Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes SLS AMG

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sa vin si eu cu niste completari:

    SLS AMG dispune de portiere gullwing si va fi cel mai avansat Mercedes din punct de vedere tehnologic. Nu este vorba de tot felul de sisteme de confort, ci de tehnologie sofisticata care sa genereze performanta dinamica. Propulsorul este unul V8, de 6,2 litri si produce 571 CP/6.800 rpm, in timp ce cuplul maxim inregistreaza 650 Nm/4.750 rpm. Motorul nu este nou, el fiind cunoscut de pe alte modele AMG, dar inginerii au facut destule modificari pentru a creste performanta si fiabilitatea in conditii de utilizare pe circuit. Greutatea a acestuia a fost redusa la 206 kg, iar ungerea este de tipul carter sec, adica s-a renuntat la baia de ulei. Avantajul este ca propulsorul, amplasat in spatele puntii din fata, a putut fi montat mai jos, astfel incat sa coboare centrul de greutate al masinii. SLS AMG este primul model supersport al celor de la Mercedes care dispune de caroserie si sasiu confectionate din aluminiu. Masa totala a masinii este de 1.620 kg.
    Transmisia este asigurata de o noua cutie de viteze, cu doua discuri de ambreiaj si 7 trepte, care face corp comun cu diferentialul spate. Raportul maselor este astfel mai bine echilibrat, 48% din greutatea masinii apasand puntea fata si restul de 52% puntea spate.Performantele – desi provizorii – arata foarte bine. Acceleratia 0 – 100 km/h este posibila in 3,8 secunde, iar viteza maxima este de 315 km/h. Consumul mediu ar trebui sa fie, spun germanii, de aproximativ 13 litri/100 km.

    Puterea maxima de 571 CP nu pare atat de impresionanta, daca tinem cont de cei 650 CP de care este capabil (e adevarat, cu supraalimentare) motorul lui SLR 722S. De asemenea, acceleratia 0 – 100 km/h este mai slaba fata de cea a lui 722S, cu 0,1 secunde. Nu se simte, dar nici nu da bine. Plus ca viteza maxima a lui SLS AMG este de 315 km/h, adica cu 20 km/h mai mica decat cea a celui mai performant SLR.

    Dar nu fiti tristi deoarece Mercedes SLS AMG Black Series va debuta in 2013 si va costa circa 260.000 de euro.AMG, divizia de performanta a producatorului auto Mercedes-Benz, lucreaza la o versiune Black Series a modelului SLS AMG, potrivit rapoartelor din presa internationala. Pretul acesteia va fi de fi de aproximativ 260.000 de euro, urmand sa debuteze in 2013. Supercarul va avea acelasi motor V8 de 6.2 litri aflat sub capota vehiculului standard, care insa va produce 600 CP si un cuplu de 677 Nm. „Suta” va fi atinsa in mai putin de 3.5 secunde, iar viteza maxima va fi de 335 km/h.

    Motorul V8 bi-turbo al celor de la Mercedes-Benz nu va fi introdus pe supercar-ul SLS AMG in urmatorii ani. SLS AMG va fi singurul model care va fi echipat cu motorul aspirat de 6.208 centimetri cubi dupa anul 2011 deoarece cei de la AMG vor sa renunte la motorul 63 AMG.
    Last edited by vizyboss; 01-16-2010, 15:30 PM.

    Comment


    • #17
      Cum se misca si cum suna in realitate si viziunea lui Jay Leno despre SLS
      Find content from CNBC and the NBCUniversal family of networks on NBC.com!


      JAY LENO IN 'FAST AND THE FAMOUS' ON HOLLYWOOD'S SECRET RACE TRACK
      Fantastic sunet si detalii la bord.
      BENZ G, altceva ce ?

      Comment


      • #18
        doamne ce frumos poate fi masina asta imi place le nebunie Design`u

        Comment


        • #19
          In Romania exista un stoc de 4 exemplare pregatite ptr lansarea oficiala si am inteles ca deja exista alte 12 comenzi ferme pe client.

          Comment


          • #20
            Pentru ca niciodata nu te poti hotari cand vine vorba de o reteta de tuning, incercam o retrospectiva care sa scoata in lumina "partile avantajoase" ale fiecarui tip de tuning in parte, in functie de

            sigpic

            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

            Comment


            • #21
              Asteptam sa jucam Gran Turismo 5 pe PS3, care va avea si aceasta masina.

              Comment


              • #22
                Sambata 27.03.2010, a fost lansat oficial pe piata noastra modelul MERCEDES-BENZ SLS AMG.

                Gasiti acolo poze cu primul exemplar livrat in romania.

                E superba aceasta masina. Personal cred ca acest model va fi ca o piatra de hotar in istoria industriei auto mondiale. Si ma refer aici la faptul ca toti ceilalti producatori vor trebui sa-si revizuiasca viziunile privind masinile din aceasta categorie.

                Comment


                • #23
                  Salutare tuturor si sarbatori fericite!!!!

                  Comment


                  • #24
                    Mercedes SLS la Sibiu in Piata Mare,+noul E Classe si S Classe

                    Din cate am inteles de la reprezentantul brend-ului ar fi doar 3 modele in tara,din cate spunea el,nu stiu daca e adevarat,romanul isi permite multe.Sunetul motorului nu vi-l mai redau ca va stric ziua si totodata si pe a mea.
                    Attached Files
                    Last edited by paul1983; 05-29-2010, 14:39 PM.

                    Comment


                    • #25
                      Am vazut si eu zilele trecute un SLS visiniu pe DN1... noroc ca era drumul drept ca altfel cred ca aveam probleme

                      Apropos de GT5 pe PS3, il am eu si nu are SLS-ul
                      Cred ca va fi o editie speciala "Nurburgring" care il va avea.
                      2007 Calcite White [W204] C220 CDI / AMG package
                      -------------
                      There are no problems, just challenges
                      My dashboard on PC project

                      Comment


                      • #26
                        O sa imi iau si eu 2 ....machete cat mai repede
                        `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                        now - bicicleta !

                        0744 239 949

                        WEB
                        http://garajautodiag.blogspot.com

                        Comment


                        • #27
                          Asta mica e o BESTIE! Trebuie sa apara macar una mai mult ca sigur in parcare la REX in Mamaia(vara asta).
                          Oo\=|=/oO

                          Comment


                          • #28
                            Am jucat Gran Turismo 5 pe PS la muzeul Mercedes in Martie :P
                            Last edited by no problem; 05-30-2010, 12:23 PM.

                            Comment


                            • #29
                              Ce spuneti de asta mic?
                              A racing version of the gullwing model: the SLS AMG GT3 is designed as a racing sports car for customers competing in sprints and long-distance races.

                              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                              Comment


                              • #30
                                Daca aflati un film cu sunetul din interior la jar... vreau sa vad si eu. MErci
                                BENZ G, altceva ce ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF