Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Trapa w124 demontare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trapa w124 demontare

    Dragi forumisti, astazi am avut din nefericire ocazia sa desfac trapa la 124-le meu pentru ca s-a rupt o piesa care nu ma mai lasa sa o inchid(atunci cand trapa a fost ridicata vertical).Pentru inceput vreau sa desfiintez mitul cum ca trebuie dat jos plafonul si alte aberatii de genul asta(asta e valabil si la W201, ca tot se dezbate subiectu....).Inainte sa incep operatiunea am cautat in cartea "So wird's gemacht" de H.R.Etzold o indrumare pe care am si gasit-o.Am respecat pasii care sunt scrisi in carte si anume:
    -deschizi trapa pe orizontala pana la capat de cursa
    -desurubezi cele 2 lamele, traverse, sine (cum vreti voi sa le ziceti) de pe o parte si de alta si le scoti afara
    -inchizi trapa cam un sfert sa mai ramana 3 sferturi deschiza
    -acum tragi in jos de a un capat la altul de asa zisul plafon al trapei deoarece este prins in 3 cleme
    -deschizi trapa pana la capat de cursa si ridici de partea metalica astfel incat sa poti trage plafonul trapei(tapiteria), ea se va scoate pe sus
    -inchizi trapa si cu un marker permanent faci semne la cele 4 piulite care sunt pozitionate pe trapa in stanga si dreapta cam pe la mijlocul ei(se diferenteaza de retsul pentru ca au niste saibe imense), aceste piulite se desurubeaza cu cheia de 8
    -acum mai ramane sa te ajute un prieten sa ridici trapa si gata operatiunea.
    NU este deloc o treaba complicata, eu sincer nu ma asteptam sa fie asa de usor.Pe mine m-a ajutat bunul meu prieten Moldo89.Cine mai are intrebari si nedumeriri sa ma intrebe.
    Attached Files
    Last edited by avlad89; 05-10-2008, 00:59 AM.
    "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

  • #2
    nu iau alta, ma duc azi si caut sa imi inlocuiesc doar mecanismul daca nu gasesc il voi suda la un nene de aici din sibiu care face treaba buna...
    "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

    Comment


    • #3
      cred ca mai degraba alamit ca mie mi s-a rupt o bucata care tine tapiseria la capat cand o deschizi pe verticala, si am fost cu ea sa o sudeze si nu merge. trapa merge insa.

      Comment


      • #4
        Originally posted by mitre View Post
        cred ca mai degraba alamit ca mie mi s-a rupt o bucata care tine tapiseria la capat cand o deschizi pe verticala, si am fost cu ea sa o sudeze si nu merge. trapa merge insa.
        exact piesa aia mi s-a rupt si mie care este confectionata din zamac, daca era din aluminiu era rezolvata.Am facut o inginerie provizorie cu poxipol si tabla din doza de redbull....
        "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

        Comment


        • #5
          Originally posted by avlad89 View Post
          exact piesa aia mi s-a rupt si mie care este confectionata din zamac, daca era din aluminiu era rezolvata.Am facut o inginerie provizorie cu poxipol si tabla din doza de redbull....
          incearca sa o alamesti ca eu asa vreau sa fac. oricum am vazut ca si cealalta este fisurata asa ca le dau jos amandoua si le alamesc ca nu au rol de rezistenta. eu insa nu am mai putut fixa tapiseria la loc trebuie sa caut undeva ceva cleme. sugestii?
          trapa insa merge.

          Comment


          • #6
            trapa w124

            Originally posted by mitre View Post
            incearca sa o alamesti ca eu asa vreau sa fac. oricum am vazut ca si cealalta este fisurata asa ca le dau jos amandoua si le alamesc ca nu au rol de rezistenta. eu insa nu am mai putut fixa tapiseria la loc trebuie sa caut undeva ceva cleme. sugestii?
            trapa insa merge.
            E bine inainte de a o monta la loc sa se examineze si anumite parti cu grad avansat de coroziune .Nu de alta dar dupa ce o montezi sa nu te trezesti ca la prima ploaie mai serioasa iti picura in cap sau pe genunchi...???

            sreen

            Comment


            • #7
              Din pacate piesele din zamac nu se pot suda sau alamii,cel mult sa le lipesti cum a facut Vlad

              Comment


              • #8
                Originally posted by mitre View Post
                incearca sa o alamesti ca eu asa vreau sa fac. oricum am vazut ca si cealalta este fisurata asa ca le dau jos amandoua si le alamesc ca nu au rol de rezistenta. eu insa nu am mai putut fixa tapiseria la loc trebuie sa caut undeva ceva cleme. sugestii?
                trapa insa merge.
                tapiteria o bagi la loc cu trapa deschisa la maxim sau 3 sfert pe orizontala si intra singura pe acele sine,precizez ca trebuie bagata pe sus.
                "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

                Comment


                • #9
                  Originally posted by avlad89 View Post
                  tapiteria o bagi la loc cu trapa deschisa la maxim sau 3 sfert pe orizontala si intra singura pe acele sine,precizez ca trebuie bagata pe sus.
                  nu la asta ma referea ci la faptul ca clemele acelea conice din fata sunt compromise. si nu am vazut nicaieri asa ceva. poate pe original dar ....

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by avlad89 View Post
                    .Pentru inceput vreau sa desfiintez mitul cum ca trebuie dat jos plafonul si alte aberatii de genul asta(asta e valabil si la W201, ca tot se dezbate subiectu....)..
                    si daca nu mai merge sa se deschida>?
                    Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by popeye_pmm View Post
                      si daca nu mai merge sa se deschida>?
                      are in portbagaj pe partea dreapta un ax pe care il poti actiona cu o cheie.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by mitre View Post
                        are in portbagaj pe partea dreapta un ax pe care il poti actiona cu o cheie.
                        stiu asta , dar daca sinele de culisare sant blocate poti sa invarti de dehagonul ala pana iti vine rau
                        Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by popeye_pmm View Post
                          stiu asta , dar daca sinele de culisare sant blocate poti sa invarti de dehagonul ala pana iti vine rau
                          daca se ridica mai ai o sansa ca scoti tapiteria de pe piesele alea din zamac care se tot rup si desfaci cele 4 suruburi de la capac si ai loc sa vezi ce si cum.Mie de exemplu mi sa rupt piesa aia cand era ridicat,i am bagat mana si am scos ramasita afara pentru a o inchide.Nu stiu in ce masura se pot bloca sinele alea ca sistemul e destul de simplu.Daca lubrifiezi piesele importante cum scrie in carte o data sau de 2 ori pe an trapa merge struna.
                          "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

                          Comment


                          • #14
                            ia jos tapiseria si ajuta cand o actionezi cu hexagonul, butonul si cu mana din interior. cu grija si mai ales ai nevoie de 2 ajutoare. la mine nu mergea ca au vopsit masina si au inchis apoi trapa. si s-a lipit. toti ziceaau ca ii defecta si .. am facut cum ti-am zis si acuma merge. sigur am luat un pumn de mizerie de pe sine dar acuma merge.

                            Comment


                            • #15
                              Mizeria se aduna pe sine la orice masina cu trapa, tot timpul trebuie curatata ca merge greu daca se aduna mizerie!
                              W110-2.0 D 1966
                              W115-2.0 D 1971
                              W123-2.4 D 1982

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF