Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedesuri de vanzare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Domnule Iuliu, daca in continuare imi vei lua bucati din text, scoase din context, e perfect normal sa nu intelegi nimic.
    De ce ai omis sa citesti fix aceasta parte:

    Originally posted by Sharky View Post
    Dar problema e ca la un 211 odata trecut de 10-15 ani si 150k toate optiunile sunt posibile.
    ???
    Eu despre asta comentam.


    In schimb despre ala de 9mii E si 30kkm despre am scris clar:
    Originally posted by Sharky View Post
    dar de km sunt reali si starea e ok eu zic ca la 9mii e un pret corect si faci o afacere buna.
    Ca la 9mii iei una full, da. Totul depinde de ce vrei. Full dupa care sa mai repari, sau asta care probabil nu va cere multe,
    Domne, eu stiu pe 2 persoane care au mercedes luat de nou, de la 0 km, stiu ce hibe au si au avut.
    Unu cu clk 2007 1.8, ghici ce, la 120k i-a facut motorul pe banii lui, ca deh, e mercedes si ii sare lantu. Si a mai schimbat si una alta pe langa.
    Vrei sa stii cum arata volanul si schimbatorul inainte sa le retapiteze?
    Iar acu masina e la un prieten, mai are de facut una alta chiar daca are 160k reali.
    De am timp pun detalii doar sa caut subiectul (e pe alt forum).
    Altu cu un GL si ala luat de nou, nu a fost tocmai ieftin de intretinut chiar daca a fost luat in conditie de showroom, ca doooh, a fost nou.

    Acu eu ce sa cred?
    Ca ala de 30k nu e supus aceleasi uzuri?
    Ca ala nu o sa se strice?
    Sau ca oamenii astia in loc de masini noi au fost pacaliti cu masini de 500k vandute de reprezentante drept noi?
    Vremea cobrei a cam apus si fiabilitatea e cum e, care in combinatie cu o complexitate crescuta cere ceva mai multi bani. Masinile astea nu trec de 200k fara sa inceapa sa ceara bani.
    Trebuie avut asta in vedere, atat.

    In rest fiecare sa stie ce vrea de la masina care o cumpara.



    Iar legat de a doua, fara legatura cu restu:
    Proabil e o masina buna dar e si mai cheala Inteleg ca e elegance, dar cine ar mai lua clasic?
    Iar farurile alea arata ca au stat destula vreme in soare. Policarbonantul ala se coace in adancime si nu il scoti cu polish.
    Uite aici niste faruri de 240k cu istoric MB, sau 700k (cum zici tu).
    IMG_20190919_2235050.jpg IMG_20190919_2235111.jpg

    Te rog sa ma crezi pe lumina asa bine arata sticla aia zici ca nu exista. Pacat ca nu am alte poze. Are rost sa mai zic ca sunt ILS?

    tot la 9mii a fost luat, cu perne cu distornic, 4.2 cdi ventilatie si incalzire, memorii, keyless si multe altele.
    Din iulie pana acum inafara de gume n-a avut omu altceva de schimbat in 15k parcursi.
    Cand il mai prind ii fac poze. Si la interiorul uzat in aia 700k adevarati (cum zici tu) sau 240k cat arata in bord.
    Cand se strica imi fac mea culpa si recunosc ca omu si-a luat ultimu jaf, pana atunci prezumtia e de masina buna.
    Sincer si eu sunt curios cat o sa il tina pana apar problemele.
    Dar sa revenim, si asta la 34k daca-s reali posibil sa tina o vreme buna....
    DAr
    Dotarile daca le vrei? Ce faci? Te apuci sa faci retrofit?
    O camera in spate si un android e simplu a pui, dar cu restu asa ramane.

    De ar fi sa fie una mega dotata la 30k, nici nu vreau sa ma gandesc cat cere pe ea, si pe buna dreptate in cazul ala.
    Dar si sa repari pe aia full de 9mii E cat poate fi bugetul? 4-5mii? E chiar asa un capat de tara tinand cont de ce masina ai, adica una dintr-o mie?


    Last edited by Sharky; 01-28-2020, 21:55 PM.

    Comment


    • Featuremania... Băieții trebuie sa aiba ce vedea la "întâlnire". Exista un clasament al inutilității dotărilor. In fine, ce mai conteaza?
      Ce fac la 120 sau 160 de mii nu îmi pasa daca folosesc o mașină în prima sută de mii de kilometri. Așa-i că devine interesant? Suntem asfixiați de hârburi și de mentalitatea de a ingurgita "pe nemestecate" ce aruncă neamțul. Baiatului cu clk-ul ii pot spune că a așteptat prea mult până să își schimbe fierul sau, dacă s-a "căsătorit" cu el, fiind "luat de nou", trebuia să știe că și distribuția pe lanț se mai schimbă/verifică. Ce nu face românașul niciodată... Când vine vorba de curea, lasă mâncarea pe foc. Când aude de lanț îl dă în gură mă-sii...

      Comment


      • Originally posted by iuliu m. View Post
        Featuremania... Băieții trebuie sa aiba ce vedea la "întâlnire". Exista un clasament al inutilității dotărilor. In fine, ce mai conteaza?
        Ce fac la 120 sau 160 de mii nu îmi pasa daca folosesc o mașină în prima sută de mii de kilometri. Așa-i că devine interesant? Suntem asfixiați de hârburi și de mentalitatea de a ingurgita "pe nemestecate" ce aruncă neamțul. Baiatului cu clk-ul ii pot spune că a așteptat prea mult până să își schimbe fierul sau, dacă s-a "căsătorit" cu el, fiind "luat de nou", trebuia să știe că și distribuția pe lanț se mai schimbă/verifică. Ce nu face românașul niciodată... Când vine vorba de curea, lasă mâncarea pe foc. Când aude de lanț îl dă în gură mă-sii...
        Imi place asta - "feature-mania" :-) demo la intalniri :-)

        Cand mai aud unul pe altul care se plang de Mercedes; oamanii astia nu au auzit ce-i pe la altii ....Dar ma rog ... fiecare cu opinia lui ...
        Lantul inainte sa pocneasca zornaie, in special dimineata; se verifica, nu mergi ca un surd in clopot.
        Uleiul se schimba la timp.

        Am avut un cunoscut cu GL350cdi. Ce masina proasta, ca i-a picat cutia. Tot acelasi cunoscut, la un pahar de vin, cu gurita lui a recunoscut ca tracteaza materiale de constructii o data la cateva zile cu propria remorca. Iar cand serveste mai multe pahare, merge pe camp cu GL-eul, de-l scot taranii cu tractoarele.
        Trebuie sa recunoastem ca GL este o masina proasta in atare conditii.

        Un alt prieten, cu CLS. Tot asa - ce cutie proasta, ca-i patineaza, ca a trebuit rectificata. Acelasi prieten, imi povestea ca iarna lua toate giratoriile la drift, la 2-3 noaptea.
        Din nou, si CLS este o masina proasta.

        De cele mai multe ori exploatarea necorespunzatoare este cauza defectiunilor. Sau mententanta precara.
        Asta-i parerea mea.
        Oamenii povestesc ce-i in interesul lor sa povesteasca.
        1963 Simson SR2E
        1990 Mercedes W124 250d
        2001 Mercedes W210 200K
        2005 Mercedes W211 220cdi
        2018 Suzuki Baleno

        Comment


        • Da, este f corect ce spuneti cu fiabilitate si intretinere.
          dar in opinia mea cat timp faci serivce in reteaua mb ar trebui sa primesti aceste servicii de verificare. Nu?
          Sau tot tu trebuie sa fii mecanic?

          Omul cu clk ul mai are si alte masini noi de acelasi calibru. La cat trebuia sa il dea?
          crezi ca el se astepta la asta?
          Sa inteleg ca asta e mercedesu e de aruncat dupa 100k ca pica toate pe el? Aia spuneti. Din pacate. Domne in 2007 ford, psa si renault dadeau 100 150k pe curea. Te astepti ca mercedesu sa tina tot atat.
          nu sa aiba pinioanele roase din cauza unui lot defect si tot tu sa fii scos vinovat.

          GL ul este proprietatea unui neurolog din cluj. Cred ca doar materiale de constructii cara, ca altfel nici eu nu inteleg de ce si a luat masina asa mare de 4.2 cdi. Sigur are ceva fetisuri cu betoane puse in portbagaj dupa ce iese de la clinica.
          Nu am zis ca e epava masina. E tinuta stas, dar cere bani.

          In rest intr un fel merge o masina pe perne si alt fel pe arcuri.
          Ajunge o tura sa vezi ce dinamica are masina sau ce confort ai in diferitele moduri disponibile. Totul prin apasare din buton.
          Farurile xenon si ils sunt o tampenie nu? Adica sunt oameni care se descurca cu logan si halogen.
          Memorii la scaune? Ventilatie? Piele fina? Mofturi. Erau bune si alea de dacie, husa de blana
          de motor 4 2 are rost sa zic cum merge la drum lung?
          si nu e vb de teribilisme doar de confortul care ti l da cand mergi relaxat si stii ca ai puterea la indemana nu ca 1.8k care trebuie sa il turezi ca pe motoreta si care daca scade sub 1800 incepi sa simti ca nu ii place.

          Ma rog in rest ar merge si logan sau un 124 2l diesel aspirat cu manivele ca doar tot mercedes e si graba strica treaba.
          Important e sa fie la 30k si minim 20mii. Sigur merita!

          Da, exista si perspectiva oamenilor carora le plac obiectele de lux. Se strica o repari, asa iti bugetezi. Dar macar stii pt ce repari.
          deocamdata gunoiul lui cu 700k ( dupa cum spui tu) arata bine si merge bine ca masina de naveta. Dupa cum vezi in poze farurile de pe gunoiu lui arata mai clar ca alea din mercedesurile impecabile de 30k.
          ​​​​​

          ca incheiere, nu zic ca voi sa cautati altceva, dar mai exista si alte perspective.
          Si da multi dintre baietii care se intalnesc fac 20 30k pe an deci isi freaca masinile nu le tin in garaj.
          Last edited by Sharky; 01-29-2020, 10:55 AM.

          Comment


          • M-ai răpus, leule! Ai dreptate! Mi-am dat seama. Sau cum ar zice neamțul: "Der Weise gibt zuerst nach".
            Succesuri!

            Comment


            • Deosebirea e ca eu spun ca mai exista oameni care mai cauta si altceva pe langa C-uri de 12mii E slab dotate, si nu-s putini.
              Nu stiu, nu o fi bentley sau rolls, dar E-ul e o masina premium spre lux, nu doar o masina de la A la B.
              Si chiar nu cred ca-s singurul cu parerea asta.
              Mai ales ca e plin de oameni pe aici care vad ca nu si-au luat masini in conditie de showroom.

              Am zis deja ca fiecare face cum socoteste ca e mai bine pt el.

              Legat de zicala: Eu asa spun cand desfac cate un surub...dar in romana. )
              Last edited by Sharky; 01-29-2020, 21:23 PM.

              Comment


              • Adică E-uri de 9000? Lasă, tu știi mai bine cum "e" preturile, cât "face" o mașină. Eu nu mă pricep. Nu le "am". Te poți calma! Ai reușit!
                Be strong!

                Comment


                • Originally posted by Sharky View Post
                  Da, este f corect ce spuneti cu fiabilitate si intretinere.
                  dar in opinia mea cat timp faci serivce in reteaua mb ar trebui sa primesti aceste servicii de verificare. Nu?
                  Sau tot tu trebuie sa fii mecanic?

                  Omul cu clk ul mai are si alte masini noi de acelasi calibru. La cat trebuia sa il dea?
                  crezi ca el se astepta la asta?
                  Sa inteleg ca asta e mercedesu e de aruncat dupa 100k ca pica toate pe el? Aia spuneti. Din pacate. Domne in 2007 ford, psa si renault dadeau 100 150k pe curea. Te astepti ca mercedesu sa tina tot atat.
                  nu sa aiba pinioanele roase din cauza unui lot defect si tot tu sa fii scos vinovat.

                  GL ul este proprietatea unui neurolog din cluj. Cred ca doar materiale de constructii cara, ca altfel nici eu nu inteleg de ce si a luat masina asa mare de 4.2 cdi. Sigur are ceva fetisuri cu betoane puse in portbagaj dupa ce iese de la clinica.
                  Nu am zis ca e epava masina. E tinuta stas, dar cere bani.

                  In rest intr un fel merge o masina pe perne si alt fel pe arcuri.
                  Ajunge o tura sa vezi ce dinamica are masina sau ce confort ai in diferitele moduri disponibile. Totul prin apasare din buton.
                  Farurile xenon si ils sunt o tampenie nu? Adica sunt oameni care se descurca cu logan si halogen.
                  Memorii la scaune? Ventilatie? Piele fina? Mofturi. Erau bune si alea de dacie, husa de blana
                  de motor 4 2 are rost sa zic cum merge la drum lung?
                  si nu e vb de teribilisme doar de confortul care ti l da cand mergi relaxat si stii ca ai puterea la indemana nu ca 1.8k care trebuie sa il turezi ca pe motoreta si care daca scade sub 1800 incepi sa simti ca nu ii place.

                  Ma rog in rest ar merge si logan sau un 124 2l diesel aspirat cu manivele ca doar tot mercedes e si graba strica treaba.
                  Important e sa fie la 30k si minim 20mii. Sigur merita!

                  Da, exista si perspectiva oamenilor carora le plac obiectele de lux. Se strica o repari, asa iti bugetezi. Dar macar stii pt ce repari.
                  deocamdata gunoiul lui cu 700k ( dupa cum spui tu) arata bine si merge bine ca masina de naveta. Dupa cum vezi in poze farurile de pe gunoiu lui arata mai clar ca alea din mercedesurile impecabile de 30k.
                  ​​​​​

                  ca incheiere, nu zic ca voi sa cautati altceva, dar mai exista si alte perspective.
                  Si da multi dintre baietii care se intalnesc fac 20 30k pe an deci isi freaca masinile nu le tin in garaj.
                  Ma rog in rest ar merge si logan sau un 124 2l diesel aspirat cu manivele ca doar tot mercedes e si graba strica treaba.

                  eu cred ca noi doi suntem prieteni, cu tot respectul.
                  Doar ca nu ne stim unul cu altul ;-)

                  Eu chiar mi-am luat un W124 2 litri (si jumate) aspirat (acum o saptamana), are manivele la toate geamurile.
                  Acum 3 saptamani, am ramas si fara permis pentru 3 luni (nu cu W124....) si da ! - "graba strica treaba" :-)
                  1963 Simson SR2E
                  1990 Mercedes W124 250d
                  2001 Mercedes W210 200K
                  2005 Mercedes W211 220cdi
                  2018 Suzuki Baleno

                  Comment


                  • Domne, nu interpreta scrisele ca ceva peiorativ.
                    eu am prezentat ca mai sunt oameni cu alta viziune si cam in ce pret se invarte viziunea aia.
                    eu prezentam gunoaiele aruncate de nemti cu 200 300 in bord si 700k reali sau inchipuiti reali care au dotari si fara manivele si care arata bine si culmea si merg, la preturi deloc mari.
                    cand se strica le repari.
                    Si normal ca ala e pretu daca la atata l au cumparat.

                    Banii sunt la cumparator, decizia e la el, buna sau rea sunt banii lui.

                    De e sa ma uit pe forum majoritatea masinilor sunt de peste 150k. Nu cred ca w211 care l a avut colegul sebastian de vanzare e un gunoi de masina chiar daca sarea de 200k.
                    Si din poze arata bine, Ca astea de pe mobile tot din poze le evaluam, deci nu are sens sa invocam ideea ca in poze toate arata bine. La cate a bagat in el sigur e intr o stare buna.
                    si mai sunt si alte exemple de masini rulate dar tinute bine.
                    masina afost la vanzare la un pret bun pt stare, zic eu.

                    Vad ca si tu ne-ai prezentat un semi cazan proaspat achizitionat. Deci?
                    Eu iti urez bafta cu el, sunt sigur ca in pretul dat isi face treaba si il vei putea aduce intr un stadiu bun fara sa ajungi la o suma colosala, demna de unu ca nou.
                    Cum nu e singura masina pe care o ai e clar ca nu esti presat sa iti iei din timp si din bani ca sa il pui repede pe picioare.

                    Comment



                    • Probabil câștigată la "jocuri" și se dorește a scapa repede de ea, de dragul conversației:

                      Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 3 photos.
                      Stefan

                      Comment


                      • Mercedes-Benz E 200 CDI NAVI TEMPO 34417km MOPF din DE-39245 Gommern Germania @MIUI| https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...292703561.html

                        Comment


                        • Ce părere aveți de mașina asta?
                          Doresc să o cumpăr pentru cineva.
                          https://www.olx.ro/oferta/mercedes-b...t-IDdg9VB.html



                          Screenshot_20200203_174041_ro.mercador.jpg
                          Last edited by Zeus; 02-03-2020, 17:42 PM.

                          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                          Comment


                          • Sincer, că presupun că te interesează o părere cât mai sinceră cu putință. Pare un "loc comun" kilometrajul de 175 de mii. Totuși istoricul furnizat de RAR confirma asta, ceea ce nu-i puțin lucru. Mașina este cumpărată din Romania. Ar trebui verificată la sânge undeva in genul atelierului userului Popeye sau la o reprezentanță cunoscuta si "prietenoasă", insă care "nu conține" și cunoscuți de-ai vânzătorului. Poate fi verificată și după VIN daca a fost servisată numai la reprezentanță.
                            E o versiune de motorizare foarte ok.
                            Mult succes!
                            Last edited by iuliu m.; 02-04-2020, 00:01 AM.

                            Comment



                            • Recomand și vizionarea episoadelor 2, 3 și 4.
                              Formidabil!

                              Comment


                              • Oare asta de ce nu se vinde. E de ceva vreme anunțul.

                                Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

                                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF