Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Inca un w210,300D

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inca un w210,300D

    Buna seara!
    De cateva zile am intrat in posesia celui de-al doilea MB,lucru care a fost posibil in urma unui "schimb" cu un A6,masina de care m-am despartit cu greu pentru ca mi-a adus numai satisfactii,lucru care sunt sigur ca o va face si Mercedesul(sper).Masina o cunosteam de vreo trei ani,proprietarul fiind vecin cu mine si de prima data cand m-am urcat in ea (ca pasager) am fost incantat oricum nu m-as fi gandit vreodata ca va fi a mea dar prin anumite conjuncturi vecinul a decis sa o schimbe si sa cumpere ceva mai nou,asa ca am aranjat ca in locul Mercedesului sa dam inauntru A6-le meu.Chiar daca este mai veche decat cealalta cu 7 ani pur si simplu masina ma incanta...cred ca m-am contaminat cu microbul MB de la cealalta (C-ul).
    Masina este din 1996,unic proprietar,are 236.000 si optiuni nu prea multe,chestiile obisnuite zic eu si care imi sunt de ajuns.Puncte in minus fata de A6ortbagajul mai mic si banchetele nerabatabile.
    Attached Files
    Last edited by tesdan8; 05-21-2012, 21:56 PM.

  • #2
    SUPERBA masina!!!Interiorul este de vis.E printre cele mai tari interioare pe care le-am vazut pe W210.

    Sa ai parte de ea multi km!

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Multumesc,fostul proprietar mi-a spus ca a comandat interiorul asa,scaunele mi se par foarte confortabile mai ales in curbe.Oricum trebuie sa schimb o fata de usa in spate este foarte deteriorata,zgariata de copii cred...

      Comment


      • #4
        Impecabila !!! ... Zici ca acuma ai venit cu ea de la fabrica ...
        Cu S-ul nu te pui.

        Comment


        • #5
          Foarte ingrijita si curata, sa te duca multi km sanatos!
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            Mai rar asa interior. Per total, masina e senzatie. S-o folosesti sanatos.

            Comment


            • #7
              Va multumesc,nu este perfecta,mai are unele zgarieturi superficiale,iar volanul si scaunul soferului sunt cam uzate,are anii si km ei.
              Lucrul care ma ingrijoreaza cel mai mult este uleiul din cutie care nu a mai fost schimbat din 99 la 65.000km,nu sesizez nici un fel de problema sau anomalie in functionare,fostul nu mergea cu mai mult de 80 km/h (stiu ca asta poate fi si bine si rau) cred ca asta a protejat oarecum cutia.

              PS.astazi a sosit grila avantgarde,comandata inainte sa iau masina.

              Comment


              • #8
                Daca nu face probleme cutia ..lasa uleiul ala ..e 4 life.
                `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                now - bicicleta !

                0744 239 949

                WEB
                http://garajautodiag.blogspot.com

                Comment


                • #9
                  Imi place foarte mult ,interiorul arata foarte bine pentru cati kilometri are in bord.Uleiul din cutie trebuie schimbat (trebuie schimbat la fiecare 60000 de kilometri ).Schimba si filtrul din cutie plus garnitura .Dupa schimbare ,garantez ca schimbarea vitezelor se va face mult mai lin.In concluzie :ai pus mana pe o masina foarte buna.Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. NU UITA: schimba uleiul din cutie.

                  Comment


                  • #10
                    Da,sunt constient ca trebuie schimbat,mai ales dupa ce am citit in intregime topicul "Cutiile de viteze automate" problema este ca aici nu am unde sa-l schimb,nici un mecanic din zona nu se baga,am fost la cel care l-a schimbat in 99 si mi-a spus ca e in regula nu mai este nevoie...nu a avut el chef.Va trebui sa merg pe continent daca nu gasesc pe nimeni aici.
                    Off topic:Aici multi nu schimba niciodata uleiul nici in motor,merg pana se strica ceva mai costisitor apoi le vezi abandonate prin gradina...cele de prin parcari sunt vandalizate pentru distractie,uneori si incendiate...niste "criminali",ti-e mai mare mila de saracele masini...

                    Comment


                    • #11
                      Poti sa o faci tu ,daca ai putina rabdare ,eu am schimbat uleiul in service dar am fost nevoit sa o fac datorita cartii de service.Se schimba foarte usor ,daca nu ma insel exista chiar un topic pe aici.

                      Comment


                      • #12
                        Urmeaza sa-mi fac programare pentru schimb ulei cv.la reprezentanta Mercedes cea mai apropiata (130 km) nu prea ma incred in ei ca profesionisti,dar sa speram ca o sa fie ok.
                        Singur nu ma bag,mi-e frica sa nu-mi prind urechile...

                        Poze cu grila avantgarde:
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          F bine vine grila asta.
                          De curios, unde ai gasit serviceul? Acum 2 ani cand am fost in concediu, parca vazusem unu prin zona Ajaccio.

                          Comment


                          • #14
                            Este si la Bastia,cel mai apropiat de mine,marti dimineata am programare,o sa-mi pierd o zi dar macar rezolv ceva.Deabea astept sa vad cum se comporta dupa...

                            Comment


                            • #15
                              Buna ziua.
                              Intr-e timp am reusit sa schimb uleiul in cutie,schimbari in comportamentul masinii nu am sesizat,oricum nu aveam probleme.Am facut un drum de vreo 500 km,masina s-a comportat foarte bine,dar nu m-a multumit la maxim si ca urmare am hotarat sa o schimb.Ca nemultumiri au fost:motorul zgomotos in autostrada,clima nu reusea sa-si faca datoria cum trebuie,masina foarte greoaie,dar in primul rand demaraj greoi,nu tragea,parca dormea pe drum.Masina era in parametri,a fost verificata la reprezentanta,dar eu sunt mai pretentios si am piciorul cam greu...Asadar am dat ambele masini am adaugat o diferenta si am luat un ML 270 din 2003,pe care il voi prezenta in curand.
                              Rog un moderator sa inchida topicul,va multumesc! Adio E class!

                              PS.grila avantgarde am pastrat-o si o voi vinde pe o suma modica in luna august,cine o doreste va veni sa o ia din BZ sau BV,cand va fi momentul va fi pusa la sectiunea vanzari/cumparari.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF