Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Amenda de la Politia Locala - 3000 de lei

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amenda de la Politia Locala - 3000 de lei

    Salutare,

    Va scriu cu speranta ca poate stie cineva daca are rost sa imi fac sau nu iluzii ca pot sa o scot la capat cu o amenda care e aproape cat valoarea masinii, sau macar cu plata unei sume mai mici...

    Faptele sunt urmatoarele:
    - in 16 feb 2013 am parcat masina (C180 din '94) pe trotuarul de vizavi de Hanul lui Manuc. Drept e ca nu era pe trotuarul de langa strada, ci pe aleea de la intrarea in parc, exact langa trotuar - acesta era plin de alte masini parcate;
    - pe la inceputul lunii mai primesc instiintare ca am o recomandata la posta, ma duc, o iau si era o somatie (cred ca e cuvantul potrivit, nu stiu cum sa ii zic altfel) de la Politia Locala ca in termen de cateva zile sa le spun cine a condus si parcat masina la data respectiva in locul respectiv, altfel sunt pasibil de amenda de 3000 de lei
    - faptul ca suma era imensa m-a scos din minti si nu am raspuns la somatia respectiva; daca nu era trecuta nici un fel de suma le-as fi raspuns. Aici probabil ca am gresit grav ...
    - vinerea trecuta, pe 7 iunie, gasesc in usa o alta instiintare, de data asta chiar de la Politia Locala, si o copie de pe un proces-verbal incheiat in 11 mai prin care mi se stabileste amenda de 3000 de lei, cu termen de plata in 15 zile, altfel ma executa silit; tot in termen de 15 zile pot sa fac contestatie (desi nu inteleg foarte clar daca contestarea inseamna amanarea platii pana la primirea raspunsului la contestatie, sau plata trebuie oricum facuta).

    Suma este imensa, peste puterile mele din acest moment; am gresit, nu zic nu, dar sumele ar trebui stabilite in functie de ceva, de salariul mediu pe economie sau ceva asemanator, nu stabilesti o suma care e domeniul sf...

    Aveti vreo povata? Contestarea are vreun rost? Pot sa sper la micsorarea sau la anularea amenzii? Poate Politia Locala sa imi puna poprire pe conturi, sa ma dea in judecata sau altceva?

    Atasez cele 2 hartii primite, poate va pricepeti sa imi dati un sfat...

    Multumesc,
    Cristi
    Attached Files

  • #2
    Proces verbal pentru parcare in loc nepermis, amenda de la politia comunitara, cum sa anulezi procesul verbal de contraventie pentru parcare de la politia comunitara ( politia primariei)

    Citeste pe aici si daca regasesti ceva greseli, tragi singur concluzii, eu unul nush ce sa zic, prea mare amenda si cica e intre 3000 si 5000 roni amenzile pt parcari in parcuri si alei.
    Bafta si costuri 0.

    Comment


    • #3
      Nu mai astepta, fa plangere impotriva procesului-verbal neaparat. Nu cred ca se va anula, intrucat ai gresit, dar cu siguranta instanta va micsora amenda considerabil(undeva peste 50% in mod normal ). Ia legatura cu un avocat , arata-i amenda si instiintarea(nu cred ca percepe onorariu mai mare de 4-500 lei in cazuri ca acesta) si iti explica mai multe. Vezi daca se merita.
      Last edited by zbanghy1986; 06-11-2013, 07:26 AM.
      Mercedes-Benz C180 Elegance

      Just like he said..."Now go home and get your f****n' shinebox !

      Comment


      • #4
        Nu prea disting bine in procesul verbal, dar inteleg ca ti-a scris numele tau fara sa aiba proba ca ai fost tu. In opinia mea tu trebuie sa platesti amenda ca nu ai comunicat numele celui care a condus masina in data de. Dupa mine e un abuz. Repet, "dupa mine".
        Vorbeste cu un avocat sa iti spuna daca merita sa incerci sau nu.

        Parerea mea este sa faci contestatie la judecatorie daca tot vrei sa faci.
        Contestarea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare pina dupa data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.
        Eu am castigat proces cu politia circulatiei, am avut suspendat permisul in baza unei declaratii mincinoase, si chiar in conditiile astea a fost treaba grea, nu stii niciodata peste ce judecator dai si ce ii trece lui/ei prin cap in momentul ala; in fapt s-a dispus inlocuirea sanctiunilor cu avertisment iar pe perioada judecarii mi-am luat permisul inapoi, asa ca si amenda ta se va suspenda pina la hotarare judecatoreasca.
        Last edited by Siegfried; 06-11-2013, 07:37 AM.

        Comment


        • #5
          Urata treaba. Si eu recomand contestarea procesului verbal, dar atentie... contestatia trebuie depusa cat mai repede, sa te incadrezi in zilele respective. Poti cere sa ti se reduca amenda sau chiar anularea ei. In general se poate platii 50% din amenda intr-un termen stabilit (cred ca 48 de ore) Politistii respectivi se bazeaza pe cateva poze facute. Daca contesti, nu trebuie achitata amenda, daca o achiti, inseamna ca-ti recunosti vinovatia si ai pierdut din start. Daca ai timp poti vorbi si cu un avocat, tot cu el formulezi si contestatia repectiva.
          Daca nu se plateste amenda... se face datorie la fisc, fiscul dispune blocarea conturilor (daca exista) sau executarea silita (popriri salariale, daca sunt luati chess) executarile silite sunt hotarate de catre judecator si intr-un cuantum bine stabilit.
          Daca nu sunt sanse sa se reduca amenda considerabil sau chiar anularea ei, poti face o vizita primariei respective si sa ceri ca amenda sa o poti platii esalonat in "X rate" motivand o situatie financiara grea.
          MULT SUCCES
          Last edited by nora-marian; 06-11-2013, 09:41 AM.
          Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
          Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
          Onorez comenzi si in Bucuresti
          Tel. 0736375626 Marian

          Comment


          • #6
            Originally posted by nora-marian View Post
            daca o achiti, inseamna ca-ti recunosti vinovatia si ai pierdut din start.
            MULT SUCCES
            Nu este adevarat. Plata unei amnezi sau semnatura pe un PV nu inseamna recunoasterea vinovatiei.

            Comment


            • #7
              Din moment ce contesti procesul verbal nu mai trebuie achitata amenda pana la solutionarea cazului,dar cand faci contestatia trebuie sa stii exact ce contesti...sunt destule care sa anuleze procesul verbal,ia legatura cu un avocat sa te indrume macar.

              Comment


              • #8
                Originally posted by cgherasim View Post
                Salutare,

                Va scriu cu speranta ca poate stie cineva daca are rost sa imi fac sau nu iluzii ca pot sa o scot la capat cu o amenda care e aproape cat valoarea masinii, sau macar cu plata unei sume mai mici...

                Faptele sunt urmatoarele:
                - in 16 feb 2013 am parcat masina (C180 din '94) pe trotuarul de vizavi de Hanul lui Manuc. Drept e ca nu era pe trotuarul de langa strada, ci pe aleea de la intrarea in parc, exact langa trotuar - acesta era plin de alte masini parcate;
                - pe la inceputul lunii mai primesc instiintare ca am o recomandata la posta, ma duc, o iau si era o somatie (cred ca e cuvantul potrivit, nu stiu cum sa ii zic altfel) de la Politia Locala ca in termen de cateva zile sa le spun cine a condus si parcat masina la data respectiva in locul respectiv, altfel sunt pasibil de amenda de 3000 de lei
                - faptul ca suma era imensa m-a scos din minti si nu am raspuns la somatia respectiva; daca nu era trecuta nici un fel de suma le-as fi raspuns. Aici probabil ca am gresit grav ...
                - vinerea trecuta, pe 7 iunie, gasesc in usa o alta instiintare, de data asta chiar de la Politia Locala, si o copie de pe un proces-verbal incheiat in 11 mai prin care mi se stabileste amenda de 3000 de lei, cu termen de plata in 15 zile, altfel ma executa silit; tot in termen de 15 zile pot sa fac contestatie (desi nu inteleg foarte clar daca contestarea inseamna amanarea platii pana la primirea raspunsului la contestatie, sau plata trebuie oricum facuta).

                Suma este imensa, peste puterile mele din acest moment; am gresit, nu zic nu, dar sumele ar trebui stabilite in functie de ceva, de salariul mediu pe economie sau ceva asemanator, nu stabilesti o suma care e domeniul sf...

                Aveti vreo povata? Contestarea are vreun rost? Pot sa sper la micsorarea sau la anularea amenzii? Poate Politia Locala sa imi puna poprire pe conturi, sa ma dea in judecata sau altceva?

                Atasez cele 2 hartii primite, poate va pricepeti sa imi dati un sfat...

                Multumesc,
                Cristi
                Salutare oameni buni , nu vreau sa fiu rautacios acum si sincer sper sa iti rezolvi problema in vreun fel , dar .. cum sa contesti un lucru care e adevarat ?
                Adica tu singurul lucru care il poti contesta din toata treaba asta este faptul ca ai parcat neregulamentar , ceea ce esti constient ca asa a fost . Deci ? Cum sa contesti asta ?
                Eu unul sunt convins ca cei de la politia locala ( un serviciu degeaba de altfel ) au poze cu masina si nu cred ca vei avea castig de cauza .. e drept ca si amenda e USTURATOARE .
                Asta e strigator la cer , salariul minim pe economie e cat ? 700-800 Ron ? Si ei vin si iti trantesc o amenda de 3000 ron , adica 4-5 luni de munca se duc pe p*** . Scuzati limbajul !
                Asta cred ca ai putea sa invoci eventual o reducere a amenzii .
                Succes in rezolvarea problemei !
                Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

                Comment


                • #9
                  Un lucru e adevarat in masura in care este demonstrabil. Ei nu au proba ca omul a parcat personal masina acolo. Ori tocmai pe asta i s-a facut proces verbal. Daca era o masina pe o firma, cui punea amenda?

                  Comment


                  • #10
                    Mai e un lucru care e ori bizar, ori premeditat...
                    Procesul verbal l-am primit vineri, 7 iunie, el fiind datat 11 mai, si instiintarea atasata 14 mai. Mi-a fost lipit cu scotch pe usa!!! adica nu a venit in plic si pe plic sa fie data postei 7 iunie! Adica cela 15 zile cam de cand ar incepe sa curga?...

                    Comment


                    • #11
                      Romania e tara tuturor posibilitatilor... se pot rezolva unele chestii,altii au facut crima si au scapat,de ce nu ar scapa si colegul nostru de o amenda? trebuie gasita doar solutia

                      Comment


                      • #12
                        Poate sunt nebun eu, dar scrie acolo "cu drept de plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii/comunicarii prezentului proces verbal.." si dedesubt, "Am luat la cunostinta" si nici o semnatura.
                        In plus, ce martor a semnat pe data de 11 mai???
                        Vorbeste nene cu un avocat ce trebuie sa faci, procesul asta e facut deampoolea. Nu-i mai suport pe javrele astea de militieni.
                        Voia sa-ti puna amenda, trebuia sa stea acolo sa vii la masina, poate tu ai vandut masina, poate ai imprumutat-o si nu mai tii minte cui, mama, tata, nevasta, amanta sau soacra.

                        Comment


                        • #13
                          Am primit o recomandare pentru un avocat specializat in amenzi rutiere ori de la politia locala, maine dimineata iau legatura cu el sa vedem ce sanse sunt.

                          Va tin la curent!

                          Comment


                          • #14
                            Au trecut cele 15 zile de la comunicare?Introducerea plangerii contraventionale suspenda executarea pana la interventia hotararii judecatoresti!Plus de asta din cele expuse, ai avea de ce sa te prevalezi in motivarea plangerii!Conform disp. art. 2 OUG 195 "Indrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, care are obligatia sa ia masurile legale in cazul in care constata incalcari ale acestora".Contacteaza-ma pe privat, poate te pot ajuta, sunt jurist de profesie!Stima

                            Comment


                            • #15
                              Domnu' jurist, el nu a luat amenda pe circulatie pe drum public, ci pe o alee din parc.
                              Apoi care comunicare?

                              Colegu' cgherasim, ce-ai mai facut?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF