Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Asta da cobret

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by sovieticool View Post
    Dj_raw, daca ai idee cat ajunge una cat de cat apropiata ca a ta in Germania. Ma refer sa fie coupe.
    facand abstractie de ce am mai pus eu pe ea (jante bbs rs, volan lemn, toba finala sport Bonini, care nu se mai gaseste) undeva pe la vreo 3500-4500, depinde si mult de noroc. Insa am observat ca taxa asta de poluare din romania e ridicol de mare. Ultima data cand am socotit-o pt a mea, in caz ca as vrea vreodata sa o inmatriculez pe romania, s-a ridicat la ca. 16.000 euro

    Comment


    • #32
      Cat te ajung taxele la ea in Germania ? Impozit.. asigurare
      `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

      now - bicicleta !

      0744 239 949

      WEB
      http://garajautodiag.blogspot.com

      Comment


      • #33
        Originally posted by sovieticool View Post
        Cat te ajung taxele la ea in Germania ? Impozit.. asigurare
        Impozit 583 euro/an, asigurare pe mine in jur de 900 euro/an. Asigurarea scade odata la fiecare an daca nu ai comis vreun accident. Daca comiti accidente, urca. Din pacate coupe-ul meu nu are catalizator, daca ar avea catalizator Wurm Euro 2 sau D3, ar scade impozitul anual la 169 euro, respectiv 155 euro. Catalizatorul costa insa circa 1800 euro plus ca trebuie dusa la stuttgart si lasata acolo cam 3 zile pt montare. Revoltator este ca daca ai pus pe masina catalizator Euro 2 si vrei sa o inscrii pe romania, nu ti se ia in calcul catalizatorul. Asa ca taxa tot ca pt non euro o platesti desi tu nu poluezi cum poluaza aceasi masina, fara catalizator...

        Comment


        • #34
          Multumesc de informatii.
          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

          now - bicicleta !

          0744 239 949

          WEB
          http://garajautodiag.blogspot.com

          Comment


          • #35
            E mortala masina ce mai? Si in general cobrele coupe!

            Am si eu o intrebare dj_raw daca tot esti prin Germanica cam cat ajunge o cobra berlina cu aer in stare f buna?

            Comment


            • #36
              Originally posted by sovieticool View Post
              Multumesc de informatii.
              n-ai pt ce!

              Originally posted by cipa View Post
              E mortala masina ce mai? Si in general cobrele coupe!

              Am si eu o intrebare dj_raw daca tot esti prin Germanica cam cat ajunge o cobra berlina cu aer in stare f buna?
              Mersi mersi de laude Referitor la intrebare, nu pot sa-ti dau un raspuns prea exact deoarece depinde de multe variabile. Am vazut insa si cobre berline cu 30.000 de km originali, cu carte de service si tot tacamul care s-au vandut pe la 7-8.000 euro. Nu mai tin insa minte ce dotari aveau. Aici in germania oricum is din ce in ce mai dorite masiniile astea, nu le mai scade pretul.

              Comment


              • #37
                felicitarile mele pt masina... grila nu este tocmai pe gustul meu, dar in rest masina arata ireprosabil. Din cate vad eu interiorul este din ultima serie adica dupa 81... am dreptate?

                In ceea ce priveste pretul acestor masini in germania pot sa confirm faptul ca in ultimii ani pretul acestora a inceput sa creasca. Urmaresc pretul lor de peste 2-3 ani si observ ca in ultimul an pretul lor a inceput sa creasca in asa fel incat greu gasesti o cobra in stare impecabila la un pret mai mic de 3000 euro.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by crstn_savu View Post
                  felicitarile mele pt masina... grila nu este tocmai pe gustul meu, dar in rest masina arata ireprosabil. Din cate vad eu interiorul este din ultima serie adica dupa 81... am dreptate?

                  In ceea ce priveste pretul acestor masini in germania pot sa confirm faptul ca in ultimii ani pretul acestora a inceput sa creasca. Urmaresc pretul lor de peste 2-3 ani si observ ca in ultimul an pretul lor a inceput sa creasca in asa fel incat greu gasesti o cobra in stare impecabila la un pret mai mic de 3000 euro.
                  Mersi mult. Grila m-am cam saturat si eu de ea, sa fiu drept. O voi schimba cu cea originala in viitorul apropiat. Asa e, masina e din seria trei, prima inmatriculare fiind in sept. 1984.

                  Comment


                  • #39
                    Im-pe-ca-bi-la!!! Si volanul ala... cireasa de pe tort .

                    Comment


                    • #40
                      Prietene, pune o poza cu tine sa vad cum arata omul care conduce masina mea preferata!
                      In alta ordine de idei: FELICITARI (a se considera ca am strigat). Masina e superba si consider ca grila se potriveste cu jentile. Totusi cred ca pe original e si mai frumoasa.
                      Intrebare: ce face acel buton de pe usa? Ma gandesc ca butoanele pentru geamuri sunt pe consola centrala de aceea intreb.

                      Cred ca mi-am raspuns...blocheaza usa!
                      Last edited by adidc; 07-13-2009, 15:13 PM.
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • #41
                        Cand mai vii prin zona da u semn sa o vad asa in realitate
                        Exista doua tipuri de masini :
                        1. care au fost lovite
                        2. care vor fi lovite

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by 3mil View Post
                          Im-pe-ca-bi-la!!! Si volanul ala... cireasa de pe tort .
                          Mersi mult, ma bucur ca iti place atat de mult

                          Originally posted by adidc View Post
                          Prietene, pune o poza cu tine sa vad cum arata omul care conduce masina mea preferata!
                          In alta ordine de idei: FELICITARI (a se considera ca am strigat). Masina e superba si consider ca grila se potriveste cu jentile. Totusi cred ca pe original e si mai frumoasa.
                          Intrebare: ce face acel buton de pe usa? Ma gandesc ca butoanele pentru geamuri sunt pe consola centrala de aceea intreb.

                          Cred ca mi-am raspuns...blocheaza usa!
                          Multumesc tie si tuturor care au mesaje de lauda, chiar apreciez mult! Desi sunt putin pudic, iata aici si o poza cu mine si acele jante sa se poata face legatura



                          Curtea in care e facuta poza face parte din vulcanizarea despre care vorbea Claub79 mai sus.
                          Legat de butonul acela de pe usa, vad ca ti-ai raspuns singur, dar tin sa confirm: acela blocheaza usa

                          Originally posted by claub79 View Post
                          Cand mai vii prin zona da u semn sa o vad asa in realitate
                          Nu de fiecare data cand vin in romania, vin cu coupe-ul meu. Dar cand voi mai veni cu el, asa am sa fac!

                          Comment


                          • #43
                            Eminem?Esti tu? ).Faine jantele..

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by telcean1 View Post
                              Eminem?Esti tu? ).Faine jantele..
                              Nu nu, nu e el. Pe mine Paul ma cheama si nu am nimic in comun cu Eminem, poate doar culoarea pielii nici macar fan nu is. Dar nu esti primul care imi zice asa

                              Comment


                              • #45
                                Daca mai ai jantele nus de vanzare? sau grila.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF