Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

In sfarsit.....E,W210 E270

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In sfarsit.....E,W210 E270

    Salutare! Salutare! Dupa indelungi cautari m-am impropietarit cu un W210 E270 CDI AVANTGARDE.An de fabr 2001 jante orig.M.B dublu clima.......stiti voi mai muulte despre ce presupune aceasta masina.
    Functionala 98 %,nu functioneaza CD-ul Audio 10,mai exact nu citeste CD-urile da error si luminile la plafoniera cele din partea stg/dr in momentul in care dai jos parasolarul.
    In rest.......incredibila.Cai multi,spatiu mai mult decat suficient,consum FOARTE decent.Masina precdenta fusese un A6 Quattro de 2,5.Vreau sa va spun ca in afara sub 8 niciodata nu lua iar in jungla urbana 10-12%. Nu imi cred ochilor cand vad consum de 5,7-6,4 % afara si oras 8-9,5% si cu atatia cai.
    De muuult timp mi-am dorit un Mercedes,a trecut ceva timp de la vechiul 210,202,124,126,123 dar nu am crezut ca un Mercedes poate sa fie....asa cum e acesta.Intr-un cuvant A6 fata de E-class e cu doua clase mai jos,cotet
    Tocmai de aceea mi-am propus minim 1-2 ani sa nu ma despart de el.Am sa-l pastrez in cea mai buna conditie asa cum au facut-o precedentii doi propietari (Primul era din Reghin si masina avea AHS la nr iar al doilea un turc cu o fabrica de cherestea la Brezoi).Mizez pe intretinerea ca la carte pt a evita costurile majore,adica toate la timpul lor..
    Masina avand si CASCO turcul a spart farurile,am xenoane noi si remediat problemele cu rugina la aripile fata.Mai am un set de jante(tot orig.Mercedes) cu cauciucuri de iarna.
    Ceva mai tarziu am sa revin si cu poze,care de fapt sunt cireasa de pe tort si esenta acestei discutii.
    Multumesc!
    In Romania Legea e BARIERA:
    -peste care trec dulaii
    -pe sub care trec cateii
    -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

  • #2
    Felicitari pentru achizitie, pune si tu niste poze.
    Toate cele bune.
    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

    Comment


    • #3
      Originally posted by ursuletz_82 View Post
      ...Masina precdenta fusese un A6 Quattro de 2,5.Vreau sa va spun ca in afara sub 8 niciodata nu lua iar in jungla urbana 10-12%. Nu imi cred ochilor cand vad consum de 5,7-6,4 % afara si oras 8-9,5% si cu atatia cai.
      De muuult timp mi-am dorit un Mercedes,a trecut ceva timp de la vechiul 210,202,124,126,123 dar nu am crezut ca un Mercedes poate sa fie....asa cum e acesta.Intr-un cuvant A6 fata de E-class e cu doua clase mai jos,cotet
      ...
      Salut. Quattro ce l-ai avut avea transmisie integrala permanenta, de acolo si consumul. Pot sa-ti spun ca in oras ti-a luat chiar foarte bine.

      A6 sunt masini bune, nu le-as numi cotet nici chiar in comparatie cu un Mercedes, mai ales "ochios"... Acum, depinde cum era masina precedenta si cum este noua achizitie... Am vazut "ochiosuri" pe langa care o Dacia Berlina parea limuzina...

      Sa curga pozele!
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        Multumesc,multumesc! Poate am fost cam aciduu,nu asta am urmarit,cand am facut comparatia cu W210. Si aceea a fost o masina impecabila,fara repros,absolut totul functional insa ca si tinuta de drum si,comfort si...multe altele e clar sub Mercedes.
        Pozele promise! Datorita soarelui arzator probabil nu sunt cele mai clare si reusite dar....n-am mai avut rabdare si le-am facut.

        Mai greu...daca nu sunt asa expert in IT.
        Attached Files
        Last edited by mircea600sel; 07-18-2012, 07:51 AM.
        In Romania Legea e BARIERA:
        -peste care trec dulaii
        -pe sub care trec cateii
        -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

        Comment


        • #5
          Sa o stapinesti sanatos fara evenimente , daca se poate si un pretz de achizitie, km,...

          Comment


          • #6
            Masina mea a fost AG 44 SSS poate acelasi fost proprietar .
            Cred ca ne-am intalnit duminica seara pe la 20:30 la semafor la trecerea de pietoni pe Bd 1 Dec 1918 si ti-am admirat-o asa din mers, ai xenon pe faza scurta, nu?
            E frumoasa,sa ai noroc de ea. Te asteptam sambata la intalnire sa o vedem mai bine.
            Last edited by Dj Sky; 07-17-2012, 18:39 PM.

            Comment


            • #7
              Imi place mult masina. Cati bani te-a dus ?
              Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
              Mercedes-Benz C180 Elegance

              Just like he said..."Now go home and get your f****n' shinebox !

              Comment


              • #8
                Originally posted by ursuletz_82 View Post
                Intr-un cuvant A6 fata de E-class e cu doua clase mai jos,cotet
                Serios??Eu inainte de W210 am fost proprietar de A5 C5 2.5 si la doua luni dupa ce am luat Mercedesul l-am vandut...ca sa nu spun ca-mi pare rau dupa A6...oricum tot la Mercedes am ramas!
                Ai o masina superba,sa te bucuri de ea si cat mai multi km!

                Comment


                • #9
                  Foarte frumoasa masina.Sa o stapanesti sanatos.Daca pe viitor vrei sa o vinzi imi dai mie jantele astea de pe ea?Contra cost bineinteles!

                  Comment


                  • #10
                    MULTUMESC pt.aprecieri. Masina a fost a unui turcaletz cu fabrica de cherestea la Brezoi.Nu i-am retinut exact numele.
                    Km masinii arata 282.000 iar ca si cost de achizitie avand in vedere ca e forum si nu piata,si in viitorul apropiat nu va fi de vanzare..pot sa-l spun. 5000 E.
                    Mai am un set de jante orig M.B pe 16 cu cauciucuri de iarna,2 chei.
                    Functioneaza si CD-ul prin amabilitatea lui Zsolti1981,caruia ii multumesc inca odata pe aceasta cale.
                    In Romania Legea e BARIERA:
                    -peste care trec dulaii
                    -pe sub care trec cateii
                    -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

                    Comment


                    • #11
                      Pune poze cu interiorul sa vedem cat este de avantgarde.

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • #12
                        Și eu sunt curios cum aratã la interior. În afarã de faptul cã ai cutia manualã și volan cu inserții de lemn nu ne prea dãm seama de dotãri. Eventual pune și seria VIN pentru decodificare.

                        Mașina e foarte frumoasã și aratã foarte bine la exterior.
                        ...

                        Comment


                        • #13
                          Ca bine zici Luxian: WDB2100161B384716.-asta e VIN-ul

                          Ca si dotari,ce am vazut si ce stiu : dublu clima,scaune electrice DAR FARA MEMORIE,xenon,geamuri cu tenta albastra,cotiera refrigerata,pilot automat/limitator,washere faruri,tetiere la buton,deschidere portbagaj,ESP-la buton,scaune incalzite,comenzi pe volan-tel-cd-computer-etc,volan reglabil,parctronic-la buton cuplat/decuplat,oglinzi electrice si incalzite.A si de ce ma uimesc cel mai mult functia "REST" pe clima o aveam si la W202 si functiona chiar si la ala
                          Ce nu stiu,urmeaza sa-mi spuneti voi dupa ''EKG".


                          P.S -Nu am facut poze cu interiorul ieri,prea clare,deoarece CD-ul era la dr.Zsolti pt operatie.
                          Multumesc!
                          In Romania Legea e BARIERA:
                          -peste care trec dulaii
                          -pe sub care trec cateii
                          -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

                          Comment


                          • #14
                            Din pãcate nu pot sã decodific VIN-ul postat. Nu-mi apare data card-ul nici în WIS și în EPC. Nu mi s-a mai întâmplat...

                            Din ce zici tu:
                            - dublu climã (toate au, dar e cumva automaticã - cu display? sau normalã - cu rotițe?)
                            - scaune electrice sunt faine și fãrã memorii, rar gãsești cu memorii. Dacã avei cu memorie trebuie sã ai și volan reglabil electric și oglinda din interior la fel și puteai sã-ți activezi opțiunea de coborâre a oglinzii retrovizoare dreapta când dãdeai cu spatele.
                            - xenon, automat dacã e de fabricã ai și spãlãtorul de faruri. Pãcat cã sunt scumpe becurile
                            - tenta albastrã - standard pt avantgarde
                            - cotierã refrigeratã cred cã au toate w210 cu facelift
                            - pilot automat vine automat și cu limitator
                            - tetiere la buton, esp, comenzi pe volan, volan reglabil, oglinzi electrice încãlzite, deschidere portbagaj la buton - cred cã toate sunt standard
                            - telefon - sunt curios dacã îți merge. Eu pe al meu n-am reușit sã-l resuscitez nicicum
                            - scaune încãlzite - asta e utilã iarna. Mare grijã sã nu lași pe nimeni sã se punã în genunchi pe scaun (foarte tentant sã faci asta când te apleci dupã ceva prin mașinã) - riști sã-ți rupã plasa de încãlzește

                            Probabil cã mai ai și senzor de ploaie (prima treapta de la ștergãtor).

                            Rezervorul e normal, sau din acela mare de 80l?

                            Din poze nu-mi dau seama, tapițeria e Blue Anthracite (cu nuanțe albastre) sau negru simplu (am vãzut des pe elegance așa)? Cum se prezintã scaunul șoferului - are urma de uzurã pe lateralã?

                            Magazie de CD-uri? Sac de ski?

                            Parktronic-ul e fain dacã e de fabricã. Așteptãm în continuare pozele cu interiorul. Pãcat cã ești departe, cã aș fi vrut sã-ți vãd mașina mai de aproape.

                            PS: Scoate fum când îi dai talpã?
                            Last edited by Luxian; 07-18-2012, 12:11 PM.
                            ...

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Luxian View Post
                              Din pãcate nu pot sã decodific VIN-ul postat. Nu-mi apare data card-ul nici în WIS și în EPC. Nu mi s-a mai întâmplat...
                              Intotdeauna te poti baza pe consumatorii de vodka ...

                              210.016 E 270 CDI

                              vin WDB2100161B384716
                              whc WDB
                              chassbm 210016
                              chass_ident 1B384716
                              type 210
                              subbm1 016

                              delivery_date 010523 (23-05-2001)

                              engine 612961 30 109224
                              front_axle1
                              front_axle2 AL291010446676 25266

                              interior 751A

                              lights HELLA

                              order_num1 0122600325

                              paint1 189

                              retarder 3 010523 (23-05-2001)

                              transmission 716648 01 288816

                              Code

                              026 PRODUCTION TEST NEW ENGINES (ECE-CHASSIS WITH USA-
                              220 PARKTRONIC SYSTEM (PTS)
                              249 AUTOMATICALLY DIPPING INSIDE REAR VIEW MIRROR
                              260 TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
                              273 TELEPHONE PRE-INSTALLATION D-NET MOBILE
                              282 SKI-BAG
                              354 ANTENNA FOR TELEPHONE D/E-NET
                              543 SUN VISOR WITH MAKE-UP MIRROR L. AND R., BE-
                              550 TRAILER COUPLING
                              581 AUTOMATIC AIR CONDITIONER
                              600 HEADLAMPS - CLEANING EQUIPMENT
                              611 EXIT LIGHTS FOR DRIVER DOORS
                              612 XENON HEADLIGHT
                              673 HIGH-CAPACITY BATTERY
                              677 Unknown
                              680 Unknown
                              693 ALL-ROUND WD-BLUE GLASS,BAND FILTER,REAR WINDOW-ES
                              756 RADIO MB AUDIO 10 CD WITH VK/RDS
                              801 AEJ 06/1/M/X
                              873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
                              876 INTERIOR LIGHT ASSEMBLY
                              877 Unknown
                              954 EQUIPMENT PACKAGE FOR AVANTGARDE VEHICLES
                              988 REG. DOC. AND COC CERTIFICATE WITH EC TYPE LABEL
                              750A Unknown
                              189
                              751A Unknown
                              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF