Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Nu despagubeste asiguratorul, daca nu ai procura de la proprietar?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu despagubeste asiguratorul, daca nu ai procura de la proprietar?

    Salutare, in caz de accident nu despagubeste firma de asigurare, daca masina cu care ai facut accidentul nu este pe numele tau si nu ai procura notariala cu proprietarul?

    Stiti ceva concret in cazul de mai sus?


    Intreb pentru ca un prieten a avut accident, in care nu el a fost cel vinovat de producerea evenimentului nefericit si firma de asigurare nu vroia sa-l despagubeasca, ca nu avea procura cu proprietarul vehiculului.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

  • #2
    Tu daca ai fi asigurator sau proprietar de drept, ti-ar convenii sa incaseze altcineva?
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Bun, am inteles deacord.

      Acuma sa punem situatia altfel, dau in folosinta masina unui prieten, care are nevoie sa mearga nu stiu unde ca a lui este in servis, este neprevazuta situatia data si nu avem timp sa facem procura.
      Tot in acest timp face accident in care nu el este vinovatul, si in cazul asta nu despagubeste asiguratorul masina mea, ca nu am facut procura cu prietenul meu?
      Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
      Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

      Comment


      • #4
        Eu cred ca despagubeste, acum dupa accident ai timp destul sa faci procura sau sa instiintezi propietarul.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Cand a intrat un idiot in mine ca a intors pe linie dubla continua de pe a doua banda, soseaua fiind cu 3 benzi, eram cu masina de firma si am avut nevoie de procura ca am dreptul sa conduc acea duba a firmei. Deci trebuie ...
          http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

          Comment


          • #6
            Legal nu trebuie sa ai procura. Politistul nu cere absolut nimic. Daca-ti este ceruta aceasta procura, sunt niste tertipuri cerute de firmele de asigurari dupa incheierea unei amiabile. Toate firmele cauta sa nu despagubeasca sau sa despagubeasca cat mai putin cerand anumite documente. Recomand ca pentru orice fel de tamponare, zgarietura, sa se mearga la politie pentru intocmirea procesului verbal. Este singurul act care nu poate fi contestat sau tergiversat de catre firmele de asigurari, trebuie doar sa te asiguri sa fie trecut in PV toate daunele provocate.
            Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
            Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
            Onorez comenzi si in Bucuresti
            Tel. 0736375626 Marian

            Comment


            • #7
              Salut, prietena mea a avut accident cu masina mea in Austria masina fiind in Germania pe adresa mea, ea nefiind vinovata dar totusi datele ei luate In constatarea accidentului si ale mele ca proprietar. Legea europeana spune ca masina privata poate fi incredintata de bunavoie pe cale verbala unei alte persoane in scop privat. Masina de firma poate fi incredintata doar daca are asigurare Fullcasco si este mentionat ca poate fi condusa de diferite persoane. Sper sa te ajute cu ceva. Cred ca firma de asigurare o taraganeaza ca sa scape. Cred ca daca nu o scoti la capat poti sa ii inaintezi in instanta, dar lupta pentru dreptul tau.

              Comment


              • #8
                Da am inteles, la masinile care sunt pe firma, e necesar procura, dar la persoane fizice si aici ar fi normal sa ai asa ceva, dar nu intodeauna e asa.
                Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                Comment


                • #9
                  Sa inteleg ca o firma de transport cu 100 de masini automat are 100 de soferi angajati (+-citiva),si oricare dintre soferii respectivi au dreptul sa conduca oricare din cele 100 de masini(altii sunt in concediu altii bolnavi de lene etc),toate astea cu PROCURA respectiv 100 soferi inmultit cu 100 de masini?si e lege europeana?Pai notarii se imbogatesc rapid in felul asta.Dar ce fac mecanicii care trebuie sa conduca masinile altora aducindu-le la reparatii la ateliere,sau livrandu-le inapoi beneficiarilor dupa reparatii,Merg intii la notar nu?pentru procura?Si trebuie sa aduca si reprezentantul firmei detinatoare a vehiculului ca trebuie sa semneze cineva pentru aceste acorduri.
                  Colegule lucrez intr-o firma europeana ce doar 2 masini au asigurare full, restul un fel de raspundere civila,angajati destui si fiecare calareste ce i se da in ziua respectiva.Asiguratorul cere doar ca cel ce conduce masina sa nu aiba permis provizoriu,nu-i cazul in Romania,si sa aiba varsta minima 24 ani.Deci orice nene sau tanti de pe strada care intruneste conditiile respective poate conduce orice masina inscrisa pe numele firmei la care lucrez.Vis a vis de masina imprumutata,fiul meu conduce un Vito inscris pe numele meu cu care la un moment dat a fost implicat intr-un eveniment.Nici macar nu a trebuit sa fiu contactat,totul s-a rezolvat intre asigurator si el,beneficiind de aceleasi drepturi ca si cum ar fi fost proprietar.Presupun ca in cazul de mai sus al refuzului platii,asiguratorul face abuz.Daca vehiculul ar fi fost declarat furat e de inteles dar sa fie nevoie sa fac procura sotiei mele,fiului,prietenului,tatalui,bunicului,mi se pare o aberatie.

                  Comment


                  • #10
                    Daca nu s-a schimbat nimic de vreo 2 ani, nu e asa. Am avut accident cu masina lui tata, pe numele lui, si n-au fost probleme. Cel mai probabil asiguratorul evita sa plateasca...

                    Comment


                    • #11
                      Variante:
                      -procura
                      -sa fi trecut pe spatele talonului la "instrainat"
                      -sa te duci cu persoana trecuta in talon.
                      Doar proprietarul din talon este despagubit daca nu ai "prieteni".


                      Sent from my Benz

                      Comment


                      • #12
                        Din experientele avute de mine cu asiguratorii stiu ca in formularul lor este o rubrica de genul:
                        -doresti sa o repari in service agreat de ei
                        -doresti sa o repari in alt service
                        -doresti sa fi despagubit cu bani(mai rar sau doar in caz de dauna totala, eu am avut un astfel de caz)

                        Deci sunt 2 variante:
                        1. Masina ajunge intr-un service si este reparata iar banii nici nu trec pe la proprietar, sotie de proprietar, prieten, etc...
                        2. Masina are dauna totala si asiguratorul pe motiv ca nu poate vira banii direct proprietarului fiindca nu este el implicat in eveniment, vrea sa prelungeasca printr-un proces termenul efectiv de plata. In cazul acesta a pretinde o procura e deja o chichita avocateasca pentru a trage de timp.
                        Noul E-Class 2017

                        Comment


                        • #13
                          Pana sa ajungi la service, iti trebuie acordul agentului de la asigurari, care nu vorbeste decat cu proprietarii din talon cand vine vorba de despagubiri.


                          Sent from my Benz

                          Comment


                          • #14
                            In caz de reparatie in regie proprie, sau dauna totala,cererea de despagubire, precum si plata daunei de catre asigurator se poate face doar in contul proprietarului masinii, deoarece se evita situatia in care banii ajung pe mana cui nu trebuie si pot fi folositi in alte scopuri decat cel de a repara masina.
                            In cazul in care se alege reparatia in service agreat, se poate si fara acordul proprietarului.
                            Cu procura, dare in folosinta, se pot vira banii in contul celui de pe procura...

                            La service-uri agreate, nu e neaparat utilizata lista de la ei, se poate repara si in alta parte, problema fiind la ridicarea masinii dupa reparatie, deoarece daca asiguratorul nu vireaza banii integral pentru reparatie, riscati sa puneti din buzunar diferenta, pentru a ridica masina.
                            Recomand intotdeauna reparatia in regie proprie, dar inainte facuta o constatare cu cineva priceput asupra costurilor, pentru a sti exact care e suma ce va multumeste... Pentru descurcareti, intotdeauna ramane ceva si de buzunar, mai ales daca se face cu atentie constatarea, pana la ultimul surub si piesa + ca reparatia se poate face exact cum doriti, cu piese second/originale. Intotdeauna la prima oferta a lor, daca nu sunteti multumiti de suma, se poate face o cerere de reanaliza dosar unde se mai poate obtine ceva in plus...

                            In caz de regie proprie sau dauna totala, termenul maxim de plata a daunei, este de 90 de zile calendaristice, de la data producerii evenimentului.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Dj Sky View Post
                              In cazul in care se alege reparatia in service agreat, se poate si fara acordul proprietarului.
                              Se poate, dar nu oficial , pentru ca si in cazul acesta cererea de despagubire trebuie semnata de proprietar .
                              Oricum, la dosarul de daune trebuie neaparat si o copie de CI a proprietarului. Dar pentru ca si aceasta se putea procura usor unii asiguratori cer inspectorilor de daune sa fotografieze actele originale excluzand copiile xerox.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF