Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes w 126 280 SE

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes w 126 280 SE

    Pt cei ce intradevar au respect pt acest gen de masini, pot spune ca a intretine un astfel de mercedes e intradevar o bucurie. An fabricatie 1984 ...pt restul va las pe voi sa apreciati.
    Attached Files
    Bond....James Bond !!! => Benz... Mercedes-Benz !!!

  • #2
    Arata bine pe varasta ei .

    Bafta cu noua achizitie .
    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

    Comment


    • #3
      Arata bine masina si are si dotari destul de rare pentru un 280SE: tempomat, clima automata... Totusi, parca vad ca ai cutie manuala la ea...Ce s-a intamplat cu cutia automata sau e manuala si "fusta" schimbatorului e aiurea pusa?
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        Se vede pedala de ambreiaj nu este un mister
        Grav, magic, fin, senzațional.

        Comment


        • #5
          Originally posted by vlad111 View Post
          Se vede pedala de ambreiaj nu este un mister
          A vazut si el ca e manuala. Dar a intrebat daca originala a fost automata , pentru ca husa de la facalet sta aiurea.
          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • #6
            Frumusica si sa ai noroc la ea...imi pare bine ca tot mai apar ''balauri preistorici'' cu spunea si Sovieticool.
            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

            W126 280SE
            W123 280CE
            W126 500SEC
            W220 500L

            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

            Comment


            • #7
              E cutie manuala in 5 trepte. nu a avut cutie automata din fabrica, in legatura cu fusta schimbatorului o mai fost uzata si posibil schimbata. asa am achizitionat-o. Pt dan500se in legatura cu dotarile... pai din pricina asta am si achizitionat-o .. plus ca mi-a placut ca a fost cat de cat intretinuta pt anii ei.
              Bond....James Bond !!! => Benz... Mercedes-Benz !!!

              Comment


              • #8
                P-afara arata foarte bine pt. varsta ei, interiorul este foarte obosit si jigarit. Poate ii gasesti altul complet din piele. Astea de plush arata groznic dupa niste ani, mai ales culoarea asta deschisa. Parbrizul nou cu parasolar e 400 de lei cu tot cu montaj. Masina e frumoasa in rest, sa te bucuri de ea !
                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                Comment


                • #9
                  Felicitări pentru achiziţie ! Mă bucur să văd un exemplar din seria I atât de bine întreţinut. Îţi doresc milionul de km, şi să continui să-l "lustruieşti" şi mai bine, o merită ! O cosmetică îi va schimba radical "aerul" interior.
                  Ca şi întrebări : unde ai dat de el ? ; un preţ (dacă nu e confidenţial) ? ; a fost revopsită (întreb pt că - cel puţin în poze - vopseaua pare să fie într-o stare foarte bună) ? ; cromurile au fost recondiţionate (întrebare din aceeaşi motive ca şi anterior) ? nişte poze cu motorul ?
                  Ca şi recomandări : după "studierea" pozelor, ar fi două.
                  1. Încearcă să refaci tapiţeria la şezutul scaunului şoferului.
                  2. Schimbă URGENT lamelele alea oribile de ştergător !!! Este un W126 S-klasse !
                  Multă baftă, să ai parte de el, şi el de tine !

                  P.S. Carmine, ce are parbrizul ? Îmi scapă ceva ? N-am văzut să fie crăpat, sau ceva ...
                  Last edited by Levi; 04-05-2011, 21:10 PM.
                  Lord W126 500SE -> 2.5D
                  Lady W123 230C -> 240D
                  W124 -> 200D
                  W208 CLK200 -> 2.0

                  W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                  Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                  Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                  Comment


                  • #10
                    multumesc de aprecieri. Asta cam asai i-ar trebui un interior mai intretinut. parbrizul nou imi ajunge in cateva zile.
                    Bond....James Bond !!! => Benz... Mercedes-Benz !!!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Levi View Post
                      P.S. Carmine, ce are parbrizul ? Îmi scapă ceva ? N-am văzut să fie crăpat, sau ceva ...
                      E spart grav.
                      @Tudor
                      Eu aveam la 126 incalzire in parbriz (nu stiu daca tu ai), dar idiotii aia de l-au schimbat nu au stiut asta si au taiat o data cu masticul care tinea vechiul parbriz si furtunele care incalzeau parbrizul, ce a urmat e demn de un film chinezesc prost, deci daca ai asa ceva fii cu ochii in patru cand t-il schimba. Ansamblul de incalzire vine in dreapta, in dreptul torpedoului.
                      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                      Comment


                      • #12
                        @Carmine: Multumesc de informatii in legatura cu parbrizul. a meu e spart in dreptul soferului posibil piatra, chiar o sa am in vedere ca am dat deja comanda de unul nou si o zis ca nu il au pe stoc dar il aduc de la timisoara in 2 zile.

                        @ Levi : Toate se vor face cu rabdare si cu devotament... stiu ca mai am ceva probleme cu interiorul... intentionez sa caut alte doua scaune fata electrice fara memorii cum sunt astea. La exterior nu a fost revopsita, vopseaua se prezinta bine per ansamblu cu toate ca unele mici impefectiuni mai sunt sesizabile, in legatura cu cromu nu stiu sa iti raspund dar posibil sa se fi pastrat fara interventii. O sa mai revin cu poze dupa ce ii montez alt parbriz.

                        Multumesc tuturor celor ce incearca sa imi dea o mana de ajutor, orice informatie e binevenita.
                        Bond....James Bond !!! => Benz... Mercedes-Benz !!!

                        Comment


                        • #13
                          Pentru cromuri exista o solutie speciala (nu neaparat asta din link), care face minuni, am vazut la un prieten ce a facut cu asa ceva la niste bari de 123 care aratau lamentabil. Ma interesez si va spun exact cum se chema solutia, era adusa din Austria :

                          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                          Comment


                          • #14
                            Noroc, sa ai bafta de ea si cati mai multi km.
                            Esti din dacia sau ai cumparato de curand? Oricum o admiram de acum 3-4 ani.
                            O piele la interior,o aranjeaza bine.
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Levi View Post
                              nişte poze cu motorul ?
                              Chiar, ce motor are? Este ce-a originala?


                              Originally posted by Levi View Post
                              Schimbă URGENT lamelele alea oribile de ştergător
                              Ca sa nu se mai lege Levi de stergatoare iti recomand sa le reglezi din nou. Pozitia corecta a lamelelor/bratelor sunt sub capota motor...adica se baga pana nu se mai vad deloc. Asta ca un sfat prietenesc .

                              Bafta in continuare.
                              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                              W126 280SE
                              W123 280CE
                              W126 500SEC
                              W220 500L

                              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF