Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

MB Ghid Service & Mecanici

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MB Ghid Service & Mecanici

    Cu totii am avut, avem sau vom avea nevoie de intretinere sau reparatii la Mercedesuri. Aici putem sa impartasim din experientele noastre bune si rele de care am avut parte. De cele bune sa stim cu totii, de cele rele sa ne putem feri.

    Timisoara :
    Dragan : 0721495151
    Abudan : 0722244557
    Arcadie : 0722597427, 0729161228
    Shrot : 0744500540 (in TM Calea Lugojului langa Audi/VW)

    Arad :
    Nizar : 0742557437
    Attached Files
    Last edited by orca; 08-12-2008, 23:51 PM.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

  • #2
    Din propria experienta va pot spune ca cel mai placut impresionat am ramas de raportul pret-calitate la secvice in Turcia, raportul pret-calitate ofrit este complectat si de felul in care este tratat clientul. In vocabularul acestor "prestatori de servicii" nu exista ; nu am timp, veniti mai tirziu, nu avem piesa, asteptati afara, etc. Nu conteaza cu ce model de masina esti, noua sau vechie, nu conteaza cum esti imbracat sau de unde esti, tot respectul pentru acesti oameni si pentru modul in care stiu sa-si trateze clientii.
    La noi pot spune ca cel mai aproape de acest gen de service, am intilnit doar la sevice-uri de musulmani (arabi, turci). Majoritatea acestora provin din familii de mecanici auto, care au invatat aceasta meserie si comertul de acasa de la parinti, frati mai mari, etc. Service-urile romanesti ar avea ce invata de la acestia.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      Sunt perfect de acord cu observatia ta.

      La noi sunt pline service-urile de oameni ocupati care de fapt nu au de multe ori chiar asa multa treaba(dar tre sa para ca iti fac un mare favor)

      Din experienta am vazut ca daca esti deschis fata de client si te faci inteles si ii explici si ce se intimpla cu masina lui(chiar daca nu intelege)va prinde incredere si vei fi recomandat.

      Multi mecanici au un aer de superioritate ca au invatat sa faca si ei un motor,o cutie si niscavai revizii.

      La noi lipseste educatia in servicii si faptul ca din banii clientilor se ridica firma si tot de acolo isi iau banii.

      Dar suntem foarte departe de acest deziderat.....din pacate!

      Comment


      • #4
        am nevoie de un contact de S-Class (W140) cu tot cu cheie. stie sa ma indrume cineva in TImisoara pe undeva pe la vreunul care taie vreo balena, ca baietii cu mercedesuri de pe str. mistral mi-au cerut o caruta de bani pe el.
        multumiri.

        Comment


        • #5
          Originally posted by vortex View Post
          am nevoie de un contact de S-Class (W140) cu tot cu cheie. stie sa ma indrume cineva in TImisoara pe undeva pe la vreunul care taie vreo balena, ca baietii cu mercedesuri de pe str. mistral mi-au cerut o caruta de bani pe el.
          multumiri.
          Incearca si suna la nr 0274.338.734 Denis e numele lui,am reparat impreuna numai mercedes odata.Am avut si eu odata un 124d ,bijuterie,dar timpul a facut sa aleg rivalul Bmw.Denis e inca mecanic eu am ales alt drum! Sa auzim numai de bine. Bogdan

          Comment


          • #6
            Originally posted by vortex View Post
            am nevoie de un contact de S-Class (W140) cu tot cu cheie. stie sa ma indrume cineva in TImisoara pe undeva pe la vreunul care taie vreo balena, ca baietii cu mercedesuri de pe str. mistral mi-au cerut o caruta de bani pe el.
            multumiri.
            Tel.0722244557 - Abudan (Arab), linga Piata de masini din Mehala
            Tel.0744500540 - Shrot pe Calea Lugojului, linga reprezentanta VW-Audi
            .. ________ ..
            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
            (Oo\==/oO)
            ..U...............U.
            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

            Comment


            • #7
              multumesc pentru sfaturi.
              intre timp am gasit, dar voi pastra nr de telefon pentru viitor.

              Comment


              • #8
                Are cineva de vanzare o curea pentru ventilator la MB 240d. pe cea care mi s-a rupt scria ceva de 940cm sau asa ceva.
                Am nevoie urgenta.
                Sau cel putin un magazin mai aproape de Calea Aradului de unde pot lua una

                Am gasit curea la Euro Motors pe Calea Torontalului. Au curele de toate felurile si nu sunt scumpe deloc(nu stiu ce calitate sunt).
                Last edited by Danny_bb; 12-21-2007, 21:27 PM.
                MB W123 240D - 1978 (Masina care m-a adus in anul 5 de facultate)
                MB W123 300D - 1982
                MB W123 240D AUTOMATIC - 1977
                [B]

                Comment


                • #9
                  Am un prieten cu un W140. Masina avut motor de 4200 benzina, si i-a fost schimbat cu un 3000 diesel de pe un 124. El asa a cumparat masina.
                  Problema este ca acum nu mai ii indica in bord nimic, nici turometru, nici presiune ulei, nici vitezometru. Stiu ca masina are toate indicatoarele din bord pe senzori. Vitezometrul si turometrul pe un senzor in cutie.
                  Acum ar vrea sa faca sa mearga macar vitezometrul. Stie cineva sa ma indrume in Timisoara undeva sa faca asta ? Stiu ca nu se poate face frumos, ca la Mercedes, dar macar un lucru romanesc, sa indice viteza.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by vortex View Post
                    ...Stie cineva sa ma indrume in Timisoara undeva sa faca asta ? Stiu ca nu se poate face frumos, ca la Mercedes, dar macar un lucru romanesc, sa indice viteza.

                    Tel.0722244557 - Abudan (Arab), linga Piata de masini din Mehala
                    Stiu sigur ca au modificat deja cel putin un w140_S500 in W140_S350TurboDiesel.

                    sau

                    Tel.0721495151 - Dragan
                    .. ________ ..
                    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                    (Oo\==/oO)
                    ..U...............U.
                    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                    Comment


                    • #11
                      Am vorbit cu draga, nu mi-l stie face.
                      Si arabu a facut din 5000, 3500 turbo diesel, si cred ca a luat senzorii de pe una si i-a pus asa direct, cu mici modificari.
                      dar la masina asta de care zic eu, nu ai loc unde sa pui senzorii in cutie.
                      si in plus de asta, indicatoarele din bord trebuie sa primeasca impulsuri electrice, pe cand de la motor nu poate veni, doar mecanic, cu cabluri.
                      oricum, am sa il sun sa vad ce zice.

                      Comment


                      • #12
                        De ce nu schimba ceasurile din bord, cu ceasuri de W124 ?
                        La Dragan nu mai este electricianul Nicu, care a plecat in Spania la Mercedes.
                        .. ________ ..
                        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                        (Oo\==/oO)
                        ..U...............U.
                        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                        Comment


                        • #13
                          nu-mi vine sa cred ce imi zici de Nicu. Si eu, tot pe Nicu il asteptam, ca tot mi-a zis Draga ca vine azi ca vine maine, ca asteapta sa vina... dar nu am stiut ca a plecat tocmai la Mercedes in Spania. Bravo lui oricum, era mester mare; avea rabdare sa stea cu piesele alea mici in mana toata ziua ca sa iasa un lucru bun.
                          Si cu schimbatul ceasurilor in bord, asta ar fi chiar de minune. Si asa e facuta improvizatie cu motorul ala mic pe balena, mai si schimba din el, numa asa ca sa zica ca are 124 cu aspect de 140.
                          Mai cautam...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by orca View Post
                            Tel.0722244557 - Abudan (Arab), linga Piata de masini din Mehala
                            Stiu sigur ca au modificat deja cel putin un w140_S500 in W140_S350TurboDiesel.

                            sau

                            Tel.0721495151 - Dragan
                            hmmm abudan modifica masini dupa ureche eu a fost de cateva ori pe acolo am platit o caruta de bani si reparatiile au tinut cam o luna...nasol.
                            recomanda in timisoara baietii de pe eneas..parerea mea!

                            Comment


                            • #15
                              Da, numai ca baietii de pe Eneas (Nizar, Kaled si Mohanad) nu se ocupa cu modificat de pe benzina pe diesel, ei sant super doctori la benzinare.
                              Am spus doar ca : Abudan a modificat cel putin un W140 din benzinar in diesel.
                              Last edited by orca; 07-16-2008, 15:39 PM.
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF