Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Prioritate pietoni si suspendarea permisului.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Noutati mai prin septembrie ca avocatii au liber pana atunci,doar ca permisul il recuperez saptamana asta sau cel tarziu luni a zis avocatul dupa ce depune actele.

    Comment


    • #17
      Permisul efectiv nu. Va circula cu dovada pana la solutionarea cazului si dupa o hotarare judecatoreasca definitiva. Va trebui sa mergi lunar la politie sa faci o cerere pentru prelungirea dovezii de circulatie.
      Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
      Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
      Onorez comenzi si in Bucuresti
      Tel. 0736375626 Marian

      Comment


      • #18
        Azi am fost la politie si m-au dat inapoi permisul nu dovada.

        Comment


        • #19
          Salut colegu. Asa repede? SI imediat permisul? Ai facut vreo contestatie? Sau cum s-a intamplat?
          Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

          Comment


          • #20
            Da normal ca am deschis proces,doar ca avocatii sunt in concediu pana in septembrie cand va incepe procesul.

            Comment


            • #21
              Curioasa treaba. In cazul asta poti renunta la proces. Probabil si-au dat seama de gresala. Atata timp cat ai permisul in buzunar inseamna ca esti nevinovat. Incearca si ia legatura cu avocatul cu care ai vorbit si spunei ca ai permisul, vezi ce zice. Sunt tare curios ce deznodamant va fi. Succes in continuare.
              Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
              Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
              Onorez comenzi si in Bucuresti
              Tel. 0736375626 Marian

              Comment


              • #22
                Nu cred ca se poate renunta la proces. Asa cum as scris mai sus, am trecut printr-o situatie asemanatoare anul trecut. Daca te opreste politia cand ai 'comis-o' si nu ai actele la tine, iti suspenda oricum permisul si esti obligat ca in termen scurt sa-l predai. La ei figurezi deja cu permis suspendat, chiar daca ai 'plasticul' in buzunar. In cazul de aici cred ca trebuie asteptata si decizia tribunalului. Eu figuram cu amenda de platit la primarie si abia dupa terminarea procesului mi s-a sters datoria...

                Comment


                • #23
                  Pai avocatul mi-a zis ca o sa imi dea permisul inapoi pana se judeca cazul,altfel nu puteam sa il iau ca se depun niste acte(copie dupa procesul deschis de avocat).Nu stiu cum figurez la ei, cu sau fara permis.Oricum cand l-am ridicat mi l-au aruncat asa cu o scarba de mai avea putin si cadea permisul de pe tejghea,semn ca nu prea le convine procesul ca majoritatea le cam pierd.

                  Comment


                  • #24
                    Salutare colegii. Treaba e putin incurcata dupa parerea mea si din experientea pe care a avut-o un prieten. Daca permisul este suspendat nu ti-l da nimeni inapoi. Asa se face: pana la pronuntarea hotarararii definitive si irevocabile la contestatia pe care un conducator auto o face se circula NUMAI pe baza dovezii de circulatie a carei perioada ti-o maresti la politie pe baza unei cereri si cu grefa de la Judecatorie.

                    Daca ti-au dat permisul inseamna ca din partea lor nu mai exista nicio actiune impotriva ta.

                    Toate bune. Imi cer scuze dar sutn si eu nedumerit: permisul ori il ai ori nu il ai nu e de baza de date.
                    Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                    Comment


                    • #25
                      Pai nu stiu daca ei renunta sau nu am sa vorbesc cu avocatul sa vad cu e(el fiind in concediu).Eu am permisul si am urmat indrumarile avocatului.Procesul va incepe in septembrie asa a zis avocatul.

                      Comment


                      • #26
                        Marti am fost la un curs de formare profesionala care se desfasoara in cadrul RATB. Fiind sofer pe troleibus, aceste cursuri sunt platite de catre regie si se fac anual, la cursul respectiv ni se preda legislatie rutiera si mai ales toate modificarile aduse la legea circulatiei plus ca se da un examen canstand in chestionare. La tine sau facut niste greseli in procesul verbal. Cum ai spus ca ti sa retinut permisul de conducere pentru neacordare de prioritate pietonilor aflat pe sensul opus de mers. Legea sa modificat in sensul acesta. Se acorda prioritate pietonilor aflati pe trecere semnalizata si marcata corespunzator numai atunci cand sunt pe sensul tau de mers sau in apropierea trecerii, avand intentia de traversare. Mare atentie cu (in apropierea) poate fi inainte sau dupa trecere la mica distanta, aici nu se specifica distanta, dar spune ca in apropierea trecerii de pietoni trebuie sa reduci viteza, maxin 30/h. Nu mai conteaza cate benzi sunt pe sens.
                        Cum ai spus ca pietonul, la tine, se afla pe sensul opus de mers, a gresit politistul, iar alta greseala care a facut-o este ca a gresit numarul de inmatriculare. Greseala sesizata si de ei, deasta ti-a dat permisul. Daca nu faceai contestatie, ramanea cum a cazut. Oricum, toate procesele verbale sunt anulate de catre judecatorie. Tot trebuia sa ajungi la tribunal. Poti cere despagubire, plata avocatului si ce mai este. Mult succes.
                        Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                        Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                        Onorez comenzi si in Bucuresti
                        Tel. 0736375626 Marian

                        Comment


                        • #27
                          Pai comisionul avocatului ma costa 400 si ii recuperez de la politie dupa proces(asa a zis avocatul).La daune nu m-am gandit ,oricum nu cred ca judecatorul imi va da dreptate legat de daune ci doar de comisionul avocatului.

                          Comment


                          • #28
                            Ma gandeam, numai la cheltuelile de judecata. Despre despagubiri morale msxim 1 Ron, numai asa sa-i fac de cacao.
                            Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                            Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                            Onorez comenzi si in Bucuresti
                            Tel. 0736375626 Marian

                            Comment


                            • #29
                              Numai comisionul avocatului il cer nu mai mult.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF