Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedesuri de vanzare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • P.s: Inca o chestie pe care n`o inteleg eu, de ce modelele mai vechi au mai multi cai ca cele noi? De exp w140 600 are 394 de cai parca iar w220 600 are vre`o 367. Cam mare diferenta.

    Comment


    • Originally posted by cipa View Post
      Nu stiu daca sunt km reali
      O fi gresit omul un zero...

      Treaba cu caii mai putini...tine de norma de poluare. Cu cat norma de poluare e mai recenta la motoare MB mari, cu atat caii sunt mai putini si mai ...blegi, adica senzatiile palesc.

      Normele de poluare tin de emisiile de C02 pe km, deci cu cat consuma mai putin cu atat scad si gramele de C02/km...

      LE. Parca W220 600 are doar vreo 5790 si ceva cm cubici..
      Last edited by Diesel; 06-19-2009, 10:56 AM.

      Comment


      • W140 1995 S 600 are motor DOHC 5.987 cmc cu 4 supape/cilindru 394cp si 570 Nm/3.800rpm
        W220 1998 S 600 are motor SOHC 5.786 cmc cu 3 supape/cilindru 367cp si 530 Nm/4.250rpm

        DOHC - Double overhead camshaft
        SOHC - Single overhead camshaft
        Last edited by VLADD; 06-19-2009, 11:02 AM.

        Comment


        • Buna precizarea.

          Oricum, legat de masina din anuntul respectiv, se pare ca un S500 W140 (V8) e de preferat unei balene 600 V12 prin prisma fiabilitatii motoarelor.

          Comment


          • Adica asa ceva : http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.ph...252B%252B%252B
            A se observa taxa de prima inmatriculare....

            Comment


            • Originally posted by Diesel View Post
              Buna precizarea.

              Oricum, legat de masina din anuntul respectiv, se pare ca un S500 W140 (V8) e de preferat unei balene 600 V12 prin prisma fiabilitatii motoarelor.
              Eu stiam ca V12 nu are probleme de fiabilitate si din potriva merge foarte bine... singura lui problema ar fi instalatia electrica care se cam prajeste de la caldura emanata de motor.

              Si totusi nu inteleg de ce Mercedes se incapataneaza sa foloseasca 3 supape si nu 4 pe cilindru chiar si la ultimele modele? Eu nu vad un avantaj in acest lucru... stiam ca motoarele cu 4 supape dispun si de mai multa putere.
              Last edited by cipa; 06-19-2009, 11:26 AM.

              Comment


              • A renuntat intre timp...

                Comment


                • Originally posted by cipa View Post
                  Eu stiam ca V12 nu are probleme de fiabilitate si din potriva merge foarte bine... singura lui problema ar fi instalatia electrica care se cam prajeste de la caldura emanata de motor.
                  Si treaba cu instalatia coapta e adevarata, despre V8 vs V12 ca fiabilitate am mai citit si pe alte forumuri http://www.benzworld.org/forums/w140...ersus-v12.html

                  Parca 300zxtt stie mai multe despre acest subiect, daca nu ma insel desigur...apareau ceva probleme la unul dintre pistoane, la un rulaj ridicat dar mic oricum pt un Mercedes.

                  Comment


                  • feriti-va de tepari!!




                    Va salut. In primul rand dati un click pe linkul de mai sus sa vedeti despre ce masina e vorba, sau mai bine zis despre ce teapa e vorba.
                    Am batut 300 km pana la Constanta, pentru ca proprietarul acestei masini mi-a spus ca daca o iau “nu am ce sa ii fac, e perfecta”
                    Eu, om credibil, ma sui in masina, cu bani cu tot, directia Constanta.
                    Ajung acolo, il sun pe tip, si spune ca intazie putin.(eu am ajuns la 7.00 si el a venit la 8.30).Scuza lui a fost ca a trebuit sa duca copilul la gradinita.(oare copii astia mici nu au vacanta???)
                    In fine, am inghitit minciuna, intarzierea lui fiind la spalatorie, sa o faca curata la prima ora.
                    Ajunge cu masina.La prima vedere, ok, dar…:
                    -la 53000 km, nu avea carte service.
                    - pe partea soferului, la podea erau gropi acolo unde stai cu picioarele.(in 53000 km nu se fac, zic eu.)
                    -plafonul masinii (interiorul) era dezlipit
                    - la analiza exterioara, revopsita masina, lovita in spate si reparata, lampile semnalizare fata schimbate, diferentialul spate era uns de ulei tot (probabil a uitat sa il spele si pe ala)

                    Tin sa precizez ca la telefon nu mi-a spus nimic din cele constatate de mine, mi-a zis ca e perfecta.

                    Dupa toate cele, ii spun proprietarului (de fapt proprietaru era altcinva, am aflat la Constanta, ca la telefon mi-a zis ca el e pe acte.) defectele, la care el
                    “Mi-ai spus toate astea ca sa iti las la pret?”
                    I-am oferit 4000 euro pe ea, iar el
                    “Voiam sa ti-o dau in 4400 da acu e 4500.”

                    Asa ca m-am suit in masina si m-am intors acasa, cu o certitudine.In tara asta sunt multi tepari, care cred ca daca au “papagal” pot sa vanda orice si pot sa prosteasca pe oricine.
                    Aveti grija ce cumparati si de la cine.

                    P.S. Maine ma duc dupa alt Mercedes

                    Comment


                    • 280 SLC ...

                      Comment


                      • De vanzare in Sibiu, Cobra W123 Diesel, an fabricatie 1981, vreo 310.000 km la bord, culoare albastru deschis, pret 2.000 EUR.
                        Cel care o vinde este un batranel, care sta deasupra locului meu de munca si m-a vazut cu 190-ul meu in fata blocului... Alte variatiuni pe tema data, cum vi se pare pretul, eu nu prea sunt in tema.
                        Salutari!
                        MERCEDES 190E benzina 1.8 (1992) / SB08DTD

                        Comment


                        • Pret nerealist, avand in vedere piata si masina.
                          Last edited by doktor4carz; 06-25-2009, 01:48 AM.

                          Comment


                          • Că tot ai cerut o părere , maşina ar trebui să fie impecabilă la banii ceruţi- 2000 Euro.
                            Cum spunea Diesel, nerealist.
                            Undeva între 500-800 Euro, depinde cum arată , poate chiar mai puţin dacă e cazan.
                            Ce dotări are?
                            123-ul din Lugoj s-a vândut cu 700 , care arată bine , interior ireproşabil, exterior mici retuşuri , datorită lui Dok este şi funcţional , şi un model mai rar la noi, care îl face şi mai valoros.

                            Comment


                            • Cine vrea un w123 240D cu 3.000ron discutabil poate sa sune la 0745.237.154. E maroniu iar interiorul este bej si foarte curat.

                              Comment


                              • Asta ori e tzeapa ori e ocazia vietii. Aruncati ochii pe aici: http://www.segundamano.es/barcelona/...48293/?ca=50_s

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF