Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie CLK 200 Kompressor W208 - VIN

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie CLK 200 Kompressor W208 - VIN

    Salutare dragi forumisti,

    Sunt pe punctul de a achizitiona masina pe care mi-am dorit-o copil fiind, insa am nevoie de cateva sfaturi de la voi, cei cu experienta. Este vorba de un CLK 200 Kompressor W208 Ellegance 120KW inmatriculat primada data in 2000.

    In primul imi doresc sa aflu ce secrete ascunde seria de sasiu, astfel ca am sa o postez: WDB2083441F165358.

    Masina fiind inmatriculata in prezent in Germania, nu imi este foarte clar din documentele ei daca este Euro 3 sau Euro 4, fapt care cantareste masiv in decizia de achizitie. Daca este Euro 3 nu o voi cumpara, datorita taxei f mari de inmatriculare.

    Are declarat ca ar avea ~190.000Km si nu ar fi problemele tehnice, cu exceptia unui senzor de ABS care face pe nebunul din cand in cand.
    La ce alte problmele tehnice m-as putea astepta in perioada urmatoare, luand in calcul vechimea si nr de km si ce costuri implica?

    Iau in calcul si trecerea ei pe GPL. Este un motor care suporta fara probleme aceasta conversie? Cati dintre voi au mai facut-o si ce prin ce experiente ati trecut?

  • #2
    Chassis

    Sales designation: CLK 200 KOMPRESSO
    Order number: 0 0 217 90238
    Delivery date: 21 07 2000
    Market: AG,Europe
    Production order:
    Paint code 1:
    040
    Equipment:
    411A - CLOTH ANTHRACITE
    Engine no.:
    111956 10 002228
    Transmission:
    716627 01 081880 [transmissionType = GM]
    Steering:
    Front axle 1:
    Rear axle 1:
    Rear axle 2:
    Battery 1:
    Fuel cell 1:
    Electric motor 1:
    SA code
    220 - PARKTRONIC SYSTEM (PTS)
    260 - TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
    273 - TELEPHONE PRE-INSTALLATION D-NET MOBILE
    309 - CUP HOLDER
    354 - ANTENNA FOR TELEPHONE D/E-NET
    581 - AUTOMATIC CLIMATE CONTROL
    659 - LIGHT ALLOY WHEELS, 5-HOLE
    673 - HIGH-CAPACITY BATTERY
    801 - AEJ 06/1/M/X
    873 - SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
    926 - EXHAUST GAS CLEANING WITH EURO 4 TECHNOLOGY
    955 - EQUIPMENT PACKAGE ELEGANCE
    988 - REG. DOC. AND COC CERTIFICATE WITH EC TYPE LABEL
    400A - FABRIC
    040 - C 220 CANADA SPECIAL EDITION
    411A - CLOTH ANTHRACITE

    Pe gpl cat masina e in stare buna poti trece linistit.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru ajutor. Intre timp am achizitionat-o.
      Necesar obligatoriu placute si discuri frana fata spate + lichid de frana. Ai vre-o recomandare in acest sens? A venit cu un martor de ESP aprins. Intre timp am scos becul de la frana (ars), nu am pus nimic in locul lui (maine sper sa cumpar becul). Martorul de ESP s-a stins, mi s-a aprins check engine.
      La cine pot face o diagnoza computerizata si sa pot sta de vorba pentru niste sfaturi competente legate de masina mea? Locuiesc in zona cartierului Berceni. Proximitatea ar ajuta intr-un Bucuresti deja mult prea aglomerat.
      Multumesc.

      Comment


      • #4
        Originally posted by broscutza2001 View Post
        Chassis

        Sales designation: CLK 200 KOMPRESSO
        Order number: 0 0 217 90238
        Delivery date: 21 07 2000
        Market: AG,Europe
        Production order:
        Paint code 1:
        040
        Equipment:
        411A - CLOTH ANTHRACITE
        Engine no.:
        111956 10 002228
        Transmission:
        716627 01 081880 [transmissionType = GM]
        Steering:
        Front axle 1:
        Rear axle 1:
        Rear axle 2:
        Battery 1:
        Fuel cell 1:
        Electric motor 1:
        SA code
        220 - PARKTRONIC SYSTEM (PTS)
        260 - TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
        273 - TELEPHONE PRE-INSTALLATION D-NET MOBILE
        309 - CUP HOLDER
        354 - ANTENNA FOR TELEPHONE D/E-NET
        581 - AUTOMATIC CLIMATE CONTROL
        659 - LIGHT ALLOY WHEELS, 5-HOLE
        673 - HIGH-CAPACITY BATTERY
        801 - AEJ 06/1/M/X
        873 - SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
        926 - EXHAUST GAS CLEANING WITH EURO 4 TECHNOLOGY
        955 - EQUIPMENT PACKAGE ELEGANCE
        988 - REG. DOC. AND COC CERTIFICATE WITH EC TYPE LABEL
        400A - FABRIC
        040 - C 220 CANADA SPECIAL EDITION
        411A - CLOTH ANTHRACITE

        Pe gpl cat masina e in stare buna poti trece linistit.
        Salut.

        Intampin urmatoarea problema la RAR:
        Din discutia pe care am avut-o cu mecanicul ce mi-a verificat masina, banui ca vor sa mi-o declare ca fiind EURO 3. Masina nu are trecut in nici un act standardele de emisii europene, insa pe Talon si Cartea de Germania are trecut SCHADSTOFFARM D4.
        In decodarea data de voi apare ca ar avea optionalul "926 - EXHAUST GAS CLEANING WITH EURO 4 TECHNOLOGY", motiv pentru m-am decis sa o achizitionez. Diferentele de taxa de mediu intre EURO 3 si EURO 4 sunt substantiale.
        Intrebarea mea catre voi este: Cum pot aduce o certificare/autorizare la RAR in care sa fie explicata ca aceasta masina a fost dotata din fabrica cu sistem de reducere a noxelor EURO4, pentru a evita plata unei taxe de mediu marite.

        Multumesc.

        Comment


        • #5
          Salut,

          Detin aceeasi motorizare ca si tine, doar ca este Clasa E.
          A mea este din Dec. 2000 si mi-au clasificat-o Euro 3, emisii 228 parca. Nu vrei sa stii cat am platit ca si timbru de mediu.
          Este genul de masina/motorizare, care cand o vad functionarii de la RAR - se ghiontesc si afirma - "uite unul care nu are ce face cu banii"

          Daca intrebai inainte la RAR, macar stiai la ce sa te astepti.
          Si eu dupa decodare, aveam acelasi optional ca si tine, dar tot EURO 3 a iesit.

          Iti spun din start ca Euro4 nu are cum sa fie.

          Imi pare rau sa-ti stric ziua ....


          Bogdan.
          1963 Simson SR2E
          1990 Mercedes W124 250d
          2001 Mercedes W210 200K
          2005 Mercedes W211 220cdi
          2018 Suzuki Baleno

          Comment


          • #6
            Dupa acest site, masina ta apare ca si Euro2, dar nu lua de buna ce apare aici
            Calcul emisii CO2 pentru autoturisme, in functie de producator / model / versiune, inclusiv toate modelele moderne Dacia.


            La RAR este cel mai bine sa verifici.

            Daca este asa, EURO2 este mai bine financiar ca si EURO3.
            1963 Simson SR2E
            1990 Mercedes W124 250d
            2001 Mercedes W210 200K
            2005 Mercedes W211 220cdi
            2018 Suzuki Baleno

            Comment


            • #7
              Da norma de poluare care este trecuta in acte acum.Exemplu 2003CE-B
              Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF