Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

In sfarsit.....E,W210 E270

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu am sac de ski,nici magazie de CD.Fum a ascos putin in treapta 3 cand l-am luat dar de atunci incoace absolut deloc.
    Rezervorul e de 65 trecut in carte,plinul urmeaza sa-l fac dar la 20L alimentati ridica la prima linie doar.
    Parktronic-ul e orig. am si in plafoniera spate lumiinile acelea cu galben si rosu.Senzor ploaie? Inca nu stiu,tapiteria e cu insertii albastre.
    Cert e ca Sambata cand avem si summitul pe plan local am sa fac poze si cu interiorul.Telefon..are doar suportul pt.el.Daca imi spui in continuare cum as putea sa-l conectez la E71-le meu ai face un mare bine.
    O zi placuta tuturor!
    In Romania Legea e BARIERA:
    -peste care trec dulaii
    -pe sub care trec cateii
    -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

    Comment


    • #17
      Originally posted by tesdan8 View Post
      Serios??Eu inainte de W210 am fost proprietar de A5 C5 2.5 si la doua luni dupa ce am luat Mercedesul l-am vandut...ca sa nu spun ca-mi pare rau dupa A6...oricum tot la Mercedes am ramas!
      Ai o masina superba,sa te bucuri de ea si cat mai multi km!
      Daca nu ma insel tu ai avut un 300 D clasic, pe cand acesta este 270 CDI. Deci comparam 136 de cai cu 170 si mai important 210 Nm cu 370 Nm (diferenta enoooorma in mod special la depasiri). Poate si de acolo nemultumirea "la cum tragea 300 D.
      Mai mult, conteaza si starea injectoarelor a pompei de injectie...etc.

      Frumos ochiosul. Sa ai parte de el si spor la citit despre EGR, admisie s.a.m.d.
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • #18
        Se pare cã am fost afectat de cãldura de la amiazã, și de fapt nu copiasem complet VIN-ul. Revin cu decodificarea completã

        Engine number ... 612961 30 109224
        Sales des. ...... E 270 CDI
        Radio unit no. .. AL291010446676 25266
        Order number .... 0 1 226 00325
        Transmission .... 716648 01 288816
        Cab ............. 00000
        Equipment ....... 751A
        Paint/code 1 .... 189U
        Lamps ........... HELLA
        Delivery date ... 3 2001-05-23


        SA codes:

        026 DISCONTINUATION OF SPARE KEY - ce o fi asta?
        220 PARKTRONIC SYSTEM (PTS)
        249 INSIDE AND OUTSIDE MIRROR AUTOMATIC DIMMING
        260 TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
        273 TELEPHONE PRE-INSTALLATION D-NET MOBILE
        282 SKI-BAG - ai ski se pare
        354 ANTENNA FOR TELEPHONE D/E-NET
        543 SUN VISOR WITH MAKE-UP MIRROR L. AND R., BE-
        550 TRAILER COUPLING
        581 AUTOMATIC CLIMATE CONTROL - climã automã/klimatronic
        600 HEADLAMPS - CLEANING EQUIPMENT
        611 EXIT LIGHTS FOR DRIVER DOORS
        612 HEADLAMP-XENON R.H.TRAFFIC
        673 HIGH-CAPACITY BATTERY
        677 AVANTGARDE Vehicle identification number
        680 L.A. WHL, 5-HOLE DESIGN, AVANTGARDE
        693 ALL-ROUND WD-BLUE GLASS,BAND FILTER,REAR WINDOW-ES
        756 RADIO MB AUDIO 10 CD WITH VK/RDS
        801 AEJ 10/1/M/X
        873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
        876 INTERIOR LIGHT ASSEMBLY
        877 READING LAMP IN THE REAR
        954 EQUIPMENT PACKAGE FOR AVANTGARDE VEHICLES
        988 VEH. TIT. OF OWN. & COC DOC. + MODEL PLATE (MACH.)
        750A FABRIC, AVANTGARDE
        189U GREEN BLACK METALLIC
        751A FABRIC, AVANTGARDE - ANTHRACITE
        ...

        Comment


        • #19
          Multumesc,multumesc. Din posturile lui Tesdan am sesizat si eu ca e vb de un 300D. Cu siguranta nu se compara cu 270CDI.Cat despre A6 da e frumos are linii mai rotunjite dar sa vezi ce frumos a fost cand a sarit intinzatorul de langa pompa de injectie si m-am apucat sa fac doua distributii fiind V6 NUMAI piesele au fost 3600 ron.Bine.....s-a pus pe el tot ce era mai bun inclusiv pompa de apa,curea accesorii,role etc..Si apoi,cutia era frumoasa,asa era de intepenit surubul ca o jumatate de zii am stat in service si nu l-am putut desface pt a completa si verifica nivelul.Era gata sa se rupa baia de ulei a cutiei dar surubul nici vorba.Plus de asta V6-urile alea sunt f.zgomotoase in turatii.La cca.200000 km se duc ax cu came,tacheti.Cand scoteam capacul care duce la filtrul de aer avea o bataie ca tancul.
          In Romania Legea e BARIERA:
          -peste care trec dulaii
          -pe sub care trec cateii
          -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

          Comment


          • #20
            Frumos exemplar.Să-l stăpânești sănătos!
            " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
            Regulament forum.

            Comment


            • #21
              Am si eu un prieten bun care chiar acum isi repara axele cu came la un 2.5 V6 pus pe passat.
              Sunt frumoase Passaturile dar motorul TDI (foarte bun de altfel si cu un raport calitate/pret/intretinere/ foarte ok) nu sta in picioare in fata CDI-urilor si nu au nici o sansa ca fiabilitate in fata dieselului classic (vorbesc de 200D, 250D si coroana 300D).

              Nu vreau sa compar mere cu pere si nici sa fiu off-topic. Intre un W124 200D, un W210 220 CDI si un Passat 1.9 TDI, alegerea logica este Passatul. Cu inima as alege W124 sau W210 dar motorul 200 D e lent (putini cai) iar 220 CDI are impozitul nejustificat mai mare decat 1.9, si si un consum mai mare. In plus e mai scump si are taxa idioata mult mai mare daca raportam la acelasi an.

              As mai adauga ca mie personal nu imi place sunetul in ture al 2.5-ului iar la motoarele mari de genul V10-lui de 5000 sau cat are, nici nu incape comparatie ca sound cu V8-ul AMG. A se nota ca am condus "cativa" km Touaregul V10 tunat de ABT.

              Una peste alta sa-ti traiasca W210-ele. Fiecare masina are avantaje si dezavantaje.
              Last edited by adidc; 07-18-2012, 17:04 PM.
              E220 cdi W210, 2001

              E320 W210, 1997
              C180 W202, 1994
              W123 200D, 1978 cu inima de W124


              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

              Comment


              • #22
                Multumesc....Ca sa vezi?! Sac de ski am zis nu are.Ei ce sa vezi? trecerea de la diverse ''cosarci'' la Mercedes se face mai incet-am sac de ski in cotiera spate impachetat. Cum ar spune unii ''ie dara' am sac de ski
                @ Luxiane daca ma mai duc la Mako la strand te vizitez.E mortala si a ta si pe viitor iti voi mai cere sfaturi pt ca deh..masinile se mai si strica.Am vazut ca ai mai schimbat cate ceva.
                In Romania Legea e BARIERA:
                -peste care trec dulaii
                -pe sub care trec cateii
                -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by ursuletz_82 View Post
                  @Luxiane daca ma mai duc la Mako la strand te vizitez.
                  Mi-ar face plãcere, doar cã mai stau vreo 3 sãptãmâni prin zonã, apoi o sã fiu plecat câteva luni cred.

                  Originally posted by ursuletz_82 View Post
                  E mortala si a ta
                  Mersi, dar sã știi cã a ta aratã ceva mai bine cred

                  Originally posted by ursuletz_82 View Post
                  pe viitor iti voi mai cere sfaturi pt ca deh..masinile se mai si strica.Am vazut ca ai mai schimbat cate ceva.
                  Ohoo, și câte am schimbat. Cred cã mai am puțin și o fac nouã la cât de mult am bibilit la ea.
                  ...

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by ursuletz_82 View Post
                    Multumesc,multumesc. Din posturile lui Tesdan am sesizat si eu ca e vb de un 300D. Cu siguranta nu se compara cu 270CDI.Cat despre A6 da e frumos are linii mai rotunjite dar sa vezi ce frumos a fost cand a sarit intinzatorul de langa pompa de injectie si m-am apucat sa fac doua distributii fiind V6 NUMAI piesele au fost 3600 ron.Bine.....s-a pus pe el tot ce era mai bun inclusiv pompa de apa,curea accesorii,role etc..Si apoi,cutia era frumoasa,asa era de intepenit surubul ca o jumatate de zii am stat in service si nu l-am putut desface pt a completa si verifica nivelul.Era gata sa se rupa baia de ulei a cutiei dar surubul nici vorba.Plus de asta V6-urile alea sunt f.zgomotoase in turatii.La cca.200000 km se duc ax cu came,tacheti.Cand scoteam capacul care duce la filtrul de aer avea o bataie ca tancul.
                    Da 300D am avut,eu comparatia o faceam strict intr-e W210-le meu din 96 si A6-le din 02 pe care l-am avut 4 ani si nu am schimbat decat consumabilele (ulei filtre).Oricum a ta are mult mai multe optiuni decat al meu si pe deasuprea este si facelift,iar daca are acelasi motor ca pe ML atunci este o diferenta enorma fata de ce am avut eu!
                    Numai bine!
                    Last edited by tesdan8; 07-18-2012, 22:19 PM. Reason: mancasem o litera...

                    Comment


                    • #25
                      Superba masina si foarte intretinuta zic nu pe vazute ci pe probate.
                      Am mers cu masina si este formidabil ...
                      Sa ai noroc de ea si sanatate ca sa conduci multi kilometri.

                      Comment


                      • #26
                        Mersi Winetou!!!

                        Aseara ma gandeam daca exista si pot sa gasesc un W210 sa zicem Avantgarde si sa mai aiba asa: piele,scaune cu memorii, cutie automata,4matic,webasto..si navigatie mare(TV)???
                        In Romania Legea e BARIERA:
                        -peste care trec dulaii
                        -pe sub care trec cateii
                        -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

                        Comment


                        • #27
                          Maine ''hitleristul'' cred ca asa o sa-mi botez Mercedesul,o sa primeasca o scurta revizie-ulei si filtre mi-am propus.Pretul pt toate astea e mai mult decat rezonabil,toate sunt Alco si le-am gasit la 450 ron.
                          Alte reparatii nu sunt necesare.
                          V-as ruga sa-mi spuneti cum pot sa-mi dezactivez functia aceea de blocare automata a usilor la plecarea de pe loc.Ma enerveaza la culme sa opresc,vrea sa urce cineva si tot sa apas deblocarea pe consola.
                          Multumesc!
                          In Romania Legea e BARIERA:
                          -peste care trec dulaii
                          -pe sub care trec cateii
                          -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

                          Comment


                          • #28
                            Sper sã te ajute:
                            With the automatic central locking system activated, the doors and trunk are locked at vehicle speeds of approximately 15km/h or more. The fuel filler flap remains unlocked.
                            To activate:
                            With electronic key in steering lock position 2 hold upper portion of switch (1) for a minimum of 5 seconds.
                            To deactivate:
                            With electronic key in steering lock position 2 hold lower portion of switch (2) for a minimum of 5 seconds
                            ...

                            Comment


                            • #29
                              A mers. Multumesc!
                              In Romania Legea e BARIERA:
                              -peste care trec dulaii
                              -pe sub care trec cateii
                              -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF