Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cruce cardanica - blocata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cruce cardanica - blocata

    Salutare,
    Am desfacut azi cardanul deoarece se auzea un zgomot ciudat pe sub masina si aveam si ceva vibratii la viteza.. dupa ce am scos cardanul si l am examinat pe banc am observat ca la prima imbinare [are 3 parti] crucea cardanica e blocata avand o "camasa" rupta Va intreb daca as putea sa decapsez crucea si sa o schimb.. adica as gasi sa cumpar numai crucea cardanica? sau trebuie sa schimb toata piesa.. sau mai rau tot cardanul ? Din pacate si celelate cruci cam "agata" .. si nu cred ca mai au viata prea lunga neexistand niciun orificiu de gresare..
    Ce as putea sa fac?

    Multumesc!

    PS mercedes vito 115 cdi din 2007
    Mercedes - Vito 115 CDI - WDF63970313329457

  • #2
    Cauta la dezmembrari altul si termini problema si chinuiala de a desface din nou cardanul

    Comment


    • #3
      Intradevar daca reusesti sa gasesti la dezmembrari un cardan complet te-ar scutii de timp pierdut si munca in plus ,singura problema ar fii ca masina e generatie noua ,poate doar sa se potriveasca de la una ceva mai batrana

      Comment


      • #4
        Asta cred si io.. ca nu o sa gasesc la dezmembrari (atasez si o poza)
        Attached Files
        Mercedes - Vito 115 CDI - WDF63970313329457

        Comment


        • #5
          La ce viteza incepeau vibratiile ? Si eu am tot din 2007 si intre 90km/h si 100km/h parca am si eu o vibratie dar nu stiu daca este de la roti sau de la alceva.....
          Cam ce zgomot se auzea , poti sa dai mai multe detalii ?

          Comment


          • #6
            Crucile cardanice se pot schimba, depinde de cat de istet este meseriasul .Sigur ca trebuie sa le schimbi pe toate .Verifica si schimba si rulmentul intermediar, daca tot l-ai dat jos .

            Last edited by nstoe; 06-28-2010, 10:37 AM.

            Comment


            • #7
              Ce ai putea sa faci : sa cauti la dezmembrari alte cardane care sa aiba aceeasi dimensiune la cruci si cu toate in brate la un meserias le schimbi pe cele uzate .Si eu am o bucata din cardan modificat pe masina ,la indicatiile lui gorilrulz m-am dus la un atelier si mi l-au facut baietii ca nou ,pana la 110 ( nu am apucat sa merg mai mult de atat ) nu se simte nimic .M-a costat 120 ron manopera la schimbarea prizei cu alta mai mare


              Comment


              • #8
                Nu este nevoie sa cumperi alte axe cardanice, le poti folosi foarte bine pe ale tale .
                Pentru a pastra echilibrul cardanului, inainte de al face bucati, pansoneaza niste semne, ca sa-l montezi la fel cum a fost initial .
                Last edited by nstoe; 06-28-2010, 10:55 AM.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by nstoe View Post
                  Nu este nevoie sa cumperi alte axe cardanice, le poti folosi foarte bine pe ale tale .
                  Succes !.
                  dan

                  Are nevoie de cruci Nelu ! Cruci sh daca nu gaseste cardan complet tipul lui nu are posibilitatea sa procure decat de pe alte cardane .

                  julienb
                  Oricum ar fi bine sa faci o testare de piata sa vezi cat sunt crucile noi si cu cat ai gasii SH + manopera transformarii ,daca preturile sunt apropiate preferabil cruci noi.

                  p.s. Incearca la Cosereni la dezmembrari ,stiu ca acolo taie masini noi ,posibil si prin zona Buzaului ( multe dezmembrari inclusiv camioane )
                  Last edited by Eugen Gaftoneanu; 06-28-2010, 11:00 AM.

                  Comment


                  • #10
                    @ionutrsu

                    pe la 70-80 incepeau vibratiile si se simtea ca atunci cand calci linia continua si are benzi rezonatoare.. iar zgomotul aparea cand cuplam rotile (adica a 1 a sau marsalier) in prima secunda.. adica cand incepea prima rotire a cardanunlui

                    @nstoe
                    nu am inteles de ce ai zis ca nu am nevoie de alte axe (cardanul are si niste contragreutati pt echilibrare)

                    @eugen
                    am intrebat la magazin (nu reprezentanta) si bucata care mi trebuie mie [doar aia] e 1900 ron
                    si nu se gasesc numai crucile (cel putin acolo unde am intrebat eu, adica aici pe forum la entreprise)

                    si nu stiu daca merg schimbate deoarece sunt capsate.. adica nu au siguranta sa le poti schimba..
                    Attached Files
                    Last edited by julienb; 06-28-2010, 14:43 PM.
                    Mercedes - Vito 115 CDI - WDF63970313329457

                    Comment


                    • #11
                      Crucea-i cruce si axul cardanic este cardanul in sine .
                      Daca crucile sunt capsulate, nu inteleg cum te poate sfatui cineva sa folosesti sh ; cand le demontezi de pe axul cardanic automat se distrug .
                      Mai departe vorbim pe privat .

                      Comment


                      • #12
                        Ma pus pe ganduri postul tau , dar la mine cred ca este de la roti , imi pare rau sa aud ca un vito din 2007 ti-a facut problema asta sper sa o rezolvi cat mai repede .

                        Comment


                        • #13




                          Cei care fac operatiunea respectiva il centreaza ,sudeaza si polizeaza la nivel ,nu prea se vede unde au modificat si il fac la dimensiunea ceruta ( In cazul meu le-am cerut sa mi-l mareasca cu vre-o 25-30 mm )
                          Last edited by Eugen Gaftoneanu; 06-28-2010, 20:50 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Piese MERCEDES VITO (W638) fabricat intre 1996-2003

                            Piese din Dezmembrari pentru Mercedes Vito
                            Tel: 0770-635621



                            Reclama la noi pe forum

                            Comment


                            • #15
                              W638 e cu tractiune fata si nu il ajuta pe colegul nostru.Modelul lui e W639.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF