Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124 200D auto - new entry.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W124 200D auto - new entry.

    Buna ziua !


    Asa cum am amenintat de vreo luna si ceva, am luat un W124 200D din 1995, cu cutie automata. Nu am fost de fata personal cand s-a derulat actiunea, eu fiind transportator in plina sesiune de munca (acum undeva prin Franta, pe longitudine vestica), dar m-a inlocuit cu succes un bun prieten, bun cunoscator si el in domeniul auto.

    Plusuri, de la amicul meu citire:

    - motor impecabil, fara gaze ciudate de nici un fel pe unde n-ar trebui sa fie.
    - cutia automata schimba smooth, executa kick-down corect.
    - jante aliaj 15" fara lovituri, urmeaza sa la trag un sablaj si o vopsea neagra.
    - faruri cu oglinzi neruginite, lampile stop & semnalizare intacte.
    - tapiterie piele, stare foarte buna.
    - geamuri actionate manual, asa cum mi-am dorit.
    - burta suspect de putin ruginita, lonjeroane in stare foarte buna, zice tinichigiul meu, la care este acum masina.
    - ITP valabil pana la anul prin iarna.


    Minusuri:

    - cablu kilometraj rupt.
    - parbriz fata crapat in jumatatea dreapta, exact in fata pasagerului.
    - aripa fata dreapta de alta nuanta, schimbata si revopsita ca urmare a unei lovituri in curte, cica.
    - directie prost reglata.
    - bataie de pe la ceva bucsi pe spate.
    - bateria praf.
    - gumele mai merg, daca masina sta in parcare.
    - discuri spate si placute uzate, fata este OK.

    Urmeaza sa vad de partea mecanica si frane cand ajung acasa, prin septembrie. Momentan tinichigiul face ce e de facut pe dedesubt, pe unde e cazul. Restul de rugina, pe sub stopurile spate, etc., se va rezolva la anul, impreuna cu inlocuirea parbrizului fata, refacuta tablaria si revopsire completa.

    This is it, dar nu blestemati (low quality), pozele sunt facute de ex-proprietar:












    Weekend placut, ca a inceput de cateva ore !


    Stima,


    Dragos

  • #2
    Te informez in caz ca nu stiai,interiorul de piele nu este original al masinii.
    Sa ai noroc de ea!Banuiesc ca ai luato ieftin?
    Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
    Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
    Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
    Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

    Comment


    • #3
      Originally posted by GoguL View Post
      Te informez in caz ca nu stiai,interiorul de piele nu este original al masinii.
      Tinand cont ca e automat , poate o fi fost taxi ...

      Pentru varsta masinii , arata foarte bine. Vad ca nu pare ruginita.

      Sa o stapanesti sanatos.
      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

      Comment


      • #4
        Tapiterie @ Co.

        Buna ziua !


        @GoguL:

        Nu stiam ca interiorul de piele nu e cel original al masinii, dar nu e asa important, nici asta nu mi-am dorit neaparat. Banuiam eu ceva, sa aiba masina piele dar nu si geamuri actionate electric, parca nu cadreaza una cu alta. Multumesc pentru urari, pretul a fost rezonabil, 1900 Euro. Dupa ce s-au cerut 2500 initial, adica.


        @ w124researcher:

        Masina a fost initial E220 din 1995, cu 111.960 pe ea. In 2006 a fost recarosata in actuala configuratie cu 601.912, si a fost taxi, am autopsiat VIN-ul cu codurile de pe site-ul tau. Interesant este codul 623, cel legat de statele din Golf. Sa aiba aia taxi diesel acolo, cu atata benzina in jur ? Sau au si aia zgarcitii lor ?

        Si presupunand ca stie cineva, m-ar interesa ce raport are de la mama lui in grup un W124 E220 benzinar, si ce raport are W124 E200D ? Asa, pentru linistea mea sufleteasca, ca motoarele au caracteristici cam diferite ca si putere si cuplu. 150CP si 210Nm e altceva decat 75CP si 130Nm, daca datele mele sunt corecte.


        Stima,


        Dragos

        Comment


        • #5
          Originally posted by Heavy D. View Post
          @ w124researcher:

          Masina a fost initial E220 din 1995, cu 111.960 pe ea. In 2006 a fost recarosata in actuala configuratie cu 601.912, si a fost taxi, am autopsiat VIN-ul cu codurile de pe site-ul tau. Interesant este codul 623, cel legat de statele din Golf. Sa aiba aia taxi diesel acolo, cu atata benzina in jur ? Sau au si aia zgarcitii lor ?
          Pai da.

          623 = light ivory (hellelfinbein) (non-metallic) - este culoarea de exterior

          Si vine asociata cu bandouri :
          1. Light ivory 623
          2. Safari beige 631


          Cat despre interiorul din piele , se poate ca masina sa fie cu piele si fara nicio alta optiune.

          Asa era la modele vechi .... veneau standard cu volan si roti , restul erau optiuni )))
          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • #6
            Codes and stuff

            Buna ziua !


            Buna treaba, aia cu volan si roti...

            La tine pe site, ajunsa aici cu copy/paste, am gasit asta:

            623 from 01.02.1986 VERSION FOR THE GULF STATES

            Deci, care-i treaba, de fapt ?


            Stima,


            Dragos

            Comment


            • #7
              Trebuia sa te uiti pe VIN decoder.

              Globul meu de cristal imi spune ca 623 este trecut la color1/paint1 .

              Acum depinde de VIN decoder , iti poate spune si color 2. (adica bandourile)


              Tu te-ai uitat in lista de optiuni , dar la tine 623 este vopseaua. Baga un ochi si in lista cu vopseaua :

              www.clubmercedes.ro Culorile exterioare si combinatii de culori intre caroserie si bandouri コード 色 040 black 050 white ...


              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

              Comment


              • #8
                Vin

                Buna ziua !


                Aha, ar trebui sa fie clar acum. Desi, pentru siguranta, uite aici VIN-ul, sparge-l tu si baga aici info:

                VIN: WDB1241201C219097


                Stima,


                Dragos

                Comment


                • #9
                  124.120 200 D

                  vin WDB1241201C219097
                  whc WDB
                  chassbm 124120
                  chass_ident 1C219097
                  type 124
                  subbm1 120

                  engine 601912 12 024100

                  front_axle2 BE1150R2080557611321


                  interior 173

                  lights HELLA
                  model_idx 3

                  order_num1 0-22925580

                  paint1 623

                  retarder 1 950112 (fabricata 12.01.1995)

                  transmission 722403 03 694409

                  Code

                  291 AIRBAG FOR FRONT PASSENGER
                  335 Unknown SPECIAL HOUSING WITH TRAY
                  355 ANTENNA FOR TAXI-RADIO COMMUN.ON LEFT REAR FENDER
                  412 Unknown ELECTRIC SLIDING ROOF WITH TILTING DEVICE
                  420 AUTOMATIC TRANSMISSION 4-GEAR
                  430 HEADREST IN THE REAR, LEFT AND RIGHT
                  450 TAXI - INTERNATIONAL
                  515 MB RADIO CLASSIC WITH TRAFF. MESS., RDS
                  563 Unknown FRONT SEATS, LEFT AND RIGHT, REINFORCED
                  593 ALL-ROUND WD-GREEN GLASS,HEATED REAR WINDOW-ESG,BF
                  620 AIR POLLUTION CONTROL
                  671 Unknown UTILIZATION OF RESIDUAL ENGINE HEAT AND HIGH-CAPACITY BATTERY
                  837 RUBBER MATS ON FRONT AND REAR FLOOR
                  866 MODEL 202/129 TECHNICAL MODIFICATION MY 95
                  885 HIGHTEN THEFT PROTECTION
                  921 OM 601/604 FOR RAPE SEED FUEL OIL
                  932 BOX ON LEFT FRONT SEAT
                  934 TAXI EMERGENCY ALARM SYSTEM

                  623 light ivory (hellelfinbein) (non-metallic)
                  173 MB-TEXTIL BRAZIL BROWN - deci pielea neagra nu este originala

                  Last edited by w124researcher; 07-30-2011, 09:00 AM.
                  Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                  Comment


                  • #10
                    Good stuff

                    Buna ziua !


                    Multumesc mult, se pare ca n-am interpretat eu corect datele, era chiar de mirare un diesel mic in Golf... In golful ala cu titei, nu in VW Golf...

                    Putin offtopic, si la nevoie erase-able info:

                    ZF lucreaza la o automata cu noua trepte, Porsche are deja manuala in sapte trepte, iar peste vreo doi ani si ceva va aparea Mercedes MLC, concurent cu viitoarea generatie de BMW X6. Info vine de la prima mana, am des de-a face cu ZF & Co., dar nu au vrut sa-mi spuna pentru ce client e cutia.


                    Stima,


                    Dragos

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Heavy D. View Post
                      Multumesc mult, se pare ca n-am interpretat eu corect datele, era chiar de mirare un diesel mic in Golf... In golful ala cu titei, nu in VW Golf...
                      Lasa ca nici la ei se pare ca nu e cum era inainte. http://business-forum.ro/actual/exte...cu-portia.html




                      Originally posted by Heavy D. View Post
                      ZF lucreaza la o automata cu noua trepte, Porsche are deja manuala in sapte trepte, iar peste vreo doi ani si ceva va aparea Mercedes MLC, concurent cu viitoarea generatie de BMW X6. Info vine de la prima mana, am des de-a face cu ZF & Co., dar nu au vrut sa-mi spuna pentru ce client e cutia.
                      Stirea asta e de vreo 4 zile pe pagina de Facebook a clubului nostru.Intra si da un Like.


                      Felicitari pentru masina.Numai bine.
                      Attached Files

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • #12
                        Long live my Benz !

                        Buna ziua !


                        Multumesc pentru urari, Mircea !

                        Mda, vad cum sta treaba cu Emiratele... Acum vreo cativa ani, in Venezuela, un litru de combustibil costa echivalentul a vreo sapte Eurocenti. Ceva mai bine ca la noi, nu ?


                        Stima si weekend placut !


                        Dragos

                        Comment


                        • #13
                          Resurrection...

                          Buna seara !


                          Am revenit cu imagini, masina este 90% gata. Gata cu tablele si vopseaua, parbrizul e nou, stergatorul gresat.

                          Pe moment, cu 2MP, masina arata asa:

                          Profil stanga 1.jpg Profil stanga 2.jpg Spate.jpg

                          Caroseria este DB485 Rosenholz (Rosewood), bandourile sunt DB8482 Karminbraun.

                          Am ales aceasta combinatie pentru ca in talon este trecute culoarea maro, si la un moment dat, pe net, am gasit astea:

                          Rosenholz DB485 (Rosewood), take 1.jpg Rosenholz DB485 (Rosewood), take 2.jpg

                          care mi-au placut ca si combinatie, si am zis sa fac o incercare. Si imi place cum a iesit.

                          Maine pun si Dunlop-urile de iarna (Winter Sport 3D), echilibrez, fac geometria directiei, filtru si ulei motor. Si mai sunt ceva maruntisuri, dar mai este si timp...

                          Iar pielea de pe scaune si banchete este maro, ca si tapiteria de pe usi, doar ca se vedeau negre in pozele initiale, slabe calitativ. Nu ca astea de acum ar fi cine stie ce, dar urmeaza si alea destepte...


                          Stima,


                          Dragos
                          Last edited by Heavy D.; 12-29-2011, 19:34 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Buna seara !


                            Azi am schimbat uleiul in motor si filtrul aferent, idem si la cutia automata. S-a montat stergator nou, s-au pus gumele de iarna sus, s-au echilibrat rotile, s-a refacut geometria directiei, s-au reglat farurile (becuri Osram Night Breaker). Si peste cateva zile, masina va pleca intr-un drum de circa 2000 km.

                            La intoarcere, prin martie, schimb si ceva becuri in bord, in consola centrala si la cea a selectorului de viteze. Si voi raporta derularea evenimentelor, binenteles...


                            Stima,


                            Dragos

                            Comment


                            • #15
                              mare meserias Dorin (goppo),a lucrat mult la ea am vazut cateva etape ale lucrari,,dar acum arata foarte bine ,parerea mea,,bafta

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF