Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes E300 (W210) an 1998 - al meu!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes E300 (W210) an 1998 - al meu!

    VIN WDB2100251Axxxxxx
    Plant 50
    Model E300DT
    Chassis 2100251A653084
    Engine 606962 12 030263
    Transmission 722608 00 869052
    Tyres
    Primary CONTINENTAL
    Order 0 8 229 70452
    Heating 0-22936266
    Lights HELLA
    Cab 00000
    Delivery date 06.04.98
    Dealer Stuttgart branch (229)
    Interior leather gray / slate gray / alpaca gray / orion gray (208)

    Paint
    339 violane metallic (? 01.01.1994)

    Options
    242 right front seat electrically adjustable with memory feature. only applicable to series w 210 when installed in conjunction with code 275. (? 01.03.1983)
    249 automatically dipping inside rear view mirror (? 01.06.1990)
    273 installation kit for D net mobile telephone (? 01.03.1994)
    275 front seat positioned lower memory package (driver's seat, steering column, mirror) (? 01.10.1993)
    345 rains sensor for windshield wipers (? 01.10.1993)
    354 antenna on roof centre rear for mobile D-net telephone antenna on roof centre rear for standard D-net telephone (? 01.10.1994)
    404 left front seat with multiple contour backrest (? 01.01.1996)
    414 electric tilting/sliding roof in glass version (? 01.10.1988)
    512 radio Becker Europa cassette radio MB Special with traffic news decoder (VK), with RDS (? 01.07.1992)
    540 roller blind, electric, for rear window (? 01.05.1985)
    543 sun visor with vanity mirror, illuminated, left and right (? 01.11.1978)
    550 trailer coupling (? 01.03.1965)
    570 folding armrest front w202/210 stowage box front with armrest (? 01.04.1970) front folding armrest w202 - housing at front with armrest
    581 automatic climate control (? 01.01.1977)
    600 headlamp wiper/washer (? 01.08.1971)
    611 courtesy lamps for front and rear doors, with W124 also for central doors/W202 front doors only (? 01.11.1978)
    612 lamp unit: gas discharge lamp (ael) xenon headlight (? 01.10.1993)
    659 light alloy wheels -5-holes (avantgarde design) (? 01.10.1994)
    673 high-capacity battery (? 01.01.1964)
    677 avantgarde chassis (? 01.01.1997)
    691 blue heat-insulating glass all round, rear window, single pane safety glass (? 01.02.1995)
    808 Change of year of model, last figure shows new model year
    810 loudspeaker, sound package sound package (bose) (? 01.12.1986)
    819 CD changer - alpine - in trunk (? 31.07.1992)
    873 seat heater for left and right front seats (? 01.02.1984)
    954 equipment package for avantgarde vehicles (? 01.06.1993) rotating emergeny flasher, front (red light)
    988 ownership certificate and COC papers with EC model plate (? 01.06.1993)

    Date obtinute cu ajutorul lui ORCA ! Multumesc inca o data!
    Attached Files
    Last edited by arhitect; 05-19-2008, 16:31 PM.
    Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

  • #2
    Full Extra, Avangarde, tare frumos exemplarul, sa te bucuri de el si catzi mai multi km fara incidente.
    Cum se comporta pe E-klasse cei 177cp, fiind motorul care-l alearga dealtfel pe S-klasse ?

    Uite aici un jurnal pe 5 pagini http://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/122292.html de la un "Mercedes-Benz - E-Klasse - E 300 TTD Diesel, BJ 1998, 130 kW (177 PS), Automatik" , sant trecute si reparatiile facute, si consumul atat cu motorina "D", cat si cu ulei de plante "Öl", fiind un motor flexibil la tipurile de combustibili folositzi.
    sau pareri de la nemtzoni despre model... http://www.motor-talk.de/forum/99er-...-t1785243.html
    Last edited by orca; 05-19-2008, 12:58 PM.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      Originally posted by orca View Post
      Full Extra, Avangarde, tare frumos exemplarul, sa te bucuri de el si catzi mai multi km fara incidente.
      Cum se comporta pe E-klasse cei 177cp, fiind motorul care-l alearga dealtfel pe S-klasse ?
      sincer... uite o scurta povestioara ... am avut Passat inaintea astuia ... Urmeaza in 2 luni sa am un copil si mi am zis sa cumpar o masina ,,de familie,, adica: sigura, confortabila, spatioasa, calitati pe care le pun in prim plan in alegerea unei masini. Mercedesul fiind dragostea mea dintai (am avut student fiind 6 mercedesuri: 1 coada de randunica, 1 bot de cal si 4 cobre) si gasind pe forumul asta multe persoane amabile care mi-=au dat MULTE informatii utile si detaliate (una dintre ele esti tu), am decis sa caut Mercedes E Klasse sau S Klasse. Dupa cateva incercari nereusite in a achizitiona un S, am gasit acest E care nu este impecabil estetic (ca si Passatul - care este mai nou) dar este incomparabil mai ... MASINA. Passatul dinainte avea 101 cp si un motor de 1996 cc. Trecererea de la 101 la 177 si de la 2000 cc la 3000 cc ... se simt la spinare (cand ma lipeste de scaun). ... Nu sunt vitezoman (maxim 140 km/h) dar e bine sa stii ca daca intr o depasire ai nevoie de ceva in plus, ai. Are un confort foarte buna la drum intins, pozitia la volan, faptul ca are o gramada de accesorizari si nu in ultimul rand faptul ca este Mercedes imi creaza un confort psihic deosebit. Passatul este o masina excelenta, o recomand dar daca ai de ales intre Mercedes si Passat (compatibile) - Mercedesul este prima solutie (ptr mine). M-am convins acum si ma conving pe zi ce trece ca nu am gresit cu nimic preferand o masina din 1998 uneia din 2002. Mai exact un Mercedes unui Passat.

      Singura problema care ma deranjeaza la el si pe care nu o pot ,,repara,, este ca portbagajul este mult mai mic si mai putin ,,flexibil,, ca la Passatul variant. Sper ca o sa ,,ma pot obisnui,, cu el (sa incapa carut copil + landou + bagaje). Altfel incepe sa imi para rau dupa Passat.

      Multumesc frumos:

      Orca, Dok, Popeye, Mezzo, Tomac, Adi si altii carora le cer scuze ca nu ii amintesc in scurta lista - din cauza de omisiune nu din cauza de rautate voit intentionata , pentru sprijinul NECONDITIONAT. Informatii, incurajari, etc.

      Deasemeni multumesc Academiei ....

      Razvan

      Originally posted by orca View Post
      Full Extra, Avangarde, tare frumos exemplarul, sa te bucuri de el si catzi mai multi km fara incidente.
      Cum se comporta pe E-klasse cei 177cp, fiind motorul care-l alearga dealtfel pe S-klasse ?

      Uite aici un jurnal pe 5 pagini http://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/122292.html de la un "Mercedes-Benz - E-Klasse - E 300 TTD Diesel, BJ 1998, 130 kW (177 PS), Automatik" , sant trecute si reparatiile facute, si consumul atat cu motorina "D", cat si cu ulei de plante "Öl", fiind un motor flexibil la tipurile de combustibili folositzi.
      sau pareri de la nemtzoni despre model... http://www.motor-talk.de/forum/99er-...-t1785243.html
      Multumesc pentru linkuri

      Deoarece am cumparat-o fara pilot automat (doar limitator de viteza).. as dori sa stiu daca aveti idee de unde pot cumpara ptr ea asa ceva... daca se potriveste, etc. Multam'
      Last edited by arhitect; 05-30-2008, 11:46 AM.
      Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

      Comment


      • #4
        In poze parca totusi se vede maneta de la "tempomat" = "cruise control"
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          Superba masinaSa te bucuri de ea!
          W203 C180K Wetterauer Stage 1|K&N Intake|MAE Rims|H&R Spacers|CL Smoked Taillights|Llumar|Stein Springs
          E93 335i COBB V3|BBS Rims|H&R Spacers|HiFlo Gas Pump|Catless X Pipes|NGK Iridium|BMS Dual cone intake|V-max On|Performance Grills
          YFZ 450 5V|DOHC|HMF Stage 4 DynoJet|HMF Race Spec Exhaust|K&N Intake|ProTaper HandleBar|ÀDX Nerfbars|White Brothers Spacers|NGK Iridium IX Spark|Smoked Headlamps|DID Chain|ZipTie Mod
          GRAND CHEROKEE 4.0 Ironman

          Asphalt F*ck*r

          Comment


          • #6
            Originally posted by orca View Post
            In poze parca totusi se vede maneta de la "tempomat" = "cruise control"
            da, se vede maneta, exista dar nu este decat limitatorul de viteza.. care este format (primitiv exprimat ) dintr o tija metalica si o maciulie de plastic. Ei bine, maciulia aceea de plastic este FIXA (lipita de tija metalica) la mine si nu are pe ea nici un semn de pilot automat (ceasul acela cu limba de kilometraj blocata undeva in jurul ,,orei,, 10). Cele care au pilot automat au aceeasi maneta cu doua deosebiri: Unu: ,,maciulia,, este mobila adica poti apasa pe ea si ea culiseaza in lungul tijei metalice si Doi: este serigrafiat pe ea si ceasul ala de bord cu limba blocata ... Semnul pentru pilot automat.

            Scuzati limbajul abstract coloristic - ma pregatesc sa fiu tata si citesc multe povesti

            Originally posted by SergiuMB View Post
            Superba masinaSa te bucuri de ea!

            multumesc frumos de urari
            Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

            Comment


            • #7
              Asta masina dom'le! Te felicit!
              100% oltean
              Oo\=|=/oO
              _____________________________________
              1996 Mercedes W210 250D Avantgarde

              Comment


              • #8
                Originally posted by adrian_pindici View Post
                Asta masina dom'le! Te felicit!
                multam! tu ai unul la fel? (din poza)?
                Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by arhitect View Post
                  multam! tu ai unul la fel? (din poza)?
                  Al meu este W210 250 diesel din 1996. Il am din septembrie 2007. Este Avantgarde.
                  100% oltean
                  Oo\=|=/oO
                  _____________________________________
                  1996 Mercedes W210 250D Avantgarde

                  Comment


                  • #10
                    Da koleg, buna masina!!!
                    W110-2.0 D 1966
                    W115-2.0 D 1971
                    W123-2.4 D 1982

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by pneu View Post
                      Da koleg, buna masina!!!
                      Tu vorbesti? Si acu' ma gandesc la coada de randunica... (ca masina) ...cu pofta. Multam de incurajari

                      Limitator de viteza - poze
                      Attached Files
                      Last edited by doktor4carz; 05-20-2008, 09:13 AM.
                      Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by arhitect View Post
                        Limitator de viteza - poze
                        Referitor la, dute aici : http://www.clubmercedes.ro/tempomat-...42.html?t=2842
                        .. ________ ..
                        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                        (Oo\==/oO)
                        ..U...............U.
                        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                        Comment


                        • #13
                          Pai si numarul de inmatriculare l-ai sters ca sa nu te recunoastem/salutam in trafic?
                          1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                          1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                          dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                          Comment


                          • #14
                            Teoretic ala ar trebui sa fie tempomatul si dupa maneta, mai treci pe la mine poate deslusim misterul
                            Last edited by doktor4carz; 05-21-2008, 08:15 AM.
                            Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by 200ce16 View Post
                              Pai si numarul de inmatriculare l-ai sters ca sa nu te recunoastem/salutam in trafic?
                              Ala nu era numarul meu. O sa pun sapt viitoare noul numar! Pentru recunoscut in trafic cel mai bine ar fi sa pui un sticker pe masina pe luneta... etc...

                              Noul numar va fi (sper sa mi-l elibereze cel caruia i-am vandut passatul) B-15-ARH
                              Numarul de acu' este B-nustiucat-AHO Mos Craciun. Este poza cu numarul intreg de la ultima intalnire. Asadar, scuze dar fara intentie de ascunzis Mi-e jena numa.. auzi AHO ...

                              Originally posted by popeye_pmm View Post
                              Teoretic ala ar trebui sa fie tempomatul si dupa maneta, mai treci pe la mine poate deslusim misterul
                              Ok, multam. Sper sa fie ca este atat de comod... tu ai pe masina ta?
                              Last edited by doktor4carz; 05-21-2008, 10:20 AM.
                              Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF