Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Casco la masina veche

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by paunionutz View Post
    k si daca imi iau un LOGAN de cativa ani (nu ca as face o asemenea tampenie) din 2004 de ex, iar valoarea lui este de 4000, atunci trebuie sa o asigure!NU-I ASA? si caz de dauna totala, la fel se procedeaza?
    Da...Loganul iti va fi asigurat ca se incadreaza la limita de 10 ani.

    Eu am un exemplu in familie asemanator:

    Maica-mia si-a luat permisul de conducere tarziu la 56 de ani..si i-am luat un Matiz nou E-klasse cu aer conditionat cu prima de rabla. Fiind incepatoare, l-am asigurat casco la 5500€ cu 270€ pe an. Ca na..se mai intampla.

    Regulile de despagubire la dauna totala sunt aceleasi si inscrise in contract.

    In rest, valoare asigurata scade cu 10% pe an (de la valoarea de nou). In schimb, coeficientul de asigurare aplicat valorii asigurate creste si el de la an la an.Pt ca intr-un final sa constati ca nu mai merita sa o asiguri. Deja cu fransiza asta obligatorie la daune partiale incepe sa nu mai merite...cand valoarea asigurata e mica.

    Comment


    • #17
      Andreas are CASCO la W201. Intrebatzi-l pe el ce si cum.

      Comment


      • #18
        Da...pai el zicea ca plateste anual 5000lei pt CASCO la un W201. Dupa mine, nu merita.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Diesel View Post
          Da...pai el zicea ca plateste anual 5000lei pt CASCO la un W201. Dupa mine, nu merita.
          pai daca el plateste 1300 de euro la masina/an inseamna ca i-au evaluat masina la 15000 de euro

          Comment


          • #20
            Ma indoiesc sincer. Cand l-am intrebat care e suma asigurata, nu-si mai amintea cat e...ramanea sa se uite pe contract.

            Comment


            • #21
              pai eu la fabia (pret de achizitie 9300 euro), platesc 1600 ron (si asta dupa 2 interventii pe service (o lovitura usoara si nishte zgarieturi), ca inainte a fost mai putin de 1400 ron), fabricata in 2006. deci daca:
              9300 ........ 430 casco
              x..........1300 casco

              x=28116 suma la care a fost evaluata masina.

              hai sa zicem ca e veche si bla bla bla, asa ca mai scadem 10000 de euro. oare a fost evaluata la 18000? si 15000 daca scadem tot nu da bine. deci undeva este o eroare
              Last edited by paunionutz; 04-06-2008, 21:10 PM.

              Comment


              • #22
                Pai nu poti aplica regula de trei simpla din simplu motiv ca, coeficientii care se aplica valorii asigurate sunt diferiti (in cazul tau vreo 6% iar in cazul unei masini vechi depaseste usor 10-12%). Nu uita ca valoarea asigurata si in cazul tau scade de la un an la altul.

                Cel mai bine ar fi sa spuna Andreas care e valoarea lui asigurata, cat plateste si care e firma care se risca sa faca astfel de asigurari.

                Comment


                • #23
                  pai la 5000 mi-ar convenii si mie sa i-o asigur ca daca o loveste ii dau banii inapoi, daca nu o loveste anul viitor deja mi-a achitat masina, iar in al treilea an deja am banii sa deschid si eu o firma de asigurari numai de la el.D

                  Comment


                  • #24
                    Clar...Asigurarile astea sunt inventie jidoveasca (nu e singura). Adica hai sa facem bani vanzand vise horror oamenilor.

                    Cand evenimentul nedorit se produce totusi...o dau la intors si la frecat doar-doar reusesc sa te prosteasca sa iti plateasca cat mai putin. Hotul neprins e negustor cinstit. Sau te incalta cu fransize obligatorii.

                    Nu spun ca si eu apelez la asigurari dar in general cantaresc bine riscul si uneori prefer sa mi-l asum. Alteori ii pun pe altii si platesc. In medie am iesit bine.

                    Comment


                    • #25
                      Va salut! Cand am facut CASCO vechimea masinii nu a fost absolut nici-o problema, am inceput cu unul clasic avarie si furt pe teritoriul tarii, masina fiind evaluata undeva pana in 5500 euro si polita fiind de 500 de euro anual, de unde am facut si antivandalism inca 200 euro pe an, si pe furtul din auto pana in 300 euro parca. Am asigurarea obligatorie si casco la Omniasig, am auzit pe multi ca nu ar mai face casco la masini mai vechi, nici nu am mers din coshmelie in coshmelie sa-i intreb, aici am cunoscut pe cineva si deaia am facut la ei, oricum la mine banii au ramburs vreau din casco sa-mi scot ceva si sa-mi mai i-au un 190 donator, apoi ma mai gandesc daca mai continui sa dau atatia bani.
                      Acel antivandalism face fiecare ban. A! si cota de asigurare e de 90% din valoarea totala (in caz de avarie totala)
                      Toate cele bune!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF