Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by funkyhat View Post

    ... Pret pe gramul de CO2
    Cat inseamna asta?

    Comment


    • Tabel taxa timbru verde si tabel reducere.

      Tabel taxa timbru verde si tabel reducere.
      Attached Files

      Comment


      • Da, am inteles. DAR HALATU`, CAT E HALATU`?

        Emisii CO2 * Pret pe gramul de CO2 * Anii de vechime ai masinii = TIMBRU VERDE
        185 * ? * 9 = Timbru verde

        Ce pret are gramul de CO2?

        Comment


        • Oare e mai degraba:
          emisii CO2 * pret pe gram CO2 * cota de reducere = timbru verde ?
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • TAXA (in EURO): 2,822 EURO

            De la 3200 anu trecut. Dupa care am sa platesc impozit cam 2000lei pe an.
            WAIT FOR ME !!!
            Ma duc la bulgari. SI asa diseara plec sa ajut pe cineva sa inmatriculeze 2 masini acolo :-)

            Comment


            • Pauza presupuneri.
              Nu s-a HOTARAT nimic nici azi.
              Urmeaza consultari cu nu stiu ce organizatii.
              Last edited by epurare_coco; 01-23-2013, 18:04 PM.

              Comment


              • Cu toate ca este posibil sa ma bag in seama aiurea, parerea mea fiind evident subiectiva, va adresez urmatoarea intrebare:

                Daca poluarea se masoara in emisii de CO2, de ce pt un motor peste 3000 cmc se va plati un "timbru" mult mai mare decat pt un motor mai mic (1600-2000 cmc)? (presupunand ca emisiile de C02 ar fi aproape egale).

                Mi se pare ca este o dubla taxare, tinand cont ca si impozitul se plateste in functie de cmc. Dar deja sunt obisnuit cu dubla, tripla taxare in mirifica noastra tarisoara.

                Comment


                • Originally posted by RIR View Post
                  ...Mi se pare ca este o dubla taxare...
                  Am citit pe site-ul unei firme de avocatura (care s-a ocupat si pana in prezent cu recuperarea taxei si inmatricularea masinilor fara plata) ca se pregatesc sa intocmeasca procedura pentru a putea da statul in judecata si dupa aceasta noua 'taxa'.

                  Se pare ca si in forma actuala contravine directivei europene de taxare dubla...


                  Din pacate, dupa cum zicea si colegul mai sus, din nou nu e nimic concret... Consultari, pareri... Naiba sa-i ia!
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • Originally posted by dan500se View Post
                    Am citit pe site-ul unei firme de avocatura (care s-a ocupat si pana in prezent cu recuperarea taxei si inmatricularea masinilor fara plata) ca se pregatesc sa intocmeasca procedura pentru a putea da statul in judecata si dupa aceasta noua 'taxa'.

                    Se pare ca si in forma actuala contravine directivei europene de taxare dubla...


                    Din pacate, dupa cum zicea si colegul mai sus, din nou nu e nimic concret... Consultari, pareri... Naiba sa-i ia!
                    Parerea mea e ca la impozit te taxeaza pe CMC, iar aici te taxeaza pe cat polueaza CMC-ul. Desigur, daca privesti in ansamblu sunt cam doua taxe aproximativ pe aceleasi criterii. Nu suna bine.
                    Mercedes Benz

                    Comment


                    • Originally posted by funkyhat View Post
                      Parerea mea e ca la impozit te taxeaza pe CMC, iar aici te taxeaza pe cat polueaza CMC-ul. Desigur, daca privesti in ansamblu sunt cam doua taxe aproximativ pe aceleasi criterii. Nu suna bine.
                      Cu toate ca in marea majoritate a cazurilor, daca nu chiar in toate, motorul de 2000 cmc EURO 4 are emisii mai mici de CO2 decat cel de 3000 cmc EURO 4, dar sa presupunem ca ar polua cam la fel (emisii foarte apropiate). De ce ar trebui sa plateasca mai mult cel care are o masina cu un motor mai mare? Daca este un timbru care taxeaza poluarea, sa nu faca discriminari. Mi se pare total aberant sa fie mai scump gr. de CO2 emis de un motor mai mare. Este cumva un gram mai nociv?

                      Anul trecut detineam un Infiniti FX45. Am calculat cat ar fi fost timbrul de mediu si mi-a iesit undeva in jur de 7500 EURO, valoarea de piata a masinii fiind acum undeva pe la 11000 EURO. Probabil ca majoritatea celor care detin masini cu motoare peste 3000cmc nu le-ar fi achizitionat daca stiau despre acest "timbru". Si apoi ne miram ca le bagam bani in buzunar vecinilor bulgari.

                      Si impozitul e la fel de aberant. Ar trebui sa fie in functie de valoarea masinii evident, nu in functie de cmc, dar e mai simplu asa.

                      Comment


                      • Calculator:

                        Totul despre TAXA AUTO 2023. Calculeaza cat va fi noua taxa auto pentru masina ta cu ajutorul aplicatiei Calculator TIMBRU DE MEDIU 2023 si Calculator taxa auto 2023.

                        Comment


                        • Calculatorul asta imi pare mai bun: http://www.autocentral.ro/timbru-mediu/

                          In ideea ca daca nu stii gramele de CO2, ti se pot da indicii in functie de marca, model, motor.

                          Comment


                          • Originally posted by Diesel View Post
                            Calculatorul asta imi pare mai bun: http://www.autocentral.ro/timbru-mediu/

                            In ideea ca daca nu stii gramele de CO2, ti se pot da indicii in functie de marca, model, motor.
                            Bun pe dracu`! La masini mai vechi, gen W126 nici nu are corespondenta in tabel... Nu ca ar conta, dar ca principiu... Pe ala de pe 4 tuning calculeaza relativ OK.

                            Dar ce ne stresam noi? Cand se va da drumul la lege si nu mai intra in comisii si comitete avem timpul sa ne batem capul...
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • Ma sincer sa fiu mie mi-ar conveni. Si cred ca nu as fi singurul. Am luat un Golf 3 in stare excelenta, cu euro 2...taxa ar fi 626 euro. Daca lucrurile vor ramane asa il inmatriculez la noi.
                              E220 cdi W210, 2001

                              E320 W210, 1997
                              C180 W202, 1994
                              W123 200D, 1978 cu inima de W124


                              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                              Comment


                              • Off topic

                                Originally posted by adidc View Post
                                Ma sincer sa fiu mie mi-ar conveni.
                                Şi mie !!! (mă apuc de căutat W116)

                                On Topic:
                                Nu ştiu de ce am impresia că vor creşte preţurile de afară la astea non-euro ...
                                Lord W126 500SE -> 2.5D
                                Lady W123 230C -> 240D
                                W124 -> 200D
                                W208 CLK200 -> 2.0

                                W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                                Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                                Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF