Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

"Mitul" Mercedes se destrama?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by costi05 View Post
    Pot sa contrazic foarte usor cele spuse aici privitor la calitatea mai slaba a masinilor produse pentru piata Es................................................ .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ...........................................t fi enumerate zeci de cauze insa per ansamblu Mercedes-Benz consider ca a ramas aceasi marca de prestigiu dar proprietarii ori nu au bani pentru intretinerea ei ori nu se pricep sa detina un Mercedes-Benz... ori amandoua.

    Un comentariu foarte corect in legatura cu noile generatii de masini ,dar ai o scapare....si anume:
    Originally posted by costi05 View Post
    Mercedes-Benz nu este masina pentru- mers cu ea la peste ..pe garla
    - mers la paine, coafor,ziare, piata etc
    Corect intretinut si exploatat un MB nu are cum sa te lase 25-30 de ani.
    Pai atunci pt ce iti iei masina? Sa o tii in garaj? Sau sa o scoti doar duminica? In felul asta, normal ca te tine 25 ani, doar daca nu o apuca rugina.



    Originally posted by ediskan89 View Post
    E incomparabil Mercedes cu audi!!!
    Asa e, numai Mercedes stie sa faca masini, restul carute trase de cai, ce cai....catari putere.Doamne, cum se vede varsta...


    Originally posted by NinjaV12 View Post
    Cat despre ulei nu mai cumpar in veci de aici de cand am aflat cum il boteaza angajatii prost platiti care din asta isi mai scot un ciubuc..
    Foarte corect si adevarat. Romanul pana nu fura, nu se simte bine. Stiu cazuri cu angajati ce ''boteaza'' uleiul inainte de ambalare si cunoscutii lor apoi folosesc lubrifianti de calitate cumparate de la ei la preturi modice, si apoi se intreaba clientii de ce le cad motoarele dupa ce au mers cu diferite uleiuri de top cumparate de la noi.

    Originally posted by ediskan89 View Post
    Mercedes-ul din punctul meu de vedere este confortabil ca nici o alta masina(nu vorbim aici de RR si Mayback masini de genul asta)
    Din punctul tau de vedere, corect.....dar asta nu inseamna ca tot ce spui e si real. Oare ai mers cu vreo masina de generatie mai noua, in afara de junghiuri de pe vremea lui Hitler?

    Originally posted by ediskan89 View Post
    Mercedes ul este masina oamenilor buni,oameni seriosi,are un stil anume de a functiona,se lanseaza intr-un mod unic,specific mercedes-urilor,multi cauta viteza,forta,sa aiba cat mai mult in bord,nuuu,or fii si modele pt asa ceva de la mercedes,dar un mercedes nu e pt a-l calarii,iti iei un mercedes pt prestigiu mai mult,statut social,pacat ca unii ajung sa aiba mercedes dar nu stiu sa il pretuiasca,vor viteza viteza viteza!!!
    Am ras la postul asta...aha, Mercedes-ul e pt oameni buni, si restul marcilor pt oameni rai, banditi, hoti, violatori si criminali. Corect, nu am ce zice. Sau ne luam masina pt statut, sa moara vecinii de ciuda ca avem Mercedes, sau ce? Sau Mercedes stie sa se lanseze in mod unic si restul nu? Oare cum se lanseaza? La apa, la mulineta? Si cum e specific Mercedes?

    Originally posted by ediskan89 View Post
    nici o masina nu cred ca vireaza ca mercedes-ul,exceptand modelele americane,nici una nu are frana de copita,semnul din fata mai ales,te face sa te simti mandru!! plus ca daca iei din trecut un Mercedes,un BMW si un Audi,mercedesuri inca sunt pe strada,dar BMW si Audi nu prea,peste 10-20 de ani o sa se repete istoria Mercedes-ul ramane pe strazi,pe cand de BMW si Audi nu prea dai

    Iara ai aratat ce cunostinte vaste ai.....oare gandesti inainte sa tastezi? Asta cu viratul si americanele a fost funny rau....
    Frana de copita, nu inteleg, te referi la carute, sau cum?
    Deci, pe strada nu mai gasesti alte marci mai vechi de 20 ani decat Mercedes? Esti funny de ''intelept'', no comment....
    Oare nu ai vazut in ce top se afla Mercedes acum la fiabilitate? Noroc ca a inceput sa se redreseze un pic....


    Originally posted by ediskan89 View Post
    eu toata viata de acum incolo sper sa nu mai am ocazia de a conduce alte marci!!!
    Exact stilul de gandire al unui loganar, el stie ca Logan-ul e cel mai bun si basta. Nu conteaza ca vii cu unele argumente, el nu si basta, ca asa stie el.

    Originally posted by ediskan89 View Post
    )
    Fiecare e liber sa creada ce vrea nu?gusturile nu se discuta!parca forumul era Mercedes-Benz,acum nu stiu ce sa cred,ca aici sunt oameni care s-au bagat si ei de plictiseala?le place alta marca?!chiar nu mai stiu ce sa pricep!
    E forum Mercedes, dar asta nu inseamna ca tre sa vedem precum caii, cum vezi tu. Daca te uiti pe unele forum-uri, nimeni nu vine cu afirmatii mai idioate cum gasesti pe acest forum.

    Originally posted by ediskan89 View Post
    ,mie imi place MERCEDES BENZ,daca altii au alte preferinte,asta e!stai linistit,cu trecerea anilor tot MERCEDES o sa am!
    Si mie imi place enorm, dar asta nu ma impiedica sa merg si cu alte marci, daca imi ofera mai mult decat Mercedes. Acum vreau sa-mi achizitionez un CLS 55AMG, si imi place enorm masina, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa recunosc ca M5 nu e mai bun. Am avut CLS320cdi si stiu ce vorbesc.

    Originally posted by costi05 View Post
    La clasa ei , Mercedes este categoric cea mai confortabila masina.
    Unele teste nu arata asta, si o accept ca o parere subiectiva. Oare ai mers si cu alte masini de afirmi acest lucru?


    Originally posted by costi05 View Post
    La majoritatea claselor, Mercedes isi pastraza cel mai bine valoarea in timp. Aici fac exceptie marcile exclusiviste si de serie mica.
    Astept exemple in favoarea altor marci. Nu o sa gasiti !
    Esti atat de sigur? Si ce pierzi daca nu e asa?

    Originally posted by ediskan89 View Post
    Asta ziceam si eu,dar daca unii se incapataneaza sa creada altceva,e liber sa mearga cu alta marca,treaba lor,nu stiu ce o sa piarda!
    Eu am mers si cu alte marci, si nu am pierdut nimic.Imi place si Mercedes, am avut multe masini si o sa am, dar, nu ma uit precum calul doar inainte, si si pe la vecini, adica Audi, Bmw sau Lexus.

    Originally posted by ediskan89 View Post
    Ca MERCEDES S Klasse nu e confortabil,LEXUS sa traiasca!!!si CADILLAC,LINCOLN si mai stiu eu ce,astea da masini nu gluma!)
    Pai Lexus e mult mai bine cotat si decat Cadillac si decat Lincoln, dar ....de, Loganul e cel mai bun ca asa stiu eu. Oare ai mai citit si tu cate ceva....sau in afara de cateva harburi de Mercedes, ai mai mers cu alte masini?


    Originally posted by costi05 View Post
    Uitate (urcate) intr-un Lexus cu 10 ani vechime .. si ai sa vezi diferenta ! E valabil pentru majoritatea marcilor , mai ales japonezele... .
    Pai Lexus cand a lansat LS400, era cu 10 ani in avans fata de restul concurentei. LS400 era nava spatiala pe langa restul, cu clima digitala, suspensie controlata electronic, navigatie, ecran touch screen si multe altele la care Mercedes nici dupa 10 ani nu le-au introdus in productia de serie. Si culmea, nu se strica. Oare de ce?
    Iar la silentiozitate, Lexus e cu multi ani in avans...fara sa mai vorbim de comfortul suspensiilor, ce nici acum nu e atins de Mercedes, Bmw sau Audi. Iar ca motorizare, Lexus a venit cu motoare deosebit de cultivate si fiabile, ce multi alti constructori doar ar visa.

    Japonezii au adus tehnologia pe care o gasesti in Mercedes-urile de azi. Noroc ca stiu sa fure, si sa se laude ca le-au inventat ei, fara sa aduca un plus de tehnologie. Oare ce inovatii a introdus Mercedes in noile modele?

    Originally posted by ediskan89 View Post
    Cum arata Lexus de 10 ani???se mai gaseste asa ceva???)
    Da, se gaseste, ca e in top la fiabilitate, si cu multi ani lumina inaintea celor de la Mercedes. Un Lexus de 10 ani e mult mai fiabil decat orice alta marca concurenta.
    Last edited by 300zxtt; 04-26-2011, 17:55 PM.

    Comment


    • OK,fiecare cu paprerea lui,baga un ochi la IBUSINESS(brabus SV12R),si spune-mi dupa cum e cu celelalte masini!!!)

      Comment


      • Continuand discutia in ritmul asta topicul se va inchide.
        Si ca sa-mi dau si eu cu parerea, sunt socat cat de proaste sunt modelele W202, W203 , W 210 la tabla, incredibil in comparatie cu modelele vechi. Dupa parerea mea mercedesul se cam termina la W140. Cel putin asta e cam ultimul model de mercedes care ma atrage.
        Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
        http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
        http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

        Comment


        • Originally posted by carmine View Post
          Continuand discutia in ritmul asta topicul se va inchide.
          Trebuia inchis de mult , ca si restul celor cu versus .

          Pe topicurile astea se strang toti "cunoscatorii" .
          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • Originally posted by w124researcher View Post
            Trebuia inchis de mult , ca si restul celor cu versus .

            Pe topicurile astea se strang toti "cunoscatorii" .
            Ai dreptate, tocmai s-a inchis. La fel se va intampla si cu toate topicurile de "versus", care intotdeauna duc catre nicaieri, flame si "incaierari" virtuale. De altfel unul dintre Admini. a interzis deschiderea unor astfel de subiecte pe www.clubmercedes.ro .
            BMW vs. Mercedes , Bruzli vs. Vandam vs. Cichicean in alta parte.

            merc'fan si-a spus punctul de vedere, am inteles ca e nemultumit de masina sa scumpa & marca care a dezamagit (nu e singurul), a adus si argumente pertinente. In rest, 13 pagini de discutii in contradictoriu.
            Last edited by Carmine; 04-26-2011, 21:02 PM.
            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF