Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cumpar fire electrice pt reconstructie, din dezmambrari

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cumpar fire electrice pt reconstructie, din dezmambrari

    Salutare. Sunt in cautare de cateva cabluri/fire electrice pentru a reconstrui o instalatie electrica a geamurilor la w123. Am mufele originale cu firele taiate (din pacate cam scurt) si vreau sa le refac insa nebunia mea e sa folosesc fire ce au aceleasi culori si obligatoriu, grosimi. Apelez la colegii ce dezmembreaza masini si care au rabdare si bunavointa sa-mi inteleaga nebunia si daca au posibilitatea, sa ma ajute sa gasesc cele 11 culori ce imi trebuiesc. Pe langa cabluri, care nu valoreaza mare lucru platesc si deranjul si amabilitatea, deci nu face nimeni voluntariat.
    Am nevoie de o lungime de circa 3m de fiecare culoare ( pot fi si din 2 segmente) si o grosime a cablurilor de 2,5 (doijumate, cum spun cunoscatorii).

    1. Rosu cu dunga alba
    2. Rosu cu dunga neagra
    3. Rosu cu dunga galbena
    4. Verde cu dungarosie
    5. Verde cu dunga neagra
    6. Verde cu dunga galbena
    7. Negru cu dunga alba
    8. Negru cu dunga mov sau roz
    9. Maro cu dunga galbena
    10. Maro cu dunga alba
    11. Albastru cu dunga alba

    In plus mai sunt 3 fire cu o singura culoare si o grosime de 4: rosu, negru, verde - tot circa 3m.
    Detalii pe forum sau la e-mail lucian_kel@yahoo.com
    Multumesc.
    Attached Files
    Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

  • #2
    Am postat anuntul acum doua zile insa cum din motive tehnice nu a putut fi aprobat decat azi, a aparut cu data de 3 ianuarie. A nu se considera up.
    Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Lucian_kel View Post
      Am postat anuntul acum doua zile insa cum din motive tehnice nu a putut fi aprobat decat azi, a aparut cu data de 3 ianuarie. A nu se considera up.
      Am o instalatie electrica completa de la un W126 (280SE), fosta mea masina donatoare de organe. Are Km de fire, dar din pacate nu a avut geamuri electrice. Daca te intereseaza, posibil sa se gaseasca culorile ce le cauti...(macar ar fi "period correct"!)
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        Originally posted by dan500se View Post
        Am o instalatie electrica completa de la un W126 (280SE), fosta mea masina donatoare de organe. Are Km de fire, dar din pacate nu a avut geamuri electrice. Daca te intereseaza, posibil sa se gaseasca culorile ce le cauti...(macar ar fi "period correct"!)
        Exact la asta ma refer, sa fie fire de grosime 2,5 si sa aiba culorile din imagini, in rest poa' sa fie de la orice masina. Eu am fost la un dezmembrari insa trebuia sa demontez toata masina ca sa pot scoate firele (e vorba de un w202 la care gasisem ceva fire pe sub capota motor, care insa coborau prin caroserie...., nu le puteam lua).
        Daca ma poti ajuta cu macar cateva dintre ele tot sunt multumit.
        Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

        Comment


        • #5
          Firele de la instalatie erau deja demontate de pe masina cand am luat-o eu (mie imi trebuia doar caroseria pentru a o folosi la 500-le avariat) (masina a ajuns la mine fara motor si aprindere). In fine, poveste lunga... Atata timp cat nu ma pui sa le trimit in Italia sunt disponibile pentru tine!
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #6
            Originally posted by dan500se View Post
            Atata timp cat nu ma pui sa le trimit in Italia sunt disponibile pentru tine!
            Nicidecum, daca e de trimis le trimiti in Iasi si dupa ma descurc eu sau daca iti e mai usor tie, am un unchi ce locuieste in Aradu' Nou, pe Campia Turzii, le poate lua personal dupa ce le pregatesti. Asa putem sa anulam deranjul cu curierii... Iti multumesc.
            Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

            Comment


            • #7
              Aradul Nou e perfect pentru mine. Am sa fac tot "colacul" pachet si il duc la unchi`tu!

              Ca pret, dai si tu acolo ceva, cat te lasa inima, macar sa-mi scot benzina (ca GPL acum nu am sa consum de cand C-ul e pe dreapta) cu mersul pana unde am firele si dus la Aradul Nou...

              Sper sa te ajute! Eu le-am pastrat pentru o eventuala noua achizitie de W126, pentru cazuri cum e si al tau, de nevoie de "peticiri". Nu stiu coloristica firelor dar in schimb stiu ca au n-spe feluri de mufe atasate in capete...
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • #8
                Sunt sigur ca daca nu toate, macar cateva tot o sa gasesc printre ele. Daca tot suntem in discutie, mi-ar mai trebui doua mufe mama-tata, pentru instalatia de tempomat. E vorba de mufa ce uneste actuatorul cu calculatorul instalatiei si cea ce uneste maneta cu calculatorul. La fel, stiu ca sunt greu de gasit chiar alea insa sunt mufe normale ce se gasesc pe toata instalatia. Trebuie sa aiba numarul de conectori corect, adica cu sapte respectiv cinci. Pot fi de la faruri, de la.... orice alta componenta de pe masina, important e sa aiba cinci respectiv sapte conectori. Acum eu am ceva ca in ultima poza si as vrea sa le schimb cu originale.
                Attached Files
                Last edited by Lucian_kel; 01-05-2017, 20:10 PM.
                Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Lucian_kel View Post
                  Sunt sigur ca daca nu toate, macar cateva tot o sa gasesc printre ele...
                  Dupa cum am zis: tot ce inseamna cablaraie ramase de la W126-le acela ti le dau tie. Au mufe, tot felul, dar te rog sa ma crezi, nu as mai putea sa-ti spun care la ce erau, sau care fir unde ducea... Cert e ca masina nu a avut geamuri electrice, tempomat sau scaune incalzite. A avut in schimb astea:

                  410 electric sliding roof (с 01.03.1965 по 29.02.1988)
                  420 automatic transmission, floor shift (с 01.01.1963)
                  466 central locking system (с 01.04.1970 по 31.10.1993)
                  470 anti-lock braking system (abs) (с 01.06.1978 по 31.10.1993)
                  480 self-levelling suspension (с 01.03.1965)
                  504 outside rear view mirror, right, electrically adjustable (с 01.11.1978 по 29.02.1986)
                  outside rear view mirror, right, electrically adjustable (l.h.d.)
                  taxi version, f.r.g, and outside rear view mirror on the right
                  536 interference suppression without radio set and mechanically operated antenna (с 01.01.1970 по 31.07.1997)
                  550 trailer coupling (с 01.03.1965)
                  570 folding armrest front w202/210 stowage box front with armrest (с 01.04.1970)
                  front folding armrest w202 - housing at front with armrest
                  656 Michelin tires (с 01.08.1965 по 31.10.1989)
                  812 rear-mounted loudspeaker (с 01.11.1974)

                  Daca imi amintesc bine, cand am vandut caroseria, nu a prea mai avut fire prin ea, deci tot ce inseamna optiunile de mai sus trebuie sa aiba cablajul...


                  Sa imi dai in privat adresa exacta, eventual un nr. de telefon al unchiului si in cel mai scurt timp posibil am sa ii "livrez" firele (nu cred ca e posibil mai repede de saptamana viitoare, pentru ca in weekend o sa fiu ocupat cu C-ul si datul jos al contactului!).
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Uite firele cu tot cu mufe, cutia de siguranta si carcasele releelor, etc, etc...

                    Cred ca e cea ce iti trebuie! Sunt si mufe din alea ce cauti tu!


                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • #11
                      K, mersi mult Dane, ramane sa vorbesti cu unchiu' Franț si sa i le dai. Dupa ma descurc eu (vor veni insotite de cinci litri de palinca de aia buna de-a voastra )
                      Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                      Comment


                      • #12
                        OK! La prima ocazie le livrez! Sper sa iti fie de folos!
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Lucian_kel View Post
                          ...vorbesti cu unchiu' Franț si sa i le dai...
                          Vorbit... programat livrare fire Sambata... chemat servici Sambata... Naspa...
                          Sper sa rezolv cumva si sa dau o fuga Sambata dupamasa, daca nu reusesc trebuie sa aman pe Duminica. (incerc totusi Sambata!)
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc Dane, acum tre sa astept ca firele sa ajunga in Iasi si dupa aia la mine... e drum lung, ultimul pentru acele fire (in formula in care le-a facut neamtu', dupa aia vor merge cu rudele de la w123 )
                            Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Lucian_kel View Post
                              Multumesc Dane,... e drum lung, ultimul pentru acele fire (in formula in care le-a facut neamtu'...
                              Cu placere! Chiar ma bucur ca prin acesta masina "donatoare" continua sa "traiasca"... chiar fiind un caz fericit de masina "pentru piese" (desi a avut un rulaj de doar 195.000 km), mare parte din ea fiind reutilizata pentru alte masini (incepand cu motorul, puntea spate si terminand cu caroseria si firele pentru tine).

                              Desi nu a avut geamuri electrice sper ca restul firelor si mufele sa te ajute la ce ai tu nevoie.
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF