Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ai platit taxa auto? Ia-ti banii inapoi!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai platit taxa auto? Ia-ti banii inapoi!

    Gata, in sfarsit e oficial! Daca pana acum, mai multe instante judecatoresti din Romania au declarat taxa de prima-inmatriculare a masinilor ilegala, dar guvernul a fost mai presus, acum nu mai are ni


    Ai platit taxa auto? Ia-ti banii inapoi! Taxa de prima inmatriculare, declarata ilegala!Gata, in sfarsit e oficial! Daca pana acum, mai multe instante judecatoresti din Romania au declarat taxa de prima-inmatriculare a masinilor ilegala, dar guvernul a fost mai presus, acum nu mai are nimeni ce sa faca: taxa de prima-inmatriculare a fost declarata ilegala de catre o instanta internationala! Asadar, daca ai platit-o, pregateste-te sa-ti ceri banii inapoi!


    Cel mai nazdravan ministru al mediului din cati a avut Romania, dl. Laszlo Borbely, are de dat socoteala acum... Se pare ca taxa lui de mediu pe care soferii o credeau aberant de mare, a fost in sfarsit declarata ilegala. Oficial! Dupa aproximativ 10 variante diferite propuse guvernului, taxa auto a ajuns anul trecut la niste sume colosale, cerute de Ministerul Mediului celor care vor sa-si inmatriculeze in Romania o masina adusa de afara. In legislatia referitoare la taxa auto existau mai multe neconcordante: o masina mai veche are taxa de poluare mai mica decat una mai noua... "Pentru ca va fi in folosire mai putin timp decat una mai noua", argumenta Borbely la acea vreme.

    Insa Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene stie una si buna: de ce masinile din alte tari platesc aceasta taxa, iar cele inmatriculate din Romania nu o platesc? De ce o taxa este mai mare decat pretul de achizitie a masinii? Ei bine, sunt intrebari la care ministrul Mediului nu stie sa raspunda momentan...

    Premierul Emil Boc a declarat, joi seara, ca a solicitat ministrului Mediului un punct de vedere asupra taxei de prima inmatriculare, dupa ce Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene a anuntat ca aceasta incalca legislatia UE, si ca asteapta sa ii fie prezentate "solutii argumentate" in acest caz

    "Vor fi prezentate solutii argumentate, trebuie analizat impactul", a spus Boc.

    Taxa de prima inmatriculare incalca legislatia Uniunii Europene intrucat produce un dezavantaj la vanzarea masinilor second-hand din alte state pe teritoriul Romaniei, arata Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene, intr-un punct de vedere exprimat la cererea unei instante romanesti.


    Punctul de vedere al CEJ a fost emis la cererea Tribunalului Sibiu, care judeca un proces in care un roman a dat in judecata statul intrucat a considerat ca taxa de prima inmatriculare este ilegala. Magistratii sibieni au vrut sa afle de la CEJ daca taxa contravine sau nu legislatiei europene.

    CEJ precizeaza, in comunicatul citat, ca procesul judecat de Tribunalul Sibiu a fost intentat de un roman pe nume Tatu, care si-a cumparat, in iulie 2008, o masina second-hand din Germania, cu pretul de 6.600 de lei. Vehiculul avea o capacitate cilindrica de 2.155 de centimetri cubi si standard de poluare Euro 2, fiind fabricat in 1997, an in care a si fost inscris in Germania. Este vorba de un Mercedes E220 Cdi.

    Ca sa-si inmatriculeze masina in Romania, barbatul a trebuit sa plateasca o taxa de poluare de 7.595 de lei. Intrucat a considerat ca taxa este contrara normelor europene, barbatul a cautat sa-si recupereze banii. El si-a sustinut actiunea in instanta pe aceea ca taxa este aplicata numai vehiculelor second-hand importate din alte state, nu si celorlalte masini second-hand deja inregistrate in Romania si revandute.

    Sursa : 4tuning.ro
    Attached Files
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

  • #2
    Este foarte buna treaba asta de a recupera deja banii pe taxa asta, dar ce se intimpla in prezent daca aduci acuma o masina si vrei sa-l inmatriculezi?
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #3
      Daca o aduci acum , tot trebuie sa dai statul in judecata.
      Adica pana la decizie definitiva in instanta vei sta cu masina neinmatriculata ... adica 1 an sau mai mult ... deci nu prea merita
      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

      Comment


      • #4
        Bun! Eu tot in 2008 am cumparat masina,in septembrie mai exact,iar taxa de poluare ce am platit,a fost de doar 1400 ron.Masina are norma Euro 2.Merita incercat sa-mi recapat acesti bani,sau mai bine imi vad de treaba si ii las pe cei care au platit de 4-5 ori aceasta suma?
        W202 elegance / 1.8 benzina,1993

        Comment


        • #5
          Originally posted by zsolti1981 View Post
          Bun! Eu tot in 2008 am cumparat masina,in septembrie mai exact,iar taxa de poluare ce am platit,a fost de doar 1400 ron.Masina are norma Euro 2.Merita incercat sa-mi recapat acesti bani,sau mai bine imi vad de treaba si ii las pe cei care au platit de 4-5 ori aceasta suma?
          Ai tot dreptul,

          Nu ai nimic de pierdut, eventual suma care o dai la avocat, dar din cate stiu eu, se restituie daca pierde procesul.

          Bafta !

          Eu astept cu nerabdare sa vad ce se intampla in cazul meu, trebuie sa recupar 2700 lei taxa + 250 lei cheltuieli de judecata (atat am dat avocatului) + dobanda nationala (9% pe an dupa 2700 lei) deci aproape 4000 lei.
          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

          Comment


          • #6
            Am aflat pe cai mai subterane ca, s-a dat ordin ca sa se taraganeze toata treaba cu recuperatul taxei si nunumai, si cu retrocedarile de Tva, si alte plati directe in orasele in care pdl-ul are o influenta mare asupra justitiei....adica in majoritatea, asa ca sa nu va faceti prea mari sperante in viitorul apropiat, desi sper sa ma insel pt ca s-a facut un abuz prin aceasta taxa!
            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF