Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce consum are Mercedes-ul vostru?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parerea mea este ca atunci cand faci un calcul trebuie sa iei in calcul si:
    1 temperatura mediului ambiant (din propia experienta, la temp. mai mari de 32 de gr creste consumul si asta o pot comfirma cei care fac curse regulate si toti cei care stiu ca aerul rece contine mai mult oxigen, aici contrazic putin mentalitatea,, e iarna consuma mai mult'')
    2 calitatea combustibilului
    3 raportul kw/greutatea masinii
    4 cine conduce?
    5 unde conduce?
    6 media de viteza in timpul testarii consumului(toti spunem ca am mers cu ...km/h dar conteaza si in cat timp am ajuns la acea viteza)
    7 presiunea si calitatea pneurilor




    Astept complectari

    Comment


    • La mine consumul la E200-Automatik(4 trepte) an '96,limousine, in oras 12% in afara cca.9-10%.
      Ma intreb pe gaz cat o sa consume si ce economie fata de benzina o sa am...poate imi spune cineva!
      Allways on the move...
      http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

      Comment


      • Pe gaz garantat o sa-ti consume mai mult,datorita cifrei octanice mai mici decat a benzinei.Si pentru asta trebuie sa-i dai debit la gaz.
        CJ-20-AMN.

        Comment


        • MB CLK 270CDI consum urban 10 extraurban 6, 6.5 l/km

          Comment


          • W124 2,5D consum urban 7-9, extraurban 6-6,5 la o viteză pină la 130 si incarcat, consumul urban este pentru Severin. Ultimul calcul de consum l-am facut cand am fost la timisoara si mi-a iesit 7 litri consum mixt in conditiile in care am parcurs 200 km local in timisoara. Una peste alta sunt multumit de consumul masinii in conditiile in care carburantul este la galeata si la un pret rezonabil

            Comment


            • Colegii cu w124 250D, constructorul indica un consum de 7,2/100 km. Ori consumul lor este cel mixt, ori voi sunteti mai buni decat pilotii nemti la condus.
              Totusi, as ruga un coleg daca ma poate lamuri cu motorul de 300 D w123, eu am avut turbo automat si lua aprox 10, cel de 240 se incadreaza intre 7.5-8. Cel de 300 cat mananca efectiv si cat indica constructorul?

              L.E. Cand faceti consumul la masina, nu uitati ca ca daca bagati motorina din canistra aceasta are 21-22 de litri!
              http://www.caesaralexandru.wordpress.com

              Comment


              • Originally posted by Demiurgos View Post
                Colegii cu w124 250D, constructorul indica un consum de 7,2/100 km. Ori consumul lor este cel mixt, ori voi sunteti mai buni decat pilotii nemti la condus.
                Totusi, as ruga un coleg daca ma poate lamuri cu motorul de 300 D w123, eu am avut turbo automat si lua aprox 10, cel de 240 se incadreaza intre 7.5-8. Cel de 300 cat mananca efectiv si cat indica constructorul?

                L.E. Cand faceti consumul la masina, nu uitati ca ca daca bagati motorina din canistra aceasta are 21-22 de litri!
                Salut Alex! Sa stii ca dieselul de pe W124 are un consum acceptabil. Mie mi-a iesit un consum de 7l/100km, motor 300D(w124) pe caroserie de W126. Consumul, este media pe 2000 km facuti intr-un minicircuit prin tara. 300D de pe W124 are un consum de 9,8l/100km in oras, 5,4l/100km la 90km/h si undeva la 7l/100km la 120km/h. Deci la un mers normal(fara goana) consumul este adevarat.
                In priviinta consumului la W123 iata un link interesant:http://www.pruebas.pieldetoro.net/we...sier.php?ID=11
                Si inca ceva. Daca se cumpara motorina la canistra sa stii ca cel care ti-o vinde are grija sa nu fie mai mult. Numai bine iti doresc.
                Last edited by tumar; 11-09-2010, 19:03 PM.
                Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                Comment


                • Multumesc Dane! Nu stiu ce sa cred despre consumul la 124. Situl ala abereaza, pt masina mea da un consum de 11l/100 km si el este de aprox 8l/100km, mai mult, cobre 250 D nu au existat, iar in acel sit exista. In rest, multa sanatate!
                  Rog totusi un coleg care a avut w123 300D aspirant sa imi spuna si mie consumul.
                  Unii colegi au compromis topicul, transformandu-l in aventurile baronului Munchausen.
                  http://www.caesaralexandru.wordpress.com

                  Comment


                  • Consumul la 300D (transmisie manuala, 4 trepte), tatalui meu i-a iesit cam 8l/100km la mers linistit, maxim 90 km/h (mers 90% din drum extraurban si 10%urban). Am mai spus asta cateva pagini mai in urma, unde anumiti colegi incepusera sa ma ia la misto ca sub 10l/100km n-are cum sa consume, iar altii care au in posesie W123 300D imi dadeau dreptate. In fine, asteptam si alte cifre.

                    Comment


                    • Consum la un w124 300D automatic din 94 de 6-7% din viena pana in oradea cu un w210 in spate viteza maxima 100km si mers constant 80-90.De la unguri nu am mai mers pe autostrada ca masina nu era pe trailar.
                      Cu S-ul nu te pui.

                      Comment


                      • Originally posted by GoguL View Post
                        Pentru Mercedes '94 E220 benzina HFM:
                        5 viteze manual-6,6% la 90 km/h
                        -8,2% la 120km/h
                        -12.0% in oras
                        4 viteze automatic-7,0% la 90 km/h
                        -8,6% la 120 km/h
                        -11,2% in oras
                        Asa da cartea,asa consuma al meu cel putin in afara,in oras este mai mare consumul 13%,14%,15%...
                        Noah pai atunci ma mai linistesc si eu

                        Al meu 124 coupe cu 220 bencina ia 8,3 afara la maxim 130 dar constant 110 si 14 jumate in oras ! Da nu se incalzeste motoru ca mii dus termostatu si sper dupa ce il schimb sa mai scada putin macar cu 1l la 100

                        Comment


                        • La mine ia in jur de 14-16% in oras benzina si cam 9 inafara nu fortata sau supraturata ci mers normal 80-90.Gpl ia mai putin decat benzina nu stiu cum se intampla treaba asta.W201 2.0 benzina
                          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                          Comment


                          • W 124 benzina din '92 cutie manuala 4 trepte :in oras 12-14% si afara 8-9 %

                            Comment


                            • E 320 CDI 2006, cutie 7gtronic, ia 9-11% in oras in functie de aglomeratie si talpa, mediu am 7% neresetat de vreo 1500 km, iar afara daca mergi legal ia 6%, la ture ia 7-7,5%. Cel mai mic consum l-am avut pe Brasov-Tg Mures de 5,7 %.
                              W 123 cu motor de w 124 200 d si 5 trepte lua in oras 10%, 6-7 brasov si mediu de 8%.

                              Comment


                              • Mb e 290 td avantgarde.
                                In oras: 11-11,5 %
                                Per autostrada: 6,5-7,5& depinde de cum o apesi.
                                Mixt: 7,5-9% iar depinde de cum o apesi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF