Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Serviceuri de care sa ne ferim !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    M-am ars si eu la Autorom Bucuresti din Expozitiei...350 ron diagnoza doar motor, rezultatul cica sa schimb motorul la S-class din 2002 caroserie w220 la 100.000km.
    Rezultatul intalnirii...mi-am luat compact 4 cu DAS (adica mai nou decat Compact 3 lor) si mi-am facut singur masina...era amaratul de debitmetru defect.
    Vreau sa precizez ca n-am nici fata de lopata si nici nu m-am dus cu ghiuluri lanturi sau alte din astea pe mine.Cu toate astea raspunsul lor a fost foarte clar si sustinut si asta m-a speriat cel mai mult.Macar la Autoklass in Vitan au fost corecti...ia-ti fierul si fugi la Autorom ca noi nu intelegem ce are masina ta.Am apreciat mult atitudinea celor de la Autoklass, macar au fost corecti.
    Bafta tuturor.

    Comment


    • #32
      Originally posted by mastermario71 View Post
      M-am ars si eu la Autorom Bucuresti din Expozitiei...350 ron diagnoza doar motor, rezultatul cica sa schimb motorul la S-class din 2002 caroserie w220 la 100.000km.
      Rezultatul intalnirii...mi-am luat compact 4 cu DAS (adica mai nou decat Compact 3 lor) si mi-am facut singur masina...era amaratul de debitmetru defect.
      Vreau sa precizez ca n-am nici fata de lopata si nici nu m-am dus cu ghiuluri lanturi sau alte din astea pe mine.Cu toate astea raspunsul lor a fost foarte clar si sustinut si asta m-a speriat cel mai mult.Macar la Autoklass in Vitan au fost corecti...ia-ti fierul si fugi la Autorom ca noi nu intelegem ce are masina ta.Am apreciat mult atitudinea celor de la Autoklass, macar au fost corecti.
      Bafta tuturor.
      Sunt incredibili... Oare e o competitie intre Autoklass si Casa Auto care are cei mai prosti angajati posibili? Si cei mai impetineti? Si se chinuie saracii si fac tot posibilul sa adune chiar toate uscaturile breaslei? Sau chiar nu exista oameni priceputi in ale mertzanelor in tara asta?
      Oare e vreo reprezentanta auto mai incompetenta decat Mercedes in Romania?

      Metoda lor e atat de simpla incat nu sunt necesare cunostinte in niciun domeniu, aproape deloc, pentru a fi mecanic la Mercedes. Si anume merg pe idea: se arde becu, nu-i nimic schimbam tot faru. (si eventual iti zic ca trebuie dat motorul jos pentru a schimba farul; si cand dau motorul jos, ca sa schimbe farul, pentru ca se arsese becul, strica eventual ceva pe la motor si iti zic ca asa a fost). Si exemplul asta nu-i departe de adevar...
      Din fericire nu am avut probleme majore cu masinile pana acum, dar chiar si in putinele ocazii cand am fost la ei, cu probleme minore, si-au dovedit din plin incompetenta si impertinenta in egala masura. Plus ca daca vii la ei cu o masina mai veche de 10 ani sa iti repare ceva, iti sugereaza mai mult sau mai putin finut ca ar fi cazul sa-ti iei ultima generatie a modelului respectiv... ca si-a trait si ea traiul, ce, adica mai vrei s-o repari? )) Nu mi s-a intamplat mie asta, ci unui prieten cu un w202.

      Daca sunt pe forum si oameni care au avut experiente placute cu Autoklass sau Casa Auto ii rog sa posteze. Si aici ma refer sa fi avut vreo problema mai grava cu masina, iar super-expertii Mercedes sa o fi diagnosticat corect din prima si sa o fi reparat cum trebuie.

      Comment


      • #33
        Hai sa va spun si eu o povestioara! Acum 1 luna, ma hotarasc sa-mi schimb rotile de pe Volvou'. Gasesc unele pe 17" convenabile la pret si le iau. Un pic strambe si anvelopele nu foarte bune, dar mai mergeau. Constat ca intre 100 si 120 trepideaza si dau fuga la baietii de la Aparatorii Patriei, sa le indrept, roluiesc, echilibrat si tot tacamu'! Plec fericit, o alerg un pic spre IMGB....la fel!!! Ma intorc la ei si-mi spun ca de fapt nici anvelopele nu sunt bune, ca-mi trebuie inele de centrare si posibil discurile strambe. Zic si eu ca ei si plec! Ma duc si caut inele de centrare...la fel!!! Imi zic ca problema e in alta parte. Verific discurile de frana, au ceva uzura, dar sunt drepte, nu bat. Ieiri am schimbat si anvelopele pe fata, un pusti la mine in zona, nu avea nici un talent, le echilibreaza....la fel!!! Pfff, azi ma duc la o alta vulcanizare sa le echilibrez ca lumea, iar aparatul astora nu avea protectia de plastic care acopera roata. Cand a pus roata de pe dreapta, avea o oscilatie destul de mare stanga dreapta, iar cea de pe stanga oscila sus-jos aprox 1,5 cm!!! Este inadmisibil asa ceva. Am platit aprox 200 de lei pentru toata operatiunea asta (indreptat, roluit....) si rotile sunt mai rau ca inainte. Nu mai am rabdare pana maine seara, cand scap de la munca, sa ma duc peste ei, sa-i strang de gat!

        Comment


        • #34
          Originally posted by paunionutz View Post
          Hai sa va spun si eu o povestioara! Acum 1 luna, ma hotarasc sa-mi schimb rotile de pe Volvou'. Gasesc unele pe 17" convenabile la pret si le iau. Un pic strambe si anvelopele nu foarte bune, dar mai mergeau. Constat ca intre 100 si 120 trepideaza si dau fuga la baietii de la Aparatorii Patriei, sa le indrept, roluiesc, echilibrat si tot tacamu'! Plec fericit, o alerg un pic spre IMGB....la fel!!! Ma intorc la ei si-mi spun ca de fapt nici anvelopele nu sunt bune, ca-mi trebuie inele de centrare si posibil discurile strambe. Zic si eu ca ei si plec! Ma duc si caut inele de centrare...la fel!!! Imi zic ca problema e in alta parte. Verific discurile de frana, au ceva uzura, dar sunt drepte, nu bat. Ieiri am schimbat si anvelopele pe fata, un pusti la mine in zona, nu avea nici un talent, le echilibreaza....la fel!!! Pfff, azi ma duc la o alta vulcanizare sa le echilibrez ca lumea, iar aparatul astora nu avea protectia de plastic care acopera roata. Cand a pus roata de pe dreapta, avea o oscilatie destul de mare stanga dreapta, iar cea de pe stanga oscila sus-jos aprox 1,5 cm!!! Este inadmisibil asa ceva. Am platit aprox 200 de lei pentru toata operatiunea asta (indreptat, roluit....) si rotile sunt mai rau ca inainte. Nu mai am rabdare pana maine seara, cand scap de la munca, sa ma duc peste ei, sa-i strang de gat!
          Scrie aici unde este service-ul ( de la Aparatorii patriei ) si cum se numeste, sa nu se mai duca si altii la ei, sa pateasca la fel.
          Mercedes CL 200 Kompressor
          Mercedes C 180 Kompressor

          Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

          Comment


          • #35
            Este o vulcanizare, nu service! Este pe colt, imediat cum intrii pe soseaua IMGB. Vand si anvelope SH, echilibrari, roluiri, indreptat jante.

            Comment


            • #36
              Originally posted by paunionutz View Post
              Hai sa va spun si eu o povestioara! Acum 1 luna, ma hotarasc sa-mi schimb rotile de pe Volvou'. Gasesc unele pe 17" convenabile la pret si le iau. Un pic strambe si anvelopele nu foarte bune, dar mai mergeau. Constat ca intre 100 si 120 trepideaza si dau fuga la baietii de la Aparatorii Patriei, sa le indrept, roluiesc, echilibrat si tot tacamu'! Plec fericit, o alerg un pic spre IMGB....la fel!!! Ma intorc la ei si-mi spun ca de fapt nici anvelopele nu sunt bune, ca-mi trebuie inele de centrare si posibil discurile strambe. Zic si eu ca ei si plec! Ma duc si caut inele de centrare...la fel!!! Imi zic ca problema e in alta parte. Verific discurile de frana, au ceva uzura, dar sunt drepte, nu bat. Ieiri am schimbat si anvelopele pe fata, un pusti la mine in zona, nu avea nici un talent, le echilibreaza....la fel!!! Pfff, azi ma duc la o alta vulcanizare sa le echilibrez ca lumea, iar aparatul astora nu avea protectia de plastic care acopera roata. Cand a pus roata de pe dreapta, avea o oscilatie destul de mare stanga dreapta, iar cea de pe stanga oscila sus-jos aprox 1,5 cm!!! Este inadmisibil asa ceva. Am platit aprox 200 de lei pentru toata operatiunea asta (indreptat, roluit....) si rotile sunt mai rau ca inainte. Nu mai am rabdare pana maine seara, cand scap de la munca, sa ma duc peste ei, sa-i strang de gat!
              Sa revin cu detalii. Azi am fost la tovarasii cu vulcanizarea! Dupa ce au analizat ei bine rotile, au constatat ca am dat eu cu ele in gropi si borduri si de aceea sunt strambe, din nou. Dupa o tiganeala urata, le-am zis sa le puna la loc pe masina, dar ei se apucasera sa le indrepte. Le-au indreptat, le-au echilibrat, le-au roluit, le-au f....t si le-a pus pe masina! Imi zice sa ma duc spre IMGB si "sa-i dau" cat vreau eu, ca nu are cum sa mai trepideze! Intradevar, nu mai trepideaza...rau, dar se simt vibratii in volan si pedale, intre aceleasi viteze! Ma intorc si-l rog pe sefu' de acolo sa mearga cu mine, sa vada si el! Imi spune, ca de vina e faptul ca nu am inele de centrare! Ii spun ca sunt montate pe masina... aaaaaaaa, discurile de frana, ii spun ca sunt verificate si sunt perfect drepte....aaaa, cauciucurile strambe.... ii spun ca doar le-am schimbat....aaaa si ce daca, sunt strambe si astea. Intr-un final am plecat si voi merge in alta parte!

              Comment


              • #37
                Sa traiti domnilor,
                O intrebare pentru Clujeni...
                Am gasit pe net un service care se ocupa de cutii de viteze, zic ca au ceva experienta si sunt professionisti,
                -as vrea sa apelez la ei pentru problemele care le am la cutia de viteze,
                Aveti idee de ce sunt in stare baietzii, oare sunt de incredere?

                GENERAL TEHNO GRUP cutii de viteze
                Adresa: Str. Stanescu Popa nr. 17A, Cluj Napoca, judetul Cluj,
                Telefon: Tel. 0264.454.432; 0744.950.193; 0744.272.968; Fax 0264.454.432
                http://www.gtgrup.ro/prezentare.html


                Va multumesc,
                W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF