Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes-Benz C180 W202

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes-Benz C180 W202

    Salut, as vrea sa va prezint prima mea masina ... este un w202 din 94 cu motor 1.8 benzina pe care lam cumparat acum vreo 4 luni.
    Masina am cumparato cu 2000EUR gata inmatriculata si am mai bagat vreo 30 de milioane ca sa o aduc "la linia de plutire" in piese cum ar fi:

    bucsi
    capete bara
    placute
    rulmenti spate
    arcuri spate
    bielete
    ulei + filtre
    radiatoru ca era fisurat...
    + multe alte chestii dar care sunt minore

    Masina in momentul de fata are jante Borbet pe 16" cu buza de 8.5j + jantele de tabla cu gume de iarna, sistem audio destul de puternic, stopuri fumurii, grila neagra, semnale albe, o amarata de alarma, leduri cu SMD pe pozitii si la numaru din spate, si inca cateva rahaturi care au fost inlocuite/vopsite/reconditionate.

    Masina nu arata foarte bine insa in primavara va intra la o vopsea "fresh"/ Planuiesc sa o fac argintiu metalizat pt ca aceasta culoare nu imi place dar si pt ca in talon este culoare gri (adica de la bej deschis la gri inchis)
    Sa speram ca pe viitor vor urma multe alte upgradeuri

    Atasez un thread de pe un alt forum care sper sa nu incalce regulile: http://forum.4tuning.ro/128-masina-m...w202-c180.html
    Dar si un filmulet cu subwooferu in actiune : http://forum.4tuning.ro/128-masina-m...w202-c180.html

    Sper sa va placa si astept atat critici cat si sugestii!

    Ps: ce sa fac ca de cand a venit iarna mia ruginit ingrozitor rama cromata a grilei... de 2 ori am polishato cu polish de crom insa fara rezultate durabile
    Attached Files
    Last edited by mircea600sel; 01-03-2011, 21:13 PM.
    Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

  • #2
    Singurul lucru care eu nu l-as fi facut niciodata, ar fi fost vopsirea stop-urilor. In rest, pare ingrijita masina. Sa ai parte de ea!
    * 2011 RENAULT FLUENCE PASSION 1.5dCI 110 CP
    * 2007 YAMAHA FZ1-N 998 cmc 150 CP


    In trecut:
    2001 Mercedes-Benz w203 C180 ELEGANCE
    2002 Jaguar X-TYPE 2.5i 4x4
    1999 Peugeot 106 1.4i

    Comment


    • #3
      Originally posted by brunorej View Post
      Singurul lucru care eu nu l-as fi facut niciodata, ar fi fost vopsirea stop-urilor. In rest, pare ingrijita masina. Sa ai parte de ea!
      Te cred mie insa imi place cum arata asa...dar principalul motiv pentru care le-am vopsit era pentru ca stopul drept( in zona becului de frana) avea niste pete albe care nu au iesit cu nici o solutie inclusiv polish( fie era platicul mancat , fie nu au fost polishate cum trebuie)
      Last edited by mircea600sel; 01-03-2011, 21:31 PM.
      Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

      Comment


      • #4
        Salut si bine ai venit pe forum Costin , sa te poarte sanatos steluta si sa ai grija de ea ca pana acum.
        http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

        Comment


        • #5
          Originally posted by Lucian A View Post
          Salut si bine ai venit pe forum Costin , sa te poarte sanatos steluta si sa ai grija de ea ca pana acum.
          Salut si mersi frumos.
          Credema ca am grija cat pot de mult si voi avea grija de ea, insa din lipsa de bani(ca si pana acum) tot ce a fost facut pe masina a fost facut de mine (inafara de piesele schimbate la inceput


          Am uitat sa precizez ca masina are acum etrierii rosii si am montat un dock pt iPhone care are iesire de auxiliar care se leaga la casetofon si alimentare(pt incarcator) care lam legat direct la firele brichtei , astfel bricheta ramane goala(ca sa o pot folosi la alte treburi) dar in acelasi timp pot incarca si telefonu, si am pus si un mic intrerupator pt ca nu tot timpul sta telefonul la incarcat si sa nu umple curetu aiurea prin masina. Aaa si am pus si intrerupator pt remoteul de la statie pt ca nu vreau sa ascult tot timpul muzica cu bassu la maxim.
          Toate intrerupatoarele leam cumparat astfel incat sa arate bine in masina. Intrerupatorul este in genul acestuia [ http://buy.mikado.ro/product_info.php?products_id=5403 ] numai ca este un negru mat si scrie cu gri on/off . Intrerupatoarele leam montat langa maneta schimbatorului acolo unde vin butoanele originale pt geamuri electrice
          Last edited by mircea600sel; 01-04-2011, 01:05 AM.
          Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

          Comment


          • #6
            Astazi iam montat un suport de pahar (pt ca nu are si eu sunt un mare consumator de licihde la volan, bineinteles nealcoolice ) si cu ocazia asta am facut si alimentarea la o cana incalzita pt ca eu fac cam 40-45 de min pana la scoala si obisnuiesc sa beau cafea la voaln...alimentarea am legato direct la firele brichetei si iam pus si un interupator
            Nu a fost nevoie sa dau nici o gaura in bord pt ca suportul acela lam fixat cu banda dublu adeziva bizon si e ffff rezistenta

            in cealalta poza se poate observa dock-ul de iphone si intrerupatorul de la statie
            Attached Files
            Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

            Comment


            • #7
              Salut , am o intrebare , eram si eu interesat la un moment dat de un cablu care se ataseaza la mufa casetofonului in locul unde ar trebui sa vina magazia de cd uri care sa aiba la celalat capat mufa usb pt stik , ceva de genul cum ai tu dock ul de iphone, stii cumva daca sunt de cumparat ? Cand am intrebat eu spuneau ca nu au compatibile cu CD player ul de la mercedes.

              Scuze acum am observat ca dock ul tau e conectat la mufa de aux a casetofonlui si nu la spate , intrebarea ramane valabila daca stie cineva.
              Last edited by Lucian A; 01-05-2011, 16:46 PM.
              http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

              Comment


              • #8
                Originally posted by Lucian A View Post
                Salut , am o intrebare , eram si eu interesat la un moment dat de un cablu care se ataseaza la mufa casetofonului in locul unde ar trebui sa vina magazia de cd uri care sa aiba la celalat capat mufa usb pt stik , ceva de genul cum ai tu dock ul de iphone, stii cumva daca sunt de cumparat ? Cand am intrebat eu spuneau ca nu au compatibile cu CD player ul de la mercedes.

                Scuze acum am observat ca dock ul tau e conectat la mufa de aux a casetofonlui si nu la spate , intrebarea ramane valabila daca stie cineva.
                daca ai casetofon original nu ai nici o sansa sa conectezi iphonu folosind interfata casetofonului insa poti face o smecherie...ezista niste casete adaptoare cu mufa jack...bagi caseta in casetofon si mufa in telefon ...calitatea nu este aceeasi dar e mai bine decat nimic...


                apropo de suport de iphone uite aici unul...asa ceva mar bate gandu sa fac

                si in general la cd playere poti pune doar mufa jack nu si usb pt ca usbul nu citeste iphone...asta bineinteles daca nu cumva cd playeru are mod ipod
                Attached Files
                Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

                Comment


                • #9
                  Niste poze in locul pe care eu il consider rai :X...si se poate observa si RUGINAAAAA

                  Legat de masina sunt in dubiu....
                  In primavara ma gandesc sa revopsesc masina ... insa nu stiu daca sa o vopsesc argintiu metalizat sau doar sa o repar unde e nevoie, vopsit partiile respective si dupaia colantata alb mat cu plafon negru .... voi ce ziceti?

                  Litera mare la inceput de propozitie!Nu ai voie o semnatura asa de mare.
                  Attached Files
                  Last edited by mircea600sel; 01-06-2011, 01:27 AM.
                  Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

                  Comment


                  • #10
                    Raiul de acum se va transforma in iad pentru toate organele interne in cativa ani de zile , incearca sa le lasi si sa mananci mai sanatos.
                    http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Lucian A View Post
                      Raiul de acum se va transforma in iad pentru toate organele interne in cativa ani de zile , incearca sa le lasi si sa mananci mai sanatos.
                      Stai linistit ca il consider rai pt ca mananc odata la 1-2 luni pt ca mi se pare prea scump...asa ca din cand in cand merit si eu sa ma mai rasfat
                      Last edited by mircea600sel; 01-06-2011, 21:52 PM.
                      Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

                      Comment


                      • #12
                        Update

                        La stopul stanga s-a dus negreala de la wap-ul de la spalatorie pt ca nu l-am vopsit calumea asa ca le-am refacut

                        Am curatat toata vopseaua de pe ele, le-am matuit umpic cu smirghel de 1000 , am vopsit din nou partea neagra dupa care am dat lac sa fie shiny.
                        La faru din dreapta s-a scurs vopseaua pt ca i-am dat din greseala un strat mai gros dar o sa il refac,,,, imi plac mai mult cum arata asa...

                        ps: Acele pete de care ziceam ca sunt pe stopuri, in partea becului de frana, s-au dus cu decanol. Inseamna ca erau ceva pete de vopsea
                        Attached Files
                        Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

                        Comment


                        • #13
                          Update

                          Am montat niste leduri rosii la picioare care leam legat la senzorul usii(nu am vrut sa le leg la lumina din consola de sus pt asa le monteaza toti si cica daca lucrezi la masina iti suge bateria mai repede...asa am auzit )
                          Scuzati calitatea pozelor dar sunt facute cu telu
                          Attached Files
                          Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by costinbv View Post
                            Update

                            Am montat niste leduri rosii la picioare care leam legat la senzorul usii(nu am vrut sa le leg la lumina din consola de sus pt asa le monteaza toti si cica daca lucrezi la masina iti suge bateria mai repede...asa am auzit )
                            Scuzati calitatea pozelor dar sunt facute cu telu
                            Am o intrebare: Cand ti apasat piciorul pe pedala de frana, se aprind si se sting stopurile?
                            Sper sa nu raspunzi afirmativ :-P
                            Baracuda te are ca adversar redutabil in atentia la detalii.

                            Spune-ne cat consuma si de ce vrei sa o vopsesti. Esti primul de dupa `90 pe care-l aud ca vrea sa-si (re)vopseasca masina.

                            Comment


                            • #15
                              Nu te prea inteleg la faza cu stopurile...cand apas frana becul de frana ramane aprins atat timp cat pedala e apasata....

                              in oras imi consuma cam 11.5-12% mers normal iar afara imi ia 9% tot mers normal...daca o ard imi creste cam cu 2 - 3 % .... se de vopsit o vopsesc pt ca masina cand am cumparato era destul de neingrijita...adica spoileru spate a fost lovit de un autobuz si dupaia reparat de un ciung,,, spoileru fata e crapat in zona placutei de inmatriculare...si mai are destul de multe indoituri si zgarieturi pe caroserie....si nu sunt primul...mai cunosc un tip cu w202 care sia vopsito din bleumarin in negru
                              Low Mercedes Benz w202 C180 Classic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF