Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mulţumesc de răspuns.
    Am studiat azi mai amănunţit problema şi doar când e motorul rece frecventează şocurile care nu-s aşa de deranjante.Au un şoc micuţ dar oricum cum aţi spus şi d-voastră trebuie schimbate consumabilele chiar dacă e okay, deşi aştept răspunsul d-voastră.
    Apropo, pot merge cu ea aşa, în stadiul ăsta, chiar dacă-s micile astea şocuri când motorul e rece?
    " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
    Regulament forum.

    Comment


    • Buna seara!....sau dimineata. Ca m-am automatizat si eu. Am inceput sa citesc topicul aseara la 20.00 si am terminat acum. Nici nu stiu cand a trecut timpul. Automaticule esti o comoara. Felicitari!!!
      Mi-am achizitionat si eu, de doua saptamani, masina visurilor: W202 diesel, cutie automata (WDB2021211A449375). Vreau sa-i schimb uleiurile si nu stiu ce cutie are. Acum urmeaza intrebarile:
      1. Ce cutie am pe ea?
      2. Am diferential blocabil? Cat ulei intra in el si ce ulei sa-i pun?
      3. Orice alta informatie despre masina e binevenita (nu am caiet de service, nu cred ca are doar 117000 km)

      Merci!

      Comment


      • Originally posted by Tyler View Post
        Mulţumesc de răspuns.
        Am studiat azi mai amănunţit problema şi doar când e motorul rece frecventează şocurile care nu-s aşa de deranjante.Au un şoc micuţ dar oricum cum aţi spus şi d-voastră trebuie schimbate consumabilele chiar dacă e okay, deşi aştept răspunsul d-voastră.
        Apropo, pot merge cu ea aşa, în stadiul ăsta, chiar dacă-s micile astea şocuri când motorul e rece?
        Buna seara, se poate merge cu masina fara probleme , nu se intampla nimic , DAR asta nu inseamna ,ca nu mai trebuie sa aflii ce ulei s-a folosit pana acum in cutie si sa faci schimbul de ulei, si inca ceva , vezi ce ulei bagi in cutie.

        Originally posted by dalezian View Post
        Buna seara!....sau dimineata. Ca m-am automatizat si eu. Am inceput sa citesc topicul aseara la 20.00 si am terminat acum. Nici nu stiu cand a trecut timpul. Automaticule esti o comoara. Felicitari!!!
        Mi-am achizitionat si eu, de doua saptamani, masina visurilor: W202 diesel, cutie automata (WDB2021211A449375). Vreau sa-i schimb uleiurile si nu stiu ce cutie are. Acum urmeaza intrebarile:
        1. Ce cutie am pe ea?
        2. Am diferential blocabil? Cat ulei intra in el si ce ulei sa-i pun?
        3. Orice alta informatie despre masina e binevenita (nu am caiet de service, nu cred ca are doar 117000 km)

        Merci!


        Buna seara , motor 604910 ,,cutie 722.603 ,nu are diferential blocabil , ulei in diferential trebuie 85w-90 cantitate intre 1,2-1,5 ceva de genul asta .
        Alte lucruri nu am de unde sa le stiu , este o masina destul de in varsta si cam greu sa afli alte informatii privind lucrarile care s-au facut pe la ea.chiar daca are alti km ,asta nu te impiedica sa nu ii faci schimburile de uleiuri .
        Last edited by Luxian; 12-18-2011, 23:50 PM.
        Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
        TEL 0722623721.

        Comment


        • Merci frumos! Prompt ca de obicei.

          Comment


          • Mulţumesc de răspuns Automaticul.
            Îmi poţi da un link pt a cumpără uleiul?Nu vreau să pun ceva ulei nasol să mi se strice cutia, aşa că aştept răspunsul de la dumneavoastră.
            Cât timp pot merge cu maşina în acest stadiu cu şocurile astea mici?Estimativ dacă ai putea, şi cam cât ar costa să schimb tot la cutie, mă refer la toate consumabilele.500 de ron?
            " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
            Regulament forum.

            Comment


            • Am si eu o mica nelamurire legata de cutia pe care o am 722.6 .Cand cuplez cutia in D sau in R,se simte un mic soc si atat.Sa imi fac probleme sau este normal?
              Cand iau piciorul de pe frana masina pleca lin de pe loc(aproape ca nu o simti) fara socuri sau smucituri.

              Comment


              • Mitzi, aşa am şi eu pe cutia mea 722.4.Acelaşi simptom am cum ai tu.Doar un mic şoc, în rest e ceas...de aia întreb şi eu pe domnul Automatic, cât mai pot merge aşa cu ea, ca să nu o amân prea mult. Am citit primele 10 pagini ale topicul şi nu e okay deloc să aibă şocurile astea din spusele domnului Automatic.
                " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                Regulament forum.

                Comment


                • Deocamdata Tyler si eu astept raspunsul de la "automaticul" care am vazut ca este o persoana care se pricepe si stie ce zice.Eu luna viitoare imi fac programare la Mercedes sa fac revizie tip A cred.Adica schimbat toate filtrele si uleiurile plus verificat masina(frane,calculator,etc);asta insemnand intre 500 si 600 euro.Ramane de vazut daca ii pun sa controleze si cutia mai minutios sau nu.
                  Aici in Italia unde sunt eu la Mercedes mi-au spus ca pt cutie,uleiul + filtrul te duce cam la 220-250 euro schimbatul si recomandarea lor este la 60 000 km.

                  Comment


                  • Citez de pe blogul lui automaticul cam când trebuie să schimbi toate consumabilele pentru cutia ta automată.
                    " Pentru cutiile 722.6 , 722.7 intervalul este de 45000-50000 de km, datorita faptului ca modul de lucru al converterului este diferit de cel al convertoarelor de generatie mai veche, si anume ele functioneaza in regim de patinare de la treapata a treia si atunci si uzura uleiului este mai rapida."
                    Sper că te-am putut ajuta cumva.
                    Şi eu aştept cu nerăbdare răspunsul lui automaticul, referitor cât mai pot amâna treaba asta cu cutia automată, că mai am o problemă la maşină, şi vreau să ştiu dacă treaba asta cu şocurile e urgentă sau nu, după aia trec şi eu la o revizie cum trebuie.
                    " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                    Regulament forum.

                    Comment


                    • Originally posted by Tyler View Post
                      Mitzi, aşa am şi eu pe cutia mea 722.4.Acelaşi simptom am cum ai tu.Doar un mic şoc, în rest e ceas...de aia întreb şi eu pe domnul Automatic, cât mai pot merge aşa cu ea, ca să nu o amân prea mult. Am citit primele 10 pagini ale topicul şi nu e okay deloc să aibă şocurile astea din spusele domnului Automatic.
                      Buna seara, in cazul de fata nu trebuie sa iti faci griji asa de mari ,referitor la acele socuri ,care sunt cand masina este rece,pentru ca si relantiul este un pic mai mare ,dar este bine sa schimbi uleiul si eventual sa mai verifici presiunea de la capsula vacuumatica.
                      Uleiurile pentru cutia 722.4 le gasesti in acest topic, ceva pagini mai in urma.
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • Originally posted by Mitzi View Post
                        Am si eu o mica nelamurire legata de cutia pe care o am 722.6 .Cand cuplez cutia in D sau in R,se simte un mic soc si atat.Sa imi fac probleme sau este normal?
                        Cand iau piciorul de pe frana masina pleca lin de pe loc(aproape ca nu o simti) fara socuri sau smucituri.
                        Buna seara, verifica tampoanele de motor si cel al cutiei , dupa care fa-i schimbul de ulei si filtru si las-o in pace ,daca schimba normal .
                        Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                        TEL 0722623721.

                        Comment


                        • Mulţumesc de răspuns domnul Automatic!
                          Luna asta sau cealaltă am să schimb toate consumabilele la cutia automată.
                          Apropo, cum pot vedea uleiul de la cutia automată.E sub maşină sau la suprafaţă?La suprafaţă am găsit doar joja de la uleiul de la motor.Mai am o întrebare...ce simptom ar trebui să aibă cutia în caz că numai are ulei?Nu de alta, dar nu strică informaţii-n plus.
                          Mulţumesc de răspuns încă odată d-le Automatic!

                          PS: Ştiţi un service bun din Arad care schimbă tot ce ţine de consumabile la cutie automată?În Bucureşti nu prea am cum să ajung la d-voastră...
                          Last edited by Luxian; 05-28-2011, 20:23 PM.
                          " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                          Regulament forum.

                          Comment


                          • Originally posted by Tyler View Post
                            Mulţumesc de răspuns domnul Automatic!
                            Luna asta sau cealaltă am să schimb toate consumabilele la cutia automată.
                            Apropo, cum pot vedea uleiul de la cutia automată.E sub maşină sau la suprafaţă?La suprafaţă am găsit doar joja de la uleiul de la motor.Mai am o întrebare...ce simptom ar trebui să aibă cutia în caz că numai are ulei?Nu de alta, dar nu strică informaţii-n plus.
                            Mulţumesc de răspuns încă odată d-le Automatic!
                            Buna seara, pentru a controla uleiul in cutie ai o joja , nu este indicat sa ramana cutia fara ulei ,se controleaza cel putin o data pe saptamana nivelul de ulei in motor si cutie, Atentie la" TALPA " este adevarat ca varsta isi spune cuvantul , dar incearca sa fii mai ponderat cu kickdown-ul , pentru a te bucura de masina .
                            Attached Files
                            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                            TEL 0722623721.

                            Comment


                            • Stai liniştit, că eu-s începător.Conduc finuţ, poate chiar bătrânesc dacă se poate spune.Kickdown-ul l-am folosit doar la început să văd dacă funcţionează okay, atât.
                              Apropo, am tot dat paginile-n spate şi nu am găsit ce ulei să folosesc pentru cutie.Sper să mă îndrumaţi d-voastră.
                              Aştept şi un răspuns dacă ştiţi vreun mecanic din Arad care schimbă ca la carte consumabilele de la cutie automată.
                              Apropo, m-am uitat la poza dată de dumneavoastră dar motorul meu e altcumva.Aşa, cel din poza de mai jos e.Are ceva?Sau tot acolo se verifică uleiul de la cutia automată?
                              Attached Files
                              " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                              Regulament forum.

                              Comment


                              • În legătură cu talpa / kickdown-ul. Eu am început să folosesc tot mai mult cutia schimbând manual atunci când fac depăşiri. Când mă pregătesc de depăşire, pun cutia pe manual cât să meargă normal (~2000 rpm) şi apoi când încep depăşirea doar o calc (asemănător cu ce făceam la manuală). Aşa se turează mult mai puţin decât în kickdown şi reacţionează mult mai repede (nu mai am lag-ul de la kickdown) şi nici lagul de la turbo (dacă e deja la 2000rpm).

                                De asemenea obişnuiam să folosesc destul de mult frâna de motor, însă nu ştiu dacă afectează sau nu cutia cumva.

                                Afectează cumva cutia stilul ăsta de condus?

                                Cutia e 722.6 de pe un W210, E270 cdi, 125kw din 2001 (270.000km în bord, cred că vreo 100.000 lipsesc). I-am schimbat uleiul, filtrul şi garnitura la cutie acum câteva săptămâni (uleiul vechi era negru, mirosea puţin a ars, însă nu a avut deloc depuneri în baia de ulei). Cutia schimbă ok.
                                ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF