Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Poze sau ajutor cum demontez trapa.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poze sau ajutor cum demontez trapa.

    Am o problema. Nu stiu cum a ajuns o bucata de plastic pe la trapa si era in pozitia ridicat si cand am da sa o cobor sa rupt un brat la ea. Acu debia am reusit sa o inchid si as vrea niste tutoriale cum sa nu demontez tot plafonu daca se poate sa imi repar trapa. Am pus poza cu ce am patit! Sa rupt acel brat mic unde am marcat cu rosu.

    Astept tutoriale. Multumesc !
    Attached Files
    `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

    now - bicicleta !

    0744 239 949

    WEB
    http://garajautodiag.blogspot.com

  • #2
    Problema ta nu e una placuta ... N-am facut inca personal operatiunea, dar ma pregatesc s-o fac, profilactic, tocmai ca sa nu patesc ca tine. Odata rupte unghiurile de ghidaj/inclinatie, treaba e destul de nasoala ...

    Si din pacate nu scapi fara sa demontezi trapa de tot ...

    In primul rand ai nevoie de ambele unghiuri noi (cel care s-a rupt la tine) si de 2 scule de la Mercedes pe care le poti comanda la reprezentanta si nu te costa mai mult de 20 Lei / bucata - e vorba de 2 lere de reglaj. (Fara lerele acestea nu vei putea niciodata sa reglezi unghiurile - sau poate Doc stie mai bine).



    Codurile pentru unghiurile de care zic sunt:
    A1267801512 - stanga - in jur de 130 de Lei
    A1267801612 - dreapta - la fel
    (codurile trebuie confruntate cu seria ta de caroserie)

    Dupa ce e totul jos ... cel mai bine ar fi sa-ti faci rost de WIS, unde toata operatiunea de demontaj, inlocuire, reglaj si re-montaj e descrisa foarte bine si detaliat. Si daca tot esti cu trapa in bucati, ideal este ca pe langa unghiuri sa schimbi si tampoanele de alunecare (4 din guma imbracata in material textil si 2 din teflon), si eventual rulmentii ... in functie de cum se prezinta.

    Asa arata lerele de care spuneam:


    Eu zic ca fara WIS la indemana, nu are sens sa te apuci de treaba ... Mai ales ca partea cu reglajul (sa se alinieze la inchidere) e destul de senisibila ... Bafta !

    Comment


    • #3

      Comment


      • #4
        http://www.qclt.com/train/w202/w202/...77slidroof.htm ede la w202 si se incarca un pic cam grelutz dar merita sa dai un ochi ,principiul poate fi asemanator.

        Comment


        • #5
          Multumesc de ajutor dragi colegi am sa mai sap in continuare dupa info .. am si wis-ul da nu prea stiu unde sa caut..dar dau eu de cap pana la urma ..oricum e greu tare ...si ma intreb daca as putea sa demontez fara sa mai dau tot plafonu jos.. ? ce zici Orvo stii ceva ?
          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

          now - bicicleta !

          0744 239 949

          WEB
          http://garajautodiag.blogspot.com

          Comment


          • #6
            Salut!Eu am trecut prin asta, cauta topicul meu despre demontat trapa.Si mie mi s-a rupt exact aceeasi piesa, nu mai puteam sa deschid trapa pe orizontala ca sa pot da jos capitonajul ei sa imi usurez munca si am facut in felul urmator:am legat doua chei fixe de opt una in prelungire la alta si am desfacut efectiv capacul (turela).Ea este fixata in 2 piulite pt cheia de 8 (2 pe o parte si 2 pe cealalta).A fost munca de chinez batran dar in cele din urma am reusit.In mod normal daca ti se deschide pe orizontala treaba cu dat jos trapa e floare la ureche pt ca desfaci capitonajul care e prins in 3 sau 4 cleme de plastic si sinele de ghidaj (alea cromate), pe urma tragi de el si iese pe sus.Sper ca ai inteles ceva din ce am scris.Succes
            "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

            Comment


            • #7
              Salut,
              Dupa cum spuneam, n-am facut inca personal operatiunea, dar ma pregatesc. Din toate informatiile pe care le-am adunat reiese ca nu se poate demonta fara a da jos capitonajul ... Asta teoretic. Practic .... poate sunt colegi care au experimentat ...
              Bafta !

              Comment


              • #8
                Originally posted by sovieticool View Post
                ...si ma intreb daca as putea sa demontez fara sa mai dau tot plafonu jos..

                O sa ai o bataie de cap nu cu demontarea tapiteriei plafonului ci cu remontarea ei...De asta nu am schimbat eu inca trapa la masina mea! Prefer sa stau cu ea asa!

                ...A...si pentru a demonta tapiteria plafonului trebuie sa desfaci aproape tot interiorul...Daca ai nevoie de detalii te ajut eu ( am demontat un interior de 126 in mai putin de juma`de zi) .


                Uita-te aici:






                ...ultimele postari de pe pagina!
                Last edited by dan500se; 05-25-2009, 06:15 AM.
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #9
                  Dupa cum am mai spus si pe alte topicuri nu este necesar demontarea tapiteriei de pe plafon, daca dai jos tapiteria nu vezi altceva decat un tavan de tabla caci acces la sinele de trapa doar pe sus ai.Trebuie scos afara doar partea mobila a plafonului care iese atunci cand se poate deschide trapa pe orizontala.
                  "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by avlad89 View Post
                    Dupa cum am mai spus si pe alte topicuri nu este necesar demontarea tapiteriei de pe plafon, daca dai jos tapiteria nu vezi altceva decat un tavan de tabla caci acces la sinele de trapa doar pe sus ai.Trebuie scos afara doar partea mobila a plafonului care iese atunci cand se poate deschide trapa pe orizontala.

                    Exemplifica ca sa stim si noi...sa nu mai demontam degeaba!
                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • #11
                      M-ar interesa si pe mine aspectul ...

                      Comment


                      • #12
                        Uitati aici link-ul la Thread-ul deschis de mine pe aceasta problemahttp://www.clubmercedes.ro/trapa-w124-demontare-t2743.html.Mentionez ca atunci a fost prima data cand am desfacut trapa caci pe urma am mai desfacut-o odata deoarece am incercat sa improvizez unghiul dar nu a tinut.Pe urma am patit ca si voi sa nu mi se mai deschida decat pe verticala.Am reglat trapa fara lere de reglare si trapa acum se deschide si se inchide ca inainte(daca stiam de existenta acestor lere nu ezitam sa le achizitionez).Cine nu intelege sa ma sune pe nr. 0741/661279 sau pe mess avlad89.In cel mai rau caz faceti un drum pana la Sibiu cei cu probleme la trapa si rezolvam (dupa ce termin sesiunea) .
                        "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc, foarte utila descrierea ta. Link-ul direct aici.

                          Comment


                          • #14
                            Am vorbit cu Vlad .. om de mare caracter si sper ca sa ma ajute pe la sfarsitul sesiunii ca tot vreau sa ma duc pana la Cluj la neamuri !
                            `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                            now - bicicleta !

                            0744 239 949

                            WEB
                            http://garajautodiag.blogspot.com

                            Comment


                            • #15
                              Obligatoriu poze cu descrieri ! Sa nu uiti !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF