Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Miros de gaze in cabina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Miros de gaze in cabina

    Va salut pe toti iubitorii de MB,am obs.de un timp imi intra miros de gaze in cabina(MB Vito,110 CDI,din 2000),am deschis capota si pe sub adimisi imi iese un fum accentuat si are miros de gaze,sa fie de la garnituri de la adimisie?,daca e de la garnituri,cate are?,vreau sa merg cu ea la un mecanic si vreau sa iau din timp garniturile,daca imi poate da cineva un sfat va multumesc anticipat,mi-ati fost de mare ajutor pana acum,va doresc la toti un week.cat mai placut

  • #2
    fum de gaze in masina

    salut.astazi am demontat sirocolul,am gasit o rampa la un prieten am profitat de timpul frumos si cu ocazia asta am studiat si problema gazelor ce-mi intra in masina cu ventilatorul dat drumul;1cred ca la mine nu exista filtru de polen pentru ca si atunci cand stau la semafor am vazut ca-mi aspira gaze de la tobele celor din fata,2cel de la care am cumparat masina mi-a spus ca a schimbat tot esapamentul,am constatat ca pe langa faptul ca tevile sunt mai jos decat nivelul pragurilor la imbinarile esapamentului spre motor imi ies gaze si atunci cand stau pe loc la semafor le simt si in masina.

    Comment


    • #3
      Salut!
      Eu cred ca in 80% cauza este de la saibele de la injectoare,eu am patit de doua ori si le-am schimbat singur,5 lei o saiba si multa rabdare ,curatire exemplara a chiulasei(chiar trebuie insistat) si totul se rezolva.

      Comment


      • #4
        Buna seara la toata lumea,Ionut,trebuie sa dau admisia jos?,spune-mi te rog frumos cam care ar fi pasii...injectoare date jos?,multumesc frumos,daca mai merg asa se poate intampla ceva grav????,ma refer in afara de mirosul insuportabil,multumesc frumos si o seara cat mai placuta la toata lumea

        Comment


        • #5
          Ionut,mai am o intrebare la tine,saibe unde se gasesc?

          Comment


          • #6
            Salut
            -Saibe se gasesc la magazine de piese auto pentru marci straine(magazinele),eu am luat sa am la mine si am gasit ceva modele mai noi cu cateva striatii pe ele dar nu prea conteaza asta.
            -Daca mergi mult cu masina asa (cum am mers eu prima-data fara sa stiu) se depune foarte multa calamina ,la mine a scapat pe la injectorul nr. 4 si am gasit plin de calamina pana la injectorul 1 ,cel putin la nr.4 trecuse de retur calamina ,am curatit la ea 6 ore ,a doua oara cand am auzit-o ca scapa am si desfacut-o si am curatit cam 1 ora asa ca apucate cat mai repede.
            -Acum cu demontatul nu este prea greu dar nu-ti pot spune cu exactitate pasii ,treaba este ca trebuie sa acoperi cu o carpa galeriile si admisie catre turbo sa nu-ti pice ceva acolo.
            Multa bafta!

            Comment


            • #7
              Saibele poti sa le iei si de la reprezentanta, sunt ieftine si la ei si mai indicat!

              Comment


              • #8
                Multumesc frumos Ionut,sper sa-i dau de cap,cand aud de demontat ma ia durerea de cap........macar o sa mai curat pe acolo cate ceva,inca o data,multumesc la toti pt.sfaturi,va doresc o seara cat mai placuta.....

                Comment


                • #9
                  Ai grija mare cu prezoanele ce tin acea potcoava care fixseara injectorul, sa nu le rupi. Vezi ca injectoarele ies greu daca nu au mai fost demontate.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by m3seriasu View Post
                    Ai grija mare cu prezoanele ce tin acea potcoava care fixseara injectorul, sa nu le rupi. Vezi ca injectoarele ies greu daca nu au mai fost demontate.
                    Daca nu ies prea usor injectoarele, nu improviza aiurea vreo parghie in capacul de la culbutori deoarece e aluminiu.Si pot aparea surprize.

                    Comment


                    • #11
                      Va multumesc frumos la toti,am sa tin la curent,o seara placuta la toti

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by alyy View Post
                        Buna seara la toata lumea,Ionut,trebuie sa dau admisia jos?,spune-mi te rog frumos cam care ar fi pasii...injectoare date jos?,multumesc frumos,daca mai merg asa se poate intampla ceva grav????,ma refer in afara de mirosul insuportabil,multumesc frumos si o seara cat mai placuta la toata lumea
                        Trebuie sa dai admisia jos si apoi capacul de la injectoare. Daca tot esti acolo sa dai si supapa egr jos si sa verifici. Daca mergi asa si sunt saibele de la injectoare iti sufla si iti incarca in spatiu de la injectoare de ai sa blestemi si ziua in care te-ai nascut. Eu am sapat 2 zile sa scot smoala aia de acolo si sa pot da injectoarele afara. Si eu am gasit saibe bosch la 5 lei bucata. Înca odata iti spun, ca si colegul de mai sus, grija mare la prezoanele de la injectoare (si cand le scoti si cand le bagi). Înainte de a le baga la loc curata si locu la prezon ca daca a intrat mizerie si fortezi ii faci filetul praf.

                        Succes să ai!
                        Last edited by Luxian; 04-19-2012, 10:41 AM. Reason: litera mare lipsă

                        Comment


                        • #13
                          Miros de gaze in cabina

                          Buna ziua la toata lumea,inca nu le-am dat jos,acum sunt in Austria,dar am mers cu ea la un control la toba,toba nu are nimic,atunci m-am dus si i-am spalat mootorul,dupa ce l-am spalat nu sec mai simte mirosul,nu cred ca e de la injectoare,imi scapa pe unde ulei si cred ca atunci cand il arde se simte mirosul in cabina,motorul merge perfect,nu sufla pe la injectoare,o sa ma intorc in mai in tara si o sa dau jos jectoarele sa vad,dar daca ar fi de la injectoare nu ar trebuii sa-mi sufle?????,va multumesc frumos la toti care m-ati ajutat cu sfaturi,o sa va tin la curent

                          Comment


                          • #14
                            Ar trebui dar pot sa scape foarte putin. Da galeria si protectia de plastic de deasupra injectoarelor jos si toarna o jumate de litru de motorina deasupra injectoarelor sau apa dar apa nu e indicata pentu ca ruginesc suruburile si ai sa vezi care scapa.

                            Comment


                            • #15
                              prietene si eu am avut aceasi problema ca si tine,sunt garniturile de foc de la injectoare 100%suna-ma ptr sfaturi ,dau gratis0751779840,eu am fost pe la toti meseriiasii si mecanicii lui peste si au spus ca nu se baga nimeni si m-am bagat eu si este foarte usor dar complicat in acelasi timp,suna-ma si vrb,sunt mai multe de spus

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF