Berlina un interior crem din textil...
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • #87
                          Nu textil,,, asa din piele....mai e un model de culoare ciocolata cu lapte...dupa parerea mea ala este cel mai elegant interior posibil ,,, orgasmic
                          Attached Files
                          Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

                          Comment


                          • #88
                            Da, arata bine si asta. Vad ca are scaune electrice.

                            Mi-a trecut si mie prin cap sa-mi iau si sistemul de la scaunele electrice (mai ales ca vreau sa-mi bag incalzire in scaune) dar cred ca le las asa, manuale. Parca merge mai repede reglajul scaunelor manual decat electric!
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • #89
                              Frumoasa masina si multi km fara pbme.

                              Legat de stergatoare, de bratul sau mai bine spus suportul rupt, in ce conditii se rupe? Iarna cand se forteaza mecanismul?
                              Mi-e greu sa cred ca la o utilizare normala acel metal ar ceda.

                              Bafta si cu scaunele electrice.
                              Desi nu le consider un must have pt tesatura, pt piele sigur sunt o necesitate.

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by mmx23 View Post
                                Frumoasa masina si multi km fara pbme...
                                Multumesc, la fel iti doresc si tie dupa ce vei aduce C-ul din Germania!

                                Originally posted by mmx23 View Post
                                ...bratul sau mai bine spus suportul rupt, in ce conditii se rupe? Iarna cand se forteaza mecanismul?
                                Mi-e greu sa cred ca la o utilizare normala acel metal ar ceda...
                                La mine a fost rupt cand am luat masina si ulterior am facut eu o "smecherie" romaneasca.

                                Se rupe bratul oscilant (cel ce se afla sub jgheabul de la parbriz) pentru ca e fabricat dintr-un material casant , ZAMAC, si la o forfecare sau fortare plesneste fiind si foarte greu de sudat.

                                Am intalnit aceasta problema si pe net la mai multe persoane.

                                Chiar si azi cand am facut poze la masina acoperita de zapada am reusit sa fortez bratul prin stergerea zapezii de pe parbriz. Problema este ca zapada se acumuleaza la baza bratului (langa marginea capotei) si se batuceste. Mie imi pare un viciu de proiectare ca acest lucru se intampla... dar nu mai avem ce face... Avem grija data viitoare ca zapada sa nu se acumuleze la baza bratului si sa-l forteze.

                                La o utilizare "normala" nu prea ar avea ce si cum sa cedeze, doar daca ii pui ceva piedica...

                                Originally posted by mmx23 View Post
                                ...Bafta si cu scaunele electrice.
                                Desi nu le consider un must have pt tesatura, pt piele sigur sunt o necesitate.
                                Multumesc. Iti garantez ca pielea "frige" cand e ger si te pui pe scaune!
                                Attached Files
                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF