Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes E250 Diesel

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts


  • Am facut filmarea asta cand am auzit sunete ciudate. Era in camp, frig, noaptea, in Polonia. Am vrut sa trimit la mecanic da netu nu era destul. Am sunat si i am dat masina la telefon. Am zis ori sed aici si inghet cu ea ori incerc sa ajung la o localitate la 7 km. A zis foarte fin , incearca. N am ajuns. Daca nu aveam extinctor nu mai era nimic din ea.
    Va recomand calduros sa purtati extinctor bun la voi.
    Nu stiu de ce a crapat, sau de de acum, sau ce am gresit, am grijit masina asta pana la dementa, inainte sa o pun in garaj o uscam cu aeroterma si o spalam , motoru era preincalzit iarna. Ma trezeam juma de ora mai repede sa ii pun incalzitor sa bata aer cald pe motor. Ulei bagam castrol 10w40 si filtre man. Maxim 9000 km schimbu sau anual. Motorina numa aia scumpa de la omv. No carat decat persoane si bagaje de mana mici. Cel mai des doar pe mine si o gentuta. Era la mine de 7 ani si aproape 200k km, niciodata nici o problema.
    Va spun sincer cand am vazut o cum arde si io ma uit la ea mi o venit sa plang. Am sarit ca disperatu jos in balta sa arunc cu apa dupa ce s a trerminat extinctoru. Si ma lua dracu de frig. Au avut si altii norocu meu. Io n am tradat o , ea m o tradat pe mine. Asta era motor sa duca 1 mil nu 300 k.
    Inca n am luat nici o decizie finala, astept sa revin acasa, sa fie inlocuit motoru, si sa ne uitam unu la altu . Si vedem , da pe moment o urasc.
    +40758148228 whats app active

    Proud owner of Lady Blue W140.

    Comment


    • Tot asa pasional ești și în relația cu doamna ta? N-aș vrea sa fiu în papucii ei.
      Hai ca se rezolva. Ai investit prea mulți bani în ea ca să "o arunci" pentru 500 de euro (cât ar trebui sa fie un motor).
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • Originally posted by white8snow View Post
        https://youtu.be/s3g6O4DxC-o
        Am facut filmarea asta cand am auzit sunete ciudate. Era in camp, frig, noaptea, in Polonia. Am vrut sa trimit la mecanic da netu nu era destul. Am sunat si i am dat masina la telefon. Am zis ori sed aici si inghet cu ea ori incerc sa ajung la o localitate la 7 km. A zis foarte fin , incearca. N am ajuns. Daca nu aveam extinctor nu mai era nimic din ea.
        Va recomand calduros sa purtati extinctor bun la voi.
        Nu stiu de ce a crapat, sau de de acum, sau ce am gresit, am grijit masina asta pana la dementa, inainte sa o pun in garaj o uscam cu aeroterma si o spalam , motoru era preincalzit iarna. Ma trezeam juma de ora mai repede sa ii pun incalzitor sa bata aer cald pe motor. Ulei bagam castrol 10w40 si filtre man. Maxim 9000 km schimbu sau anual. Motorina numa aia scumpa de la omv. No carat decat persoane si bagaje de mana mici. Cel mai des doar pe mine si o gentuta. Era la mine de 7 ani si aproape 200k km, niciodata nici o problema.
        Va spun sincer cand am vazut o cum arde si io ma uit la ea mi o venit sa plang. Am sarit ca disperatu jos in balta sa arunc cu apa dupa ce s a trerminat extinctoru. Si ma lua dracu de frig. Au avut si altii norocu meu. Io n am tradat o , ea m o tradat pe mine. Asta era motor sa duca 1 mil nu 300 k.
        Inca n am luat nici o decizie finala, astept sa revin acasa, sa fie inlocuit motoru, si sa ne uitam unu la altu . Si vedem , da pe moment o urasc.
        Hai colegul , nu o vinde , dupa 7 ani in care te-a servit , 200k km s-a stricat si ea ....ce vrei acuma , cum au zis si colegii e fier , nu exista masina sa nu se strice.

        Comment


        • W140 din cate stiu nu este 4x4 , sau este ?
          Si nevasta o ingrijea. Numa de cate ori a facut curat in ea. Ne am dorit mult masina asta si la vremea aia am luat o cu mare efort.
          +40758148228 whats app active

          Proud owner of Lady Blue W140.

          Comment


          • Mercedes E250 Diesel

            Clar sunet de cuzineti, am intalnit si eu la birou mai demult la un motor de 2.5 diesel un cuzinet rupt la pistonul 4. Culmea este ca mergea cand o accelerai facea un zgomot puternic ca de cican rotopercutor de strada, dar din cand in cand la relanti se oprea motorul. Ce nu inteleg, este de unde iesea fumul. Interesant, daca mai ai nervi si rabdare, ar fi de vazut ce a provocat rotirea cuzinetilor la motorul tau. Depuneri de la uleiul de motor mineral/ semi-sintetic 10W40, pompa de ulei defecta ( nu mai facea presiune suficienta pentru ungere) etc.


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • Eu te inteleg perfect - masina care te lasa in drum e ca femeia care te-a inselat. O ierti, o spala (scuze), mergi mai departe dar nu poti sa uiti.
              Decizia iti aprtine. Au si colegii partea lor de dreptate - si eu am vandut masina foarte buna, am fost cu ea de 2 ori in Grecia si nenumarate ori in Bg, am vandut-o ca o aveam de 7 ani si m-a plicisisem, ca sa iau o tigaie cu 120 mii de senzori care ma f-te saptaminal la nervi si la portofel.
              Stefan

              Comment


              • Stii, m-am uitat putin la w140, e superba masina, chiar imi place tot la ea, e mare , e automata, e clasica la interior cu piele si lemn ( exact pe gustu meu ) , e un veritabil tanc ca si caroserie, chiar nu gasesc nici un minus la ea cu o singura exceptie : tractiunea spate . Ai animalu ala de motor , ai o caroserie de tanc si nu trage si fata. Patesc exact ca si cu asta, cum da de zapada s-a terminat joaca, acolo ramai, vreau iarna la ski ... aha ... pauza nu poti stai jos.
                Am sunat la service sa intreb ce face tradatoarea de w210, maine intra in operatie. Nota de plata va fi se pare undeva catre 700 euro daca se pune alt motor. Cea mai rea varianta.
                +40758148228 whats app active

                Proud owner of Lady Blue W140.

                Comment


                • Te servesc cu un 4matic?

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • Am si eu intrebare, oare e complicat tare de echipat cu motoru de 2.5 turbo diesel ? Daca tot schimb motoru as vrea un motor mai puternic in ea putin.
                    Stiu w210 tau dar e brek, si mie nu prea imi plac astea. Oricum nu mai vreau w210, l-as vinde si eu pe asta da nu mi l cumpara nimeni.
                    +40758148228 whats app active

                    Proud owner of Lady Blue W140.

                    Comment


                    • 4x4

                      Salut,

                      Eu am vandut RAV4 pe benzina din 2012 luat de nou de la Toyota Romania si am luat un ML 270CDI din Germania cu aceeasi bani in conditiile in care daca il cumparam din Romania era la jumatate de pret (e adevarat ca l-am vrut de la primul proprietar direct si in jur de 100 Tkm reali).

                      Un ML W163 bine intretinut, dupa 2003, cred ca iti va aduce liniste in familie. Sotia va fi multumita de confortul oferit si tu la fel...din toate punctele de vedere.
                      ML270 CDI 2004

                      Comment


                      • Neața.
                        Părerea mea este ca dacă vrei sa vinzi mașina nu are rost sa pui altceva decât ce era inițial. Din păcate trăim într-o lume în care oamenii sunt extrem de circumspecți în mod special pe piața auto. Dacă ii spui unui om adevărul, ce ai investit și ce ai schimbat ai toate șansele sa te considere mincinos, zicând "cine face asa ceva".
                        Dacă vrei sa o ți merita 2.5 turbo.
                        E220 cdi W210, 2001

                        E320 W210, 1997
                        C180 W202, 1994
                        W123 200D, 1978 cu inima de W124


                        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                        Comment


                        • Dupa cum bine stai si calculezi exista ceva variabile. Daca vrei un motor turbo , e clar ca te gandesti sa tii masina in continuare.Bun, ca sa iti raspund la intrebare tot cu o intrebare cam care ar fi garantia ca motorul pe care il pui sus nu va avea aceeasi soarta cu cel dat jos? Care sunt daunele in motorul actual si cam ce costuri ar avea piesele? Nu stiu cat de fiabila este o reconditionare de motor(poate ca sunt eu cu ideea invechita ca dieselul refacut nu mai are cum sa iasa la fel, desi am vazut la alte marci ca se fac segmentari, schimbari pistoane ,etc. la motoare de generatie mult mai noua). Crezi ca poti gasi un motor sh care sa fi fost tot la fel de ingrijit ca al tau sau poate mult mai ingrijit? Sau cu km. mai putini? Cred ca inceputul este la tine cu a te decide ce ai de gand sa faci cu masina o vinzi sau o tii. Apoi raspunsurile vor veni de la sine in functie de acest raspuns. Daca o vinzi cred ca e clar ca varianta viabila este de pus acelasi tip de motor SH. Daca o tii variantele se multiplica in functie de bugetul disponibil investitiei si anumite dorinte ale proprietarului. Iti urez multa rabdare in deciziile ce urmeaza.
                          "The name 'Mercedes-Benz' is considered as embodiment of tradition and innovation all over the world."

                          Comment


                          • Daca e sa segmentezi mai bine segmentezi un motor SH si il cauti de toate.
                            ASta deja a mers fara ulei si s-a spart tot. E FUBAR.
                            Vezi cat iei pe masina, pana la urma are caroseria calumea, arata bine ai factura pt motor nou.
                            Cu turbo, ce sa zic, adaptarile, alt ECU, IC, alte povesti, cat o sa te coste?
                            Plus omologarea?
                            Nu merita, in opinia mea.

                            Comment


                            • M am informat la service, nu e ok alt tip de motor, e prea complicat si prea scump.
                              Asa ca voi pune acelasi motor, il cumpara ei , da factura , da garantie , e service cu care lucram deja de ceva ani si relatia merge ok.
                              No vand , pentru simplul motiv ca iau pe ea un pret de nimic si practic o dau doar sa nu o am. Acuma o sa primeasca un motor bun si asta e, am avut un pic de ghinion.
                              A ars izolatia care am suflat o eu peste tot , un amestec chiar inflamabil, motorina + vaselina + diluant , topite si injectate in praguri si cam peste tot, pe burta etc. Sa nu rugineasca. Aia s a aprins. Bine ca nu a ars cu totu si am putut sa o sting.
                              Motoru din ea se repara si ramane ca rezerva.
                              Am mai facut motor de lada 1500 , nu are nimic, se face set motor nou, aici nici nu e asa grav, arbore si cuzineti, se schimba .
                              Ala de lada a tinut dupa rk 200.000 , a mers pe rotile ei la remat da tabla era mai mult rugina decat masina ramasa. Puteai deja baga mana prin praguri. Da motoru no crapat de si era la cota R2 si nici nu manca ulei.
                              Asa ca ma gandesc, nu is suparat foarte tare, putea sa fie rau, sa arda toata, sau sa patesc eu ceva, am pierdut vreo 6-700 euro. Da raportat ca 7 ani a mers perfect poate nici nu e asa rau. No sa imi amarasc viata acuma pentru banii aia.
                              +40758148228 whats app active

                              Proud owner of Lady Blue W140.

                              Comment


                              • Urata treaba cu amestecul. Schimba reteta data viitoare.
                                Eu am pus in opel ulei de in + ulei de motor. Formeaza o crusta, cred ca e greu de aprins, dar voi incerca intr-o zi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF