Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Clubmercedes blue book

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Clubmercedes blue book

    Oare exista la noi o chestie in genul Kelley blue book value pentru masini? In caz ca nu cred ca am avea nevoie de asa ceva pentru Romania sau, mai precis, pentru modelele de Mercedes.

    Vad ca tot mai multe masini (gen W123, 116 sau 126) se vand la preturi cu diferente enorme intre ele (o Cobra se poate vinde la 25 mil sau la 100 mil, un 126 se poate vinde cu 2000 sau 7000 euro, samd).

    Cum tot avem pe forum oameni care stiu si preturile la care "trec" aceste masini, nu doar preturile cerute sau oferite, ar fi bine sa incercam sa aflam si valoarea reala pe piata a unui anumit model de masina. Asta pentru ca sunt o multime de vinzatori sau cumparatori care nu prea stiu ce preturi sa ceara sau sa ofere.

    De exemplu pentru un W123 original si in show-room condition plateai 3500 Euro acum 2 ani, unul in stare buna dar cu motor schimbat/revopsit 3000 si unul cu nevoie acuta de reparatii dar "recuperabil" 2000 Euro.

    Acum nu mai stiu care sunt preturile asa ca va las pe voi sa spuneti aici preturile la care s-au vandut recent masinile de care stiti voi ca sa evitam aberatiile de genul: "cat ceri pe masina? 3000 Euro Accepti 800 Euro? Cred ca da..."

    Vreau sa-mi cumpar un 123/126 dar sincer nu-mi pot da seama care este valoarea reala a unei astfel de masini. Deci haideti sa ne lamurim:

    Cat face un 123 in stare ireprosabila, buna sau "salvage"? Va rog sa puneti aici toate modelele de care stiti voi: W210, 211, 126, 116 dar preturile la care s-au vandut si starea in care erau.
    Aerodynamics are for people who can't build engines.
    Enzo Ferrari

  • #2
    Tu ai o initiativa laudabila....numai ca,nu cred ca ar fi cineva in masura sa faca aceste evaluari(gen QUATROROTTE)...fiecare dintre noi, fie ca suntem vanzatori sau cumparatori, ne stabilim cam cit am vrea pe bunul nostru sau, cit am fi dispusi sa platim un astfel de bun...daca urmaresti si piata externa(vezi MOBILE.DE ,de exemplu) ai sa constati ca preturile unui w115 sa zicem, variaza de la 1000euro la peste 20.000euro....asa ca...
    S-ar putea face o asa zisa statistica, cum bine ai zis, cu informatiile pe care le detinem fiecare dintre noi....adica "stiu ca a luat x-lescu un 190 2,0i din 1988 cu N suma de bani"...desi nu stiu ce elocventa are treaba asta...
    Este de incercat totusi, sa vedem ce iese....sa fie de bine....!!!

    Comment


    • #3
      Tocmai ca o astfel de statistica a preturilor la care diferite modele de masini circula pe piata ar fi mai utila si vanzatorilor si cumparatorilor.

      Deocamdata vanzatorii stau cu marfa'n batatura luni de zile pana dau in disperare si o vand pe nimic si cumparatorii se scarpina'n barba sau dau si ei cu un pret la care n'ai putea cumpara nici rotile daramite o masina intreaga.

      Acum trebuie sa fie un inceput pentru orice. Si Kelly Blue Book cred ca a ajuns ce este acum de la 0. Noi avem un task mai usor - ne intereseaza doar valoarea masinilor Mercedes.

      Poate link-ul de mai jos ajuta:

      Aerodynamics are for people who can't build engines.
      Enzo Ferrari

      Comment


      • #4
        In ce priveste cobrele, ma gandesc ca una buna pleaca de la 2500, pana la 3000, da la 3000 plus plus tre sa fie glantz mashina!!! adik nu mai investesti in ea...
        W110-2.0 D 1966
        W115-2.0 D 1971
        W123-2.4 D 1982

        Comment


        • #5
          Pretul poate sa varieze extrem de mult in fuctie de km pe care ii are masina si de optiunile de pe ea. De pilda, o cobra cu aer, scaune in piele si geamuri electrice si cu putini km incepe de la 4mii de euro in Germania

          Comment


          • #6
            Tocmai de asta am postat link-ul de mai sus. Este vorba de cateva paliere clare pentru o masina vanduta in Romanica. Germania, Canada, SUA au deja tot ce le trebuie ca sa nu trebuiasca sa-i ajutam noi
            Aerodynamics are for people who can't build engines.
            Enzo Ferrari

            Comment


            • #7
              Asta assa-i, si mai inca o treaba, botu de cal e mai scump fata de cobra, bineintzeles daca e facut bine sau mentzinut...
              W110-2.0 D 1966
              W115-2.0 D 1971
              W123-2.4 D 1982

              Comment


              • #8
                Hai sa-ti spun "blue book-ul" meu personal la w123 , ca posibil cumparator. Mai mult de 2000 de euro n-as da pe o cobra, poate sa stea si-n cap. Deci :
                2000 - "glantz",
                1500 - buna,
                sub 1000 - de investit (300 / 400 euro maxim), da sa-mi placa masina. Sper sa am un raspuns concret in cateva zile, nu vreau sa ma antepronuntz, se vand cobre si cu 300, 400 de euro in stare acceptabila.
                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                Comment


                • #9
                  Unde sunt Cobrele la 300 Euro in stare acceptabila?

                  Poti sa dai un exemplu de Cobra inmatriculata care s-a vandut cu atat? In cazul asta as lua 3 de maine: una de plimbare, una de piese si una de tinut locul in parcare!
                  Last edited by MIR; 03-27-2008, 15:16 PM.
                  Aerodynamics are for people who can't build engines.
                  Enzo Ferrari

                  Comment


                  • #10
                    Da chiar, unde sunt alea acceptabile la 300 euro?!?!? acceptabil inseamna cu praguri totusi!!
                    W110-2.0 D 1966
                    W115-2.0 D 1971
                    W123-2.4 D 1982

                    Comment


                    • #11
                      Nici masinile, nici femeile, chiar daca au aceeasi varsta si daca par identice, nu au acelasi pret...
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #12
                        Pai e simplu asa, ba corbe la 300 400 euro sunt si acceptabile chiar!!! . . . care domne? sa vad!!!
                        Personal as scoate un saptemii de la buzunarul meu pentru o cobra, da sa fie noua!!!! da cand zic nou ma refer la NOU!!!
                        Last edited by pneu; 03-27-2008, 15:59 PM.
                        W110-2.0 D 1966
                        W115-2.0 D 1971
                        W123-2.4 D 1982

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by pulmann View Post
                          Nici masinile, nici femeile, chiar daca au aceeasi varsta si daca par identice, nu au acelasi pret...
                          Nici o legatura cu Cobrele la 300 euro, afirmatia era la modul general despre acest Topic prin care se doreste stabilirea pretului corect.
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            Cred ca este cel mai simplu sa postam aici preturile la care s-au dat masinile pe care le stim noi si cine vine - vanzator sau cumparator - poate foarte usor sa vada daca pretul este relevant pentru el sau nu.

                            De exemplu daca 4 116-uri fara rugina si cu motor 280 benzina original s-au vandut intre 2300 si 2600 Euro atunci e mult mai usor sa-ti faci o idee despre cat sa ceri sau cat sa dai pe o astfel de masinarie.

                            Asta e toata filosofia.
                            Aerodynamics are for people who can't build engines.
                            Enzo Ferrari

                            Comment


                            • #15
                              Mai taceti dreacu' din gura, eu am dat pe a mea 400 de euro, fara negocieri, are acte, un motor care se pisha pe multe (s-a pronuntat si Doktoru' in privinta asta), masina de i-am schimbat bateria si parbrizu', ca am vrut eu. Am gasit un 280 benzina, care merge beton, si mai ieftina, fara acte manarite sau serii umblate. Mie imi place ieftin, asta e. PUNCT ! Sa dai 3000 de euro pe cobra mi se pare o aberatie. Comentarii?
                              Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                              http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                              http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF