Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am pus masina pe rampa.am pierderi in zona cutiei mici.am facut recunosc o prostie:venind din grecia pe drum in panta am uitat masina pe pilot automat si mi-a aruncat ulei din cutie.am telefonat urgent la service unde am schimbat uleiul si mi-au zis ca e ok.au pus ei mai mult ulei decat trebuia(8,7 litri) si mi-a aruncat pe la supraplin.recunosc ca am mai facut de atunci 10.000km.am inceput sa fiu atent la orice modificare de temperatura a uleiului din cutie.o seara buna si multumesc inca o data de raspuns.

    Comment


    • am si un w210 e200 cdi an 2000 cutie tiptronic ,am schimbat de curind uleiul garnitura si filtru la cutie la un service dar am observat ca pierde putin ulei am vazut umed in jurul bai de ulei a cutiei ,de unde pot procura o joja de ulei ptr cutie sau cum pot confectiona una pentru a verifica periodic nivelul ?

      Comment


      • Originally posted by sorinesca View Post
        am si un w210 e200 cdi an 2000 cutie tiptronic ,am schimbat de curind uleiul garnitura si filtru la cutie la un service dar am observat ca pierde putin ulei am vazut umed in jurul bai de ulei a cutiei ,de unde pot procura o joja de ulei ptr cutie sau cum pot confectiona una pentru a verifica periodic nivelul ?
        Buna seara, cauta pe net ca sunt de vanzare.DAR de ce ????? este mai simplu sa cumperi o joja ,, decat sa remediezi pierderea de ulei, si daca ai schimbat garnitura , de ce mai are pierderi de ulei???.
        Last edited by automaticul; 10-13-2011, 19:19 PM.
        Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
        TEL 0722623721.

        Comment


        • buna
          daca dau baia jos,o sa curga TOT uleiul din cutie?
          as vrea sa schimb TOT uleiul din cutie ca l-am cam amestecat
          ce ulei sa iau la cutia mea?

          Comment


          • Va salut. Am vazut codul ptr. aceasta joja(de masurat nivelul de ulei in cutia automatica ptr. modelul 722.6). As vrea sa cumpar una. Aveti vreo sugestie? Merci anticipat.

            Comment


            • Originally posted by drtinte View Post
              Va salut. Am vazut codul ptr. aceasta joja(de masurat nivelul de ulei in cutia automatica ptr. modelul 722.6). As vrea sa cumpar una. Aveti vreo sugestie? Merci anticipat.
              Buna seara, cauta pe net ca sunt de vanzare.sunt firme care comercializeaza scule .
              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
              TEL 0722623721.

              Comment


              • Buna seara.o intrebare referitor la cutia de viteze 722.4 w202.este posibil ca o cutie de viteze automata sa ramana blocata intr-o treapta superioara(A DOUA, A TREIA)?mai pe scurtornesc mai tare cu masina si in cinzeci de metri se pune rosu,opresc masina si incepe sa trepideze din toate incheieturile,o dau in P si revine la normal.s-a intamplat o singura data.si sper si ultima.

                Comment


                • scurgeri ulei cutie tptronic

                  Buna tuturor!

                  Am un CLK din 2003,cutie tiptronic.
                  Cutia pierde ulei,vizibil,in garaj sunt pete de 20cm diametru.
                  Am schimbat uleiul,filtrul si garnitura,un timp n-am mai remarcat scurgeri,dar acum fenomenul a inceput tot mai preganant.
                  Intrebaree unde s-ar putea scurge uleiul,cum sa verific?

                  Multumesc anticipat!

                  Comment


                  • Originally posted by sorinfane View Post
                    Buna seara.o intrebare referitor la cutia de viteze 722.4 w202.este posibil ca o cutie de viteze automata sa ramana blocata intr-o treapta superioara(A DOUA, A TREIA)?mai pe scurtornesc mai tare cu masina si in cinzeci de metri se pune rosu,opresc masina si incepe sa trepideze din toate incheieturile,o dau in P si revine la normal.s-a intamplat o singura data.si sper si ultima.
                    Buna seara, cutiile 722.4 nu raman blocate in treapta 2 sau 3 ,din cauze electrice , pentru ca nu au electronica in ele, pot ramane din cauze hidraulice sau motorul are o problema cu relantiul.

                    Originally posted by danhaica View Post
                    Buna tuturor!

                    Am un CLK din 2003,cutie tiptronic.
                    Cutia pierde ulei,vizibil,in garaj sunt pete de 20cm diametru.
                    Am schimbat uleiul,filtrul si garnitura,un timp n-am mai remarcat scurgeri,dar acum fenomenul a inceput tot mai preganant.
                    Intrebaree unde s-ar putea scurge uleiul,cum sa verific?

                    Multumesc anticipat!
                    Buna seara, uleiul curge de la conectorul electric al cutiei ,dar atentie cand se schimba acel conector sa nu deteriorati placa electrica a cutiei ,cea cu sensorii SAU pe la garnitura de la baie , au fost destule cazuri in care acea garnitura nu a fost montata corect , mergi la cel care a schimbat uleiul si filtru pentru garantie.
                    Last edited by Luxian; 12-18-2011, 23:34 PM.
                    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                    TEL 0722623721.

                    Comment


                    • Originally posted by danhaica View Post
                      Buna tuturor!

                      Am un CLK din 2003,cutie tiptronic.
                      Cutia pierde ulei,vizibil,in garaj sunt pete de 20cm diametru.
                      Am schimbat uleiul,filtrul si garnitura,un timp n-am mai remarcat scurgeri,dar acum fenomenul a inceput tot mai preganant.
                      Intrebaree unde s-ar putea scurge uleiul,cum sa verific?

                      Multumesc anticipat!
                      Poate sa vina pe la supraplin in cazul ca are mai mult ulei sau mai poate sa fir de la tubul de verificare nivel , ma refer la o ring , ..sau cum a precizat coegul de la mufa sau chiar de la garnitura baii daca a fost montata prost , nu ai curatat bine vechea garnitura sau ai strins-o prea tare , mai exista o lcatie dar nu vreau sa ti-o spun ca nu mai dormi bine , verifica cele indicate ...
                      bafta.

                      Comment


                      • Salut, stiu ca subiectul este: cutii automate, dar am o rugaminte, la cati km sau la cat timp se schimba uleiul din cutia manuala la un c180 w202 din 94 , si ce trebuie facut pentru mentenanta ?

                        Comment


                        • Originally posted by willy28zgz View Post
                          Salut, stiu ca subiectul este: cutii automate, dar am o rugaminte, la cati km sau la cat timp se schimba uleiul din cutia manuala la un c180 w202 din 94 , si ce trebuie facut pentru mentenanta ?
                          Buna seara, in cazul cutiilor manuale ,nu este un nr de km stabilit de producatorul masinii , eu mereu am recomandat se se schimbe , nu la un nr de km anume dar sa se schimbe, dar trebuie avut in vedere ce ulei se pune in cutie , fiecare cum doreste sa aiba grija de masina . ,
                          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                          TEL 0722623721.

                          Comment


                          • Banuiesc ca este indicat ulei de cutie original mercedes, eu nu am umblat la uleiul din cutie de cand am masina,din 2005, un sfat : sa-l schimb? ce fel de ulei, etc?

                            Comment


                            • In teorie uleiul din cutia manuala nu trebuie schimbat dar in practica pot sa spun ca trebuie schimbat , eu zic ca la un cel mult 10 ani trebuie schimbat , rece - cald produce umezeala ...e nr 1 care afecteaza calitatiile uleiului , depuneri de la uzura ar fi alt motiv .
                              Eu schimb uleiurile cu sintetic W75-90 .

                              Comment


                              • Buna ziua. As dori si eu un cod ptr. joja de verificare a uleiului din cutia automatica a unui E 220 cu serie sasiu WDB2110061A938751. Multumesc anticipat.Daniel Tinte

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF