Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Amenda de la Politia Locala - 3000 de lei

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Si cum in toate cazurile se trimit instiintari , nu se presriu niciodata )
    Poate o sa inceapa sa ne trimita "prescriptii" in posta politia romana

    Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
    Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

    Comment


    • #32
      Nesimtirea fara margini a unora care inainte pazeau florile din cimitire, care au luat bac-ul la 40 de ani la F.F. , iar acum se vad cu kașketã pe cap impartind amenzi...
      Sa va povestesc ...se petrece in urma cu cativa ani in urma....
      Am dus copii la mare- Mamaia, parcand masina in parcarea restaurantului unde am servit masa.
      asta era pe 30 iunie...
      Primesc dupa 6 luni o amenda in valoare de 100 ron pentru parcare neregulamentara, pe spatiul verde !!!!???!!!
      Atentie! Proces verbal incheiat la 6 luni dupa comiterea faptei, martor fiind un boșorog de 90 de ani !?!
      Am atacat in instanta procesul verbal-nul de drept, am vorbit si cu martorul care a recunoscut ca primea cate o atentie pt fiecare semnatura ca martor mincinos (fiind vecin cu un analfabet de gardian).
      Dupa cateva infatisari la Constanta ( eu sunt din Calarasi), primesc verdictul - Vinovat si obligat sa platesc si 1000 ron cheltuieli de judecata !!!?!!!
      Asta este Romania de Kakao din pacate...

      Comment


      • #33
        Din cauza asta trebuie sa ii ardem si noi si sa nu ne supunem. Mi se pare o miselie sa dai o amenda de 30 de milioane pentru parcare, doar nu e amenda penala. Ar trebui sa facem o cheta , chiar mi se pare exagerat si m-am enervat cand am citit - scuze catre moderatori, incerc sa nu fac "flame".
        A. si trebuie sa nu ii mai votam pe cei care dau asemenea legi, la 4 ani sa vina altii. unii primari stau pe viata in functie fara sa faca nimic.

        Comment


        • #34
          Salutare,

          Am contestat amenda, cu avocat si toate cele. Imi zicea ca o sa dureze in jur de 6 luni pana se hotaraste da sau ba.
          Eu unul nu sunt atat de increzator, mai ales dupa ce am citit ce patanii ati avut fiecare. Iar la munca am un coleg caruia i-au pus poprire pe salariu pentru o amenda neplatita, asa ca executarea silita nu e atat de greu de facut.
          Deocamdata asteptam verdictul... va tin la curent.

          Comment


          • #35
            Fratelui meu i-au luat direct de pe card banii pentru amenda...deci cand stii ca ai bani pe card,scoate-i repede

            Comment


            • #36
              Nu i-a luat de pe card,ia luat din contul bancar(pe care fratele tau e titular) .

              Comment


              • #37
                Da...ma scuzati,eu nu prea stiu ce si cum...prefer cash-ul

                Comment


                • #38
                  Toti preferam cash-ul(Balcanism).

                  Comment


                  • #39
                    Off topic

                    Şoferii primesc o veste bună şi una proastă. Cea bună este că dacă autorităţile nu-i înştiinţează în cel mult două luni de la data sancţionării pe conducătorii auto amendaţi, contravenţia se prescrie. Vestea proastă este că şoferii nu vor mai putea refuza să ridice de la poştă scrisorile prin care sunt anunţaţi de poliţie că trebuie să scoată bani din buzunar, potrivit România TV.

                    Comment


                    • #40
                      Momentan stai linistit!Daca ai introdus plangerea, aceasta suspenda executarea amenzii si respectiv sanctiunilor complementare.Asa ca pana la interventia sentintei jud. nu te executa silit nimeni.Oricum, 3000 de ron este aberant de abuziv...cum dracului or fi apreciat creatorii HCL-ului ala ce reglementeaza sanctionarea parcarii in locuri nepermise ca aceasta are un grad de pericol social atat de ridicat.Din pct meu de vedere - daca aparatorul a solicitat inlocuirea amenzii cu un avertisment - ai sanse de 99% ca instanta de judecata sa dispuna aceasta masura.Iar executantii/specimenele de la politia locala sunt in mare majoritate niste agramati, nu poseda cunostinte de legislatie iar efectele acestor realitati...se reflecta...cat se poate de bine!

                      Comment


                      • #41
                        Zegrean , pres la Curtea Constitutionala : "Maretia legii sta in faptul ca poate fi interpretata" .

                        Acestea fiind zise , te poti astepta la orice decizie din partea unui judecator .

                        Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by cgherasim View Post
                          Salutare,

                          Am contestat amenda, cu avocat si toate cele. Imi zicea ca o sa dureze in jur de 6 luni pana se hotaraste da sau ba.
                          Eu unul nu sunt atat de increzator, mai ales dupa ce am citit ce patanii ati avut fiecare. Iar la munca am un coleg caruia i-au pus poprire pe salariu pentru o amenda neplatita, asa ca executarea silita nu e atat de greu de facut.
                          Deocamdata asteptam verdictul... va tin la curent.
                          Ne poti spune ce a scris avocatul in contestatie? Adica ce anume a contestat.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by cgherasim View Post
                            Am contestat amenda, cu avocat si toate cele. Imi zicea ca o sa dureze in jur de 6 luni pana se hotaraste da sau ba.
                            Ai facut bine ca ai contestat procesul verbal, dar am indoieli ca se va hotara in 6 luni. Am dosare in Bucuresti, inregistrate inaintea ta si inca nu au termen de judecata. Situatia este putin mai buna in provincie. De cand a intrat in vigoare Noul Cod de Procedura Civila (15.02.2013) totul s-a dat peste cap. Cand scriu aceste raduri, vad ca deja au trecut 2 luni, de cand s-a inregistrat contestatia la procesul verbal, si nu ai termen de judecata.

                            Originally posted by cgherasim View Post
                            Mai e un lucru care e ori bizar, ori premeditat...
                            Procesul verbal l-am primit vineri, 7 iunie, el fiind datat 11 mai, si instiintarea atasata 14 mai. Mi-a fost lipit cu scotch pe usa!!! adica nu a venit in plic si pe plic sa fie data postei 7 iunie! Adica cela 15 zile cam de cand ar incepe sa curga?...
                            Procesul verbal de contraventie l-ai primit pe 7 iunie 2013 si acesta trebuia sa fie insotit de un proces verbal de afisare a procesului verbal din data de...etc. Lipsa acestuia se poate datora unui ''vecin binevoitor''. Consider ca aceasta este cea mai mica problema pentru tine. Cea mai mare problema este ca dosarul civil nr.31035/301/2013 al Judecatoriei Sector 3 Bucuresti (dosarul tau) a fost inregistrat la data de 27.06.2013, adica dupa cele 15 zile in care trebuia sa formulezi contestatie la procesul verbal. In termeni juridici aceasta se numeste : tardivitatea introducerii actiuni. Aceasta este o exceptie de ordine publica si se judeca la primul termen de judecata (fara a intra in dezbaterea fondului cauzei).

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF