Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Casco la masina veche

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Casco la masina veche

    Stie cineva daca vreo firma de asigurari din Romania face casco la o masina mai veche? Respectiv de 13 ani.
    Stop accidentelor!
    Viata are prioritate!

  • #2
    Vreau acelasi lucru. 16 ani. Ma tem ca daca se poate, e cam scumpa. Valoarea masinii este mica, insa piesele la catalog nu sunt neaparat ieftine.
    1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
    1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
    dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

    Comment


    • #3
      Pe mine nu m-ar interesa neaparat casco. Dar m-ar interesa sa-mi asigur reparatiile in cazul in care altcineva da in mine. (casco minus daunele din cauza mea)

      Comment


      • #4
        Din cate stiu eu cam 12 ani e limita superioara la Full Casco.

        Pe de alta parte, tinand cont ca acum fransiza obligatorie la daune partiale la masinile noi este de minim 100€, nu mai vad ratiunea financiara pt care ati vrea sa va mai asigurati CASCO masinile vechi.

        Comment


        • #5
          heh....100E.... un far Hella pt W123 costa 1800 lei.

          Comment


          • #6
            Am vazut W123 (cu tot cu faruri) si cu 500€...deci...who needs Hella?

            Comment


            • #7
              Daca ar fi dupa cum merg eu nu mi-as face casco, dar mi-e frica sa nu o gasesc lovita sau sa nu dea peste mine un prost fara asigurare.
              Si in caz de ceva prefer sa fac masina pe casco-ul meu decat pe rca ul celui vinovat cu regres catre rca. In general cand apelezi la casco sunt mai amabili decat la rca.
              Stiu ca exista posibilitatea ca in caz de dauna casco sa nu-ti dea toti banii dar totusi e mai bine decat nimic.
              Stop accidentelor!
              Viata are prioritate!

              Comment


              • #8
                Si eu vreau casco, dar am 25 de ani.
                Prostia si Hotia au cucerit Romania.

                Comment


                • #9
                  Facand o analiza costuri politze/valori asigurate cam dupa 7 ani nu prea mai merita sa faci CASCO in general vorbind. Pt ca ajungi sa platesti anual peste 10% din valoarea asigurata.

                  Bineinteles ca in Romania orice teorie, studiu, parere ajunge sa capete alte conotatii pt ca tara asta e susu' in jos.

                  Comment


                  • #10
                    si eu as face casco la masina mea, chiar daca are 20 de ani si nu pentru o tamponare, pentru ceva mai grava, o dauna totala sau cam asa ceva. si daca stau bine sa ma gandesc si o tamponare minora, am ceva paguba, ca numai pe faruri am dat 250 de euro si 50 pe semnale, 500 ron stopurile, bandourile daca se duce unul nu prea gasesti la bucata, jantele=300 de euro, barile originale BBS, pasajele de la aripi=300 ron, daca se mai duce ceva si la motor ma ruineaza de tot. Deci prefer sa dau ceva bani la casco decat sa raman pieton, in caz de accident sau daca, cade copacul sub care e parcata si o face tandari. la chestii minore (pana in 300-500 ron) nu m-as duce la casco ca as rezolva-o eu mai ieftin, dar cand e paguba mare ce-i mai faci?
                    DECI UNDE FACEM CASCO LA TROACELE ASTEA VECHI?

                    ps: dar nu o merge o asigurare normala cum se face si la case, ca la casa nu te intreaba cand e construita si se uita cat de bine arata si ce dotaria are.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by paunionutz View Post
                      Deci prefer sa dau ceva bani la casco decat sa raman pieton, in caz de accident sau daca, cade copacul sub care e parcata si o face tandari. la chestii minore (pana in 300-500 ron) nu m-as duce la casco ca as rezolva-o eu mai ieftin, dar cand e paguba mare ce-i mai faci?
                      DECI UNDE FACEM CASCO LA TROACELE ASTEA VECHI?

                      .

                      Chestia e ca ramai pieton f usor la o dauna maricica. E suficient ca dauna sa ajunga la 70% din valoarea asigurata (care la o masina veche e cat e) si ti se da epava pe cap si 30% valoarea ramasa.

                      Sa dau un exemplu: un Mercedes 190 E...valoare asigurata 4000€.
                      Pretul anual al politei: 12% din valoare asigurata...480€.

                      O dauna de 2800euro (care se poate intampla extrem de usor avand in vedere preturile pieselor noi si tarifele de manopera- vezi exemplul lui Rudykelu unde i s-a facut un deviz orientativ de 1 miliard de lei vechi la o masina ce valoareaza cateva mii de euro). Intr-un astfel de caz ti se da aproximativ 1000€ si epava sa te speli pe cap cu ea. Daca mai ai si fransiza la dauna totala nu iei nici atat.
                      Daca mai scazi si cei 480€ dati pe polita, ramai in final cu o epava de reparat si ceva sute de euro in plus care nu te ajuta la nimic.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Diesel View Post
                        Chestia e ca ramai pieton f usor la o dauna maricica. E suficient ca dauna sa ajunga la 70% din valoarea asigurata (care la o masina veche e cat e) si ti se da epava pe cap si 30% valoarea ramasa.

                        Sa dau un exemplu: un Mercedes 190 E...valoare asigurata 4000€.
                        Pretul anual al politei: 12% din valoare asigurata...480€.

                        O dauna de 2800euro (care se poate intampla extrem de usor avand in vedere preturile pieselor noi si tarifele de manopera- vezi exemplul lui Rudykelu unde i s-a facut un deviz orientativ de 1 miliard de lei vechi la o masina ce valoareaza cateva mii de euro). Intr-un astfel de caz ti se da aproximativ 1000€ si epava sa te speli pe cap cu ea. Daca mai ai si fransiza la dauna totala nu iei nici atat.
                        Daca mai scazi si cei 480€ dati pe polita, ramai in final cu o epava de reparat si ceva sute de euro in plus care nu te ajuta la nimic.
                        pai daca imi da mie 1000 de euro in cazul in care eu platesc 500 pe an o las la ei in service si ii dau foc sa arda si ei ca sobolanii
                        si in alta ordine de idei: daca valoarea daunei ajunge la 70% inseamna ca epava mai face doar 30%, deci imi da epava, adica 30% si restul de 70%, adica dauna, in bani. logic eu asa vad, imi lasa 30% (ce a mai ramas bun din masina) si restul de 70% (adica ce e distrus) imi da bani. si oricum eu daca o asigur nu o sa fie doar 4000, ca am destule optiuni after market pe ea, care mai conteaza si alea

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by paunionutz View Post
                          ...ca am destule optiuni after market pe ea, care mai conteaza si alea
                          Nu stiu cum e la noi, dar la nemtzoni daca masina nu a fost in prealabil evaluata de un expert, nu se pune.
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by paunionutz View Post
                            pai daca imi da mie 1000 de euro in cazul in care eu platesc 500 pe an o las la ei in service si ii dau foc sa arda si ei ca sobolanii
                            si in alta ordine de idei: daca valoarea daunei ajunge la 70% inseamna ca epava mai face doar 30%, deci imi da epava, adica 30% si restul de 70%, adica dauna, in bani. logic eu asa vad, imi lasa 30% (ce a mai ramas bun din masina) si restul de 70% (adica ce e distrus) imi da bani. si oricum eu daca o asigur nu o sa fie doar 4000, ca am destule optiuni after market pe ea, care mai conteaza si alea
                            Da...se scade fransiza de dauna totala daca exista (aia o suporti tu), ti se va da epava (care se evalueaza separat dar oricum nu poate depasi 30% din valoare asigurata) apoi diferenta de bani pana la valoarea asigurata. Oricum ideea este ca la o valoare asigurata mica f usor ajungi la o dauna totala asta vroiam sa sugerez eu.

                            Cu optionalele e mai complicat, pt ca trebuie sa aduci documente pt ele (cu valoare, vechime samd.). Si optiunile se depreciaza la fel ca masina asa ca ele nu ridica valoare mult in cazul unei masini vechi.

                            Oricum...degeaba ne dam cu parerea...daca majoritatea asiguratorilor folosesc limita de 10-12 ani la asigurarile CASCO.

                            Comment


                            • #15
                              k si daca imi iau un LOGAN de cativa ani (nu ca as face o asemenea tampenie) din 2004 de ex, iar valoarea lui este de 4000, atunci trebuie sa o asigure!NU-I ASA? si caz de dauna totala, la fel se procedeaza?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF