Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cauciucuri V-Classe

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cauciucuri V-Classe

    Un mic sfat va rog.Ce dimensiuni sunt pe V-uri ?eu pe a mea am acum 196.65.15 si tocmai ma pregatesc sa o incalt.am mers la un service sa imi faca un pret pentru anvelope pe fata si mi-au zis ca pe modelele V-classe sunt pe 70.bun,pun pe 70,problema e alta .indecele acela T (adica greutatea pe roata) cat e? T91 sigur nu e ok ca am avut pe ea si se baloneaza cauciucul.sper sa primesc curand raspuns ca nu mai o tin desculta .multumesc

  • #2
    Salut. Eu am pe V220 de vara 215/60/16 si de iarna 205/65/15. Nu car nimic cu ea, deci nu pun cauciucuri pentru greutate, adica C-uri. La Vito de obicei se folosesc C-uri 195/70/15.

    Comment


    • #3
      Ca si colegul, iti recomand cauciucuri "light truck", adica 195/70/R15c

      Comment


      • #4
        Pe Vito si V- Klasse la dimensiunea 15" se monteaza doar 195/70 15 sau 215/65 15.Restul e cancan.
        Asta apare si pe usita de la rezervor si acolo nu apare litera C.

        Ele nu trebuie sa fie neaparat C-uri doar ca la noi e destul de greu sa gasesti 195/70 15 si sa nu fie C.Dar in lumea civilizata gasesti.

        C-urile au indice de greutate 102-104 adica 850-900 kg/cauciuc , deci 4 cauciucuri pot "duce" 3400-3600 kg.
        Avand in vedere ca Vito de marfa are masa maxima autorizata 2600 kg , C-urile respective sunt exagerate ca si capacitate de incarcare, ele fiind gandite pentru dubele care se apropie de 3500 kg.

        In schimb cauciucurile 195/70 15 care nu au C, au indice de greutate in general 97 adica 730 kg/cauciuc , deci 4 cauciucuri pot "duce" 2920 kg deci suficient pentru greutatea lui Vito.

        In afara de asta caucicurile de tip C, au profilul mai simplu,gen camion,de asa natura incat sa lucreze optim atunci cand se apasa pe ele cu 3,5 tone.Daca sunt montate pe o masina cu O TONA mai usoara e clar ca nu vor lucra in parametrii normali pentru ca nu apasa greutatea pentru care sunt gandite.

        Caucicurile 195/70 15 care nu au C au un profil mult mai apropiat autoturismelor, mult mai performant si mult mai eficient la greutatea dubelor medii in cadrul carora se incadreaza si Vito.

        Ca un ultim argument cauciucurile fara C de dimensiunea asta sunt cu cel putin 100 RON/bucata mai ieftine decat cele cu C asa ca se face si o economie consistenta.De exemplu eu am luat 4 bucati de iarna 195/70 15 97T noi cu 273 RON bucata

        @remmii80 - dimensiunea 195/65 15 care o ai tu acum are indicele de greutate 91 , ceea ce inseamna 615 kg/cauciuc deci 2460 kg , sub greutatea din acte a masinii asa ca daca te opreste un control RAR o sa ai probleme

        T este indicele de viteza si inseamna ca e gandit sa ruleze cu viteze de pana la 190 km/h

        Comment


        • #5
          Originally posted by polishatRO View Post
          Pe Vito si V- Klasse la dimensiunea 15" se monteaza doar 195/70 15 sau 215/65 15.Restul e cancan.
          Asta apare si pe usita de la rezervor si acolo nu apare litera C.

          Ele nu trebuie sa fie neaparat C-uri doar ca la noi e destul de greu sa gasesti 195/70 15 si sa nu fie C.Dar in lumea civilizata gasesti.

          C-urile au indice de greutate 102-104 adica 850-900 kg/cauciuc , deci 4 cauciucuri pot "duce" 3400-3600 kg.
          Avand in vedere ca Vito de marfa are masa maxima autorizata 2600 kg , C-urile respective sunt exagerate ca si capacitate de incarcare, ele fiind gandite pentru dubele care se apropie de 3500 kg.

          In schimb cauciucurile 195/70 15 care nu au C, au indice de greutate in general 97 adica 730 kg/cauciuc , deci 4 cauciucuri pot "duce" 2920 kg deci suficient pentru greutatea lui Vito.

          In afara de asta caucicurile de tip C, au profilul mai simplu,gen camion,de asa natura incat sa lucreze optim atunci cand se apasa pe ele cu 3,5 tone.Daca sunt montate pe o masina cu O TONA mai usoara e clar ca nu vor lucra in parametrii normali pentru ca nu apasa greutatea pentru care sunt gandite.

          Caucicurile 195/70 15 care nu au C au un profil mult mai apropiat autoturismelor, mult mai performant si mult mai eficient la greutatea dubelor medii in cadrul carora se incadreaza si Vito.

          Ca un ultim argument cauciucurile fara C de dimensiunea asta sunt cu cel putin 100 RON/bucata mai ieftine decat cele cu C asa ca se face si o economie consistenta.De exemplu eu am luat 4 bucati de iarna 195/70 15 97T noi cu 273 RON bucata

          @remmii80 - dimensiunea 195/65 15 care o ai tu acum are indicele de greutate 91 , ceea ce inseamna 615 kg/cauciuc deci 2460 kg , sub greutatea din acte a masinii asa ca daca te opreste un control RAR o sa ai probleme

          T este indicele de viteza si inseamna ca e gandit sa ruleze cu viteze de pana la 190 km/h

          Amplu raspuns.Am studiat intre timp treaba cu T-u; respectiv si am ramas la 195/70/16 T97. nu caut C-uri pt ca nu am nevoie,nu folosesc masina decat in interes personal si nu in a obtine ceva profituri cu ea,deci nu car nimic.all season si gata.

          Va multumesc de lamuriri !

          Comment


          • #6
            Salut,cel mai bine e sa pui pe masina marimea cere o ai trecuta in talon sau cartea de identitate,pentru a evita problemele din servis ,atunci cand mergi la verificare.
            Drumuri bune.

            Comment


            • #7
              Cauciucuri Vito

              Buna ziua la toti iubitorii de Mercedes Vito,la toate modelele de Vito cred ca sunt obligatorii C-urile,asa scrie in talon,la un control amanuntit o sa ai probleme daca nu sunt C-uri,parerea mea.
              Cu respect Alin.

              Comment


              • #8
                Asa este.Trebuie C-uri

                Comment


                • #9
                  Pe langa intreaga explicatie de mai sus......


                  1.in cartea tehnica a masinii nu scrie ca trebuie sa fie C-uri
                  2.pe usita de la rezervor nu scrie si "C"
                  3.in CARTEA DE IDENTITATE de la RAR sunt trecute SI dimensiunile FARA "C"


                  dar asa e la noi, la fotbal si la masini se pricep toti


                  Atata timp cat ai anvelope cu dimensiunile trecute pe usita de la rezervor si/sau din cartea de identitate si au indicele de greutate potrivit nu vei avea nici o problema cu nici un control.Nu sunt nici aia de la RAR sau Politie absurzi.

                  Comment


                  • #10
                    Asa o fi,numai ca altii au alta parere
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      In certificat la mine scrie 195/70 15 C si omologat separat 215/65 15 C
                      ____________________________________________

                      Comment


                      • #12
                        Pai cam asta e problema,sunt mai scumpe C-urile!Eu am omologate 195/70/15C si 215/65/16 cred ca tot C-uri...Am vrut sa fac economie si am luat resapate ca tot romanul si la 20.000 de km am ramas cu sarmele pe-afara...Acum asta e,poate altii au avut noroc mai mult!Bafta!

                        Comment


                        • #13
                          Uite aici ce zic eu:
                          La mine la Vito 110CDI din 2000 in briful mic scrie 195/70/r15c96T si atat.
                          La rar in carte au scris romanii asa:
                          195/70r15 96T
                          215/65r15 96T
                          alte anvelope: 245/60r16 96H.
                          lamurit?

                          Comment


                          • #14
                            235 65 16

                            are cineva marimea 235 65 16 pe vito? pe spate sigur incap dar nu stiu pentru fata daca la viraje ar atinge. vito 111 an 2006

                            Respectă regulile generale de postare!
                            Last edited by Florin_WES; 05-25-2018, 14:49 PM.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF