Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

asigurare mai decenta

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asigurare mai decenta

    Salutare.
    Dragi iubitori de Mertz ma puteti indruma si pe mine catre o firma de asigurari ''mai decenta'' ca imi expira nenorocita.
    La cite firme de asigurari au aparut nici nu mai stii de la care sa cumperi.
    Mercedes 250d ,2497cmc ,an '89.
    Stefan

  • #2
    La ardaf e cel mai ieftin.. vezi ca era un topic unde s-a discutat despre RCA.

    Comment


    • #3
      exact, ardaf cel mai ieftin. La 2000 cc costa 163 lei

      Comment


      • #4
        incearca la "OTP GENERALI S A " am facut eu in 10 ian la un 200 d pe 1 an cu 288 ron,...in parcare la udriste la ghiseele de acolo,...s a luat in calcul vechimea in sofat si virsta,...

        Comment


        • #5
          Originally posted by paunionutz View Post
          exact, ardaf cel mai ieftin. La 2000 cc costa 163 lei
          pe o juma de an
          la ardaf am facut si eu,tot pentru 2000cc
          Exista doua tipuri de masini :
          1. care au fost lovite
          2. care vor fi lovite

          Comment


          • #6
            Eu am verificat in 2 locuri deocamdata:
            -278Ron pe 6 luni/550Ron pe an la Tiriac
            -318Ron / 600Ron la Omniasig in Carrefour plus un bon de 100 ron pt cumparaturi
            Dar fiind duminica era inchis peste tot mai incerc marti. Multam'

            Am luat pina la urma Ardaf 276 ron pe 6 luni- pina la 31 Ianuarie a fost 420 ron pe an acum e 550 ron (bastards!).
            Last edited by Danny_bb; 02-05-2008, 22:44 PM.
            Stefan

            Comment


            • #7
              io tot nu inteleg o treaba(poate is mai batut in cap de nu prind chestiile astea economice): de unde diferenta asta de pret(si nu e mica) intre societatile de asigurare? ca pana la urma tot o RCA "obligatorie" ratata ii, si toti se trag pe cur cand trebe sa te despagubeasca.
              Exista doua tipuri de masini :
              1. care au fost lovite
              2. care vor fi lovite

              Comment


              • #8
                e in functie de firma de asigurarie. de ex:
                la Tiriac daca iti da careva asigurarea iti repara astia masina imediat sau te despagubesc repede, dar este unul dintre cei mai scumpi.
                la Ardaf la care nu facea nici draqu au facut-o f ieftina pentru a atrage clienti, dar sa fi sigur ca or sa te despagubeasca la fel de "ieftin"

                Comment


                • #9
                  Pai tocmai, ca depinde de asigurator:io cu asigurare la ardaf,cu o cobra rata de 28 de ani, il busesc pe unu cu vreun utilas mai rasarit care nu are casco, ii dau asig mea si mai departa ma doare la cardan cind ii plateste ardafu la ala reparatii le.Cam asa vine treaba nu?(mai primesc si io o "atentie" mica din partea politiei romane, dar asta nu intra in joc)
                  Exista doua tipuri de masini :
                  1. care au fost lovite
                  2. care vor fi lovite

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by claub79 View Post
                    Pai tocmai, ca depinde de asigurator:io cu asigurare la ardaf,cu o cobra rata de 28 de ani, il busesc pe unu cu vreun utilas mai rasarit care nu are casco, ii dau asig mea si mai departa ma doare la cardan cind ii plateste ardafu la ala reparatii le.Cam asa vine treaba nu?(mai primesc si io o "atentie" mica din partea politiei romane, dar asta nu intra in joc)
                    exact, oricum "atentia" o primesti oricum

                    Comment


                    • #11
                      Acum am facut-o si eu pe 6 luni, pana acum mergeam cu una facuta cu pixu', am dat 312,0 lei, e la Astra S.A.
                      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                      Comment


                      • #12
                        Asigurari/ an ptr o Cobra 240: Ardaf-552 ron, Asirom-660 ron, Astra-628 ron, BCR asig-634 ron, Generali-680 ron, ASITRANS-480 ron(cel mai ieftin care l-am gasit).
                        Prostia si Hotia au cucerit Romania.

                        Comment


                        • #13
                          A fost o oferta la Ardaf (nu mai stiu daca mai este de actualitate) de care am profitat. Pentru "3 litri de motor" am platit 420 RON. Pe tot anul. Pentru cei interesati va pot da numarul de telefon al brokerului de asigurari. Omul lucreaza cu toate firmele de asigurari din tara.
                          Last edited by Semtexx; 02-28-2008, 01:03 AM.

                          Comment


                          • #14
                            anul trecut am avut la tiriac si era cu 60 ron mai ieftina ca la astra. acuma nu mai este asa ieftina ca am prins 2 radare si ..... probabil conteaza. acum am la ardaf dar ca fletul de lene sa ma duc dupa talon in masina intr-o vineri am dat cu 70 roni mai mult luni dimineata. sa mor daca inteleg asta. adica aceasi perioada acelasi tip de masina dar .........preturi diferite.
                            aveti voi vreo sugestie in afara de cea de mai sus Bastards?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by mitre View Post
                              anul trecut am avut la tiriac si era cu 60 ron mai ieftina ca la astra. acuma nu mai este asa ieftina ca am prins 2 radare si ..... probabil conteaza. acum am la ardaf dar ca fletul de lene sa ma duc dupa talon in masina intr-o vineri am dat cu 70 roni mai mult luni dimineata. sa mor daca inteleg asta. adica aceasi perioada acelasi tip de masina dar .........preturi diferite.
                              aveti voi vreo sugestie in afara de cea de mai sus Bastards?
                              Nu este nici o legatura intre radar si asigurarea obligatorie RCA (Raspundere Civila Auto).
                              Diferenta de pret poate fi explicata prin, ceeace societatile de asigurari numesc "ajustarea primelor de asigurare".
                              "...In decembrie, ARDAF a cerut si a si obtinut de la CSA permisiunea de a modifica tarifele RCA anuntate initial..." http://www.capital.ro/index.php?caut...ction=articole
                              Furia comisioanelor mari si a pretului mic aprinde piata RCA « Arhiva « Revista Capital
                              Last edited by orca; 03-02-2008, 12:48 PM.
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF