Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Jante Iarna

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante Iarna

    Buna seara, revin dupa o lunga absenta pe forum pentru anumite informatii si/sau sfaturi privind jantele de iarna. Jantele originale Mercedes nu prea intra in discutie pentru ca am dat comanda de ele si e posibil sa imi vina la sfarsitul lunii noiembrie ceea ce este destul de tarziu. Daca vin mai devreme le voi lua pe acelea daca nu voi lua unele aftermarket pentru ca nu vreau sa risc sa merg pe anvelope de vara.

    1. Cam ce firme de jante aftermarket sunt recomandate si mai potrivite ?
    2. Ce ar trebui sa iau in calcul ?
    3. De unde pot achizitiona ?

    As vrea sa merg pe niste jante de 16 dat fiind ca cele de vara sunt pe 18.

    Orice alt sfat venit este bine primit. Multumesc !

    PS. Este pentru masina de la info : CLA 200.

  • #2
    Personal am mers pe varianta OEM de 17" (pentru ca disk-urile sunt ceva mai mari si nu incapea 16") dar nu din catalogul CLA, ci un model din catalogul de la A-classe (mai exact: A2464011002).


    Ca si model aftermarket pe VW folosesc de cativa ani RIAL Zamora si sunt foarte multumit de ele.


    Orice ai alege, daca la 18" rotile par aproape ok raportat la dimensiunea masinii, cand vei pune 16" asteapta-te sa para extrem de mici.
    [city]: Silver Smart ForTwo Coupe MHD | Pulse | Navi | Leather

    [open roads]: Designo Selenite Magno Grey AMG C43 4matic | AMG Ride Control | AMG Performance Exhaust/Seats/Steering wheel | LED ILS | Command online | HUD | 360-degree camera | Driving assist plus | Keyless-go comfort | Webasto | Panoramic sunroof | Burmester Surround

    Comment


    • #3
      Grija mare ce dimensiuni alegi la jante , daca de fabrica ai pe 18 , din cauza discurilor/etrieri, poti avea surprize sa nu mearga pe 16.
      Eu, cu dimensiuni identice cu cele OEM , la w212 nu am putut monta oz...atingea la un pivot.

      Comment


      • #4
        Cei de la reprezentanta mi-au recomandat niste jante OEM pe 16 deci banuiesc ca ar trebui sa se potriveasca dar pot avea surpriza neplacuta sa ma trezesc ca atinge pe undeva asa cum ati patit dvs.

        @wert : Nu arata rau, o sa mai vorbesc odata la reprezentanta, nu inteleg ce se intampla cu depozitul de la Oradea de nu primesc odata rotile. Da, sigur mi se va parea ciudat si chiar ca masina arata mai urat dar prefer sa stau eu cu sufletul impacat.

        Acum daca este cineva care ma poate ajuta cu niste informatii de ordin tehnic ar fii nemaipomenit. Stiu ca trebuie PCD de 5x112 iar offsetul 35 ( nu sunt sigur ). Trebuia sa mai iau in considerare si latimea jantei nu ? Dar nu stiu nici cat ar trebui sa am si am observat ca majoritatea nici nu afiseaza aceasta informatie.

        Comment


        • #5
          Manualul de utilizare ce spune ....scrie acolo ce trebuie pus pt iarna.

          Comment


          • #6
            Dupa ce am imbatranit un an cautand pe internet in aproape toate cotlanele mi-a dat prin cap sa ma uit in manual si erau date mura in gura. Acum am dimensiunile insa nu prea gasesc magazine de unde sa cumpar. Vazusem ca si emag vand jante dar nu au pe dimensiunile care imi trebuiesc mie.

            Comment


            • #7
              http://www.alcar-wheelbase.ro/96727_RO.htm , incearca si la ei.
              ps: De asta e bun MB forum , te tine tanar

              Comment


              • #8
                Buna ziua, am revenit cu update, poate ajuta pe cineva. Pana la urma mi-au venit jantele originale Mercedes cu dimenisunile 6.5jx16 cu ET 49 produse de Ronal si anvelope Michelin Alpin A4. Nu arata rau pe masina dar cand ma uit la cele de vara parca nu e acelasi lucru mai ales ca masina este si cu suspensia sport coborata din fabrica. Am iesit recent la drum pe soselele care le vedeati pline de zapada pe la televizor ( Focsani, Buzau etc.) si s-au comportat admirabil. Alt lucru de remarcat este amortizarea mult mai lina ( cele de vara sunt si run-flat si cu balonaj mai mic).
                Niste poze cu jantele de iarna si cu cele de vara din sezonul trecut si cu ele spalate pregatite de depozitare.

















                Comment


                • #9
                  Castigul la confort il simt eu de la 18 la 17, ambele RoF, ce sa mai vorbim de trecerea la 16 normal.
                  Dat fiind ca masina ti-a venit cu RoF, ti-ai luat kit de reparatie sau rezerva temporara acum ca mergi cu anvelope normale?
                  [city]: Silver Smart ForTwo Coupe MHD | Pulse | Navi | Leather

                  [open roads]: Designo Selenite Magno Grey AMG C43 4matic | AMG Ride Control | AMG Performance Exhaust/Seats/Steering wheel | LED ILS | Command online | HUD | 360-degree camera | Driving assist plus | Keyless-go comfort | Webasto | Panoramic sunroof | Burmester Surround

                  Comment


                  • #10
                    Da, evident este o imbunatatire la capitolul confort.
                    Am kit de reparatie in portbagaj, a venit odata cu masina desi habar nu am cum se opereaza; o sa ma uit in manual. Rezerva temporara nici nu cred ca incape in spatiul acela din portbagaj decat una din aceea de "bicicleta". Am vorbit si la reprezentanta si nu au asa ceva si nici nu stiu daca pot aduce ceea ce m-a lasat un pic in pom.

                    Comment


                    • #11
                      Exista tendinta asta de a inlocui rezerva cu kit de reparatie. Am incercat si eu o data si sincer a cam dat cu minus.
                      La ce lubenite de pneuri folosesc majoritatea romanilor e cam greu sa le "repari"...
                      Ideea cred ca e de a sustine si firmele de asistenta rutiera.
                      Drumuri bune!
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by dem0 View Post
                        Da, evident este o imbunatatire la capitolul confort.
                        Am kit de reparatie in portbagaj, a venit odata cu masina desi habar nu am cum se opereaza; o sa ma uit in manual. Rezerva temporara nici nu cred ca incape in spatiul acela din portbagaj decat una din aceea de "bicicleta". Am vorbit si la reprezentanta si nu au asa ceva si nici nu stiu daca pot aduce ceea ce m-a lasat un pic in pom.
                        salut,

                        stiu ca e cam vechi topic-ul, dar spune-mi te rog: cum ti s-au parut jantele si anvelopele? esti multumit?
                        si intrebare extra: am vazut niste senzori de parcare pe lateralul barei spate - ai blind spot assist?

                        Comment


                        • #13
                          Salut, scuze pentru raspunsul intarziat dar nu am mai intrat pe forum.
                          Jantele si anvelopele s-au comportat fara cusur atat pe asfalt uscat cat si pe gheata/zapada si la drum lung si in oras. Sunt curatate si bagate la pastrare in depozit. Acum iar sparg pietre in gura din cauza jantelor de vara ).
                          Nu am blind spot assist, senzorii de pe lateralul barei spate si fata sunt de la Park Assist. Mai precis, sunt senzorii care cauta loc de parcare. Cei de la blind spot assist din cate stiu eu sunt pe interior.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by dem0 View Post
                            Salut, scuze pentru raspunsul intarziat dar nu am mai intrat pe forum.
                            Jantele si anvelopele s-au comportat fara cusur atat pe asfalt uscat cat si pe gheata/zapada si la drum lung si in oras. Sunt curatate si bagate la pastrare in depozit. Acum iar sparg pietre in gura din cauza jantelor de vara ).
                            Nu am blind spot assist, senzorii de pe lateralul barei spate si fata sunt de la Park Assist. Mai precis, sunt senzorii care cauta loc de parcare. Cei de la blind spot assist din cate stiu eu sunt pe interior.
                            Salut, cum pot lua si eu legatura cu dumneavoastra? Doresc sa aflu de la un detinator de Cla, mai multe detalii legate de aceasta masina.

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF