Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Amenzi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Diascutia este constructiva....Sa va explic cazul meu!

    Acum 4 ani lucram sef service unde veneau si politai la reparat mocca...Ies in proba cu masina unui client si ma ia radarul.Ii dau actele sa verifice si pun mina si pe telefon....imi da actele inapoi si gata treaba.

    Acum 2 ani ma trezesc cu proces verbal la impozite ca am amenda de platit(dupa 2 ani) cu datele mele si fara semnatura.Am platit-o(ca fraierul-60ron)dar am expus-o ca sa vedeti de ce surprize puteti avea parte...

    Faza cu "mortul" cred ca merge...daca ai rude pe la un cimitir si afli numele si codul numeric personal il dai in scrisoarea ptr politie si se vor convinge si vor renunta...
    Last edited by asfalttango; 03-25-2008, 16:35 PM.

    Comment


    • #17
      Originally posted by asfalttango View Post
      Diascutia este constructiva....Sa va explic cazul meu!

      Acum 2 ani ma trezesc cu proces verbal la impozite ca am amenda de platit(dupa 2 ani) cu datele mele si fara semnatura.Am platit-o(ca fraierul-60ron)dar am expus-o ca sa vedeti de ce surprize puteti avea parte...
      Nu eu ti-am facut-o
      Acum serios, fiti siguri ca se practica, nu eu am inventat-o, am aflat si eu de la altii.
      .. ________ ..
      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
      (Oo\==/oO)
      ..U...............U.
      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

      Comment


      • #18
        M-am gindit ca in timpul pierdut si cu nervii facuti fac mai multi bani decit platesc amenda....si nu ma lasau sa platesc impozitele


        Am mai postat asta odata dar ca sa fie si aici ca tot este despre amenzi:
        Ce trebuie sa faci cand te opreste Politistul de Circualtie

        Trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia sa ti-o arate)

        Trebuie sa-ti spuna motivul opririi
        daca este filtru ai voie sa ceri actele de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele echipajului.
        Actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa opreasca masini si apoi sa caute motive pentru amenda.)

        la oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv.
        La amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda.
        Deci, puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda dar sa nu recunoasteti fapta daca stiti ca sunteti nevinovat.
        CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu politia fie noapte fie zi puteti sa sunati la 112 si sa spuneti ca sunteti abuzat.



        Pentru politisti de pe radar:
        Puteti sa le cereti sa va arate:

        Legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar, sa aiba vizele la zi.

        Copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului.

        Legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de interne, sa fie vizata.

        Daca se ajunge la neintelegeri puteti sa le cereti sa va arate "ordinul" ... este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile unde au voie sa-si desfasoare activitatea.


        Aceste acte trebuie sa fie intodeauna asupra agentului de radar.

        Faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar la un AVERTISMENT.
        Last edited by asfalttango; 03-25-2008, 16:40 PM.

        Comment


        • #19
          "In fata acestei situatii, procesul verbal va fi trimis la domiciul soferului, unde trebuie sa ajunga in maxim de 30 de zile. Articolul 27 din OUG 2/2001, prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare a procesului verbal va fi prin posta, cu confirmare de primire. Acest lucru presupune ca destinatarul / soferul sau pietonul trebuie sa semneze de primire a procesului verbal. Daca nu este acasa sau daca locuieste la alta adresa decat cea din buletin o perioada de zece zile sau pur si simplu nu merge la Posta sa ridice procesul verbal si sa semneze, documentul va fi trimis inapoi la Politie. Posta pastreaza corespondenta vreme de 10 zile."
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
          Din cate stiu eu daca tu nu esti acasa procesul verbal i se poate inmana unei rude de gradul 1 pe semnatura,iar daca nu e nimeni acasa se afiseaza pe usa in prezenta unui martor.Simplu.
          Iar treaba cu "ordine,legitimatii radar,certif,metrologic,etc",le poti cere in momentul cand faci contestatie,nu in mijlocul drumului.
          Last edited by mirel; 03-25-2008, 21:47 PM.
          W124.E200D
          Intek-M120 plus+Sirio Performer 5000.

          Comment


          • #20
            Mirel , M-ai incurcat de tot. Deci pana la urma cum e cu ordinele alea????
            Ei ce ar putea sa zica dak eu le cer legitimatiile?? Adik stii cum e. Eu fac ca toti dracii, aia imi arata ca au toate actele in regula si dupa aia dak eu is gasit vinovat cu ceva, sa fiu sigur ca imi iau maximul de amenda pentru acea neregularitate. Nu mai bine tac si imi iau acolo juma' de amenda? (jumate din minimul de amenda)???.
            http://www.fanmercedesbenz.com/ - totul despre Mercedes-Benz

            Nothing will make a driver more faithful to a car, then a car that is faithful to its driver. "Mercedes-Benz"

            Comment


            • #21
              Originally posted by mirel View Post
              Din cate stiu eu daca tu nu esti acasa procesul verbal i se poate inmana unei rude de gradul 1 pe semnatura,iar daca nu e nimeni acasa se afiseaza pe usa in prezenta unui martor.Simplu.
              Pai eu nu tot asta am spus ?, se subantelege ca nu-i nebuna nevasta sa semneze de primire, ma refer la situatia in care nu esti sabotat de familie. D
              Originally posted by pulmann View Post
              In fata acestei situatii, procesul verbal va fi trimis la domiciul soferului, unde trebuie sa ajunga in maxim de 30 de zile. Articolul 27 din OUG 2/2001, prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare a procesului verbal va fi prin posta, cu confirmare de primire. Acest lucru presupune ca destinatarul / soferul sau pietonul trebuie sa semneze de primire a procesului verbal. Daca nu este acasa sau daca locuieste la alta adresa decat cea din buletin o perioada de zece zile sau pur si simplu nu merge la Posta sa ridice procesul verbal si sa semneze, documentul va fi trimis inapoi la Politie. Posta pastreaza corespondenta vreme de 10 zile.

              In acest caz Politia Rutiera fie retrimite documentul prin Posta fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare prevazuta de acelasi articol 27, "prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces verbal semnat de cel putin un martor".

              Portita legala de scapare care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14. Acest articol stabileste ca "executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii" (adica data cand a fost scris / intocmit de politist).

              Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dvs., amenda de 225 de lei nu mai poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.
              Last edited by orca; 03-25-2008, 23:45 PM.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #22
                ce va mai bubuie mintea
                Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by mezzo View Post
                  corect ce spui tu..dar stim toti cum "functioneaza" sistemul.ma indoiesc ca va merge faza.ideea este destul de buna.numai sa suni familia decedatului in cauza si sa intrebi daca a avut permis ..desi e cam macabru
                  sau mai simplu...cauti unu ce a murit in accident de masina.Stii sigur ca are permis...
                  | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                  Comment


                  • #24
                    teoretic...practic,ati putea face asa ceva??!yeaaaaak
                    Last edited by kryssa_rja; 03-26-2008, 14:21 PM.
                    “Alaturi de hidrogen, prostia este cea care se gaseste in cantitatea cea mai mare in Univers.” (Thomas Edison)

                    Comment


                    • #25
                      Nevoia te invata...

                      Comment


                      • #26
                        uite o metoda pe care o aplic eu, in cazul; radarelor fixe sau alte amenzi care vin prin posta. vine recomandata acasa iar eu nu ma duc sa o ridic, astfel amenda nu poate fi valida pentru ca eu nu am luat la cunostinta (cand semnezi la posta pentru recomandata inseamna ca ai luat la cunostinta) si astfel am scapat de ele. deci nu pot plati o amenda de care eu nu stiu ca exista

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by paunionutz View Post
                          uite o metoda pe care o aplic eu, in cazul; radarelor fixe sau alte amenzi care vin prin posta. vine recomandata acasa iar eu nu ma duc sa o ridic, astfel amenda nu poate fi valida pentru ca eu nu am luat la cunostinta (cand semnezi la posta pentru recomandata inseamna ca ai luat la cunostinta) si astfel am scapat de ele. deci nu pot plati o amenda de care eu nu stiu ca exista
                          Si nu gasesti la la taxe si impozite un maldar de amenzi cand te duci sa platesti impozitul pe masina?

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by mihnote View Post
                            Si nu gasesti la la taxe si impozite un maldar de amenzi cand te duci sa platesti impozitul pe masina?
                            Da.. parca intra pe impozit Parca radaru fix.... il distribuie curieru... ce faci ii zici ca nu tu esti proprietarul si sa duca plicu inapoi? atunci vine o foaie de la curier sa te indrepti la sediu s.a.m.d

                            Comment


                            • #29
                              Cunosc un caz concret in care amenda a fost bagata la impozit.
                              P.S.
                              Nu cred ca postasu trimite amenda inapoi la politie daca nui nimeni acasa,pur si simplu cheama un vecin martor si o aplica pe use.La fel se face si cu citatiiile.
                              W124.E200D
                              Intek-M120 plus+Sirio Performer 5000.

                              Comment


                              • #30
                                Platesti domne amenda si gata, pai daca circuli de-aiurea! nu?! . . .
                                W110-2.0 D 1966
                                W115-2.0 D 1971
                                W123-2.4 D 1982

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF