Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My W210 E280 4MATIC 2001

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu ti le da politia jos, le dai tu cand iti ia talonul, numai sa scapi )

    Comment


    • Originally posted by Siegfried View Post
      Nu ti le da politia jos, le dai tu cand iti ia talonul, numai sa scapi )
      )

      S-a chinuit un tip sa-mi puna folie pe vreo cateva geamuri si dupa cateva zile m-a oprit politia.Cred ca in 2 minute le-am si dat jos de pe geamuri.

      Ontopic : E asa de frumoasa "Mercedesa" incat nu mai trebuie sa modific inimic la ea.Benzina,bani de impozit si ... talpa!

      sigpic

      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

      Comment


      • Da asa este si aici,nu ti le dau ei jos,dar iti da avertisment si daca te mai prinde a doua oara nu cred ca vrei sa o patesti,iar despre folie pe geamuri o poti pune singur acasa,dar daca vede ca sunt prea inchise au un aparat la ei si masoara sa vada cata lumina trce prin geam,sunt si aici multi adolescenti care super modifica,de aceea aici daca ai pana in 25 ani ajunge asigurarea si 3500 lire chiar daca ai un opel corsa.
        Revenind la masina ta arata super fain asa,nu arata semne de inbatranire a vopselei,iar culoarea e cool,acel green,apropo cand mai repeti operatiunea wax.

        Comment


        • Multumesc pentru aprecieri. Folie pe geamuri nu pun, nu-mi place. Referitor la ceara, prin august cred, cand o scot din tara, sa arate bine .

          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

          Comment


          • Off: M-a oprit politia o singura data de cand am folie pusa pe geamuri si nu mi-a zis nimic, chiar m-a lasat doar cu avertisment pentru ca depasisem viteza in loc sa ma arda cu amenda ( mergeam cu 53 in loc de 40 ) .

            On topic : uite o poza cu folia pe stopuri de care spuneam , am facut-o pentru a-i arata meseriasului cum vreau sa imi iasa mie, nu mi-am pus inca, nu am avut timp. Dupa cum se vede , folia e aproape complet transparenta.


            Oricum masina arata perfect, felicitari !
            Attached Files

            Comment


            • Originally posted by Alex_w203_C2005 View Post
              folia e aproape complet transparenta.
              Eu nu vad nici o diferenta.Nu se merita.

              sigpic

              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

              Comment


              • In poza nu se vede foarte clar , poti sa o compari cu masina din fata. Si nu merge folia pusa decat pe masini mai inchise la culoare .
                Nu e cine stie ce diferenta , mai inchide putin culoarea masinii, o face mai " stealth ".

                Comment


                • Masina o speli la spalatorie,multe chimicale din spuma sau sampon iti distruge ceara de la prima spalare si pacat de munca depusa,sunt tipuri de ceara care tin si 3 luni.E bine de spalat cu sampon sau spuma care are un PH neutru si protezeaza pelicula de ceara.

                  Comment


                  • Mda, asa e cu spalatoriile. Eu nu-i las sa dea nici cu solutie pentru insecte. Insa samponul este care este. Masina o spal de obicei la aceeasi spalatorie.

                    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                    Comment


                    • Astazi am facut legaturile la ventilatia din scaune. Butoanele on/off le-am montat pe consolele scaunelor, unde sunt comenzile electrice.
                      Functioneaza perfect, iar scaunele se racesc extrem de repede, chiar daca sunt incinse de soare.
                      Attached Files

                      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                      Comment


                      • Cu ventilatie in scaune pe caldurile astea esti boier!

                        Comment


                        • E intr-adevar diferenta mare cu/fara ventilatie. Bine ca m-am motivat sa o conectez, ca trecea vara...

                          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                          Comment


                          • Originally posted by Zeus View Post
                            Mda, asa e cu spalatoriile. Eu nu-i las sa dea nici cu solutie pentru insecte. Insa samponul este care este. Masina o spal de obicei la aceeasi spalatorie.
                            Nu te du la nici o spălătorie, ști de ce?
                            Îți dă pe mașină cu soda caustică. Da, spuma activa care o folosesc ei conține hidroxid de sodiu. Adio plastice și elemente de crom.
                            Grăbește și procesul de mătuire a vopselei. Adio și ceară din 2-3 spălări dacă ai pe ea.
                            Spuma activa care o folosesc ei e bună doar pentru tractoare. Atât.
                            Mulți mi s-au plâns că au ajuns acasă cu mașina albicioasă.

                            De când am aflat de lucrurile astea, am propriul meu arsenal cu care spăl mașina.
                            Zici bine colegul de mai sus, doar șampon și spumă de prespălare cu PH neutru să folosești.
                            Îți recomand să faci la fel, mai ales că ai o bijuterie de mașină.
                            Last edited by Tyler; 07-20-2013, 01:01 AM.
                            " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                            Regulament forum.

                            Comment


                            • Azi a primit discuri si placute pe posterior, plus bielete de directie, cea de pe stanga se misca de capul ei in nuca si in viraj dreapta, la peste 100km/h (sa zicem), clipocea frenetic ASR-ul si taia puterea la dihanie...
                              De asemenea chielea a fost cremuita din belsug cu un smac branduit cu Bayerische Motoren Werke pe ambalaj.
                              A, si a fost revopsita o juma' de aripa spate si a iesit de nici eu nu vad diferenta. Beeton pictorul, mai sa i-o dau toata la stropit, insa nu e cazul.
                              Last edited by Zeus; 09-28-2013, 21:47 PM.

                              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                              Comment


                              • Originally posted by Zeus View Post
                                Azi a primit discuri si placute pe posterior, plus bielete de directie, cea de pe stanga se misca de capul ei in nuca si in viraj dreapta, la peste 100km/h (sa zicem), clipocea frenetic ASR-ul si taia puterea la dihanie...
                                De asemenea chielea a fost cremuita din belsug cu un smac branduit cu Bayerische Motoren Werke pe ambalaj.
                                A, si a fost revopsita o juma' de aripa spate si a iesit de nici eu nu vad diferenta. Beeton pictorul, mai sa i-o dau toata la stropit, insa nu e cazul.
                                O pregatesti de iarna.Incepe sezonul 4Matic

                                sigpic

                                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF