Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce consum are Mercedes-ul vostru?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W126 500SE, motor 2.5D, cutie manuală în 5
    Abia acum am reuşit să fac consumul cu metoda plin-plin. Am alimentat full până la buza rezervorului, am parcurs 970 km într-o săptămână (4 drumuri: 60x2; 115x2; 60x2 şi 240x2, iar restul a fost loco, eram în concediu şi n-am umblat zilele alea în oraş mai nimic), iar după ce mi s-a aprins becul, am tras la primul Petrom din drum, şi am băgat 74,76 litri. Mie nu-mi vine să cred nici acum, dar ăsta-i rezultatul, iar metodă mai bună de testare nu există. Menţionez că, cca. jumătate din aceşti km i-am parcurs cu AC în funcţiune, şi eram 3 persoane cu bagaje de mână. 7,71 l/100 km, pentru mine e SUPER OK.
    Lord W126 500SE -> 2.5D
    Lady W123 230C -> 240D
    W124 -> 200D
    W208 CLK200 -> 2.0

    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

    Comment


    • Salutare am un clk 270 diesel manual din 2004,in oras (cj) imi ia intre 7.5 si 9 l/100 km ,iar in afara daca ma duc relaxat pana in 140 ia undeva intre 5.6-6.5 l/100 km ,daca ma grabesc (peste 140) de la 6.5 la 9 l/100 km .La diesel partea cu consumul ,depinde in ce regim conduci ,daca mergi frumos consuma cu 1-2 l mai putin decat in regim sportiv.
      kadar

      Comment


      • Originally posted by Levi View Post
        W126 500SE, motor 2.5D, cutie manuală în 5
        Abia acum am reuşit să fac consumul cu metoda plin-plin. Am alimentat full până la buza rezervorului, am parcurs 970 km într-o săptămână (4 drumuri: 60x2; 115x2; 60x2 şi 240x2, iar restul a fost loco, eram în concediu şi n-am umblat zilele alea în oraş mai nimic), iar după ce mi s-a aprins becul, am tras la primul Petrom din drum, şi am băgat 74,76 litri. Mie nu-mi vine să cred nici acum, dar ăsta-i rezultatul, iar metodă mai bună de testare nu există. Menţionez că, cca. jumătate din aceşti km i-am parcurs cu AC în funcţiune, şi eram 3 persoane cu bagaje de mână. 7,71 l/100 km, pentru mine e SUPER OK.
        A 2-a măsurătoare de consum n-a ieşit aşa de bine ca prima. 940 km parcurşi (din care 600 afară, restu'-n oraş), cu 81,2 l. Rezultatul este 8,64 l/100 km. Totuşi, nu-i rău deloc.
        Lord W126 500SE -> 2.5D
        Lady W123 230C -> 240D
        W124 -> 200D
        W208 CLK200 -> 2.0

        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

        Comment


        • Am bagat 22 L GPL si am facut aprox 140 km 60 urban restul de 80 afara iese in medie cam 15.71 GPL %

          16L GPL = 35.2 ron = aprox 7.82 L benzina ( echivalent pret )

          Comment


          • Mercedes C220 Diesel Kombie in oras imi ia un 10-11, afara cu remorca (Romania-Germania) undeva la un 8.5.
            Sunt multumit de ea,cu toate ca i-as schimba injectoarele...
            C220 S202
            Mercedes 4 EveR!

            Comment


            • C 240- 2597cc. 170 cai cutie automata.
              in oras 12.8/13%
              afara la 135-140 km/h 8,8% daca sar de 150Km/h se duce pana in 10.2% iar la 180 km Dumnezeu cu mila

              Comment


              • E 280 cdi. motor de 3200 automata
                in oras intre 10 si 12,si de vreo cateva ori si 13 cand am stat mult cu ea in aglomeratie prin Tm.
                la drum intins cam intre 7,5-8 testat numai pe autobanda ca acolo merg mai tot timpul, Linz Timisoara la viteze intre 140 - 170 constant in functie de cum imi permite drumul

                Comment


                • C200 kompressor, 163 de cai, 2002.
                  Am facut un drum Alba Iulia-Sibiu(aproximativ 150 km dus-intors). La dus mers foarte tare, chiar prea tare pt stilul meu de condus, consumul mediu aratat de computerul de bord a fost 10,1.
                  La intoarcere, condus normal, consum mediu 7.3.

                  Comment


                  • Am reprogamat cutia de viteze,de data asta dupa stilul meu de condus.Surprinzator dar a scazut consumul simtitor.Ma refer la balenozaur w140 S300 TD.

                    Comment


                    • V-ati gindit vreodata sa calculati consumul raportat la ora de functionare nu la 100 de km ? Mie personal mi se pare mai relevant asa.Voi ce parere aveti?MB124 200D cam 5-6 L/h

                      Comment


                      • Originally posted by focusufd View Post
                        V-ati gindit vreodata sa calculati consumul raportat la ora de functionare nu la 100 de km ? Mie personal mi se pare mai relevant asa.Voi ce parere aveti?MB124 200D cam 5-6 L/h
                        Numa pentru off-road.

                        Comment


                        • C200 KMP 163 CP 7 afara si 9,5 oras...(Targoviste)
                          Actuala: Mercedes-Benz CLS 350 7G-Tronic

                          Comment


                          • Originally posted by adelin27 View Post
                            C200 KMP 163 CP 7 afara si 9,5 oras...(Targoviste)
                            Eu cred ca a ta e stricata. Cum numai 9,5 in oras?

                            Comment


                            • Si pt on-road e interesant,mai ales in oras.
                              Last edited by mircea600sel; 10-08-2010, 19:42 PM.

                              Comment


                              • Salut

                                Norok, imi spune si mie cineva sincer ce consum are un E220 (170 CP) din 2007-2008 automat? Consumul de oras in primul rand...
                                P.S. Mers pe confort, nu bag piciorul in masini decat foarte rar...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF