Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Becuri SMD pentru pozitii

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Becuri SMD pentru pozitii

    salut,sunt posesorul unui MB 220cdi w211 si acum cateva luni mi-am montat becuri w5w (cele de pozitie) cu 8 led-uri si rezistenta inclusa dar dupa nici 4 luni unul dintre ele s-a ars.Ajutati-ma cu informatii despre un alt tip de becuri.
    mercedes e classe 220cdi w211

  • #2
    apropo de led-uri smd tocmai am intrat pe forum italia si aceleasi probleme se ard dupa cele trei luni de garantie cred ca sunt made in china.Aceasta este adresa http://www.a2zonline.it/dettagli.asp...6&categoria=66 (nu cumparati este si sfatul celor forum MB Italia).
    mercedes e classe 220cdi w211

    Comment


    • #3
      Eu am cu 9 leduri si rezistenta pusa de mine in paralel pe fire si merg si acum.

      Comment


      • #4
        Depinde de rezistenta cat curent papa. Trebuie pus pe o sursa si alimentate sa vezi cat mA haleste.
        `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

        now - bicicleta !

        0744 239 949

        WEB
        http://garajautodiag.blogspot.com

        Comment


        • #5
          Apropo de rezistenta trebuie una de 28-30ohm 5w ceea ce facand un calcul simplu aplicand legea lui ohm iti da valoarea de mai sus obligatoriu nu trebuie sa-ti "haleasca" mai multi miliamperi.ciao.
          mercedes e classe 220cdi w211

          Comment


          • #6
            dupa cum se observa nu este nici un amator pentru becurile galbui de pozitie, daca tii neaparat sa fie albe lasa ledurile luate de pe net si inventii de electronica cu rezistente si alte prostii, ca esti detinator de mercedes nu de caruta, numai la dacie se mai faceau atatea inventii, daca chiar doresti pozitii albe intreaba la orice reprezentanta mercedes de becuri de pozitie albe dar sa fie neaparat de modelul cu face lift si o sa le ai. Is cam scumpe ce-i drept (undeva 190 Ron) dar ma gandesc ca la cate seturi de leduri si rezistente o sa incerci tot acolo ajungi cu banii. Drumuri bune

            Comment


            • #7
              Mult prea scumpe 190 ron.Mai pui 10 lei si iei xenon totusi.Se gasesc in comert becuri de pozitie albe cu 20 de lei.Si nu sunt de unica folosinta.Tin minim un an.

              Comment


              • #8
                Sunt becuri normale de la Philips bright

                Comment


                • #9
                  Sunt si ieftineala - 15-20 ron. Eu mi-am pus si se vad super si nici nu comenteaza masina.

                  Comment


                  • #10
                    Credeti-ma ca pana in momentul de fata am incercat mama philips-ului nu se compara cu led-ul smd 6000k care are nuanta exacta a xenon-ului 6000K pe care le-am instalat pe faza scura ,lunga si ceata.In shimb nici cei de la mercedes verona nu au disponibile pozitiile pentru ultimul model w211 .W212 ce tipuri de becuri au?.Conteaza oglinda?
                    mercedes e classe 220cdi w211

                    Comment


                    • #11
                      Salut,stie cineva se pot monta becuri w5w ccfl-neon sunt cele cu centraline ridicatoare de tensiune si care nu dau eroare de obicei sunt folosite pe bmw la inelele de pozitie.Problema dupa parerea mea este orificiul care la w211 este de 10mm ,iar pe sit-ul romanesc nu se dau prea multe detalii.Stiti dimensiunile becurilor.Ciao
                      mercedes e classe 220cdi w211

                      Comment


                      • #12
                        Pentru o mai multa intelegere iata si sit-ulhttp://www.gamamag.ro/becuri-pozitie-neon-ccfl-p-473.html
                        mercedes e classe 220cdi w211

                        Comment


                        • #13
                          Salut

                          Am pus eu becuri pozitie neon exact ca cele descrise mai sus,le am de cateva luni, au atasate cate o rezistenta ptr. a nu aparea erori in bord,nu le-am montat eu ci o firma din cta. (200 RON), la inceput am fost multumit dar pe parcurs au inceput sa-si piarda din culoare si intensitate,cel putin asta am remarcat eu, in schimb am pe portiere,plafon si nr. spate led-uri SMD si se prezinta f bine chiar si dupa 6 luni de utilizare,in viitor as fi interesat sa schimb becurile de pe pozitii cu unele mai bune asteptam si alte sugestii(poate cele originale de la reprezentanta)daca a montat cineva. W211 facelift uitasem sa precizez.

                          Comment


                          • #14
                            Referitor la becurile de pozitie, le-am schimbat si eu cu LED-uri deoarece ma deranjau fiindca am Xenon. Luasem si eu inainte niste becuri normale bleu Osram dar cand se aprindeau, tot galbui luminau. Pentru LED-uri care au doar 1W am lipit cate o rezistenta in paralel pe traseul cablului chiar inainte de a intra in mufa mare care inglobeaza becul. Rezistentele trebuie sa fie de 33 Ohmi si 5W. Am pus initial de 39 Ohmi si imi arata eroare in bord. A durat cam doua ore din cauza locului stramt mai ales la farul de pe partea dreapta unde SBC-ul m-a cam incurcat. Dar a iesit super la urma si arata bestial! Daca are cineva vreo intrebare, va raspund cu cea mai mare placere!
                            Last edited by cristi_fulger; 02-04-2010, 20:06 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Salut.Poate ma ajutati cu o fotografie a becurilor w5w face-lift ,poate-mi dau si eu seam daca merita cei aproximativ 190 RON-i.ciao
                              mercedes e classe 220cdi w211

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF