Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme cu becurile de bord

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme cu becurile de bord

    Aveti idee pe unde gasesc si eu becuri de bord?nu prea mai presteaza urmatoarele: pe la turometru,pe la ceasurile digitale(ceas,termometru,kilometraj..etc.),la ala care regleaza directia aerului,la scrumiera...si cam atat din cate imi aduc aminte.masina: c 200(1995) w202..multumesc...
    1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
    2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
    Si o panarama de scuter

  • #2
    Doar la dealer, din pacate!
    Still Loving MB

    Comment


    • #3
      am gasit becuri..acum problema e...cine mi le schimba? :|
      1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
      2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
      Si o panarama de scuter

      Comment


      • #4
        Originally posted by mezzo View Post
        am gasit becuri..acum problema e...cine mi le schimba? :|
        asta e o intrebare capcana

        Comment


        • #5
          din pacate stiu....
          1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
          2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
          Si o panarama de scuter

          Comment


          • #6
            la 190 eu le-am schimbat singur si in bord si la butoanele de caldura, dar e diferenta destul de mare intre masini

            Comment


            • #7
              relativ....doar diferenta...nu mare mare diferenta este intre un c si un cls (((
              1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
              2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
              Si o panarama de scuter

              Comment


              • #8
                Buna,vad ca sa discutat aici despre problema cu care ma confrunt si eu,asa ca nu are rost sa mai deschid un nou topic. Nu arde nici la C180 meu din 95 becul la comutatorul care dirijeaza aerul in masina,as vrea sa intreb pe cineva care a mai avut de a face cu astfel de problema cum ia dat de cap. Am reusit sa scot becul afara,insa nu stiu daca am procedat corect,am luat jos comutatorul si am vazut becul undeva in dreapta sus ,l-am scos cumva,cumva,insa am reusit sa-l sparg si a iesit cu tot cu un plastic alb,nu stiu asa e becu sau ala e soclu unde intra becu (sper ca nu am stricat ceva pe acolo). As vrea sa stiu ce fel de bec e,ca nu prea mi-am mai dat seama,cum se numeste, cati wati are si daca numai la reprezentanta gasesc.Rog pe cine stie sa-mi spuna cum sa-l schimb.
                Si inca o mica problema,nu imi merge nici becul sau ledul unde imi indica temperatura exterioara,aici cum ar trebui sa procedez. Multumesc mult.

                Comment


                • #9
                  becul care iti indica temperatura exterioara se poate schimba prin demontarea ornamentului de sub volan,asa ajungi la bord unde poti observa niste socluri de beculete(in cazul tau te orientezi dupa pozitia indicatorului de temperatura) invarti de soclu si iese cu bec cu tot

                  Virgula, puncte, semne de punctuatie in general, sau litera mare la inceput de fraza, se poate? Grea limba asta romana...
                  Last edited by florineasca; 10-25-2008, 12:44 PM.
                  W202 elegance / 1.8 benzina,1993

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by zsolti1981 View Post
                    becul care iti indica temperatura exterioara se poate schimba prin demontarea ornamentului de sub volan,asa ajungi la bord unde poti observa niste socluri de beculete(in cazul tau te orientezi dupa pozitia indicatorului de temperatura) invarti de soclu si iese cu bec cu tot

                    Virgula, puncte, semne de punctuatie in general, sau litera mare la inceput de fraza, se poate? Grea limba asta romana...
                    Chestia asta am facut-o eu azi dar e al dracului de migaloasa. Soclul becului de la termometru se afla intr-o gaura si nu se poate scoate cu mana pt ca nu-i loc, nu ai cum sa-l apuci. Eu am folosit un cleste cu varfuri indoite la 90 grade si cu ala m-am chinuit o gramada.... Mai simplu ar fi daca s-ar scoate tot blocul cu ceasuri, dar nu stiu cum se face, pare sa iasa daca-l imingi din spate, am observat 2 cleme in partea de jos dar probabil mai are ceva si sus , ceva pe care nu am reusit sa-l vad si mi-a fost frica sa-l fortez, asa ca m-am chinuit cu clestele....
                    PS Schimbatul becului mi-a luat mai mult timp decat schimbatul bujiilor si schimbatul uleiului+ filtru )

                    Comment


                    • #11
                      Eu am scimbat becurile de pe consola centrala, care lumineaza tot ce tine de clima, sunt becuri de 12V 2 W ,eu le am cumparat din carrefour Cluj, cu 3 lei 2 bucati, ceva marca Italiana, nu e greu de schimbat
                      Dai jos casetofonul, cd player (ce ai), sub locul de cas sunt 2 suruburi care trebuie desfacute, in locasul de cas in partea de sus alte 2 suruburi, dupa ce desfaci astea 4 suruburi trebuie sa iasa toata placa aia centrala, in prealabil trebuie scoase butoanele de la intensitatea caldurii si celalalt, dupa ce se ia panoul ala jos e simplu, eu am scos becurile cu o penseta si tot cu penseta le am pus la loc, sunt 2 beculete mici din alea fara filet, gen beculete de pom dar mai mici, nush exact cum se numesc pt ca am aruncat ambalajul, alea originale au intradevar ceva plastic alb pe ele, ii normal sa iasa cu totul,

                      Eu intampin o problema la beculetele din spatele ceasurilor de bord si nu stiu cum sa dau ceasurile jos sa pot schimba becul ars, daca stie careva cum se dau jos, ajutati ma
                      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                      Comment


                      • #12
                        Ti-am scris in partea cealalta..
                        Cat ce tine despre becurile de consola...iar s-a scris pe aici pe undeva.
                        Intr-un anumit thread..chiar am postat cum se poate da jos consola centrala.Desi nu avea legatura cu becurile,demontand am urmat niste pasi care i-am descris acolo,insotiti de poze...
                        1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                        2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                        Si o panarama de scuter

                        Comment


                        • #13
                          Scuze pentru postarea dubla, a fost involuntare.
                          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by marele_alb View Post
                            Scuze pentru postarea dubla, a fost involuntare.
                            Forumul e de vina cateodata...si mie mai incearca sa`mi faca chestii d-astea...
                            1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                            2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                            Si o panarama de scuter

                            Comment


                            • #15
                              Daca nu e cu suparare, imi poti da linkul cu thread-ul, in care explici cum se dau jos ceasurile de la bord ,ca sa imi pot schimba becul din partea turometrului, ca nu il gasesc nici cum, multumesc
                              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF