Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Stelian. View Post
    Salut, de unde pot lua ulei original MB? Inafara de reprezentanta.
    Si la pret decent.

    Multumesc.
    Ebay. Pret decent, trimite si in Ro. ;-)

    Comment


    • Salutare !
      Merita sa pun ulei Febi cu aceleasi specificatii , sau sa iau OEM.
      Cu Febi ar fi la jumatate ca pret....


      Sent from my Benz

      Comment


      • Nu te incanta de pret si pune ulei original. Altfel ai sa regreti putin mai tarziu.

        Comment


        • Numai OE la fluide!

          Comment


          • Cutiile de viteze automate

            Ok, m-ati convins, totul OEM.
            1100 lei 12l ulei, filtru si garnitura...sa fie ! [emoji19]


            Sent from my Benz

            Comment


            • Salutare baieti , aveti idee de un mecanic bun pe cutii automate in Bucuresti?
              Am vazut ca a disparut colegul Cristi din peisaj, am reparat acum 5 ani la el si a fost totul ok dar am iar probleme cu convertizorul sau rezistenta care incalzeste uleiul in cutie si iarna sau la temperaturi joase pana nu se incalzeste foarte bine nu schimba din treapta a 2, masina in cauza un E230 din 96 cutie in 5 trepte.

              Comment


              • Originally posted by automaticul View Post
                Buna ziua , pentru toata lumea in special pentru cei care au automobile cu,cutie automata si cele cu transmisie variabila(CVT).
                Am observat, ca se fac multe confuzii si greseli legate de cutiile de viteze automate, poate si pentru ca sunt destul de complexe si un pic mai greu de intretinut .
                Pot spune ca sunt deosebite si foarte usor de condus , se pot face foarte multe lucruri cu o cutie automata , de exemplu : poti merge iarna fara probleme, poti face frana de motor, poti tracta pe altcineva sau sa tragi o rulota dupa tine , poti participa la curse de strada(liniute), si asa mai departe.
                Voi vorbi despre cutii automate in general , dar cu precadere despre cele de Mercedes, care se pare ne dau mari batai de cap si se fac multe confuzii.
                As dori ca cei care fac referire la masinile lor sa scrie primele sase cifre din seria de caroserie, asa vom reusi sa identificam seria de cutie, care o are fiecare si atunci vom exclude confuziile legate de “ce cutie am eu pe masina”.
                Cutia 722.4 s-a montat pe modelele mai vechi de Mercedes 124 126 ,201, 202 , 140,si are 4 viteze , adica 1-2-3-4+lock-up clutch sau priza directa , cutia este in itregime hidraulica ,adica toate comenzile in interior se fac hydraulic ,si aici ma refer la schimbarile treptelor de viteza ,dar nu trebuie neglijat acel cablu, de KICKDOWN care are un rol foarte important in buna functionare a cutiei ,daca acest cablu nu este reglat corect , pot apare o serie de probleme care va v-a da batai de cap,mai avem si un modulator vacuumatic care si el are un rol destul de important in buna functionare a cutiei
                Cutia 722.5 s-a montat pe unele modele de Mercedes, 124 coupe si are 5 viteze 1-2-3-4-5 +lock-up fclutch sau priza directa , este un pic diferita de cea cu 4 viteze dar sistemul de comanda al vitezelor este mixt , adica 1-4 hidraulic 4-5 si lock-up clutch electric cu ajutorul unui solenoid (electromagnet),
                Si in cazul acestui model de cutie avem cablul de kickdown si modulator vacuumatic care impreuna ajuta la buna functionare a cutiei.
                Trebuie sa precizez ca in cazul acelui modulator vacuumatic este o procedura destul de complexa pentru a regla presiunea la care trebuie sa lucreze cutia , mai trebuie sa spun ca fiecare serie de cutie are reglajul ei adica nu toate cutiile se regleaza la fel (vorbesc despre presiune) .
                Cutia 722.6 s-a montat pe foarte multe modele de Mercedes si are 4 viteze 1-2-3-4 +lock-up clutch sau priza directa , este o cutie comandata electric in totalitate este mai avansata ca tehnologie si destul de fiabila daca ai grija de ea .
                Cutia 722.7 s-a montat pe A classe si are 4 viteze 1-2-3-4 +lock-up clutch , este comandata electric in totalitate si este fiabila dar destul de complexa in interior, ma refer la modul de reparatie a aceste cutii, fara scule adecvate este destul de greu sa o poti repara.
                Cutia 722.8 sau transmisie continua variabila (CVT) s-a montat pe modele noi de A si B classe destul de fiabila , practica , foarte buna pentru doamne care sunt la inceput de meserie dar si pentru domni, in ceea ce priveste reparatia acestei cutii pentru cine nu stie sa nu se bage pentru ca altfel o strica de tot, intretinerea acestei cutii se face la fel ca la celelalte cutii automate, adica uleiul se schimba la fel numai ca uleiul nu se prea potriveste ca la celelalte cutii.
                Cutia 722.9 sau 7 G-TRONC si are 7 trepte 1-2-3-4-5-6-7 lock-up clutch este aplicat de la viteza 1 si este controlat electronic in functie de cuplu motor ,este o cutie de generatie noua care da multe batai de cap , de ce , pentru ca este controlata in totalitate electronic iar schimbarile tin cont de cele mai mici amanunte .
                Ti sa precizez ca aparatul cu care se schimba uleiul la acest model de cutie nu se poate folosi si la alte modele, nu faceti confuzie intre aparatele cu care se face flash (spalat)in cutie si cele cu care se pune ulei in cutie.
                Nu sunt aparate care sa scoata uleiul din cutie ci aparate cu care speli cutia in interior (se foloseste in Statele Unite si Canada)
                In ceea ce priveste schimbul de ulei la toate cutiile de viteze automate numarul de km nu este fix se poate schimba in functie de necesitati , nu se poate compara o masina care face 10000 de km pe an in afara orasului cu una care face acelasi numar de km in oras ( a calculat cineva orele de functionare a unei masini in oras).
                Cum am mai spus la inceput se poate merge cu o cutie automata foarte bine in orice conditii , cam tot ce poti face cu una manuala sau mai mult , pot spune ca se conduc foarte usor ,numai cu un picior(nu cu doua cum am mai intilnit) , problema se pune cand schimbi din D in R si invers masina trebuie sa se opreasca de tot , altfel risti sa se strice si nu cred ca va place acest lucru, cand stai la semafor mai mult timp sa in alte cazuri este bine sa pui cutia pe N pentru economie de combustibil, si cind este foarte cald afara pentru racirea uleiului din cutie, alt lucru important in lungirea vietii unei cutii, il reprezinta racirea uleiului din cutie, la care nimeni nu se gindeste , una dintre cauzele pentru care se defecteaza o cutie este supraincalzirea uleiului din cutie.
                Cred ca vor fi voci care stiu de toate , le pot spune ca nici nu au idée ce inseamna o cutie de viteze automata.
                O seara buna.
                Salut, te rog sa ma ajuti ca se pare ca esti singura mea solutie, am un w124 e300 24v automat cu 5 trepte serie sasiu WDB1240311B626313 si am o probleme,smuceste cand schimba vitezele si cand cuplezi din p in d se simte un soc,in urma cu ceva timp am fost la constanta la un service pt ca numai cupla marsalier si de atunci masina nu mai merge in parametri,vreau sa ma ajuti sa o repar.

                Comment


                • Vezi la vacumurui poate lea inversat
                  Perfection is everything , Perfection is Mercedes-Benz` !!!

                  Comment


                  • Buna ziua

                    Detin un W168 cu cutie automata, reparata acum o buna bucata de vreme de mana Domnului Automaticul. Doresc inca odata sa-i multumesc pentru amabilitate si pentru treaba facuta. N-am avut nici un fel de problema, sunt un client multumit al unui mecanic cum putini mai gasesti.
                    Am recitit topicul asta aproape in intregime, si am concret urmatoarea problema: Care este codul pentru Garnitura baia de ulei si Filtru de ulei? Vin impreuna, la set? Uleiul il am, este A001 989 68 03, iar cantitatea o zice joja. Voi cumpara 6L, sa am de unde sa pun.

                    Comment


                    • Originally posted by stefanivlad View Post
                      Buna ziua

                      Detin un W168 cu cutie automata, reparata acum o buna bucata de vreme de mana Domnului Automaticul. Doresc inca odata sa-i multumesc pentru amabilitate si pentru treaba facuta. N-am avut nici un fel de problema, sunt un client multumit al unui mecanic cum putini mai gasesti.
                      Am recitit topicul asta aproape in intregime, si am concret urmatoarea problema: Care este codul pentru Garnitura baia de ulei si Filtru de ulei? Vin impreuna, la set? Uleiul il am, este A001 989 68 03, iar cantitatea o zice joja. Voi cumpara 6L, sa am de unde sa pun.
                      Nu prea am inteles daca ai sau vei cumpara uleiul, insa eu cred ca A001 989 68 03 nu este cea mai fericita alegere pt W168.

                      Din cate am citit, cutia 722.7 foloseste A 001 989 21 03. La MB se numeste 'Fisa 236.10" si poti vedea pe site-ul oficial Bevo... ca se poate inlocui cu Shell ATF 4304 sau RAVENOL M6.

                      Nu stiu seria masinii tale, insa o garnitura pt aceeasi cutie este A 168 371 02 80, filtrul A 168 377 03 95 care impreuna costa la orice reprezentanta cam 22 Euro+TVA.
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • Uleiul m-a nedumerit si pe mine un pic, pentru ca si eu stiam ca trebuie sa cumpar A001 989 21 03, dar intr-un post mai sus, Automaticul scria:
                        Originally posted by automaticul View Post
                        Buna seara, pentru modelul de cutie 722.6 ,Mercedesul are acum decat un singur tip de ulei A001 989 68 03 , cel cu 21 03 in coada nu se mai face, s-a inlocuit cu 68 03 in coada, acest tip de ulei se folosete si la 7G-tronic.
                        Deci eu cu cine votez? 21 03 sau 68 03?

                        Seria masinii este WDB1681331J681021, si din ce stiu eu, cutia este 722.7.

                        Multumesc mult pentru codurile de filtru si garnitura, notez la caietel sa le am si data viitoare.
                        Last edited by stefanivlad; 07-30-2015, 06:50 AM.

                        Comment


                        • Pai si unde este nedumerirea? Automaticul a scris despre 722.6.
                          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                          www.mbretrofit.ro

                          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                          Comment


                          • Ca a zis ca nu se mai face. In fine, eu ma duc la autoklass si cer cu talonu in mana ulei pentru cutie. Sa vad ce-mi vand baietii de acolo.

                            In principiu eu intreb sa nu-mi dea teapa chiar de tot, pentru ca sunt patit cu "baietii" de la reprezentante. Cer ulei, vad ce-mi da. Daca pic pe codurile astea, sunt multumit. Daca nu, intreb suplimentar, cer lamuriri.

                            Multumesc frumos pentru ajutor.

                            Comment


                            • ulei cutie viteze w212

                              Salut,

                              pentru prima data sunt posesor de Mercedes, E250Cdi W212003 si va rog sa-mi dati cateva informatii referitor la cutia de viteze automata.

                              Se poate verifica la diagnoza cand a fost ultima oara schimbat uleiul la cutia de viteze, ce cod are cutie de viteze si unde sa fac schimbul de ulei.

                              Multumesc,

                              Comment


                              • De multe ori, cu seria de caroserie intreaga la orice reprezentanta sau chiar aici pe forum poti afla tot ce te intereseaza.
                                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                                www.mbretrofit.ro

                                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF