Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Masina mult asteptata E 220CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Desfa capitonajul si verifica vacuumul si contactele papucilor, sa nu fie oxidate.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #32
      Salut,am desfacut tot,vacumul e ok se deschide portbagajul din cheie numai ca daca incui cu centralizata el nu se mai inchide,cand l-am reglat am si trantit de multe ori portbagajul si ma gandesc ca a sarit ceva prin butuc....partea proasta este ca nu am nici cheia metalica,cred ca a mai fost schimbat butucul si alta data....si de acolo lipsa cheii,in fine sper sa rezolv cu noul butuc

      Comment


      • #33
        Am reusit de am aliniat si portbagajul cum trebuie,am schimbat si butucul de la incuietoarea portbagaj si totul e ok,se inchide deschide din cheie si acum se si incuie
        o sa trebuiasca sa schimb discurile de frana cele dupa fata,imi vibreaza pedala cand franez mai brusc la viteze de peste 100km /ora in rest totul e ok e incredibil cat de repede accelereaza masina de la 130 la 200km/ora cred ca sunt cei 143 de cai.As vrea sa ii polisez singur farurile mari de la pozitie sunt mai matuite si as vrea sa stiu de ce as avea nevoie si daca pot face asta si manual,nu neaparat cu masina de polisat.Multumesc

        Comment


        • #34
          Salutari

          Astazi masina a implinit 2 luni si jumatate de cand e la mine,si 10 000km facuti,masina se comporta bine azi i-am schimbat uleiul plus filtrele,cost 87€ si manopera am facut-o singur,ulei am pus de la SHELL,10W 40 sintetic,un bidon albastru,produs nou iesit pe piata aparent...in fine detalii.Masina e ok,am rulat destul de mult cu ea zic eu si nu am avut nici o problema.Urmeaza sa ii schimb discurile si placutele pe fata,pentru ca imi cam trepideaza pedala de frana cand franez la viteze mai mari si cred ca discurile sunt decalite,voalate...sau cum se zice.Pana una alta multi km la toti posesorii de Mercedes si nu numai!

          Comment


          • #35
            Alege discuri ATE, alea-s si cele puse stock. Vezi ca-s unele ventilate, PowerDisc.
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #36
              Asa am pe masina acum unele ventilate,in stare buna dar imi bataie pedala ca naiba....deci ATE zici eu aveam in cap Valeo sau Brembo...Placute mai bune care ar fi,neaparat fara scartait?O sa postez zilele astea si niste poze noi cu masina si peisaje frumoase pe unde am condus.Sper a rezolvi si tu problema ta cu limp-ul,apropo nu stiu daca cunosti gama FACOM dar au tot fel de produse de curatat injectoarele,de oprit fumul...or fi bune de ceva?Sau trebuie doar forja la maxim pentru a scapa de fum?ca mai am si eu nintel

              Comment


              • #37
                Va salut pun si eu vreo trei poze de sezon si inca cateva cu stopurile spate si o intrebare:Stopul meu mare din dreapta spate este alb simplu si un pic afumat de vechime sau e alb fumuriu?Ca vreau sa il schimb pe cel dupa stanga care e spart si urat rau si nu stiu exact ce sa comand....
                Attached Files

                Comment


                • #38
                  Daca-l iei de la reprezentanta, cu VIN-ul te rezolva ei, nu-i nevoie sa cauti tu ce si cum.
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by sorinvuta View Post
                    Va salut pun si eu vreo trei poze de sezon si inca cateva cu stopurile spate si o intrebare:Stopul meu mare din dreapta spate este alb simplu si un pic afumat de vechime sau e alb fumuriu?Ca vreau sa il schimb pe cel dupa stanga care e spart si urat rau si nu stiu exact ce sa comand....
                    Masina frumoasa.locatia si mai frumoasa.Acolo locuiesti tu?

                    sigpic

                    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                    Comment


                    • #40
                      Da Mircea aici locuiesc,undeva intr-o padure pe un domeniu privat de vreo 60 hectare,renovam un castel din secolul 18 donat unei biserici(destul de interesant nu?)Locatia pe harta e langa Mayenne 53100,si se numeste Domaine du Bois Salair si in vreun an doi va deveni un soi de hotel restaurant care va primi in receptie lume care vrea sa vina la relaxare,nunti,botezuri,intalniri si alte balarii...
                      Masina e pe drumuri bune,am mai investit una alta in ea si sper ca anul asta sa pun la punct totul la ea ca sunt cam fixist asa.

                      Sanatate multa baieti si drumuri bune

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by sorinvuta View Post
                        Da Mircea aici locuiesc,undeva intr-o padure pe un domeniu privat de vreo 60 hectare,renovam un castel din secolul 18 donat unei biserici(destul de interesant nu?)Locatia pe harta e langa Mayenne 53100,si se numeste Domaine du Bois Salair si in vreun an doi va deveni un soi de hotel restaurant care va primi in receptie lume care vrea sa vina la relaxare,nunti,botezuri,intalniri si alte balarii...
                        Masina e pe drumuri bune,am mai investit una alta in ea si sper ca anul asta sa pun la punct totul la ea ca sunt cam fixist asa.

                        Sanatate multa baieti si drumuri bune
                        Am cautat pe via michelin si este in vestul Frantei.Pacat ca este asa departe pentru ca in 7 martie am sa merg in Geneva la salonul auto si trageam o fuga sa vad locurile alea.

                        Bafta pe acolo si multa sanatate!

                        sigpic

                        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                        Comment


                        • #43
                          Salutare,nu am mai trecut de mult pe aici si am zis sa mai pun si eu ceva poze mai recente.Pana acum de cand am luat masina am parcurs 40 de mii de km si sunt multumit,e o masina confortabila ideala pentru drumuri lungi.Intre timp am reusit sa fac RK-ul cutiei de viteze(care acum merge efectiv perfect,nu simti cand schimba vitezele nici la 4000 de ture,asta multumita Automaticului) am schimbat ei electrovalva aia vacuum care actioneaza supapa EGR(nu mai am probleme cu limp-ul)uleiuri,filtre placute frana si cam atat Km cati cuprinde....
                          Km actuali 315000
                          Attached Files
                          Last edited by sorinvuta; 07-21-2013, 21:25 PM. Reason: Completare

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF